Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

boshke

Tak konečně vím, na co konec Teneta odkazuje :) Líbilo se mi to, ale nebyl jsem z Casablanky bezmezně nadšený. Rád si ji ale někdy pustím znovu... 70% ()

swamp

O takový klenot, za jaký ho Američané považují, se nejedná, přesto má samozřejmě tato jednoduchá záležitost své nezaměnitelné kouzlo. Ono kouzlo asi není způsobené ničím jiným, než ústřední dvojicí - tu ztvárnili Humphrey Bogart a Ingrid Bergman, kteří i přes naivní a prostoduchý scénář dokázali Casablancu na plátně oživit naprosto excelentně. ()

AGAMENON

Hned z kraje musím přiznat, že nechápu kult tohoto fïlmu, je to dobrý film? Ano. Je to vyjímečný film? Ne. Je to standartní produkt studiového systému, který není ničím zvlášť vyjímečným, příběh je standartní, nic co by zde již stokrát nebylo a nebude, co však pomohlo tomuto produktu k jeho nesmrtelnosti je náhoda a pár šťastných náhod, bez nich by to ani nešlo. Zrealizován je velmi zručně, herci hrají velmi dobře (Claude Rains jako kapitán Louis Renault, který se snaží vyjít se všemi stranami), dobrá je i hudba (Max Steiner byl vždycky můj oblíbenec), takže co říci závěrem, tento film je něco jako náš Kristián, byli jistě natočeny lepší filmy a také budou, přesto má neoddiskutovatelné místo v dějinách filmu. ()

nascendi

S pochopiteľnými obavami som po desiatkach rokov usadol do kresla, aby som si pozrel jeden z najslávnejších filmov histórie. A nesklamal ma. Nechovám síce k nemu obdiv takej sily, ako Woody Allen v jednom z jeho nespočetných filmov, ale za mimoriadny film ho považujem naďalej. Paradoxné je, že nedokážem pregnantne vyjadriť, čím je taký osobitný. Je to predsa nízkorozpočtový, čiernobiely film, ktorého dej sa odohráva v minimálnych kulisách. Ale nenašiel som v ňom zlozvyky z filmov nakrútených v tej dobe, dialógy boli presné, romantika v ňom fungovala, aj spotreba cigariet zodpovedala vtedajšej nadvláde reklamy nad lekárskymi zisteniami. Päť hviezdičiek v žiadnom prípade, ale štyri bez najmenšieho zaváhania. ()

PetrPan

Nejzásadnější filmové klišé. V rámci flagelantského záchvatu sebevzdělávání jsem se pustil i do zdolání tohoto amerického filmového piedestalu a nutno říci, že jsem se na konci cítil méně vyčerpaný než jsem očekával. Casablanca nabízí průhledný příběh o střetu dobra a zla, naději a lásce. Bohužel poslední zmiňované, byť se zdá býti nosným tématem, působí velmi ploše. Jiskření mezi Bergmanovou a Bogartem by se dalo přirovnat ke střetu ebenové tyče a liščího ocasu, sem tam zapraskání, ale žárovka sotva zabliká. Oba zaslepeni vyšším principem mravním působí i přes veškerou snahu jako figuríny za výkladní skříní. Je pochopitelné, že v době válečného konfliktu vznikají podobné filmy a mají samosebou svůj nezpochybnitelný význam, ale že by tato moralistická hříčka vynikala nad jiné? Nemyslím si. Za tři. ()

Slarque

Třetí vrchol milostného trojúhelníku v podání Paula Henreida je sice méně výrazný než některé vedlejší postavy, ale i tak považuji Casablancu za nestárnoucí filmovou klasiku. Studnice nespočetných citací je jedením z mála romantických filmů, na které se vždy rád znovu podívám. ()

WANDRWALL

Dříve než jsem ten film viděl, tak jsem si o něm hodně přečetl. proto pak velké zklamání, že nevybočuje z filmů o člověku typické pro tyhle roky. ()

Bachy

Ajajaj. Tak jsem se snad poprvé spálil u nesmrtelné klasiky. Zatím kdykoliv jsem sáhl na nějaký starší a velmi vychvalovaný film, sám jsem pak básnil o jeho kvalitách. Casablanca je dalším výborným filmem, ale bohužel ho nemohu zařadit mezi ostatní svého druhu. Bogart je úžasný charismouš a celý film je skvěle profilován. Většina vtipů mě opravdu pobavila a styl hlavních hrdinů je krásně elegantní. Avšak bohužel mě 102 minut v Casablance nechalo chladným, ač i já mám osobní vztah k Paříži. 3,5/5 ()

eLeR

Hudba a atmosféra boli slušné, príbeh ma veľmi nezaujal a romantická linka ma nechala chladnou, a to som pritom veľká romantička. ()

iamek

Konečně se ke mě dostala tahle filmová klasika. Vůbec jsem nevěděl co mám od Casablanci čekat. Dočkal jsem se fantastických hereckých výkonů, dobré kamery, krásné Ingrid Bergman a nádherné atmosféry tehdejší doby. ()

Chrustyn

Tak se mi konečně poštěstilo vidět další legendární snímek, který spousta lidí považuje za nejlepší film všech dob. Já se k této skupině lidí rozhodně nepřidám, jelikož mě film nezaujal a dokonce ani moc nebavil. Nevím jeslti to bylo celkově pomalým tempem, nepřesvědčivými herci nebo tím, že 90% filmu se odehrává v baru ale jisté je to, že jsem se nudil a nedám filmu vysoké hodnocení jen proto, že se jedná o klasiku. ()

classic

Ako pristupovať s veľkým rešpektom, obdivom, pritom decentne, prostredníctvom slov k legendárnemu filmu : C-A-S-A-B-L-A-N-C-A, že chcem zachytiť úplne všetko, čím je táto, nestárnúca - KLASIKA, tak obľúbená ? Viem, že sa mi určite nepodarí napísať všetko, čo mám na jazyku, to by som tu bol do konca života, a to by na to ani, nestačilo... Je to v prvom rade film, ktorý vzniká počas 2. svetovej vojny, a tak ho nazvem, PROPAGANDA, propagandistický, akých vzniklo, počas týchto 6. rokov, KVANTUM, pritom, Amerika, sa zapojila, po 7. decembri - 41. , a tak, dá sa povedať, že im stačili štyri roky, byť aktívni vo vojne, aby nakrútili i Casablancu, ktorú považujem za to, úplne najlepšie, čo vzniklo cez vojnu, vôbec to najluxusnejšie, čím sa môže pochváliť ! Kolegyňa, Mrs. Miniver, kolegu, Williama Wylera, spred roka, je kvalitatívne na vysokej úrovni, len ona, nemá - Bogarta a Bergman, najromantickejší filmový pár celej - KINEMATOGARFIE, od jej vzniku, t.j - od roku 1895. Ako vravím, nakrúca sa cez vojnu, len nie v marockej Casablance, ale bezpečne v štúdiach Warner Bros. v Hollywoode, ale nemám problém uveriť, že posledné útočisko, utekajúcich pred nacistami, sa skrýva práve, tu. Všetci sa stretávajú v Rick s Café Américain, ktorému šéfuje, Američan, Richard Blaine, ktorého volajú - Rick, on zdrhol z okupovaného Francúzska spolu s černošským pianistom Samom, tu sa usalašil, žije si docela spokojný a bezstarostný život, pokiaľ sa neobjaví, jeho dávna láska, I-L-S-A L-U-N-D, s ktorou prežíval, krásne - staré časy, ktorým je koniec, obidvaja majú obľúbený spoločný song, ktorý spieva Sam s názvom : „AS TIME GOES BY” . Ilsa prichádza sem s Victorom Laszlom, ktorý je československý odbojár, ktorý utiekol z koncentračného tábora, sem ho prichádza dolapiť, major - Strasser. Laszlo je manželom Ilsy, Rick o tom ani nevedel, keď bol s ňou vo Francúzsku. Teraz sa ponúka otázka, či im bude Rick ochotný pomôcť ? Aby mohol Victor zdrhnúť do Ameriky... Filmový - D-I-A-M-A-N-T, 76 rokov starý od priemiéry, na ktorom, sa našťastie nepodpísalo - stárnutie, či by bol zaprášený, to pravdaže, nie je. Humphrey Bogart, je vynikajúci, ale až po Casablance, sa stal - nesmrteľným, to isté i Ingrid Bergman, ktorá je tak nádherná, že mi dochádzajú slová, či ružomberčan - Peter Lorre, sa tu len trochu ohrial, ale i to, stačilo. Režisér, Michael Curtiz, pôvodom Maďar, nakrúca - poctivý a svedomitý, nadčasový, strhujúci, s brilantným scenárom - Epsteinovcov, doplnený film s dvojicou Bogart / Bergman, ktorí sú božskí, - mimoriadny umelecký film, ktorý patrí medzi absolútnu špičku svetovej kinematografie, dnes v súčasnosti, nie je možné, aby niekto zvládol túto V-E-C, vtedy sa to podarilo trom ľuďom, t.j - Curtiz, ktorý sa s Boggiem, poznal i predtým, ale ešte neprišlo to - STRETNUTIE s Ingrid Bergman, lebo až vtedy, by bolo vôbec možné uvažovať nad niečím, čo zasiahne MASY, pritom, tí dvaja zamilovaní, si bohvieako nerozumeli, keď sa vypínali kamery, to neprekáža, lebo PRED KAMEROU, im to, znamenite klape ! Pochybujem, že o 50. rokov, sa niekedy vrátim k filmom z tejto doby, čo viem určite, že som ochotný sa vracať ku CASABLANCE, do konca môjho života ! Vieš, čo, zahraj to znovu, Sam, a ja to budem počúvať znovu a znovu... () (méně) (více)

VenDulin85

Neuvěřitelné... tak starý, slavný film.. slyšela jsem o něm první poslední, v jiných filmech z něj citovali nesmrtelné věty... a on je opravdu tak dobrý! Když Bogart bouchne pěstí do stolu a řekne tu profláknutou větu "ze všech barů ve všech městech po celém světě musí přijít ona zrovna do toho mého", cítila jsem se ohromně slavnostně, jako bych byla přijata do vyšších kruhů či tak nějak :-). A pak scéna nejznámější, kdy tak nádherně zazní Marseillaisa, to prostě musíte milovat. Dlouho jsem Casablance odolávala, ale teď už nebudu. ()

Flego

"Zo všetkých lokálov zo všetkých miest po celom svete ona príde do toho môjho..." Casablanca je jeden z najkultovejších hollywoodských filmov všetkých čias. V marockom meste C. počas druhej vojny ( na neokupovanom území ) sa schádzajú utečenci, odbojári, špióni a podvodníci. Aj Ricka ( Bogart ) tam zaveje osud, aby sa opäť stretol s bývalou láskou Ilsou ( Bergmanová ). Možno je všetko príliš patetické, príliš romantizované, ale stále to funguje. Tento film si zaslúži pozornosť, nie preto, že je to kult, ale preto, lebo je výborný. ()

BMW12

Pěkný film o Rickovi (kterého skvěle ztvárnil Humphrey Bogart), jeho lásce Ilse (kterou ztvárnila krásná Ingrid Bergman), jejím muži Viktoru Laszlovi a o druhé světové válce. Je to velice zajímavý, pěkný a pohodový snímek, zaujala mě hlavně postava Ricka Blaina, jeho povaha se mi líbila. Film jsem viděl v kolorované (barevné) verzi. ()

rikitiki

Dobře, ten film jsem nikdy neměla ráda a asi si ho ani nikdy neoblíbím, ale za tu přezpívanou a vítězící Marseillase musím přidat hvězdu, i kdybych nechtěla. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána