Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

Adam's

Bál jsem se, že přes šedesát let stará love story mne neosloví, ale opak se stal pravdou. Marně vzpomínám na romantický příběh, který by byl tak dojemný a přitom snadno uvěřitelný. Chemie mezi Bogartem a Bergman funguje dokonale a hlavně zásluhou prvního jmenovaného je tento film jedním z nejčastěji citovaných, parafrázovaných i napodobovaných. ()

Goodmen

Opravdu klasika všech klasik. Skvělý Humpey Bogart i Ingrid Bergman, nádherná dobová atmosféra ve velmi dobře rozehrané zápletce. Ve své době to musel být ještě silnější zážitek. Bravo! Plný počet bodů 10/10. ()

megajalec

Dobré. Možno trochu viac ako dobré, ale ničím výnimočné. Že najväčšia filmová love story? A klasika? No neviem, to sa mi zdá trochu prehnané. Najlepšia scéna bola Marsellaisa. ()

GoldenGecko

Koukněte se na Casablancu a uvidíte, že nemusíte dávat body "prostě za klasiku." Tady totiž romantický příběh vyvolává extrémně silné emoce. Tady je ta romantika vlastně jen iluzí - ve skutečnosti, je to silné drama ( nutno dodat že extrémní sílu dodávají Bogart a Ingrid Bergman). Tady je děj zasazen do živého světa - afmosféra a kouzlo které u vás vyvolá je jako byste U Ricka seděli vy, a poslouchali "As Time Goes By." ()

Trumper

Zajímavý pohled na 2. světovou válku točený v době, kdy její konec byl v nedohlednu, a většina Američanů nechtěla mít s válkou v Evropě nic společného. Anebo také naivní hollywoodská romance vykreslená na ne příliš uvěřitelném válečném pozadí, kde Čechoslováci nosí maďarská jména a východoevropští uprchlíci mluví plynulou angličtinou. To jsou však detaily.___ Překvapila mě komorní atmosféra filmu, když vezmu v potaz, o jak profláklou filmovou klasiku se jedná. Čekal jsem variaci na Jih proti severu z období světové války, místo toho jsem dostal docela malý film – malý jak stopáží, tak výpravou a počtem postav. Geniálně cynický Bogart si na plátně vystačí prakticky sám se sebou, popřípadě s flaškou pití. A když ne, pak mu docela zdatně sekunduje kouzelná Ingrid Bergman.___ Legendární film, kterému přízvisko klasika paradoxně víc škodí než prospívá. Pro někoho spousta sentimentu a klišé, pro mě filmový mustr všech romantických dramat z války. Nejspíš jsem hroznej měkota, že mě filmy tohoto druhu vždycky dostanou, avšak tentokrát v tom měla prsty jedna zatraceně pěkná Švédka. /91% ()

x_ander

Čistých 5* to není, přesto na mě Casablanca působí nadčasově a ačkoliv její hlavní přínos musel být v době vzniku obrovský, i dnes z ní člověk cítí tu tíživou atmosféru války, kterou si může pouze představit. A to vše i při jemně vtěsnaném humoru. Vybroušené dialogy a pevná režie drží tenhle snímek hodně vysoko. Krásný film o životě za války, lásce, přátelství a cti. ()

Pavlin

Výtečně natočený válečný film z pohledu civilistů.Herecké výkony Bogarda a Ingrid Bergman jsou neoddiskutovatelné.Opravdu skvělé.Samotný příběh není přeslazený a dává filmu punc věrohodnosti. ()

cajda

Co se ještě dá říci o takové klasice? Superlativy se to v hodnoceních jen hemží a mně nezbývá nic jiného, než se přidat. Takový film jako je Casablanca se nenatočí často. I přesto, že je zaškatulkovaný jako romantický, pro mě byl směsicí všech různých žánrů a pocitů. Opravdu nenacházím nic, co bych mohl vytknout. Historicky to samozřejmě přesné není, ale na to si film ani nehraje a vůbec mi to nevadí. Bogart a Bergman se jednoduše zapsali do světové kinematografie tím nejzlatějším písmem. ()

flying_fish

Líbilo se mi: na rok 1942 velice nadčasový film s výbornými dialogy, nádechem exotičnosti, rytířskou čestností a charismatickými herci. Na plátně o mnoho lepší, než na televizi. Tak akorát nostalgické, ne však prvoplánově. Nelíbilo se mi: před šedesáti lety bylo filmové herectví v romantické póze „přehrávané“, což je u hereček v tomto filmu trochu nepřijemné. Celkově: referenční romantický film s nádechem dramatu, dokazující, že barva není vždy potřeba. ()

emma007

Dej je spočiatku možno trochu rozvláčny, ale postupne sa sľubne rozvíja a od scény s Marseillaisou prestávam rátať minúty. A všetko smeruje k najkrajšiemu koncu, aký americký film kedy stvoril. Za scénu nacisti vs. Marseillaisa a prekapivé rozuzlenie zamotaného deja musím dať 5 hviezdičiek. Skrátka to musíte vidieť... :) ()

Diskomuz

Na tento kultovní film jsem se připravoval hodně dlouho z důvodu strachu, že se u něj budu nudit. Bohužel tomu tak i bylo :( Neříkám, že je to špatný film, akorát mi to celé připadalo tak moc zdlouhavé. Chápu, že je to film z roku 42, avšak já žiju "bohudík" v současnosti a proto taky tento film hodnotím z pohledu dnešního diváka :) ()

sunjata

Díky několika patetickým momentům jak řemen, a já mám tak akorát dávkovaný patos velmi rád, dávám za 4*. Jinak je to ale imho taková sice milá, ale přece jen tuctová love story na pozadí dramatických historických událostí. Tak trochu mi to připomělo, snad díky té chemii a nenaplněnosti, Prázdniny v Římě. ()

wilczo2

Myslím, že prvé miesto v rebríčku AFI "100 Passions" hovorí za všetko. Výborná Bergmanová, no najmä úžasný Humphrey Bogart - tento film by si mal podľa mňa pozrieť každý! Už len aj pre to množstvo referencií, ktoré na tento film i dnes odznievajú v iných filmoch a seriáloch. A tak si veľmi rád znovu vypočujem, ako to Sam zahrá - len tak, pre slávu starých čias... ()

Gortyna

Jedna hvězda navíc z úcty k filmové historii. Ale bezkonkurenčně nejlepším byl Claude Rains v roli prefekta. Bez něj by ten film neměl už vůbec žádný šmrnc. ()

lobo87

Konečne som sa dostal ku Casablance a musím uznať, že je to ozajstná filmová klasika. To, čo sa mi najviac páčilo, bola atmosféra celého filmu. Výborné obsadenie v čele s duom Bogart - Bergman rozohralo hru, ktorá ma nenechala chladným. Pre mňa pôsobivé a emotívne, ľahko nostalgické a určite výborné filmové dielo... 85% ()

Dr.Bishop

Absolutní nuda, nic mi to neříkalo a co chvíli jsem sledoval čas (kdy už to konečně skončí). Můžu si udělat fajfku u další "legendární" klasiky a to je asi tak všechno. Na tohle jsem asi už moc starej nebo co. 3 hvězdy za herecké výkony (Bogart hrál výborně, to se mu musí nechat - co je to sakra za jméno, Humphrey??!! ), ostatní jde mimo mě. 55% ()

Edeltruda

Bylo pěkné vidět v americkém filmu postavu hrdiny a vůdce - Čechoslováka. Dočkáme se zase někdy takové pověsti? Švejkování a tunelování už bylo dost. :-) ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána