Devátý den

• Německo Der neunte Tag (více)

Abbého Henryho Kremera propustí nacisté jednoho dne roku 1942 ze živoucího pekla z koncentračního tábora v Dachau a pošlou ho domů do Lucemburku. Po pár dnech na svobodě ale zjistí, že od německých katů nedostal milost, ale že má devět dní na to, aby přesvědčil lucemburského biskupa ke spolupráci s německými okupanty. Mladý důstojník Gestapa Gebhart se snaží přimět abbého Kremera, aby vyvolal rozpor mezi lucemburskou církví a Vatikánem. Za nesplnění tohoto úkolu mu hrozí převelení do některého z vyhlazovacích táborů. Začíná devítidenní válka mezi těmito dvěma muži, pro jednoho boj o moc, pro druhého boj o přežití. Gebhart, vysvěcený diákon, se ho nejprve snaží přesvědčit teologickými argumenty, když ale vyjednávání zklamou, musí nastoupit ráznější prostředky. Zvítězí v abbém hlase svědomí nebo hrůza z návratu do koncentráku? (oficiální text distributora)

Radiq

Už jenom za ten ksicht a vyzáblou postavu v kabátě a tom klóbrcu se mi to líbilo. Ale víckrát už to vidět nemá cenu. Příběh už teď znám a nic novýho v tom už nenajdu. Překvapila mě účast tolika českých herců. On je pak člověk překvapenej, když je tam nečeká:))). No, takže jediný, na co fakt nezapomenu, je prostě ten jeho ksicht, se kterým by mohl hrát spíš fašouna než klaďase. ()

jedna_vrana

Ulrich Matthes zahral perfektne, ťažký príbeh, neexistuje vlastne žiadne riešenie. Zábery, ktoré sa vám nemôžu páčiť a hľadáte odpovede na otázky, ktoré vlastne ani odpoveď nemajú. ()

ghatos

Velmi dobré historické drama s politickými a filosofickými otázkami. Téma Jidáše a jeho zrady je ústředním motivem nejen pro vynikající hlavní postavu Ulricha Matthese, týká se Vatikánu jako celku. Ve válečném Německu existovali dvě koncepce vztahu k Vatikánu. Lucemburská církev musela zaujmout stanovisko k ožehavým otázkám.... gestapo samozřejmě hraje klíčovou roli prostředníka na politické šachovnici. ()

Autogram

Osobná statočnosť a česť môže byť nad vlastné výhody. Ak to fašistom vyhovovalo, mohlo vraj existovať aj niečo také ako dovolenka z koncentráku. Presvedčiť biskupa zmeniť názor sa možno ani nedá, ale vo filme sa okolo toho dosť narozpráva a nafilozofuje. Niekedy záživnejšie, inokedy menej. –––– Tým, že si to myslíš, dosiahli, aby si sa cítil vinný. Nedovoľ im to. ()

ethos

Konecne pribeh o koncentrakoch co nezachicuje katastrofu co sa stala zidom, ale v tom pripade katolickym knazom. Je obdivuhodne, ze udrzali svoju vieru aj ked nemuseli, ked mohli jednoducho splynut s davom. ()

Hopper

Veľmi silný ale komorný príbeh so skvelým Matthesom, ktorý tak dokázal maximálne presvedčivo zahrať diametrálne odlišné postavy II. svetovej vojny stojace na absolútnych protipóloch. Silná atmosféra stretu dvoch ideológií, pri ktorom ide pre obe strany o veľa. ()

Lucas87

Ulrich Matthes mi jako hlavní postava moc neseděl, netvrdím že je to špatný herec, ale prostě mi u něj sedí více záporná role. FIlm je zvláštní tím jak působí psychologicky, ovšem zaslouží si jen 3 hvězdy. ()

GlamourCat

Mám jistou (nepochopitelnou) slabost pro Augusta Diehla a Ulrich Matthes je teda týpek, to klobouk dolů. Proto jsem trochu přimhouřila oko nad tím, že některé scény/postavy jsou absurdně směšné. Též přimhuřuji oko nad skutečností, že film je "podle skutečných událostí", protože věci jsou vždycky maličko jinak. Ale tenhle typ filmů mám ráda. ()

Fido

Nenápadný a přesto výjimečný film. Každý z nás stojí občas před rozhodnutím obdobné závažnosti, kéž bychom našli sílu obstát v něm stejně vítězně. ()

bono22vox

K filmu mě přilákalo jméno režiséra, jehož Plechový bubínek mám velice rád. Tento snímek ale působí uzavřeně a chladně. Režisérovo pojednání o hierarchii hodnot ve výsledku připomíná kamenný monolit, což jen umocňuje nezvykle těžkopádná hudba... ()

Gertruda.W

Film jako mnoho z tohoto období, ale je něčím jiný. Vidíme perzekuci katolických kněží, zavřených v koncentračním lágru. Vidíme propuštění jednoho z nich z politických a diplomatických důvodů. Vidíme konfrontaci rozdílných úhlů pohledu na víru. Vidíme pokoru těch nejmenších a povýšení těch druhých, mocných. Mrazivá odhodlanost jít až za hranici smrti pro víru. Bohužel na straně Boha i toho druhého. ()

SAINTS

Film je natočeny podla skutočnyh udalosti a opiera sa o autobiograficke zapisky luxemburskeho knaza.Režiser natočil komornu dramu o človeku ktory osamoteny stoji proti hrôzam lagru a musi si počas devet dnovej dovolenky vybrat či chce byt judašom a zachranit si tym krk alebo ostane verny svojmu presvedčeniu ,čo bude znamenat navrat do lagru. ()

warpcore

Vynikajúci Ulrich Matthes vo skvelej dráme z obdobia Tretej Ríše. Malý film o veľkých a smrteľne vážnych veciach. SS Untersturmfuhrer Gebhart v podaní Augusta Diehla je taktiež výborný a jeho monológy o Judášovi a budúcej úlohe cirkvi pri "novom usporiadaní sveta" sú nezabudnuteľné ! Veľmi silný zážitok, odporúčam ! ()

PTuranyi

Silná osobná dráma luxemburgského kňaza Henriho Kremera, ktorý je postavený pred sofiinu voľbu. Sám je väzňom v Dachau, ale dostane 9 dní dovolenky, aby presvedčil luxemburgského biskupa a pričinil sa tak o posvätenie nacistických rasových zákonov. Judášovým grošom za tento čin má byť prepustenie všetkých väznených kňazov z Dachau. Diablovým advokátom je Untersturmführer Gebhardt, ktorý ho presviedča o výnimočnej úlohe Judáša v diele spásy. Výborná produkcia a výborný herecký výkon Ulricha Matthesa dodáva tejto dileme správnu atmosféru. ()

Mates Hradecky

Již v úvodní scéně vás Ulrich Matthes přibije do sedačky svým do hloubky duše upřeným pohledem a již vás nepustí. Na jeho úrovni herectví by nemusel mít film dialogy, všechny emoce zračí se v jeho tváři. K tomu velmi silný skutečný příběh mistrně zrežírovaný. Toto jest dílko mé krevní skupiny. ()

filmoidos1.

Neprávem zapadlý film - alegorické drama s motivem zaprodání vlastní duše; viděl jsem o Velikonocích 2005 a musím uznat, že v kontextu pašijového týdne tenhle fiml fungoval výborně - postava sofistikovaného, vzdělaného esesáka, který přesvědčivě nabádá hlavní postavu k malému kompromisu se svědomím, uvěřitelně ilustruje "vyšší" patra nacistické ideologie... Výborné herecké výkony, skvělá atmosféra dekadentního klimatu Třetí říše! ()