Devátý den

Deviaty deň

The Ninth Day

Drama / Válečný

Německo / Lucembursko / Česko, 2004, 98 min

Velmi silné komorní drama člověka v okamžiku zásadní volby. Může jedinec zachránit svůj život za cenu smrti druhých? Může zradit to, v co věří, za cenu svobody? Ideální film pro školní představení s možností následné diskuse.(24.11.2006)

Film moc tlačí na pilu a snaží se z diváka vymámit dojetí za každou cenu, tenhle americký styl se mi nelíbí. Jinak téma je to bezesporu zajímavé, jen chtělo poněkud citlivější přístup.(25.2.2012)

Tak hned ze začátku, vybrání Ulricha Matthese do role kněze bylo geniálním tahem, ta postava je obrovsky hluboká a jeho samotný zjev pomáhá autenticitě a atmosféře ve snímku. Je to čistý film, profesionálně odvedený a bravurně zahraný. Přesto není pro masy. Snímek by vás měl naštvat a vyprovokovat, což se daří. (byl jsem na předpremiéře, kde byl i sám Schlöndorff, měl krátký proslov a nakonec řekl, že by nechtěl nic o filmu vyzrazovat a ať si ho užijem. Potom přišel lucemburský velvyslanec, měl půlhodinový proslov, kde vyzradil všechno včetně toho "jak to všechno nakonec dopadne". Chudák Schlöndorff stál celou dobu za ním a nejspíš si přál mít povolení zabíjet :))(6.4.2006)

Výnimočný film, v ktorom uprostred zvráteného sveta fašizmu jasne vyniká (povedala by som, že až svieti) morálna sila a navonok nenápadná osobnosť katolíckeho kňaza. Som rada, že to odvysielala STV2, vôbec som netušila, že tento film existuje. Stojí zato vidieť ho a spoznať, že aj medzi kňazmi boli, sú a isto aj budú silné morálne osobnosti (koniec koncov to vieme aj z nie tak dávnej, našej, socialistickej histórie a z utrpenia leopodovských väzňov - kňazov). Oceňujem veľmi výstižný Aidanov komentár.(9.6.2009)

Je to zajímavý film, ve kterém Ulrich Matthes přesvědčivě ztvárňuje dokonalý protipól jeho magora Goebbelse z Pádu Třetí říše. Jediným problémem snímku bylo, že jsem prakticky neměl ani na chvilku možnost pochybovat o tom, jak to skončí. (70%)(21.6.2006)