poster

Devátý den

 • Německo

  Der neunte Tag

 • Slovensko

  Deviaty deň

 • Velká Británie

  The Ninth Day

Drama / Válečný

Německo / Lucembursko / Česko, 2004, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Slarque
  ***

  Je to zajímavý film, ve kterém Ulrich Matthes přesvědčivě ztvárňuje dokonalý protipól jeho magora Goebbelse z Pádu Třetí říše. Jediným problémem snímku bylo, že jsem prakticky neměl ani na chvilku možnost pochybovat o tom, jak to skončí. (70%)(21.6.2006)

 • gogo76
  ***

  "Tam odkiaľ prichádzam niet boha!"Tým miestom je koncentračný tábor Dachau.Odtiaľ na 9 dní , nútene odchádza kňaz Kremer.Tých 9 dní sa odpočítava aj na obrazovke a kňaz má čoraz menej času na úlohu , na ktorú mal jasný názor ešte pred prepustením.U.Matthesa s charakteristickými rysmi poznáme už z Pádu tretej ríše, ale tu na ňom stojí celý film.Film je komornou drámou o postoji človeka a kňaza k nacistickej nadvláde a snahe Hitlera a jeho zverencov nakloniť si cirkev na svoju stranu.Aj keď sa snažím naslúchať každému príbehu z vojnového obdobia , tento u mňa na štyri hviezdičky nedosiahol a to hlavne kvôli pre mňa nie príliš zaujímavému "cirkevnému pohľadu". Ako dráma o nezlomnej sile a vôli stojí za pozretie.60%.(23.6.2009)

 • Aidan
  *****

  Tichý film, který nechce diváka emočně odrovnat tak jako třeba Schindlerův seznam. Tématem nejsou koncentrační tábory samotné, ale spíše otázka kolaborace a vztahu církve k nacistickému režimu. Schlöndorff pojednal problematiku citlivě a na poli jednoduchého vyprávění dokázal představit několikero různých postojů: jidášovskou zradu důstojníka SS, biskupův tichý protest, strachem vedenou, nejednoznačnou kolaboraci jeho tajemníka a též papežův pragmatismus snad motivovaný snahou neuvést katolíky v otevřené nebezpečí. Abbé Kremer je postaven před volbu, v níž by věrnost pravdě ohrozila jeho rodinu i ostatní kněze v koncentračním táboře. Film je především zachycením těžké cesty k těžkému rozhodnutí. Absence akčnosti, napětí, dokonce i velkolepých konfrontačních dialogů je zde jistě záměrem. Knězovo mlčení říká více než slova. Snímek je prodchnut křesťanskou symbolikou (tak tichou jako je sama hlavní postava). To je dnes, kdy je pozitivní zobrazení křesťanství v kinematografii téměř tabu, přímo originální počin. Režisér však samozřejmě riskuje, že film, v němž kněz není tlustým zhýralým pedofilem, nýbrž charakterním hrdinou, zůstane prostě nepovšimnut.(2.5.2006)

 • EdaS
  ****

  Velmi silné komorní drama člověka v okamžiku zásadní volby. Může jedinec zachránit svůj život za cenu smrti druhých? Může zradit to, v co věří, za cenu svobody? Ideální film pro školní představení s možností následné diskuse.(24.11.2006)

 • Tomco
  ****

  dost smutna vypoved o zadrziavani duchovnych otcov v nacistickych taboroch. vdaka presvedcivemu, priam demonickemu herectvu ulricha matthesa v roli knaza abbeho henriho kremera je tento pocit o to silnejsi.(29.8.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace