Četař americké armády, který se účastnil 1. sv. války, vede jednotku odstřelovačů ve stejné divizi, jako kdysi před lety sám sloužil. Jednotka se účastní bojů v severní části Afriky, která spadá pod vichistickou vládu ve Francii, vylodění na Sicílii a v Itálii, vylodění v Normandii na pláži Omaha a dostává se až do obsazení Německa. Během těchto dobrodružství se jednotka dostane do několika konfliktů s civilním obyvatelstvem - jako například s těhotnou Francouzskou, která se chystá rodit či do přestřelky v sanatoriu pro mentálně postižené. Paralelně s tím četeř vede malou osobní válku s vojínem Griffem, který veřejně projevuje své pacifistické smýšlení. Griffs nakonec ve stínu nepopsatelné hrůzy osvobozeného koncentračního tábora uzná, že někdy je třeba vzít do ruky zbraň

INFO O ROZŠÍŘENÉ VERZI: Jeden z nejproslulejších válečných filmů se téměř po čtvrtstoletí od své premiéry dočkal zásluhou filmového kritika a dokumentaristy Richarda Schickela nejlepšího možného zkompletování. Navzdory faktu, že na 113 minut zkrácený původní materiál čítal více než dvojnásobnou metráž, je velmi pravděpodobné, že verze, kterou Schickel zrestauroval za pomoci poznámek režiséra Samuela Fullera a kompletního scénáře, svými 160 minutami v podstatě odpovídá režisérově představě. Seržant První pěchotní divize (odtud název - označení na rukávu uniformy), ztělesněný Lee Marvinem, a čtyři jemu svěření mladíci procházejí v epizodicky vystavěném příběhu přes severní Afriku, Sicílii, pláž Omaha, Německo až do Československa. Navzdory geografickému rozmáchnutí, odkazujícímu až k epickému velkofilmu, redukuje Fuller druhou světovou válku pouze na pět jedinců. (oficiální text distributora)

cheyene

Spíš slabší válečný film, ale má i mnoho světlých okamžiků, proto je mé hodnocení tak vysoké. Zaujal mne hned samotný začátek, kdy máme možnost nahlédnout do okamžiku posledních hodin 1. světové války. Velice dobrá scéna je, když se hlavní hrdina vrací na místo, kde prožil právě onen konec "Velké války" a v podstatě se nic nezměnilo. Jen zákopy jsou pryč, rozbahněná půda je suchá, ovšem všude je cítit "zápach" ještě horší války...Evropa je opět v plamenech...Hrdina také prožívá závěr první a druhé války prakticky stejně...Klidně bych se na to podíval víckrát... ()

Shakers

Nebolo to zlé. Ľúbil sa mi príbeh, ktorý mapuje frontu 2 sv. vojny od Afriky, cez Normandiu až po Československo. Lee Marvin je drsňák, ktorého by ste nemali problém nasledovať, spoľahlivo ťahá film v pred a obvykle za sebou necháva mŕtvych náckov, nádhernú výpravu, či frajerské hlášky. No problém vidím hlavne v celkovom strihu. Ako vidím tak sú dve verzia a ta druha ma dokonca o hodinu viac. Mal som pocit, že sa v tejto kino verzii dosť strihá a celý ten strih mi prišiel niekedy dosť rýchly. Nemal som s tým vyložene problém, film mal aspoň spád a dobré tempo, ale niekedy by niektoré scény chcelo trošku viac predlžiť. 70% - 3* ()

Jhershaw

Ačkoliv myslím, že Velká červená jednička se ve všech (či většině) aspektů drží dobře nad průměrem, v společnosti ostatních válečných filmů té doby nevyčnívá, protože jaksi postrádá něco nezapomenutelného (nebo alespoň pro mě). 75 % ()

Big Bear

Celkem dobře zpracovaný válečný film o americké střelecké jednotce Big Red One. Film nás i jednotku provádí celou válkou od prvního nasazení chlapců v Africe po závěrečný tah na Třetí říši.. Místo válečných velkofilmů však působí spíše komornějším dojmem a dává nám možnost nahlédnout i do myšlenek vojáků z jednotky. Divák uvidí i vylodění ve Francii, které však nepůsobí moc masově... Holt Ryan nás všechny zmlsal.. Scéna, která vám však jistě uvízne v hlavě je závěrečné osvobození koncentračního tábora... Lee Marvin mi tu moc sednul. Viděl jsem kratší verzi a stopáž mi nikterak nevadila, nenudil jsem se a věřím že bych se nenudil ani u SE. * * * * ()

Nin

Viděl jsem delší verzi, což mě teď zpětně mrzí, protože se to u mě odrazí na hodnocení - Film je totiž hodně dobrý, zvlášť cca poslední 2/3 a je v něm mnoho zajímavých scén z války, které se jen tak ve filmu nevidí. Bohužel prostě dvě hodiny a půl je moc na film, který nemá žádnou gradaci, jen je to slepenec různých epizodek. Možná je to obecně můj problém s delšími filmy, že od nich očekávám něco navíc, ale prostě bych toto radši viděl jako nějakou minisérii. Pak bych neváhal dát větší hodnocení. Takhle je to za mě "pouze" zajímavý film, obzvlášť vhodný pro válečné nadšence. (6/10) ()

HAL

Směs zážitků z frontových bojů v Africe, Itáli a nakonec cestou Evropou od Francouzských plážích vyprávěných skupinky vojáků je sice nekonzistentní a postrádá příběh, ale zato jí nechybí nic z autentičnosti a atmosféry - zejména meditativní závěr z Československého tábora smrti je vynikající. Z herců jednoznačně exceluje klasik žánru Lee Marvin a za pozornost stojí i Mark Hamill, ketrý je tu vidět v jedné z velmi mála svých "neStarWarsovkých" filmových rolí. ()

IQ Tiqe

Viděl jsem 50 min SE verze a nějak jsem neměl motivaci sledovat dál. Je to jak dokument o všech místech, kde jedna jednotka za 2. světové války; takže chybí nějaký konkrétní cíl, plán, něco, kam by to spělo, jen samá výprava. ()

Anderton

Aký je rozdiel medzi vraždením a zabíjaním? Zvieratá sa predsa iba zabíjajú, takže my nevraždíme....Marvin to zhrnul v tejto vete dokonale a vlastne už k vojne okrem krutých obrazov nie je čo dodať. Marka Hamilla sprevádza sila počas filmu iba raz, ale je to skôr z prdele klika, pretože nie je v nejakej medzihviezdnej fraške, ale v tvrdej a krutej realite historického vojnového filmu. Marvin tu "vraždí" s takou samozrejmosťou, že chvíľami neviete, ako jeho postavu brať a ako ju vlastne chcel ponúknuť divákom samotný režisér. Ako hrdinu vlasti, ktorý vraždí anonymného zlého nepriateľa, alebo ako otupelého vojaka, ktorý vraždí iného vojaka bez kúska zbytkového súcitu v duši? Záverečné pasáže nám ukážu na neho ešte iný pohľad a asi by som nechcel v jeho veteránskej koži tráviť osamelé nekonečné dôchodcovské dni niekde na záhradke na americkom predmestí s takouto traumou. The big red one je film skôr epizodický a tak Vám v pamäti skôr zostanú niektoré veľmi silné a premyslené scény, ako celok, čo je ale v poriadku. Život vojakov mi tu trochu pripomínal okružný niekoľkoročný zájazd po Európe, dokonca zadarmo, ale platilo sa čiernou dierou v duši po zvyšok života. Súhlas so Sawym, tiež neverím tunajšiemu hodnoteniu, SE by bola asi za sto. ()

Pedestrian

(SE) Pecka a výborný protipól k Hanebným panchartům. Film vzbuzuje dojem neustálého válčení, lokace střídá lokaci a Lee Marvin hláškuje o sto šest. Johnsone, čeká tě porod. -Jakej porod? -Její porod. P.S. není to úplně tradiční válečný film. Nebojte se patosu a velkého hrdinství. Vojákům se nestýská po svých rodinách a přítelkyních, nebojí se smrti, jediným jejich problémem je tvrdé péro. ()

WANDRWALL

Odstřelovač to má vždy lepší, než odstřelovaný. Proto se k takové práci hlásí hodně mužů, protože je tato profese dobře placená. Odstřelovaní často neví, snad jen tuší, že budou odstřelováni, takže když jsou zastřeleni, tak jsou asi nejspokojenější ti, co mají velké dluhy a užili si života, a nemusejí pak už nic splácet, než ti, co mají hodně peněz, a věří, že hodně zážitků před sebou, ale náhle jsou jejich životy odstřeleny z tragikomedie zvané lidský život. ()

bassator

46th KVIFF 2011 - TRIBUTE TO SAMUEL FULLER - Pocta Samuelu Fullerovi (The Big Red One: The Reconstruction / THE BIG RED ONE: THE RECONSTRUCTION / Velká červená jednička) - (SE: 156 min) ()

classic

Zvláštny, atypický, nesympatický, odpudivý, nudný vojnový film, ktorému chýba - LOGIKA, ale najmä prevláda priamočiary amaterizmus, slabá a divná réžia, a postavy, to ani nehovorím, pendlujú od Afriky, cez európske - zdecimované mestá, Mark Hamill - mi pripomína, iného podobného, zaškatuľkovaného - Michaela J. Foxa, kde si poviete : „Večný Luke Skywalker” . Jednoducho, tento film má aspoň zaujímavú myšlienku, ktorá znie, t.j - záverečná veta - „Prežitie je vo vojne jedinou slávou” . Lee Marvin mal i oveľa, ale oveľa lepšie úlohy, táto patrí medzi tie horšie. Film skutočne neodporúčam. Je to jeden chaos ! ()

Jenda

Konečně jsem tento film dokoukal do konce a musím říct, že je skvělý (tedy alespoň režisérský sestřih). A protože mám rád válečné filmy, dávám čtyři. Můžete mi klidně nadávat. ()

Sawy

Nevěřím svým očím.Jenom 67 %?!Co to má být?Pro mě spolu se Zachraňte vojína Ryana ten nejlepší válečný film všech dob.Oblíbil jsem si všechny postavy,herci jsou famózní,hlavně Lee Marvin je dokonalý,ale zmínku si zaslouží i překvapivě výborný Mark Hamill.Jediná role,která vedle Luka Skywalkera nebledne.Tenhle film mám skutečně moc rád a určitě by si zasloužil,aby ho viděli víc lidí a dostal se tady do červených barev.95 % ()

Tommassi3

"Ty sicilské ženy vařily skvělá jídla !! Škoda, že jim bylo všem přes padesát, byli jsme víc nadržení než hladoví !!" ;) ()

CiTrus007

Tenhle film by na ČSFD měl být červený. Na motivy Remarquova díla spojuje Fuller obraz války s hořkosladkým kontrastem až oplzlého humoru a až přílišného zabíjení. Viděl jsem kompletní, zrekonstruovanou verzi - stojí za to... [KVIFF 11] ()

corpsy

Taký lightkovejší PRIVATE RYAN, ktorý pôsobí skôr ako vojnový road trip, než niečo celistvejšie a uzavretejšie. Nemyslím si, že vo svojej dobe príliš zapôsobil a to mu z môjho pohľadu zostalo až dodnes. ()

Paxxx.cz

Není to žádný zázrak, ale ve filmu si projdeme prakticky všechny důležité operace druhé světové války v Evropě (snad jen Market garden tu není) byť někdy hodně stručně. Pár momentů je dobrých a navíc se zde objevil i Mark Hamill (Luke Skaywalker), kterého provázela síla i v tomto filmu- lepší tři. ()