Zulu

• Velká Británie Zulu (více)

Film Zulu je strhující rekonstrukcí střetu u Rorke's Drift, k němuž došlo roku 1879 v jihoafrickém Natalu. Čtyřtisícové vojsko zulských válečníků už zmasakrovalo obří britskou armádu a teď míří k mnohem menšímu cíli, základně Rorke's Drift. V lednu roku 1879 zahajují Britové válku proti Zulskému království, domorodému státu Jižní Afriky. Předpokládají, že s dobře vycvičenou a moderně vyzbrojenou armádou, která čítá na 1350 vojáků, dosáhnou snadného vítězství. Následuje však krvavý konflikt, v němž jsou Britové převálcováni čtyřtisícovým vojskem Zulů a téměř kompletně pobiti. Po tomto vítězství se zulští válečníci chystají zaútočit na malou základnu Rorke's Drift, v níž 150 příslušníků britské armády hájí velké množství zásob. Ve středu 22. ledna 1879 se na ni zulští bojovníci během celého dne i noci opakovaně pokoušejí zaútočit, ale marně. Nedaří se jim prolomit její obranu a nakonec se stahují zpět na své území. Britská veřejnost, která následkem debaklu u Isandlwana lační po hrdinech, je výsledkem této odvážné akce nadšená a obránci Rorke's Drift jsou vyznamenáni jedenácti Viktoriinými kříži. (Cinemax)

markotter

První půlhodinu se nic neděje, akorát se 2 důstojnící hádaj o pravomoce. Když přijde bitva, je to zpočátku zajímavé, ale když to trvá přes hodinu a půl, tak už to taková zábava není. A ačkoliv se jednalo o dramatický snímek, tak jednání některých vojáků při obraně mi přišlo vyloženě k smíchu. ()

ondrejmagic

Snad bych dal i hvězdu navíc při hodnocení, ale irituje mě skutečnost, že kolonizátoři jsou ve filmu (podle očekávání západní zaslepené tradice) prezentovaní jako hrdinové bez náznaku polemiky nad odporností kolonizační minulosti. Ostatně Hitlerova vojska taky měla určitě nějaká hrdinná vítězství, ale filmy se o nich netočí. ()

Nyenor

Krásný film, jen několik poznámek: Puška Martini-Henry je poměrně přesná s dlouhým účinným dostřelem, salvy byly páleny na 500 yardů, ne 100. / Ani jeden Brit v palebné pozici nebyl zabit kopím / Zranění válečníci Zulu byli po bitvě popraveni ()

tartan

Brilantný vojnový film o asi najslávnejšej epizóde britských vojenských dejín. V dňoch 22. a 23. januára 1879 zviedla pri Rorkovom prúde (v dnešnej JAR) malá jednotka britskej armády (niečo cez stovka mužov) zúfalý boj s mnohonásobnou presilou (cca 4000) zulských bojovníkov , ktorý pár hodín predtým rozprášili takmer dvojtisícovú britskú armádu pri Isandhlwane (jedna z najhanebnejších porážok v britských dejinách a námet ďalšieho, neskoršieho filmu Zulu Dawn). Briti odrazili celkom 6 zulských útokov a to len s pomocou narýchlo postavených valov z obilných vriec a vozov, v poslednej fáze bojovali len na bodáky proti kopijám domorodých bojovníkov. Na úsvite 23., po desiatych hodinách ľútych bojov, sa Zuluovia nakoniec stiahli. Mali vyše 500 padlých, Briti mali 17 mŕtvych a 10 ťažko ranených. Za tento výnimočný boj (zvlášť v svetle predchádzajúcej trpkej porážky) bolo udelených až 11 Viktóriiných krížov (najvyššie britské vojenské vyznamenanie, veľmi často udeľované až po smrti), čo je najväčší počet za akýkoľvek jednotlivý bojový stret. ()

helrohir

Typický vojnový film, ktorý k tomu, aby dostatočne rozvíjal dramatizáciu deja, nepotrebuje žiadne podfarbenie klišéovitou lovestory alebo filozofickými otázkami. Bohato si totiž vystačí so zobrazením heroického odporu vojakov proti ohromnej presile, kde nie je núdza o napínavé či emočne vyhrotené situácie. Je pravdou (čo je možno dané aj dobou vzniku), že film je trochu patetickejší a celkovo nekritický, nakoľko Briti boli v podstate agresori a tvrdý imperialisti, čo však dej filmu vôbec nerieši. Mnou nedávno zhliadnutý film Zulu Dawn sa mi pre jeho kritickejší a korektnejší prístup minimálne k posudzovaniu vlastných zadubených dôstojníkov páčil o niečo viac, ale aj toto bol zaujímavý spektákl. 70%. ()

LeChouan

„ … 1879, when a few held the line.Back to back, attack, the dead are stacked. Where a last stand was made, and the empire saved. Back to back, attack, the dead are stacked. Fight back to back. Show them no mercy and. Fire at will. Kill or be killed. „ (Sabaton. Rorke's Drift)   Pěkný nekomplikovaný filmeček. Nekomplikovaný – neboť bitva o misijní stanici Rorke's Drift mezi příslušníky domorodého kmene Zuluů a nepočetnou britskou posádkou je zachycena z britského pohledu. Jak prosté, film je britské provenience, je tedy točen z britské perspektivy a naprosto logicky „fandí“ svým vojákům. (Pokud by jej točili Zuluové dostali bychom jejich úhel pohledu.) Ano – kdysi – (smutné, že to „kdysi“ je vzdáleno jen pár desetiletí) potřeba evropských národů, kát se za svoji historii, ještě nedosáhla současných trapných rozměrů a toto se odráželo i v historických snímcích. Film neřeší, co britští vojáci dělají v Jižní Africe, jen vypráví příběh hrdinné a účelné obrany početně slabší britské posádky proti opakovaným zuluským útokům. Divákovi je nabídnut příběh odvahy a vojenské discipliny, která spolu s racionálně využitou vojenskou technikou, dovede vyspělejší civilizaci k vítězství. A divák, spokojen s převyprávěním bitvy, vzdává zaslouženou čest britským obráncům Rorke's Drift. Na straně druhé, film neponižuje, na rozdíl od svých moderních bratříčků, ani jednu stranu vojenského konfliktu. Naopak, v posledních záběrech film vzdává čest jak vítězným Britům, tak zuluským bojovníkům. (SPOILER) Před tím, než se Zuluové stáhnou, naposledy se v plném počtu svému protivníkovi ukáží. Britům, kteří jejich pokřiku nerozumějí a čekají další útok, je objasněno, že Zuluové svým pokřikem uznávají, že se střetli s nebojácným protivníkem: „Oni vás zdraví. Zdraví tak statečné jako oni“. ()

Pete

Hurá do Afriky, na černochy! Zulokafři tu mají pěknou scénu "svatebních" tanečků, a pak bojových popěvků, jinak jsou ale jen černou masou, která se valí na hrdinné červenokabátníky z Gondoru, jež brání svůj post kdesi v Jihoafrické divočině. Jak krásně se jejich uniformy vyjímají proti blankytné modři oblohy, se zelení majestátních hor na pozadí. Rekonstrukce jedné malé velké bitvy je sama o sobě pěkně natočený masakr, který ale zbytečně brzdí balast okolo. První hodina seznamování se s jednotlivými charaktery je k uzoufání nudná, a vlastně zbytečná. ()

Bumerang

Brilantní kamera, velmi pěkná hudba a skvěle zvládnutá dusivá atmosféra strachu. To je pro mě Zulu. První část filmu, kdy se pár britských vojáků chystá bránit před tisícovkami divokých Zulů je jednoduše skvělá. A stejně tak i "zvuk" blížící se armády divochů, pro který obklíčeným červenokabátníkům jejich pobyt v Africe definitivně přestanete závidět. Bojové scény jsou na svou dobu velmi slušné a dá se jim odpustit pár drobných přehmatů. Když si k tomu přidáte místy vážně luxusní herecké výkony (Michael Caine nemá chybu), máte tady 5 hvězdiček a ani o jednu méně. Doporučuji! ()

jack_scott

Vynikající historický válečný velkofilm, který sice nemá žádnou výraznější chybu, ale nemusel být tak britsky suchý. Inu budiž. ale 100% mu právě kvůli tomu nakonec nedám. Jinak bych je dal klidně. ()

Hruskovice

Přál jsem si, aby Zulové všechny pobili, protože jen tak by se dalo mluvit o dobrém konci. Velmi strhující podívaná u Zulských chorálu snad každého muselo mrazit :) 4/5 ()

martins

Zbytečné moc dlouhé, celý film se odehrává v boji o malou pevnost v Jižní Africe střeženou malou posádkou Angličanů proti velké přesile Zulů. Klidně mohl být film kratší nejméně o 30 minut v hlavní roli MIchael Caine. Lepším filmem je prequel Úsvit Zulů z roku 1979 i hvězdněji obsazený. ()

pollstro

Zulu je epickým válečným filmem vykreslující koloniální Británii v tom nejklasičtějším světle a zároveň oslavuje britskou armádu a její hrdinství, které jí i přes početnou nevýhodu pomohlo vyhrát bitvu se zulskými domorodými válečníky. Obrovským mínusem je fakt, že Zulu je pouhým válečným filmem, který není schopen, kromě obrovské a vzrušující bitvy zabírající takřka celou druhou polovinu, nabídnout něco dalšího, co by v rámci svého žánru dokázalo jakkoliv ohromit. Žádné postavy nejsou tak zajímavé, aby dokázali v průběhu filmu vzbuzovat jakékoliv emoce a to samé platí i pro příběh, který je svojí přímočarostí zcela jednoduchý, ničím nepřekvapující a po určité době začne být lehce stereotypní. Navíc jakmile dojde na scény, kde se neválčí, film se ihned začne ubírat směrem k patriotismu, hrdinství a k typickém britskému pojetí života, což akorát podtrhuje ten fakt, že Zulu je jakýsi oslavným filmem britské historie. I přes ten fakt, že válečná bitva je tou nejsilnější a nejzajímavější částí, tak z dnešního pohledu působí pomale, roztahaně, unaveně a v jistých momentech ne zrovna realisticky a skutečně. "Sixty! We dropped at least 60, wouldn't you say? - That leaves only 3,940." ()

paddy35

Velmi zajímavě zpracovaný válečný film o jedné z víceméně neznámých bitev o Rorke's Drift. Strhující napětí a postupný sled událostí, které nevyhnutelně směřují k vrcholnému střetnutí, jež poznamenalo Britsko-Zulskou válku. ()

endrix

Podíval jsem se v rozsahu týdne na Zulu a Zulu Dawn, abych mohl porovnat. Zulu je mnohem komornější, i když Zulské tance s nahými ženami jsou v obou filmech :-). Na Zulu mě asi nejvíc vadily herecké výkony. Přehrávají i hlavní postavy, o doslova vtipných úmrtích postav vedlejších ani nemluvě. Postavy kněze a jeho dcery jsou vyloženě rušivé a navíc. Po útoku se ale tempo zrychlí a druhá polovina uz byla výrazně zábavnější. Celkově jde za mě u průměrný historický válečný film ze zajímavého prostředí a historického období. ()

w.w.

Celkom fajn, ak máte radi starú poctivú klasiku. V porovnaní s Úsvitom Zuulov sa mi to páčilo viac, jednak pre rýchlejší začiatok akcie, kde vlastne okrem úvodu je všetko ostatné jeden veľký útok Zuulov na brániacu sa osádku Angličanov. Treba ho však brať trochu s nadhľadom, kedže s prihliadnutím na obrovskú presilu domorodcov by asi červenokabátnikov porazili asi aj kameňmi - ale scenár nepustí... ()

kotrlak

Jakkoli bych chtěl tenhle film vidět v lepším světle, tak to zkrátka nejde. Bojová taktika kmene Zulu je přinejmenším směšná a infantilní. Stejně tak jednotlivé scény - kde ma být drama je směšný patos. ()