James Leeds (William Hurt) přijíždí učit na venkovskou školu pro sluchově postižené. Jeho dobře míněná představa, že by se studenti měli učit mluvit, naráží u krásné a inteligentní Sáry, která zůstává na škole i v dospělosti a odmítá se jeho metodám podřídit. James ji chce rozmluvit a vytrhnout z její uzavřenosti, ale když se do ní zamiluje, musí se i on naučit, že pokud někoho milujeme, nemůžeme jej ovládat. Marlee Matlinová získala za roli Sáry ve svých jednadvaceti letech Oscara za hlavní ženskou roli a stala se tak nejmladší držitelkou ocenění v této kategorii. (Cinemax)

Finskej

Základní linie příběhu je prostá: na ústav pro výuku neslyšících (a tedy i většinou nemluvících) nastoupí nový učitel a na svém novém působišti začne, inu, nově působit. Se svými novými žáky se nějak postupně dohodne, nicméně – jak se dalo očekávat – nastanou i komplikace. Tou asi největší je bývalá žačka onoho ústavu, která našeho milého nového učitele zaujme na první pohled (aby ne, je dost pohledná). On má v úmyslu jí naučit to, co se doposud nikomu jinému nepodařilo (mluvit), ona má v úmyslu – nu? uhodli jste? – naprosto se nenechat něco takového naučit. A při samém tom snažení a odmítání se oba protagonisté sblíží a nakonec spolu začnou žít. Čímž to, pochopitelně, nekončí – tím naopak vše, především řada svízelů a trablů, začíná... Obecně nemám filmy o tom, jak je to mezi lidmi složité, jak i jinak rozumní lidé se často nedokáží rozumně dohodnout a jak se nakonec přeci jen občas dohodnout dokáží, čímž nakonec dobro zvítězí, rád. A to proto, že drtivá většina z nich je ukrutně blbá. Proč tenhle není? Odpověď je nasnadě: protože je jiný. Protože patří do oné vzácné a nepočetné rodiny filmů o tom, jak je to mezi lidmi komplikované, která se honosí přívlastkem „důstojný". Je to důstojný a střídmý film, který nepředpokládá, že se na něj dívá blbec – a právě proto je tak výjimečný. Hlavní mužskou roli ztvárnil William Hurt, což je pan herec, hlavní ženskou protagonistkou byla Marlee Matlin – a na té je, krom přitažlivého filmového fyzična a hereckého projevu, zajímavé také to, že je celý život hluchá. Bum. Možná jsme právě u zřídla pravdy toho, proč tenhle film, narozdíl od mnoha jiných filmů dané kategorie, je dobrý a dokonce i víc než jen to. K oběma hlavním protagonistům lze totiž navíc připočíst dobře ztvárněnou atmosféru, zajímavou hudbu a jednu pravděpodobně nezapomenutelnou, ehm, řekněme koupelovou scénu... ()

casioa....

Keď som to videl kedysi zakladke, myslel som si aká pecka...komplikovaná love story, ťažký prechod zo sveta hluku, do sveta ticha a naopak. Ale teraz, mi nedá nepodotknúť, že i keď som ťažkosť Sárinej situácie nezažil (a dúfam, že ju ani nezažijem).....správala sa ako totálna pizda (Vy ostatní to možno nazvete komplikovanosťou, hrdosťou....whatever, ja nie, ja tomu dám pravé meno!) Jej hendikep tú prijebanosť neospravedlňuje! Ale inak dobre zahrané...ona i on. ()

Piškotka

Krásné, silné, ryzí a dojemné. Výkony obou protagonistů strhující. M. Martin znám ze seriálu Láska je láska a nevěděla jsem, že je neslyšící. Film boří mýty a klišé o světě neslyšících a nedoslýchavých, který není prost zvuků. ()

valasek.m

Úžasné herecké výkony, zajímavé téma, ale... Celý film byl bohužel až moc dlouhý a připadal mi chvilkama až moc takový nemastný neslaný. ()

Atheas

A zase je to tady !!! Gesta překonávají slova. Znaková řeč je v tom filmu úžasná aspoň mi tak připadala. A ta herečka Marlee Matlin mi dost přišla podobná těmi vlasy a tím pohledem Baby z filmu Hříšného tance :DI když je film o lidech s handicapem,není vůbec smutný. Na místě učitele si také nikoho jiného představit nedokážu. Film ve mne probudil velmi zajímavé pocity a jsem si jistý,že každého diváka povede tento snímek k zamyšlení nad svým životem.Doporučuju. ()

Vesecký

Dnes už klasický příběh jsem viděl po letech. Skvělý William Hurt a možná ještě lepší Marlee Matlinová, dobrý příběh ze školy hluchoněmých dětí, kam přichází učitel s netradičními vyučovacími postupy a získá si přízeň svých žáků. Osudovým se stalo setkání s hluchoněmou uklízečkou, bývalou žákyní školy, která zarputile odmítá komunikovat v hlasové řeči. Pak se odvíjí romantický příběh, v němž dojde k náhlému oboustrannému vzplanutí (v bazénu - jak proboha mohli tak dlouho vydržet pod vodou?); nu, načež to pokračuje klasickým hollywoodským klišé se sentimentálně šťastným koncem. Téma je neotřelé, dobře se na to kouká, takže až na tohle klasické zakončení dobře koukatelné - čtyři hvězdičky. ()

Strangeb

Tento film jsem viděl teď po třetí po asi roční pauze a líbil se mi stejně tak, jako na poprvé. Možná je to tím, že k neslyšícím lidem, respektive k těm, kteří umí znakovou řeč, cítím veliký obdiv. Ať už to byla hluchoněmá Japonka z filmu Babel nebo děti z filmu Dogani, prostě mě toto téma baví. A pokud se k tomu přidají perfektní herci a ne úplně blbý scénář s hezkým hudebním doprovodem, tak si nemám na co stěžovat. Super odpočinkový film. ()

IBBY

...tenhle film pro mě "objevil" dvě věci...minimalistické herectví Williama Hurta a svět ticha... ...ráda bych řekla něco nového a objevného jenže u Bohem zapomenutých dětí jde čistě o pocitovou záležitost...donutila jsem se přehodnotit svoje představy o kvalitě života v závislosti na jakýchkoliv handicapech...došlo mi že emoce nejsou vůbec o tom kolika způsoby je můžeme (a spíš nemůžeme) vyjádřit...a že to co já považuju za normu chování myšlení a "bůhvíčehovšehoještě" jsou jen předsudky a neznalost věci... ...k tomu všemu skvělý W.H. jehož obličej dokáže vyjádřit cokoliv aniž by promluvil a neuvěřitelně opravdová M.M. která mluví celým tělem.. ...a pár nezapomenutelných scén...taky chcete při milování slyšet svoje jméno? ()

monaMis

Po shlednuti tohoto filmu je velice tezke uverit tomu, jake to bylo mezi hlavnimi protagonisty ve skutecnem zivote.. Smutne, ze realita je tak casto odlisna od filmu. Hlavne tedy v tomto pripade ()

Saur.us

Přes neobvyklou zápletku je to stále jen naprosto obyčejná vztahovka. Ani skvělá M. Matlin, které se jen tak tak drží W. Hurt, nedokáže rozhýbat tento příliš utahaný kus, který mě navíc nechal po celou dobu vcelku chladným. Být v divadle, tak snad o přestávce odejdu. ()

Denny

Velmi zdařilý snímek o toleranci, pochopení a lásce mezi lidmi je opravdu působivý, nakonec i mezi hlavními přestaviteli vzniklo určité pouto... ()

Solly

Nejsem zrovna na love stories, ale tenhle film mě upoutal. Možná taky tím, že není ani tak o lásce jako spíše o .... Vlastně ani nevím o čem přesně je, obsahuje toho tolik. ()

arkie

Výborný film o vzťahu dvoch ľudí oddelených komunikačnou barierou. Marlee Matlin hraje ako o život, pre William Hurta možno životná rola. Aspoň tak sa mi to javilo pred rokmi, čo som tento film videl. Dnes neviem, možno by ma to už tak neuchvátilo. ()

Rodin

Při první projekci v kině jsem byl zcela uchvácen a za nádherný film tento kousek považuji dodnes. Přesto jsem měl tu čest ještě několikrát v televizním provedení a ta love story mě MALIČKO tahala za racionální složku mé osobnosti. Necelých 90%. ()

winstonik

Bezchybná súdružka hluchonemá a bezchybný súdruh učiteľ, ktorý je ako vystrihnutý zo sovietskych filmov o talentovaných, schopných, pracovitých, skromných a mimoriadne oddaných pracovníkoch. Skrátka americký dojáček. ()

PaRi

Co chcete říci k filmu, kde hlavní herečka, sama neslyšící, zahraje roli beze slov a to rovnou na Oscara? Je nutné snímek vidět! ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt