Bohem zapomenuté děti

• slovenský

Bohom zabudnuté deti

USA, 1986, 114 min

• WANDRWALL

Na tomhle filmu jsem byl s partou v kině. Vydržel jsem v kině jen díky tomu, že vydržela parta. Pro mě moc vykalkulované, moc čitelné, moc to ze mě dělalo blbce.(13.8.2011)

Výborní herci, zajímavé téma, pěkné prostředí... A přesto to na mě nezapůsobilo, jak mělo. Přišlo mi to jen jako další romantický film, kdy jeden z páru je náhodou hluchý. Mnohem víc mě zajímalo téma neslyšících dětí ve škole, které tu ale fungovalo hlavně jako příběhová vsuvka.(25.7.2010)

Silný a dojemný príbeh o ubližovaní a odpúšťaní. Tvorcovia korčuľovali na tenkom ľade, ale aj vďaka sebavedomému hereckému prejavu Williama Hurta to zvládli. Tichý film za 80%.(19.9.2005)

Výborné drama o tom, že lásce nezabrání ani neschopnost slyšet. Exceletní William Hurt a Marlee Matlin.(24.11.2009)

Bohom zabudnuté deti sú zaujímavým a podnetným filmom. Na pozadí lásky učiteľa a bývalej žiačky film nastoľuje množstvo problémov a otázok, ktorých riešenie je odlišné, ako ponúkajú idiotskí stúpenci multi-kulti a integrácie za každú cenu. Deti a mladí ľudia vo všeobecnosti sú málo tolerantní k odlišnostiam oveľa menšieho rozsahu, ako je hluchota. Navyše je komunikácia s hluchým jedincom podmienená naučeniu sa posunkovej reči. Na druhej strane bolo úsmevné a sympatické, akí boli postihnutí mladí ľudia "ukecaní" v spoločnosti seberovných. Ruky sa im len tak mihali a v miestnosti vládlo ticho. Už som niekde napísal, že som sa bez problémov zmieril s tým, že už ani raz nevystúpam na Téryho chatu, keď mám TEP kolena. Tak prečo má niekoľko, hlúpym smerom orientovaných, aktivistov snahu dožičiť postihnutým ľuďom za spoločné peniaze všetko to, k čomu majú prístup zdraví. Je to rovnako hlúpa idea, ako snahy šialených socialistov vziať peniaze bohatým a rozdať ich chudobným, aby mal každý rovnako. Aj tu platí rozumný výrok: nemôžeme si byť rovní, keď nie sme rovnakí. Je asi zbytočné dodávať, že film je ako celok veľmi príťažlivo nakrútený a obaja herci v hlavných úlohách sú skvelí (vlastne nielen oni).(13.1.2015)