Bohem zapomenuté děti

Children of a Lesser God

• slovenský

Bohom zabudnuté deti

USA, 1986, 114 min

Je v tom romantika a ja som tomu dal 4 hviezdy. Prečo vlastne ? Romantické humusy mi lezú krkom ... Lenže toto nie je tá klasická Pilčerovka ... Je v tom taká ozajstná, reálna človečina spojená s láskou a bolesťou ...(1.5.2007)

Film odohrávajúci sa v "exotickom" prostredí školy pre hluchonemých vo mne budí rozporuplné pocity. Na jednu stranu treba vyzdvihnúť zaujímavo vykreslený vzťah oboch hlavných protagonistov, ktorý stojí v protiklade ku klasickým šablónam vďačnej žiačky a šľachetného učiteľa (vďaka rozdielom v chápaní slobody). Sára, výborne stvárnená Marleen Matlinovou, tak získala punc plnohodnotnej postavy a nie pasívnej hračky v rukách muža - učiteľa. Ďalej bazén, ako oáza ticha, pokoja a intimity, netradičné prostredie a dorozumievanie, či tanec na hudbu, ktorú hluchonemá Sára nemôže počuť. Na druhú stranu mi však vadil predvídateľný a príliš doslovný scenár, klišovité herecké výstupy, miestami som sa pri niektorých dialógoch cítil až trápne a nedostatočné, respektíve žiadne rozvinutie ostatných postáv, ktoré tak žijú len v syžete.(15.12.2012)

Silný a dojemný príbeh o ubližovaní a odpúšťaní. Tvorcovia korčuľovali na tenkom ľade, ale aj vďaka sebavedomému hereckému prejavu Williama Hurta to zvládli. Tichý film za 80%.(19.9.2005)

• - Marlee Beth Matlin je nejmladší a zároveň první hluchoněmá herečka, která obdržela Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. V době účinkování ve filmu bylo herečce 21 let a 218 dnů. (Aelita)