Bohem zapomenuté děti

• slovenský

Bohom zabudnuté deti

USA, 1986, 114 min

For ME 88%(15.11.2009)

Pedstaviteľ americkej tvorby na pomedzí artu a komercie. Zvolená téma je ešte väčší hazard ako v Rain manovi, ale znova všetko parádne vyšlo. Ústredná dvojica je dokonalá, Oscara by som doprial aj Williamovi Hurtovi, s prihliadnutím na jeho veľmi silné obdobie v 80tych rokoch. Nezabudnuteĺná je scéna vo vode. Takéto jednoduché, ale silné humanistické metafory sa mi niekedy páčia viac, ako skryté, nerozlúštiteľné šifry ťažkých "artových" režisérov.(28.5.2012)

Slušný romantický film z prostředí neslyšících. Nic, co by ve mě zůstalo. 6/10(12.1.2014)

Film odohrávajúci sa v "exotickom" prostredí školy pre hluchonemých vo mne budí rozporuplné pocity. Na jednu stranu treba vyzdvihnúť zaujímavo vykreslený vzťah oboch hlavných protagonistov, ktorý stojí v protiklade ku klasickým šablónam vďačnej žiačky a šľachetného učiteľa (vďaka rozdielom v chápaní slobody). Sára, výborne stvárnená Marleen Matlinovou, tak získala punc plnohodnotnej postavy a nie pasívnej hračky v rukách muža - učiteľa. Ďalej bazén, ako oáza ticha, pokoja a intimity, netradičné prostredie a dorozumievanie, či tanec na hudbu, ktorú hluchonemá Sára nemôže počuť. Na druhú stranu mi však vadil predvídateľný a príliš doslovný scenár, klišovité herecké výstupy, miestami som sa pri niektorých dialógoch cítil až trápne a nedostatočné, respektíve žiadne rozvinutie ostatných postáv, ktoré tak žijú len v syžete.(15.12.2012)

Velmi dobré zpracování tématu světa neslyšících. Marlée Martin snad ani nehraje, ona tu roli žije a William Hurt je jako učitel skvělý.(1.5.2005)

• - Marlee Beth Matlin je nejmladší a zároveň první hluchoněmá herečka, která obdržela Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. V době účinkování ve filmu bylo herečce 21 let a 218 dnů. (Aelita)