Bohem zapomenuté děti

• slovenský

Bohom zabudnuté deti

USA, 1986, 114 min

strhujúce, ľudské, krásne.(3.12.2012)

SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 2 = 20.4.2014, v pôvodnom znení s titulkami - slovenské titulky (SPF 1989) = MILADA PAULEOVÁ (5.4.2014)(21.4.2014)

Bohom zabudnuté deti sú zaujímavým a podnetným filmom. Na pozadí lásky učiteľa a bývalej žiačky film nastoľuje množstvo problémov a otázok, ktorých riešenie je odlišné, ako ponúkajú idiotskí stúpenci multi-kulti a integrácie za každú cenu. Deti a mladí ľudia vo všeobecnosti sú málo tolerantní k odlišnostiam oveľa menšieho rozsahu, ako je hluchota. Navyše je komunikácia s hluchým jedincom podmienená naučeniu sa posunkovej reči. Na druhej strane bolo úsmevné a sympatické, akí boli postihnutí mladí ľudia "ukecaní" v spoločnosti seberovných. Ruky sa im len tak mihali a v miestnosti vládlo ticho. Už som niekde napísal, že som sa bez problémov zmieril s tým, že už ani raz nevystúpam na Téryho chatu, keď mám TEP kolena. Tak prečo má niekoľko, hlúpym smerom orientovaných, aktivistov snahu dožičiť postihnutým ľuďom za spoločné peniaze všetko to, k čomu majú prístup zdraví. Je to rovnako hlúpa idea, ako snahy šialených socialistov vziať peniaze bohatým a rozdať ich chudobným, aby mal každý rovnako. Aj tu platí rozumný výrok: nemôžeme si byť rovní, keď nie sme rovnakí. Je asi zbytočné dodávať, že film je ako celok veľmi príťažlivo nakrútený a obaja herci v hlavných úlohách sú skvelí (vlastne nielen oni).(13.1.2015)

Velmi dobré zpracování tématu světa neslyšících. Marlée Martin snad ani nehraje, ona tu roli žije a William Hurt je jako učitel skvělý.(1.5.2005)

V neobvyklém prostředí školy pro hluchoněmé se odehrává dojímavý , nezvyklý příběh lásky mezi učitelem a hluchoněmou dívkou, pracující va škole jako školnice. Hluchoněmá Marleen Matlin hraje hluchoněmou - a vyneslo jí to Oscara. Moc hezký, u srdce hřejivý film.(21.7.2002)