Bohem zapomenuté děti

• slovenský

Bohom zabudnuté deti

USA, 1986, 114 min

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(21.2.2009)

Ticho. Naprosté, nikdy nekončící ticho. Kamkoli se podíváte, cokoli uděláte – žádný zvuk. Ta představa mě znepokojuje, což je v přímém rozporu s uklidňující vnitřní harmonií filmu. Nadnášen vodou, moci se nikým nerušen oddat vlastním myšlenkám. Dokonalá vyrovnanost. Pro americké drama nevhodná, proto netrvající věčně, ale přinášející ty nejúchvatnější scény. Třeba když se Sarah (neslyšící, oscarová, krásná Marlee Matlin) uprostřed hloučku křepčících individuí celým tělem i duší oddává hudbě, kterou nemůže slyšet. Zjitřete své smysly. Zkuste vyhledat nějaké tiché místo. Žádný zvuk. Slyšíte? Važte si toho. Apendix: Jaká krásná náhoda, že Sarah s Jamesem v kině sledují Někdo to rád horké, na jehož konci zazní ono pověstné „Nikdo není dokonalý“. Pravda. 80%(13.2.2009)

Slušný romantický film z prostředí neslyšících. Nic, co by ve mě zůstalo. 6/10(12.1.2014)

Film odohrávajúci sa v "exotickom" prostredí školy pre hluchonemých vo mne budí rozporuplné pocity. Na jednu stranu treba vyzdvihnúť zaujímavo vykreslený vzťah oboch hlavných protagonistov, ktorý stojí v protiklade ku klasickým šablónam vďačnej žiačky a šľachetného učiteľa (vďaka rozdielom v chápaní slobody). Sára, výborne stvárnená Marleen Matlinovou, tak získala punc plnohodnotnej postavy a nie pasívnej hračky v rukách muža - učiteľa. Ďalej bazén, ako oáza ticha, pokoja a intimity, netradičné prostredie a dorozumievanie, či tanec na hudbu, ktorú hluchonemá Sára nemôže počuť. Na druhú stranu mi však vadil predvídateľný a príliš doslovný scenár, klišovité herecké výstupy, miestami som sa pri niektorých dialógoch cítil až trápne a nedostatočné, respektíve žiadne rozvinutie ostatných postáv, ktoré tak žijú len v syžete.(15.12.2012)

Vynikající počin režisérky Randy Haines, v němž doslova exceluje Marlée Matlin v roli hluchoněmé dívky (tato herečka je hluchoněmá i ve skutečnosti). Výborný výkon podal i William Hurt, celý příběh je perfektně zpracován a podán divákovi sice v částečně dojímavém, ale nepodbízivém tónu.(4.3.2005)

• - Marlee Beth Matlin je nejmladší a zároveň první hluchoněmá herečka, která obdržela Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. V době účinkování ve filmu bylo herečce 21 let a 218 dnů. (Aelita)