Hvězdné války podle Turka

(neoficiální název)
  • Turecko Dünyayı Kurtaran Adam (více)

Kdysi dávno, v jedné předaleké galaxii zuřila za hudby a záběrů vykradených z Hvězdných válek vojna mezi zlým diktátorem se zlatou papírovou helmou a dvěma pohlednými frajerskými stíhači ovládajícími bojové umění a la Douglas Fairbanks. Diktátor a jeho robot s majáčkem byli ale silní, velmi silní a tak museli oba hrdinové po nouzovém přistání na planetě zotročované diktátorovou armádou masopustních masek, chci říct příšer, nejdřív podstoupit tvrdý trénink zahrnující tlučení holýma rukama do skal a kopání do balvanů, ale především spoustu skákání na trampolíně a teprve potom se mohli vydat definitivně zúčtovat se zlem. Ať je provází síla!

Kultovní ultralevná odpověď na Star Wars, kterou má na svědomí doma uctívané enfant terrible tureckého filmu režisér Cetin Inanc. V hlavní roli populární turecký herec (a autor scénáře), bývalý cirkusák Cuneyt Arkin. (choze)

maxxxim odpad!

Na úvod by som sa chcel ospravedlniť všetkým filmovým fanúšikom a obzvlášť fanúšikom tohto "masterpiece" spomedzi filmov, keďže si dovolím ísť proti účelu "fóra" a okomentovať niečo, čo som nikdy nevidel a dúfam, že ani neuvidím. Myšlienky, názory a postrehy sú založené výlučne na traileri o časovom trvaní 1 minúta a 29 sekúnd, ktorý je k nahliadnutiu (na vlastné nebezpečenstvo a s rizikom zvýšenia nákladov, pre kardiakov odporúčam, sledovanie minimálne v trojici) na tejto stránke. Sprvoti som si myslel, že niekto hackol čsfd a robí si srandu a že nemôže ísť o skutočnosť, ale o opaku a tvrdej realite ma presvedčilo hodnotenie užívateľov, kde percentil vyhradený aj pre toto čudo dosiahol neuveriteľných 45%. Ako recesia to môže byť celkom zábava, a však to len v tom prípade, že pozeráte úplne iný film. Hlavný hrdina s viditeľnými následkami svojho predchádzajúceho zamestnania (a síce požierač hadov v cirkuse, či čo to vlastne robil) predvádza jedno akrobatické číslo za druhým, tu skok, tam kotúľ, prískok či stojka na hlave, či lentak turecký sed. Za akým účelom? Aby zmiatol ničnetušiaceho protivníka o počte dvoch kusov navlečených do zlatých igelitových vriec na triedený odpad. Nelogické konanie a správanie hrdinu je napováženie, raz sa púšťa do spomínaných panákov opretých o stenu, keď sa rozhodne napumpovať im žálúdky, hoci dôvod neexistuje, inokedy sa zase sústredene prežmurkáva do ďalšej klapky, pozerajúc na akýsi megapaaraorech (To som pochopil asi takto, ide o klasický orech "papierňák alias orech vlašský s veľmi jemnou škrupinkou, ktorý okrem iného výborne stimuluje pamäť, čo asi vie aj režisér, ktorý sa rozhodol použiť ako predel medzi jednotlivými filmovými sekciami. Striedajúce sa zábery na orech a na hrdinu a zase na orech a na hrdinu, môžu po chvíli vyvolať epileptický záchvat, alebo prinajmešom pri tých otrlejších divákoch otáznik respektíve dva otázniky. Prečo hlavný (rozumej hlavný hrdina) uprene pozerá a nič nekoná, lebo si opakuje text a nechce sa pomýliť. Prečo je tých záberov na orech až toľko, žeby nám chcel autor príbehu niečo odkázať? Máme v Turecku prebytky, prídte si natrhať? Alebo zásoby sa míňajú, už nebude? Kde je pravda, kto odpovie?) bez toho, aby to malo nejaký zmysel. Na sekundu a pol sa v zábere objaví aj ďalšia postava, ktorú režisér pôvodne ani nechcel pojať do filmu, pretože sa bál stopercentného prekročenia rozpočtu, keďže sa s hlavným hrdinom dohodli, že o filme nikomu nepovedia a že ten ostane medzi štyrmi očami resp. štyrmi očami a dvomi panákmi. Týmto nám dej naberá na obrátkach a dostáva nové kontúry, ale nie veď som v úvode písal, že to je riadna nuda. Stále ostáva pri starom, len pribudla nová rekvizita mohutný, zlatý PVC-meč nesúci so sebou obrovskú energiu a tajomstvo. Po jeho zmocnení sa z obyčajného hlavného hrdinu stáva štrbavý Poseidon, ktorý mácha tou atrapou sem a tam bez uváženia, ale hlavne že mu je do smiechu. Poviete si, možno je to Maybelline a možno sa taký pribitý narodil, ale nie je tomu tak, všetko to má na svedomí onen osemnásťhranný gumený meč. Zámerne som sa nevyjadroval o dialógoch, hoci po turecky nerozumiem ani slovo z filmu mi bolo hneď jasné, že ide o mrmľanie, ktoré kde tu prerušií olympiádu pantomímy, aby upozornilo, že ešte nie je koniec. Podľa mňa ide o jeden z lepších počinov vyhlásenej tureckej filmárskej dielne reprezentovanej aj takou filmovou šlehou ako je turecký Rambo na brigáde, či turecký Rambo ide domov s nepořízenou. () (méně) (více)

boshke

Odpad si tahle kolosální slátanina rozhodně nezaslouží. Při projekci jsem byl sice střízliv, což filmu dozajista nepomohlo, neb je dle mého dobře stravitelný pouze v stavu podnapilém, leč i tak musím turecké autory ocenit. Děj je vskutku snůška žvástů, často mi přišlo, že scény na sebe ani nijak moc dějově nenavazují... Mám v plánu dát Dünyayi kurtaran adam ještě jednu šanci, a to když se předem s přáteli náležitě posilníme omamnými látkami. Za střízliva si to však více nezaslouží... 50% ()

Z0oMb3E odpad!

Najgeniálnejší film všetkých čias. Načo vytvárať efekty, keď ich môžeme ukradnúť z Hviezdnych vojen? Načo platiť skladateľom a orchestrom, aby komponovali sountracky, keď tu máme divácky overené tracky z Indiany Jonesa? Načo vytvárať zložité masky, keď stačí omotať pár ľudí do toaleťáku či plátna? Načo vytvárať drahé kulisy a interiéry, keď môžeme film točiť v dunách, kameňolomoch, pivniciach či kade-tade zadarmo? Načo písať vôbec scenár a dialógy, však "herci" musia aj trochu improvizovať. Keby som mal opísať celý film a hlavne čo sa mi nepáčilo, to by trvalo dlhšie, ako celá dĺžka filmu. Pri tomto filme vyzerajú všetky teenegerské komédie, ktoré bez mihnutia oka hádžem do odpadu, ako veľkolepé diela zasluhujúce sa o miesto v zlatom fonde kinematografie. Turci si asi ťažkú hlavu nerobia zo slov ALL RIGHTS RESERVED. Tento film sa jednoducho musí vidieť, i keď je na úrovni bublín vo vriacej vode, točiaceho sa prádla v práčke, či obiehaniu sekundovky v nástenných hodinách. Kto vydrží sledovať vkuse celý film, tomu patrí moje osobné uznanie. ()

lamps

Nikdy by mě nenapadlo, že hudba z Dobyvatelů ztracené archy bude znít ještě úžasněji při záběrech na největšího vesmírného frajera, co celý film skáče na trampolíně, seká kameny napadrť holýma rukama a láme vejpůl velké mručící plyšáky. Díky ti, Çetine İnançi, za tvou bezprecedentní ochotu vykrádat a ignorovat autorská práva, stejně jako za tvé neuvěřitelně extravagantní, chaotické a nahodilé vedení 'vlastních' příběhových složek (tím obdivně mrkám i k tobě, Cüneyt Arkıne). Dlouho jsem se takhle nepobavil - kdykoli se spustil jakýkoli Williamsův motiv, byla tíha guilty pleasure přímo smrtelná a veškeré to debilní dění až ďábelsky neodolatelné a kulervoucí. ()

gjjm

Turecký pokus zkonvertovat Hvězdné války do tureckého nízkorozpočtového (no...v podstatě bezrozpočtového) filmu, vysvětlujícího ideologii islámu. Jeden z nejvtipnějších filmů, co jsem viděl, takový ekvivalent nikotinových náplastí pro lidi závislé na marihuaně...:) P.S. Ano, vím, že na marihuanu teoreticky neexistuje fyzická závislost, ale víte jak to myslím, ne? :) ()

• Helmu, se kterou se natáčely scény z „kokpitu“, si filmaři vypůjčili od projíždějícího motocyklisty. (vojtaruzek)
  • Pro některé politiky slouží film jako argument, proč by Turecko nemělo vstupovat do Evropské unie. (Sufferer)