Děkujeme, že kouříte

Ďakujeme, že fajčíte

Thank You for Smoking

Komedie / Drama

USA, 2005, 92 min

Už dlouho jsem se tak nenasmála. Nick Naylor v podání Aarona Eckharta je trefný k popukání ("To není argumentace, to je vyjednávání"), spolu se svým 12-ti letým synem Joeym (Cameron Bright) tvoří neodolatelnou dvojku ("To nebylo vyjednávání, ale argumentace"). Už od úvodních titulků stylizovaných jako cigaretové krabičky film slibuje perfektní podívanou. A to také je. Dostala mě například herecká "kmotrovská" kreace Roberta Duvalla. A nebo trio Obchodníků se smrtí. A co teprv hollywoodský producent potrpící si na velkolepost a asijské serepetičky...A tak bych mohla pokračovat. No prostě to nemá chybu. A zaplaťpánbůh se tvůrci vyvarovali jakékoli protikuřácké morální agitace. Došlo vlastně zcela k prohození rolí záporák-klaďas. Syn otce prostě nezapře (Reitman). Doporučuji každému, ať už jste lobbista, člen dozorčí rady nějakého tabákového koncernu, člen protikuřácké ligy nebo chlapec s rakovinou :-)(19.7.2006)

Huh, zázrak, za jeden rok dva filmy založené na inteligenci hlavní postavy (první je samozřejmě Lord of War). U některých filmů vím už od začátku, že se mi budou HODNĚ líbit. Tohle byl jeden z nich. Už jak začaly stylizované titulky podkreslené skvěle sedící písničkou, začal jsem se dostávat do skvělé nálady, která přetrvala po celou dobu filmu, který je nabitý vizuálními nápady, chytrým příběhem a skvělými dialogy. Nejlepší je ta ironizace klasické scény, kdy syn domlouvá svému otci, aby se nevzdával, a roznesl ty druhý na kopytech. To je samozřejmě podepřeno výborným Aaronem Eckhartem a dalšími herci. "Jedna novinářka, jíž já nebudu jmenovat..." - "Brad chce 10 milionů, s Catherin za 25. - Nedává se za množství sleva?" - "Skutečnými darebáky jsou ti, co kšeftují s lidským utrpením." - "Smoke, smoke, smoke that cigarette..."(24.9.2006)

Tak trochu netypická komedie ze zajímavého prostředí odehrávající se v satirickém ovzduší. Není (jen) o kouření, co je na něm špatného a co ne, je o propagaci, o mediálním vlivu, o tom, jak se má cigareta prodat, jak se dělá reportáž, jak se umlčují fakta, jak se prodávají fakta, jak se obchoduje "se smrtí"... a hlavně o rétorickém umění. // Aaron Eckhart jako lobbista, který by vás přesvědčil o čemkoli, je vynikající. Ať už jsou jeho důvody jakékoliv (třeba splátka hypotéky), svou "práci" dělá oddaně. A je v ní prostě dobrý. // Jason Reitman natočil zajímavý film, u kterého jsem se fakt bavila.(23.4.2008)

Fenomenální Aaron Eckhart by vám dokázal vnutit i myšlenku, že kouření cigaret je vlastně zdraví prospěšná záležitost, bohužel režisér Reitman celých devadesát minut pouze paběrkuje mezi politickou korektností ožehavého tématu a rodinným melodramatem o vzorném otcovství. Třicet minut stopáže navíc a celistvější režijní vedení, jež by bylo schopné se více „odvázat“ by snímku jenom pomohly, pak by z toho byla absolutní bomba. To takový Andrew Niccol se v podobném tématu rýpal mnohem energičtěji, drzeji a hlavně poutavěji. Na debut přesto vůbec ne špatné a slibné náznaky zajímavého talentu zde rozhodně jsou, jen tak dále!(4.2.2007)

Rozhodne zajimavej, originalni a hodne vtipnej film, ale clovek se neubrani dojmu, ze to mohlo bejt jeste lepsi, vtipnejsi a drsnejsi. Film je pouze o okecavani, proc ne, zvlast kdyz skvelej Aaron Eckhart pali argumenty se smrtici rychlosti, dialogy jsou skvele napsany a humor je misty cernejsi. Ale precejen to dokonaly argumentovani je misty prolozeny nijak zvlast zajimavejma scenkama se synem. Jinak pribeh v podstate neni dulezitej a ani tu nakej zvlast neni, spis takovejch par pribehu v jednom, at uz de o seznamovani se se synem nebo "souboj" s Williamem Macym, kterej je taky perfektni. A obcas Reitman film prolozi nakou vychytavkou, ale zbytecne s nima setri. Tak nevim, jak film hodnotit, na jednu stranu sem se fakt docela nasmal a film utece jako nic, ale na druhou stranu to ve me nak zvlast velkej dojem nezanechalo, natoz abych to oznacil za nakou komedii roku nebo tak.(12.8.2007)

• - Při promítání snímku na festivalu v Sundance se zjistilo, že chybí dvanactisekundová sexuální scéna. Nešlo o cenzuru, ale chybu při pořízování filmové kopie. V kinech o ni diváci nebyly ochuzeni. (imro)

• - Sam Elliot nechtěl, aby jeho postava vzala peníze, Rietmanovi trvalo přes tři hodiny, aby ho přesvědčil k tomu, aby zahrál roli podle scénáře. (don corleone)

• - Obal DVD s filmem je vyrobený podle krabičky cigaret Lucky Strike. (imro)