Děkujeme, že kouříte

Thank You for Smoking

Ďakujeme, že fajčíte

Komedie / Drama

USA, 2005, 92 min

Komedie, která v prvním plánu spolehlivě pobaví. Ale v tom druhém, o který se také pokouší (mj. ve vztahu Nicka se synem), by věrohodných motivací a charakterů pohledal. Na druhou stranu je tenhle film o kouření, ve kterém si za celou dobu nikdo nezapálí jedinou cigaretu, dokonalou studií ďáblova advokáta a práva na svobodný výběr.(5.2.2007)

Velmi přesný obraz fungování naší západní ,,mediální" demokracie, euroatlantický svět řídí a ovlivňují tihle ,,obchodníci se smrtí" (ne náhodou je tu silná významová shoda se skvělým stejnojmenným americkým filmem), co za peníze řeknou a udělají cokoliv. Satirická filmová učebnice cynismu a pragmatismu...a to je, prosím, celovečerním debutem skutečně mimořádně nadaného Jasona Reitmana... Podobné filmy: Obchodník se smrtí, Vrtěti psem, Syriana, Super Size Me(8.6.2007)

S blížícím se koncem zbytečně uspěchaná cynická satira o tom, že není důležité míti pravdu, ale usvědčit toho druhého, že se mýlí (což platí nejen pro souboj tabákový průmysl vs. odpůrci kouření, viď naše politická scéno).. Moc se mi nepozdávalo podání obou stran barikád, kdy cigaretobijci byli do jednoho hloupí ťulpasové (Vote Macy!) a protřelý manipulátor Eckhart, co by přesvědčil k odchodu ze scientologické církve i Cruise, sedne naivně na lep žurnalistce K.Holmes, které se to nedaří. Holt, asi není doma v ložnici dostatečně přesvědčivá.. Dle závěrů Reitmanova filmu kouřit, či nekouřit zůstává svobodnou volbou každého z nás, ale já osobně jsem radši, když si během mé večeře v restauraci dá vedle sedící host místo tří zlatých marlborek tři chedary, neboť ze zkušeností vyplývá, že cedule na zdi zůstává mnohdy jen cedulí a já bych strašně nerad někomu vadil tím, že mu jím u kouření..(20.1.2010)

Vtipné a zábavné to sice bylo, ale po několika dnech se mi to vyvětralo z hlavy stejně jako cigaretový kouř z verandy.(4.3.2007)

Už dlouho jsem se nepokochal takovýmto svěžím a vtipným filmem. Pro mě to byl zážitek a dokonale načasované překvapení, které přišlo ve správnou chvíli a okamžik. Prostě lahůdka. Dialogy úžasné, vtipné... jsem fakt nadšený(12.10.2006)