Děkujeme, že kouříte

Ďakujeme, že fajčíte

Thank You for Smoking

Komedie / Drama

USA, 2005, 92 min

Chytrá, jízlivě sarkastická komedie, která nešetří nikoho a nic a srší hláškami na všechny strany a přitom je tak říkajíc ze života. Člověk nemá v žádné scéně a u žádné postavy pocit něčeho umělého. Dobrý scénář se potkal se slušným režisérem a herecké obsazení je velmi kvalitní, takže dohromady jde sice ne o přelomový, ale velmi kvalitní žánrový film, který potěší fanouška inteligentního humoru. Je to přesně ten druh snímku, kde si některé hlášky vybavím určitě i po letech. Celkový dojem: 80 %.(1.6.2009)

Huh, zázrak, za jeden rok dva filmy založené na inteligenci hlavní postavy (první je samozřejmě Lord of War). U některých filmů vím už od začátku, že se mi budou HODNĚ líbit. Tohle byl jeden z nich. Už jak začaly stylizované titulky podkreslené skvěle sedící písničkou, začal jsem se dostávat do skvělé nálady, která přetrvala po celou dobu filmu, který je nabitý vizuálními nápady, chytrým příběhem a skvělými dialogy. Nejlepší je ta ironizace klasické scény, kdy syn domlouvá svému otci, aby se nevzdával, a roznesl ty druhý na kopytech. To je samozřejmě podepřeno výborným Aaronem Eckhartem a dalšími herci. "Jedna novinářka, jíž já nebudu jmenovat..." - "Brad chce 10 milionů, s Catherin za 25. - Nedává se za množství sleva?" - "Skutečnými darebáky jsou ti, co kšeftují s lidským utrpením." - "Smoke, smoke, smoke that cigarette..."(24.9.2006)

Zábavná satirická komedie se skvělými vtípky a velmi sympatickým hrdinou, kterému fandíte i přesto, že jeho práce není zrovna košér. Výjimečně je tu snesitelná i Katie Holmes a Robert Duvall je ve své variaci na dona Corleoneho taky velmi zábavný.(8.9.2008)

Pro mě osobně zatím bezkonkurenčně nejlepší film, který jsem letos viděla. Snímek napěchovaný satirickými komentáři a vtípky, které rozhodně nejsou prvoplánové. Ani na okamžik jsem neměla pocit nudy, naopak, dokázala bych se na toho ukecaného chlápka (v podání čím dál tím lepšího Aarona Eckharta) dívat klidně celé hodiny. Tenhle snímek mě prostě dostal propracovaným scénářem, uvěřitelnými hrdiny a velmi sarkastickým, ale trefným, náhledem na současný problém kuřáctví a především protikuřáckých kampaní.(3.8.2006)

Jako patrně jediný občan ČR starší deseti let, který nikdy neokusil slastné řádění nikotinu v plicích, se necítím být zcela erudovaným pro komentář k tomuto snímku. Ovšem cynická část mého já si při jeho sledování naprosto nevhodně vrněla spokojeností, takže jsem dostal přesně to, po čem jsem toužil a jdu vyplnit přihlášku do OSS.(30.5.2012)

• - Autor knižní předlohy Christopher Buckley je v záběru v metru, kde si čte článek Heather o Nickovi. (don corleone)

• - Nick (Aaron Eckhart) se ptá režiséra, jetli umí Brad Pitt vyfukovat kroužky. Ve flimu Klub rváčů (1999) je na konci ve své roli vyfukoval. (Megalomaniac)

• - Původně měl být film zfilmován už v roce 1990 a hlavní roli měl ztvárnit Mel Gibson. (Karlos80)