Kachní sezóna

• Mexiko Temporada de patos (více)

Panelákový byt a výpadek proudu, to zas bude neděle!  Je neděle, 11 hodin dopoledne a Flamova matka musí někam odejít. Zdá se, že Flama a Moko mají před sebou neděli snů. Prázdný byt, playstation, coca-cola a pizza, co jim může chybět? Ale jen do chvíle, než vypadne proud. Jeden panelákový byt, čtyři mladí, tři z toho ještě děti a nekonečná neděle. To je prostor, v němž debutující mexický režisér Fernando Eimbecke rozehrál svou hořkou černobílou teenagerovskou komedii. Natolik oslnila domácí publikum, že získala 11 z 12 možných výročních filmových cen Ariel a 8 cen na Mexickém filmovém festivalu v Guadalajaře 2004 a stejně tak byla s úspěchem uvedena na mnohých zahraničních festivalech, včetně MFF Karlovy Vary.
Kromě nesmírně civilních hereckých výkonů mladých herců, po zásluze též oceněných, a skvělé hudbě, která rovněž velmi podstatně vytváří atmosféru tohoto jen zdánlivě nenápadného filmu, je tu nejpozoruhodnější zejména Eimbeckova režie. Dlouhé pasáže, v nichž se mezi postavami zdánlivě nic neděje, střídané směšnosmutnými akcemi zdánlivého veselí, zkomponované k sobě jako hudební skladba, v jejichž rytmu a souzvuku vycházejí najevo další plány, vytvářejí až neuvěřitelně pravdivý portrét dvou teenagerů s jejich problémy, dívky odvedle, jejíž rodiče zapomněli na její narozeniny, a mladíka, který přichází na to, že vlastně nedělá co, skutečně chce. Čas, kdy ti čtyři čekají, až zase zapnou elektřinu a oživí umělý svět všech jejich berliček a pomocníků, se stane z původně nuceného zabíjení nudy jednou z nejzajímavějších chvil jejich dosavadních životů. Zbaveni záchytného systému rutinních činností náhle jednají sami za sebe a nacházejí sílu vyslovit své problémy především sami před sebou.
Eimbeckův hraný debut patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co v poslední době na i tak zajímavém filmovém prostoru mexické kinematografie vzniklo. (oficiální text distributora)

Raven0

Já jsem jim tu pseudo-intelektuální nudu prostě nežral. Rádo-by chytré dialogy o ničem a vleklé "art" černobílé záběry bez špetky invence. To je Kachní sezóna. ()

Natabar

Tak největší zápich se povedl asi distributorovi: "Nízkorozpočtová černobílá komedie plná absurdního humoru, vtipných dialogů..." Mluví se zde tak málo a když už, tak podle mě určitě ne vtipně, že nejvtipnější je opravdu onen zmiňovaný komentář. Jinak - nad průměr se dostala Kachní sezona až po hodině, což je u 90 min. snímku hodně málo. Takových 3,5*. ()

mcleod

Film o tom, co (ne)dělat, když vypadne proud. Ona to až taková sranda není, ale je to docela pohodový minimalistický film. Nemůžu říct ani že to byl dobrý, ani že to byl špatný film... má to hezkou atmosféru, herecké výkony jsou povedené, je to natočené originální kamerou, pár vtipných okamžiků tam taky je (hlavně v druhé půli :-) ). Příběh spíše chybí, ale není to na škodu. Je to zvláštní film. ()

charlie_ando

Nedělní líné dopoledne přechází pomalu do odpoledne v jednom paneláku na předměstí Mexického velkoměsta. Výpadek proudu svede dohromady malou skupinku lidí, kteří by se asi normálně spolu ani nebavili. Dva čtrnáctileté chlapce Flama a Moka, dospívající slečnu Ritu ze sousedství a zkrachovalou existenci poslíčka pizzy Ulisese. Tahle rozdílná čtveřice tráví společný čas sice v jednom bytě, ale přitom jejich myšlenky jsou tak rozdílné. Každá postava má v sobě skryto totiž své malé tajemství, které ji tíží na duši a chce ho nějak vyřešit. První půlka filmu nás seznámí se všemi čtyřmi postavami, sice tempo vyprávění není nijak závratné, ale nenudí a připravuje nás na druhou půlku, která už je v úplně jiném rytmu a díky “inspirujícímu“ obrazu s kachnami a dortu brownies s “magickou“ přísadou hodně posouvá film v mém hodnocení nahoru. Černobílý film režiséra Fernanda Eimbcka se vyznačuje velmi nápaditou kamerou, za kterou stál Alexise Zabeho a jemným absurdním humorem, který díky zvolenému materiálu má i dvě zajímavé a výrazné pointy. Malý film, který potěší svým humorem a přitom donutí diváka i trochu přemýšlet. ()

Callas

8/10 Pohoda, originalita a zábava. Jako zarytý Jarmuschovec nedám 5 hvězd, protože v tomto žánru pomalu plynoucího času a intenzivní atmosféry už mám svoje favority. Na druhou stranu jsem rád, že filmy tohoto formátu umí točit kvalitně i někdo jiný. ()

cab

Cernobila nezavisla komedie prichazejici ze slunneho Mexika vypravi pribeh odehravajici se behem nedele v jednom byte, kde se najednou stretavaji dva znudeni mladici, roznasec pizzy a hezounke devce z vedlejsiho bytu snazici se upect dort k oslave svych vlastnich narozenin. I na malem prostoru a neherci pred kamerou se da vytvorit originalni komicke i lehce dramaticke situace odkazujici na zivot ve stredni ci jizni Americe. Z vlatnich zkusenosti muzu potvrdit, ze k takovym situacim dochazi a nejsou jenom vyplodem ciste fantazie. 70% ()

showxman

Nuda je svině, ať už ste kdekoliv na světě. Všechno se rázem mění, dáte-li si ne jen tak ledajakou "bábovku". Do toho se přidá vaše nevybouřená sousedka. A přidá-li se ještě neodbytný pizzák, je s nudou konec. Zajímavý a místy úsměvný počin mladého mexického autora - nic víc nic míň. ()

dopita

Docela dobrej námět z kterýho vznik hodně blbej scénář. Kde kdo asi řekne, že je to umění – pomalý tempo vyprávění, černobílá kamera, příběh jen se čtyřma postavama, mexickej film ...Podle mě těžký rádobyumění, šeď a nuda, která diváka otráví. ()

Bafo

Pomale... Misty mozna nudne... V konecnem dusledku vsak zvlastni a myslim ze skvely film... Proste je to plne absurdnich veci ktery spouse lidi nemusi sedet... Pak se nedivim kdyz se ten film nekomu nelibi... Jenze "jedna scena s realnym kachnim obrazem" je tak dokonala ze tomudle filmu ja nemuzu dat min jak 4 hvezdy... ()

DannyBoy80

Vcelku solidní minimalstická konverzační černobílá komedie. Herecké výkony, na to, že to jsou neherci, velmi dobré. Velmi chválím i hudbu, byl vinikají cí a trefná, dobře seprolínající se zvuky situací ve kterých hrála. Kamera taktéž vemi dobrá a obrazotvornost režiséra výborná. Jednu hvězdu dolů za to, že v některých momentech to je převláčné až nudné, ne však tak moc, proto 4*. ()

alenka

nechapu, jak nekdo muze hodnotit tenhle film jako odpad. priznavam, ze vlacne sceny a poklidne stridani minutvych pasazi je narocnejsi, ale film je kazdym okamzikemvtipnejsi a vtipnejsi, az se nakonec rozjede v obrazovou rastaparty :)) vedle toho i zajimavi herci a detske trable nejen s rodici. pro me jedna z nejprijemnejsich rannich projekci tohoto roku. ()

pan.Bebi

Nevěděl jsem že to je černobílé, nevěděl jsem že to je pičovina, nevědel jsem, že u toho usnu..... To, že to je komedie jsem se dočetl až tady. Na konci představení mi vypadlo z brýlí sklíčko - proč to nebylo na začátku :/ ()

Pawlisman

Výborná záležitost a moc nechápu zdejší negativní a podhodnocené konetáře a hodnocení. Skvělé překvapivé zápletky. Skvělý vývoj situací. Překvápko, tak to má myslím být! A zdá se, že ani mezi 6 stěnami nemusí být vůbec nuda - člověk jim úplně závidí. Trošku slabší herecké (dětské) komentáře, ale ten japonskej pizzař je skvělej :)). 8,5/10 ()

fonkiaz

Abych pradvu řekl, překvapuje mě tak nízké hodnocení tohoto filmu. Uznávám, že má film několik řekněme pomalejších míst, ale to přesně koresponduje s atmosférou nedělního odpoledne, kdy se pro dva čtrnáctileté pubescenty čas, díky přerušené dodávce proudu, neuvěřitelně vleče. Tedy vlekl by se, nebýt okolností, které zapříčiní, že tato neděle nebude jako všechny ty ostatní. Na jednu stranu sledujeme komedii, navozující atmosféru bezstarostného mládí, na stranu druhou však postupně vyplývá na povrch, že problémy, které musí řešit jak oba mladíci, tak dva "vetřelci" narušující zaběhnutý chod věcí, příliš úsměvné nejsou. Konec, kdy se oba chlapci zachovají "dospěleji než dospělí" je už jen logickým (ne však očekávaným) vyústěním tohoto velmi příjemného ale zároveň také znepokojivého dílka. ()

ypres.bass

Naprosto banální příběh dovedený často do naprostých absurdit. Je to sice blvost, ale v tom kině vás to spolehlivě udrží. Ikdyž když o tom tak přemýšlím, napadá mne jestli jsem tam neseděl jenom kvůli Ritě v podání Danny Perea. Je to fakt sympaťačka. A Enrique Arreola jako Ulysses je archetyp loosera. Akorát nedokážu pochopit který poslíček by o tu pizzu hrál hru a zasekal se tím na celé odpoledne. --- 70% ()

Radek.SCH

Chápu tak nízké hodnocení na ČSFD. Ono vidět něco takového v kině (a ještě za to platit) není ten nejlepší způsob sledování tohohle filmu. Ale když jsem to viděl ve Filmovém klubu na ČT někdy o půl dvanácté, nečetl jsem předtím žádné recenze, ani neviděl místní hodnocení, tak mě ten film velmi, velmi potěšil. Vím, že je to černobílé, že se tam skoro nic neděje a že je to občas i trochu nuda, ale když se vám nechce jít večer spát, tak je to asi to nejlepší, co můžete v dané chvíli udělat a tj. sledovat tuhletu "KOMEDII". Nevím, proč na IMDb a ČSFD dali takovýto žánr, protože to je (podle mě) prvoplánově dělané jako drama, a možná i právě proto jsou na ten film ne zrovna vždy kladné ohlasy. Člověk by se totiž mohl těšit na mexickou komedii a dostane úplně něco jiného. - 90% ()

KuZd

u tohoto filmu jsem usnula. Bylo tomu na MFF v KV. Navic, jsem usla s lahvacem v ruce a neznamemu navstevnikovi kina jsem toto pivo vylila primo do klina - timto se mu omlouvam. No, skutecne -tento film je mimo muj rozsah humoru. ()

agassi68

Milý film o ničom. Ako keby niekto natočil bežný deň v panelákovom byte. dopozeral som to z asi desiatimi prestávkami... ()