Kachní sezóna

• Mexiko Temporada de patos (více)

Panelákový byt a výpadek proudu, to zas bude neděle!  Je neděle, 11 hodin dopoledne a Flamova matka musí někam odejít. Zdá se, že Flama a Moko mají před sebou neděli snů. Prázdný byt, playstation, coca-cola a pizza, co jim může chybět? Ale jen do chvíle, než vypadne proud. Jeden panelákový byt, čtyři mladí, tři z toho ještě děti a nekonečná neděle. To je prostor, v němž debutující mexický režisér Fernando Eimbecke rozehrál svou hořkou černobílou teenagerovskou komedii. Natolik oslnila domácí publikum, že získala 11 z 12 možných výročních filmových cen Ariel a 8 cen na Mexickém filmovém festivalu v Guadalajaře 2004 a stejně tak byla s úspěchem uvedena na mnohých zahraničních festivalech, včetně MFF Karlovy Vary.
Kromě nesmírně civilních hereckých výkonů mladých herců, po zásluze též oceněných, a skvělé hudbě, která rovněž velmi podstatně vytváří atmosféru tohoto jen zdánlivě nenápadného filmu, je tu nejpozoruhodnější zejména Eimbeckova režie. Dlouhé pasáže, v nichž se mezi postavami zdánlivě nic neděje, střídané směšnosmutnými akcemi zdánlivého veselí, zkomponované k sobě jako hudební skladba, v jejichž rytmu a souzvuku vycházejí najevo další plány, vytvářejí až neuvěřitelně pravdivý portrét dvou teenagerů s jejich problémy, dívky odvedle, jejíž rodiče zapomněli na její narozeniny, a mladíka, který přichází na to, že vlastně nedělá co, skutečně chce. Čas, kdy ti čtyři čekají, až zase zapnou elektřinu a oživí umělý svět všech jejich berliček a pomocníků, se stane z původně nuceného zabíjení nudy jednou z nejzajímavějších chvil jejich dosavadních životů. Zbaveni záchytného systému rutinních činností náhle jednají sami za sebe a nacházejí sílu vyslovit své problémy především sami před sebou.
Eimbeckův hraný debut patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co v poslední době na i tak zajímavém filmovém prostoru mexické kinematografie vzniklo. (oficiální text distributora)

Mara97

Skvělý film, u kterého jsem se rozhodně nenudil. Párkrát jsem se i zasmál a když se ve filmu hraje moje oblíbená hra navíc s oblíbeným klubem, plný počet hvězd je jasný :) ()

Adiemus

Není to špatné, ale čekala jsem víc. Možná kvůli černobílému provedení se mi pořád vnucuje srovnání s prvními Formanovými filmy, které přece jen hodnotím o stupeň dva výš. ()

Joski

Statická čiernobiela komédia s jednoduchým pohľadom na každodennú banalitu. Najviac zaujme až fotograficky riešený obraz, za čo dávam 4 hviezdu. Artový film len pre fandov "suchého humoru" 80% ()

closed.eye

Potěšilo. Velmi. Zpočátku se film tvářil jako průměrnej odlehčenej počin o pubert'ácích pro pubert'áky, ale překvapivě se vyvinul v poměrně intimní sondu do života čtyř hlavních postav, coby bonus kvalitní kamera. Kdo si potrpí na nízkorozpočt'áky se zajímavým nápadem, toho Kachní sezóna uspokojí. P.S.: ten prst v cole - vážně funguje? :-) ()

Hydr0gen

Totální pohoda-super muzika-střihy výborné-ke konci stále vtipnější. Nejlepší na tom všem byl mexický raut-pivo zdarma, víno zdarma, tequila stříbrná zdarma, tequila zlatá zdarma...Prostě rozmanitost chodů:). Jdu se z toho vyspat. Amen. ()

tereza.s

Snimek natoceny pro radost. Co delate vy v nedeli odpoledne, sami v byte? Kdyz se sejde par nahod, da se preci delat daleko vic. A prave tento snimekje toho dukazem. Je to svezi, nenudny film o nude. Libi se mi odkryvani tajemstvi a take scena, kdy se poslicek "vnori" do obrazu. Cernobile zpracovani tomu take hodne dava na stave. Mrzi me, ze neni jen tak k sehnani, ale snad se brzy na pultech objevi. ()

Pierret

Jedinečně divná komedie. Experiment v žánru, kde se něco podobného jen tak nevidí. Film plyne místy neuvěřitelně pomalu, doslova nudí... ovšem nudí záměrně a pokud se dívák do plátna ponoří, získá na nudu úplně jiný (a to dost zábavný) náhled. Krom toho nechybí spousta nezvykle ušitých gagů. Smál jsem se, ale bavil jsem se jinak než u jiných komedií, nějak nově... a nové znamená dobré. ()

Moebius

Strádání a neúspěch plodí zmar. Zmar plodí apatii. Apatie plodí nudu. Uniknout z toho lze jen návratem k hodnotám a dalším pokusem o naplnění snů. ()

Pisoarec

Je až k nevíře, že takto normální příběh zvládnou natočit kdesi v Mexiku, zatímco naše borce asi nikdy nic tak prostého a úderného nenepadne. Děj se točí okolo čtyř postav, které svede dohromady náhodná, ovšem zcela běžná okolnost. Po zbytek příběhu spolu stráví odpoledne v bytě jednoho z chlapců a je nutno podotknout, že to bude odpoledne poměrně zajímavé. Jak už jsem řekl, příběh je to natolik normální a každý (nejen mladý), si v něm najde to své. Např. dva kamarádi, u kterých se celý film odehrává, tráví čas hraní na playstationu, popijením coca coly a pojídáním pizzy. A to se jim právě stane osudným. Díky tomuto incidentu se naplno rozjíždí dějová linie filmu. Zkrátka a dobře, tahle černobílá prvotina Fernanda Eimbckeho je jasnou ukázkou toho, že k natočení dobrého filmu stací ,,jen" nápad a talent. Nejsou to digitální efekty a hektolitry krve, které film činí tak pozoruhodným, ale je to právě ona obyčejnost, která vytváří dokonalost tohoto filmu a naprostou funkčnost jako celku. Velice příjemnou záležitost na nás Fernando přichystal . Jo a ještě malé plusko k titulnímu songu od Natalie Lafourcade ( díky této písní jsem ji objevil a jsem za to rád, je super. Natalie i ta píseň.) ()

cactiforme

Co dodat. Tenhle film mě něčím opravdu nadchnul.. tou svou nenahraditelnou atmosférou.. Tak precizně ztvárněná nuda se každý den nevidí - ta nuda mě bavila a baví a okouzluje. Už jen to černobílo samozřejmě dodává jistý nádech celému filmu, do toho hudba, která se mi líbila víc jak moc. Někam mě to odneslo a tam, kde jsem byla se mi líbilo... Doporučuju.. jak pro zamyšlení, pro odlehčení, tak možná pro některé na usnutí :) ()

Rejzl

Kino Oko, cca pět lidí v hledišti, já lehce posilněna (nikoli stravou ani nápoji) a 90 minut naprostý pohody a souznění s hlavními představiteli. Natolik si cením té vzpomínky na perfektně strávené odpoledne, které mi svou jednoduchostí, srozumitelností a naivitou káplo do noty tak, že se na Kachní sezónu radši už nikdy nepodívám, abych si to nekazila :-) Už jenom při psaní komentáře se mi autmaticky zvedají koutky úst do připitomnělého úsměvu :-) ()

FAxPR

film má troch rozvážné tempo. ale ty herci jsou dobří, to jo. zábava to taková neni, ale je to dost na to, abyste oslnili svoje arty kámoše. ()

doginko

AAAAAAAAAAAAA tak na toto by som musel byť zhúlený asi aj ja...Aby som tomu dal aspoň o hviezdicku viac....nuda a nič iné len skutočne veľká nuda. ()