Screamers - Hlasy z podzemí

Screamers: Hlasy z podzemia

Horor / Sci-Fi

Kanada / USA / Japonsko, 1995, 104 min

Předloha:

Philip Kindred Dick (kniha)

Dan O'Bannon

Původně jsem po obale jen přelétl pohledem, ale po bližším prozkoumání jsem nakonec neodolal a zhlédl jsem tenhle béčkový koncert. Opravdu nelituji. Výborné sci-fi na odreagování. Nijak složitý děj, přesto napínavý a vcelku originální. Vřele doporučuji skalním fandům tohohle žánru. 65%(5.9.2011)

Není to nahráda za film Zprávu ze sektoru 6, kterou sliboval producent z Hollywoodu Nicku Naylorovi k propagaci kouření ve filmu Děkujeme, že kouříte? No Peter Weller není Brad Pitt a Jennifer Rubin není Kateřina Zeta-Jones.(24.2.2009)

V prvé řadě bych rád poukázal na to, že původní povídku od Phillpa K. Dicka s názvem Druhá série (Second Variety) jsem několikrát četl, znám ji velice dobře a mám ji skutečně rád. Její zfilmování bylo dlouhou dobu mým snem, který nejprve zanikl v amatérském počátku, aby byl později znovu oživen nástupem na filmovou školu. Když jsem tedy zjistil, že už mě někdo předběhnul, byl jsem velice nakrknut a dlouho jsem otálel, než jsem si film nakonec pustil... A kajícně musím přiznat, že z toho nejsem zas až tak nešťastný, jak jsem čekal, že budu. Tvůrci se totiž drželi původní předlohy až překvapivě věrně (samozřejmě v rámci možností, například konflikt mezi USA a SSSR nahrazený občanskou válkou je ale vzhledem k době vzniku povídky i filmu logický a nepředstavuje pro mě žádný problém). Atmosféra funguje a místy poněkud béčkovější efekty nijak nevadí, Screamers mi v tomto směru velmi připomínali Černočernou tmu. Je to velmi ucházející popcorn vytvořený s poněkud béčkovějším rozpočtem. Jediné, co tedy tvůrcům nemohu (odmítám) za boha odustit, je naprosto ZMRVENÉ finále. Tam, kde povídka graduje a napíná až do posledního odstavce (doslova), tam si tvůrci přimysleli několik zbytečných komplikací, přidali trochu Asimova a cyberpunku (japonský vliv v případě tohoto filmu zjevně nebyl úplně ku prospěchu věci) a natáhli jej úplně... do prčic... Škoda. Kdyby se drželi geniální předlohy opravdu zuby nehty, mohlo to být více než dobré. Takhle je to jen ucházející béčkovina se zmatlaným koncem...(20.7.2009)

Dobré sci-fíčko - uřezané končetiny, dokonalá atmosféra.(1.12.2007)

Kvalitný sci-fi film, pri ktorom sa nebudete nudiť. Výborná pointa, ktorá napriek tomu, že ju očakávate poteší. Nevinný detský hlások, pri počutí ktorého vás príjemne zamrazí - "Can I go with you?"(2.2.2008)