Screamers - Hlasy z podzemí

Screamers: Hlasy z podzemia

Horor / Sci-Fi

Kanada / USA / Japonsko, 1995, 104 min

Předloha:

Philip Kindred Dick (kniha)

Dan O'Bannon

Rodney Gibbons

Yves Langlois
  • Cabal

V podstatě vražda geniální povídky od P.K. Dicka.(19.7.2011)

• gudaulin

Vřískouni se dají použít jako typický příklad filmů kategorie B. Film má všechny její základní znaky, tzn. nízký rozpočet, jednoduchý scénář, který nepočítá s náročnějším divákem a který musí dělat vše pro to, aby se štáb vešel do zmíněného omezeného rozpočtu, a vesměs neznámé průměrné herce. Na druhé straně ale svou příjmočarostí a energií dokáže oslovit žánrového fanouška a na nic si nehraje. Přestože kulisy jsou jednoduché a efektů minimum, dokázal režisér vytvořit slušnou atmosféru, jenže mi v průběhu filmu vadilo, jak povrchně se naložilo s literární předlohou. Dick obvykle vytváří mnohovrstevný příběh, kde je hrdina obětí dílem vlastní paranoi a dílem skutečného spiknutí svého okolí. Scénárista tuhle mnohovrstevnost nedokázal přenést na plátno, takže divák sice je konfrontován s řadou podrazů, jenže ty se záhy dají předvídat a film nepřekvapuje. Zadaptovat Dicka znamená věnovat mimořádně velkou práci právě scénáři a výběru herců, kteří dokážou jeho rafinovanou hru prodat divákovi. Přitom příběh vojáka, který postupně zjišťuje, že bojoval naprosto zbytečnou válku a stal se obětí složité hry, v sobě nese stopy přímo shakespearovského dramatu. Čtenář znalý díla Philipa K. Dicka zřetelně pozná, kdo stojí za předlohou filmu. Nachází se tam všechny ingredience typické pro Dickovu tvorbu. Nikdo neví, kdo je kdo a jakou hru vlastně hraje. Škoda nelogičností, které snižují konečný dojem z filmu. Celkový dojem: 45 %.(9.3.2009)

Původně jsem po obale jen přelétl pohledem, ale po bližším prozkoumání jsem nakonec neodolal a zhlédl jsem tenhle béčkový koncert. Opravdu nelituji. Výborné sci-fi na odreagování. Nijak složitý děj, přesto napínavý a vcelku originální. Vřele doporučuji skalním fandům tohohle žánru. 65%(5.9.2011)

• Xmilden

Screamers jsou svým provedením béčko jako poleno. Přecejen si válku na cizí planetě představuji trošku jinak než 5 lidí proti 5. Závěrečné "šokující" odhalení už nemůže na výsledném dojmu nic změnit. Relativní slabota, které nejvíce sluší, kdo jiný než, Peter Weller. 45%(28.8.2008)

Djkoma to napsal za mě.(8.5.2011)

• - Natočeno na motivy povídky P.K. Dicka Druhá série (kukentipla)

• - Vo filme sa objavilo celkovo 5 verzií robotov zvaných Screamers (základná "piesočná" verzia, prvá variácia "dvojnohá", druhá variácia "bear", tretia variácia "dieťa" a štvrtá variácia "človek"). (fefee)

• - V povídce Philipa K. Dicka „Second Variety“ („Druhá série“; 2002) se děj odehrává na Zemi a Měsíci. Vřískači jsou navrženi americkými vojáky, kteří se poté, co Sovětský svaz zničí Spojené státy americké, ukrývají právě na Měsíci. (Caaslav)