Volver znamená „vrátit se“ – a Pedro Almodóvar se svým novým filmem vrací do kraje svého dětství La Mancha. Je to kraj, kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů. Ten dramatičtější prožívá energická a krásná Raimunda, odhodlaná za každou cenu bránit svou dospívající dceru a zvyklá živit nejen ji, ale i nezaměstnaného manžela. Nosí v sobě jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela a zjevuje se jen jako duch. Ale Raimunda, na rozdíl od své sestry, nevěří na přízraky. Volver je také píseň, kterou Raimunda zpívá, když se v hostinci, kde vařila pro filmový štáb, slaví dotočná a nikdo kromě ní neví, co se skrývá ve velikánské lednici. Volver je příběh o přežití: všechny ženské postavy filmu se snaží přežít a Pedro Almodóvar obdivuje jejich odvahu, projevující se v situacích tragických i komických, groteskních i dojemných. Zlatá palma, kterou letos v Cannes všichni Almodóvarovi přáli, ho zase minula: oceněn byl scénář a výkon všech pěti hlavních představitelek, mezi nimiž výrazně vynikají Penélope Cruzová a Carmen Maurová. (oficiální text distributora)

JohnnyD

Nádherne farebné, groteskné i emotívne a s okúzľujúco krásnou Penelope Cruz. Ale niečo tomu chýba - možno viac hudby a trošku celistvejší scenár, ktorý nevie udržať (inak skvelý) príbeh v jednej rovine. ()

Legas

"Film byl pro mě vtipný i v místech, která se tvářila vážně." - toť tvrdí můj kamarád, uživatel Gianni. Přesně tohle se ale dle mého názoru hodí říci spíše o Krásce v nesnázích. Volver je plný vtipně absurdních situací, takže kdyby se nebral s nadhledem, vznikla by z filmu taková roztodivná blbůstka, protože z mrtvoly v mražáku může vzniknout buď něco ve stylu Pulp Fiction, nebo nějaký řadový thriller. Almodóvar z toho všeho zručně vybruslil, ale já odmítám brát cokoliv z filmu vážně. Emoce šly stranou, já se v nevtipných pasážích mírně nudil, ale co se pěkných obrázku týče, místy jsem se docela kochal. ()

IQ Tiqe

Tady mě zaujala jedině tak Penélope Cruz. Sice myšlenka filmu nebyla špatná, sem tam se dala vypozorovat i tendence ke komedii, ale kámen úrazu byl španělský původ - je to jiná mentalita a španělský nebo italský způsob zábavy mi prostě nesedí. ()

Webb

[7,5/10] (Canal+ España, El Deseo S. A.., Ministerio de Cultura, Televisión Española) (Barevný /// Produkce: Agustín Almodóvar, Esther García /// Scénář: Pedro Almodóvar /// Kamera: José Luis Alcaine /// Hudba: Alberto Iglesias /// Nominace na Oscara: Penélope Cruz (herečka v hlavní roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sonnery

Nemůžu říct, že jsem se díval na film. Ne. Já sledoval Penélope. Naprosto uchvácen a fascinován každým jejím krokem, pohledem, úsměvem, nádechem a temperamentním vyjadřováním jsem prožíval něco nádherného. Neříká se tomu láska? Nebo spíš erekce? ()

Jordan

dlho dlho bolo Všetko o mojej matke bezkonkurenčne mojím najobľúbenejším filmom od Pedra, po zhliadnutí Volveru má veľmi vyrovnaného rivala. Almodóvar tu podáva veľmi citlivo a na rozdiel od minulých filmov predsa pestrofarebne, no jemnejšie, niektoré svoje osobné, obľúbené témy, ako vzťah k matke, vyrovnávanie sa s osobnou i národnou minulosťou, s "duchmi" svojej krajiny i života. Symbolický návrat, spomínaný v názve piesne, ktorá dala názov aj filmu, sa tu uskutočňuje vo viacerých rovinách. A tých tu je, kto je na almodovára zvyknutý, neprekvapujúco celkom dosť. Penelópe krásna a spolu s ostatnými predstaviteľkami výborná, aj toho jemného humoru tu bolo na moje potešenie trošku viac ako napríklad vo Vysokých opätkoch, ďalšom tematicky blízkom filme ()

dzej dzej

Návrat oblíbených hereček, návrat do rodného kraje, jasně formulovné režisérské programové prohlášení. Muži vystupují ve filmu jako odpad – jejich jedinou funkcí je ničení životů žen a způsobování fatálních nezhojitelných ran. Pětice hrdinek (matka, dvě dcery, vnučka a kamarádka) se snaží porazit mužskou temnou sílu, která je ohrožuje odnepaměti, přičemž každá konfronatce přináší nové zlo (vražda Paca). Almódovar je ve své nenávisti k mužům až chorobně umanutý, v jeho filmu se za sytě barevnými kompozicemi a pod hořce-komediální náladou skrývá drtivý a nesmlouvavý útok proti mužskému pokolení. Tento programový postoj postupně likviduje celý film, což se negativně podepisuje především na příběhu, jehož závěrečné antimaskulinní veletoče jsou již vpravdě nesnesitelné. Pro mužského diváka tak Volver představuje málo vídanou zkoušku, neboť čelit takto explicitně namířeným útokům není ani v bezpečí sedačky v kině zrovna jednoduché. A tak zatímco na začátku se našinec kochá jemnou krásou Penelope Cruz, v závěru se mu stále častěji na mysl dostává jediné slovo („krávy!“). Pedro by asi nebyl rád… ()

Vodnářka

Silné ženy, šílené situace, do kterých nás život zavede, spousty pocitů, vztahů, slovíčkaření, hry s kamerou, barvami, charismatická Penélope a hlavně úžasné zobrazení toho všeho. Prostě typický a stále úžasný Almodóvar. ()

Anderton

Na môj vkus príliš veľká koncentrácia žien na meter štvorcový. Poznáte to, stále potom iba žvania a žvania a Vás z toho bolí hlava. Film pôsobí trochu televízne a nie tak melodramaticky ako Pedrove vrcholné diela. Kľudne si to pozriem kedykoľvek znovu, pretože v tých ženských kecoch mám dosť zmätok a možno potom zvýšim aj hodnotenie. VIDENÉ ZNOVA: Ja som nejako cítil, že na druhý krát sa mi to dostane viac pod kožu. Chlapi sú iba nadržané svine, ktorým nie je nič sväté a Almodóvar rozumie ženám ako nikto iný. To sú dva neoddiskutovateľné fakty. No a Penelope nebola v žiadnom filme krajšia a už ani nebude, takže si (ju vo) Volver vychutnajte plnými dúškami. ()

stilgar1

Pro film je velmi špatné, když už v polovině může divák snadno poznat, kam děj směřuje a jak dopadne. Nájezd je skvělý, ale druhá půlka z výše uvedeného důvodu hrozně nudí. A nezachrání to ani herecký um Penélope Cruz. ()

Sašenka165

Působivý a chytrý příběh Pedra Almodóvara o ženách pro ženy (a některé muže). Kvůli Volveru jsem se dala na španělštinu - nejkrásnější jazyk na světě! Penélope je sakra krásná a dobrá herečka. Co říct závěrem? Jestli máte podobného manžela jako Raimunda, nezapomeňte si sehnat pár opravdu dobrých kamarádek, protože jak víme, ve dvou (a více) se to lépe táhne (a lépe se odklízí nežádoucí tělo). ()

nascendi

Tak už môžem zomrieť. Videl som Volver (jeden z 1001 filmov, ktoré treba dovtedy stihnúť). Vopred som o ňom vedel iba to, že ho nakrútil slávny Almodóvar (mnou nepoznaný) a hviezdi v ňom Penélope Cruz (mnou neobdivovaná). Tak som pozeral a pozeral a pozeral, až som dopozeral. Neviem síce o čom film bol, ale utešuje ma vedomie, že slávny Pedro má mnoho ctiteľov, ktorí filmu porozumejú a poteší ich. ()

Slarque

Zajímavá směs melodramatu a černé komedie. Pedro Almodóvar znovu vypráví o ženách a opět je výsledek perfektní. Je to jistě i zásluhou hereckého obsazení, jehož mužská část je zanedbatelná, ale všechny herečky hrají parádně (90%). ()

Tomco

penelope je fakt prekrasna zena a paci sa mi aj ako herecka. almodovar je tiez moja krvna skupina, ale tentoraz citim mierne sklamanie?mozem to nazvat aj tak...zaujimavy, dojemny pribeh, ktory ma trosku unavil..hmm skoda...70% ()

Happens

V surovosti příběhu je to vlastně všechno tak nadnesené s určitou naivitou, je tu hodně kontrastů, stojí zde zločin a trest, co je zločin, ale zůstává bez trestu, život se pojí se smrtí, která se vrací jako duch, ale stále je životem. Almodóvar předvedl tanec s filmem pěkně španělsky, ale chyběla mi tu ta opravdovost, ta reálnost postav, příběhu a konání, vytrhávalo mě to z děje, který byl místy příliš nehybný a ženský (jediný mužský princip buď podváděl, nebo znásilňoval). ()

eLeR

Obyčajným ženám, ktoré žijú obyčajné životy, postaviť do cesty nejakú zaujímavú prekážku ... toto robí Pedro vo svojich filmoch a ja mu vždy sadnem na lep. Tie správne herečky, z ktorých dokáže urobiť osudové ženy, úžasná muzika na správnom mieste ... skrátka super almodóvarovská atmosféra, ktorá ale nemusí voňať každému. Mne sa páčilo. ()

iamek

Volver je film, který se tak trochu vymyká z poslední Almodóvarovy produkce - nejsou tam ani homosexuálové, ani transvestité, je to ženský film o ženské síle a schopnosti překonat v podstatě všechno. ()

La Película – festival španělských filmů

La Película – festival španělských filmů

12.02.2009

Příznivci španělské kinematografie si mohou již nyní zakoupit vstupenky na čtvrtý ročník festivalu La Película, který se bude konat od 24. - 28. února v pražském kině Světozor a od 17. do 21. února v… (více)

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Nominace na Českého lva 2006

Nominace na Českého lva 2006

12.02.2007

V sobotu 10. února v osm hodin večer se konal Nominační večer Českého lva, kterého poprvé moderoval herec, scénárista a skladatel Jan Budař. Nejvíc nominací si odnesl dlouho očekávaný film Jiřího… (více)

Začátek roku, sklizeň filmových cen

Začátek roku, sklizeň filmových cen

30.01.2007

Nominační obálky pro Oscary 2006 ještě nejsou pořádně zaprášeny a na nás filmové fanoušky se valí další porce oceněných filmů a jejich tvůrců. Ať už jsou to ocenění z filmových festivalů (např.… (více)