Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

seale

Bylo to záživné pokoukání a jako bonus ve mně pocity pak ještě uzrály, podobně jako ty jabka. :) I když ty tam teda zrály proklatě. ()

stub

No, není to ani tak studie křesťanství (nebo nedejbože nacismu), jako spíš altruismu a především optimismu. Vyznění je mrazivě zábavné a ani sebeparodická nadsázka mu neubírá na vážnosti. Nelze nevyzdvihnout hereckou souhru dvou hlavních představitelů. Jensen je originální režisér, který vždy přesně ví, co dělá a jehož žádné dva filmy si nejsou příliš podobné - u nás má trochu podobně našlápnuto Štěpán Altrichter a já pevně doufám, že laťku udrží. ()

jhrasko

Nočné vysielanie, únava, kombinácia neonacizmu, farára a troch ďalších stratených existencií...zlá konštelácia ? Vysoké očakávania ? ()

ScarPoul

Zatiaľ najlepší Jensen. Presne dávkovanie humoru a vážnych scén. Znova celá plejáda všakovakých divných postavičiek. Mikkelsen v jednej zo svojich najlepších úloh a aj napriek tomu veľmi svieže a s krásnym posolstvom. Balans medzi nadprirodzenom, absurdnom a realizmom sa tu neustále obmieňa a vyvíja. Tým pádom aj čo sa týka scenára a réžie film nie je jednoznačný a stále prekvapuje. Je omnoho bližší duchu Blikajúcich svetiel ako Rezníkov. Pre mňa ďalšie potvrdenie rozmanitosti a zaujímavosti Dánskej kinematografie a mám túžbu sa kŕmiť Jensenovými scenármi a filmami vždy keď budem mať pocit, že sa z kina na mňa valí len prostoduchý hnoj. ()

rawen

Těžko hledat slova pro tento film.... Z toho, že existují takto originální a v tom nejlepším smyslu šílené snímky, jsem doslova nadšený. Jak už tady někdo poznamenal, ta dokonalá směsice vážných/směšných/komických/smutných/absurdních scén mi připomněla další dánský klenot - seriál Království. Vynikající a nádherné, málem jsem se neudržel a zařadil tuhle perlu do své TOP15. 9/10 ()

BoPo

Absurdná komédia, ktorá mi naozaj nesadla. V komentároch sa často opakuje, že je tu veľmi nepekným spôsobom odprezentovaná ľudská dobrota. Ja som bol fakt veľký dobrák, že som túto nudu dopozeral do konca. Mads Mikkelsen miestami ako tak bavil. S ním si ale dajte radšej Hon (2012), ktorý tak isto pojednáva o pestrej škále ľudskej dobroty. Jeho vrchol je určite seriál Hannibal, kde naplno predal svoj talent a šarm. Adamova jablka rozhodopádně radím medzi najviac precenené filmy na ČSFD. ()

Terva

DIALOG : IVAN FJELDSTED - Co znamená to O ? ADAM O. PEDERSEN - Adam O. Pedersen. IVAN FJELDSTED - Co znamená to O. Rodiče ti to neřekli ? ADAM O. PEDERSEN - Zapomněl jsem se zeptat. IVAN FJELDSTED - Dobrá odpověď.......... V sázce je jablečný koláč, proto ta Adamova jablka. Scéna ve které Adam sundá ze stěny kříž a pověsí si tam svůj donesený obraz, je velice mrazivá. Čekal jsem obyčejný snímek o tom, jak v kostele napravují jednoho neonacistu, ale pes (kočka) byl zakopán (zastřelena) někde jinde. CITÁT - Tomu nevěřím, Ivane......... Před zraky diváků se tu rozpoutává boj Dobra (Boha ?) a zla (Ďábla ?) - nebo možná obráceně. Zloděj, vrah, alkoholik, věřící, doktor i těhotná žena tu svedou velice mistrné představení o klamu, morálce i sebeobětování. CITÁT - Tak že by ho člověk mohl zabít tím, že mu ukáže pravdu ?........ Situace kolen Jobovi knihy vyvrcholí někde kolem 58 minuty a je prostě .... Boží. A pozor od této situace to začalo být divný. Adam se začal chovat jak, .....ale to by byl spoiler. Tady se mi to přestalo líbit. Já osobně bych to vypnul okolo 61 minuty - ostatní už je jen Jablečný koláč. CITÁT - Ďábel ti nevěnoval ani dvě minuty a Bůh tě nenávidí......... ()

Lyli

Celkem bizarní věc tenhle film. Partička divných chlapíků v jednom kostelíku, neposedná Bible a strom, co nechce dát své plody na koláč. Kdyby mi někdo řekl, že se mi to bude líbit, tak bych mu nevěřila. Ale ono to vlastně říká tolik, že jeden nemůže odtrhnout oči. Nesmím opomenout výbornou hudbu, protože té si nešlo nevšimnout a dávala tomu TO něco. ()

Padme_Anakin

Adam, jabloň, kostel... a farář. Mně tenhle jablkový koláč zachutnal, tedy opětovně potvrzena moje slabost pro divnofilmy. Morbidní vtípky, černočerný humor a podivná parta asociálů, to vše mi sedlo jako prdelka na nočník. Skvělý, prostě stručně skvělý. ()

Pishin

Tak tohle me vazne sedlo do nalady. Vychutnaval jsem si tuhle horko-sladkou pochutinu jeste chvili po skonceni. Tragikomedie jak ma byt, v niz se snad ani neobjevuje jedina ''normalni'' postava, ktera by nejednala absurdne. Mads Mikkelsen je zde absolutne skvely a zacina se pomalu ale jiste stavat mym oblibencem. 5* ''Skvela Freak Show'' za ucasti nejlepsich danskych hercu soucastnosti. ()

Rybizek

Naprosto absurdní, tragikomické drama se skvělými výkony herců – především faráře Ivana jako M.Mikkelsena a neonacisty Adama jako U.Thomsena. Pro mě TOP z dánské kinematografie 95%. ()

Philippa

"Ty si to nezasloužíš , ale to božské v tobě ano", odpověděl mi na otázku jednou jeden můj přítel. Co tím myslel jsem pochopila až později. Neumím si představit lepší přenesení tohoto výroku na filmové plátno než jako se to povedlo v Adam's Apples. Věřím , že ze své podstaty nikdo není zlý. Každý v sobě nosíme své jablko. No dobrá , všichni ho nemáme červené , voňavé a bezchybné , někdo ho má pořádně červivé , nebo dost shnilé ,ale pořád je to jablko.... ()

schizmo

Nevšední sonda do obskurního soužití obtloustlého kleptomana záviského na sirupu proti kašli, arabského teroristy systematicky ničící norský ropný průmysl a paranoidního kněze, jejichž dny klidu jsou sečteny po příchodu zlého a agresivního neonacisty na faru, kde se celý příběh odehrává. Následuje hořkosladký příběh poodkrývající osudy všech zúčastněných a podívaná to není ani zdaleka tak veselá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dánsko má velice specifickou kinematografii, která vám buďto sedne a nebo vůbec, avšak já osobně dávám přednost jaksi jednoznačnějšímu emociálnímu vyznění. ()

NinonL

Obdivuji severské tvůrce, s jakou lehkostí a šarmem dokáží ve filmech řešit zásadní otázky života. Při sledování Adamových jablek jsem několikrát chtěla film vypnout, jak se mi zdál krutý. Stále jsem si říkala Proč proboha? Naštěstí jsem vydržela a dostalo se mi krásného pocitu, že tohle všechno mělo smysl. Jinak by se nám nedostalo odpovědi na otázku nejzásadnější - zda existuje boží láska. Všichni herci jsou úžasní. ()

Krt.Ek

Známé rčení ve kterém figurují hory a láska bych po zhlédnutí další severské kvalitky (tentokráte ne tragické, ale silně černohumorné) snímku Adamova jablka redigoval takto: "Víra i hory přenáší.". 80% P.S Nastal nejlepší čas, abych zájemce seznámil se svou literární prvotinou, také zde se totiž lehce mihne náboženské téma. ()

Hannibal92

Neuvěřitelné hlášky, neuvěřitelné scény a příběh. Je to prostě strašná šílenost, člověk se chvilku směje až se za břicho popadá a během vteřiny někdo leží s vystřeleným mozkem na chodníku a já nevím jestli se mam pořád smát nebo brečet, jenže on ten samý člověk za pár minut sedí na zahradě nemocnice a pojídá koláč...... Začínám si vážně zamilovávat Severský filmy, protože takovýhle styl filmů prostě nikde jinde nedělají. Nebudu se radši zmiňovat a zážitku z kina, to už bylo zase bohužel něco úplně jinýho..... [Severská filmová zima 2013 - Kino Atlas - 13.2.2013] ()

kareen

Tak v tomto pomyslném souboji - optimismus a víra versus nesnášenlivost a cynismus, dostává to druhé pořádný kopanec do zadku a i když jsem docela soucítila s chudákem doktorem, kterému to už lezlo pomalu na mozek, mé sympatie byly zcela na Ivanově straně. Zvlášt', když byl tak skvěle zahrán Mads Mikkelsenem, který mně velmi zaujal už ve filmu Hon a tady jen potvrzuje svůj velký talent, kdy je schopen velmi úspornými hereckými prostředky vyjádřit širokou škálu emocí od radosti až po největší bolest. Jinak, nekorektních černých komedií není nikdy dost a těch originálních ještě méně, takže jen houšt'. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima