Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

Skip

Celý ten příběh sice byl jednoduchý jako 1 + 1, ale natočené to bylo velmi dobře, takže film vůbec nenudí, pořád má tempo, které udržuje diváka v bdělém modu. Zas a znova si tenhle film asi nikdo pouštět nebude, ale i kdyby jen jednou a dost, tak to stálo za to. ()

wipeout

Tématickým spracovaním naprosto jedinečný so svojím vlastným svetom na filmovom plátne veľmi málo prebádaným. V súčastnej dobe násilia a hrozivých obrazov šíriacich sa live na spravodajských kanáloch vyznie kritika príliš veľkého množstva násilia či krvi naozaj komicky, a podľa mňa pohár znesiteľnosti nebol zaplnený ani do polovice. Najlepšou časťou je jednoznačne pasáž mimo džungle v meste obety a hriechu. Nebudem sa tu hrať na hystorika ale aspoň z mojich doterajších vedomostiach som si nebol vedomí nejakej tej krivdy na tieto dávne civilizácie. No a teraz k mojim výhradám: Príliš dlhá stopáž, ktorá mohla byť bez akýchkoľvek výčitiek zredukovaná, neschopnosť, teda aspoň v mojom prípade, sa nejako viac zviazať s filmovými postavami a celý čas som mal pocit, že sa pozerám na dokument s anonymnými postavami zo vzdialeného sveta. A ešte jedna pripomienka musím čiastočne dať za pravdu kritikom v namietaní, že samotný príchod kolonizátorov vyznel viac ako vykúpenie domorodých kmeňov z kruhu násilia ako katastrofa a ich apokalypsa. ()

fallangell

Kdesi jsem se docetl, ze novy film Mela Gibsona je bezduchy a o nicem. Ackoliv miluju veskere dejove zvraty a necekane konce, Apocalypto se mi presto hodne libilo. Clovek, ktery se neboji je pry blazen, hlavni hrdina na me ale tak nepusobil :) ()

Suzana

Mel Gibson a jeho nejslabší snímek – o historické hodnověrnosti je tady asi scestné diskutovat. Irituje mne fakt, jakým způsobem Gibson divákovi cpe svá osobní poselství absolutně nic nenechá na divákovi samotném. Mayská civilizace byla totiž ke svému konci natolik úpadková, že příchod Španělů znamenal pouze přirozený konec… kdepak, toto není autentický historický film, podávající svědectví o mayské kultuře, ale něco co posloužilo ortodoxnímu Gibsnovi k jeho interpretaci světa – konec jedné civilizace mu skvěle hraje do noty. Autenticita je 100% v případě zobrazování násilí, umíraní a poprav (dá se to ale brát jako klad?), jako plus připisuji krásné obrázky pralesa. Na nadprůměrný velkofilm to však nestačí. ()

d-fens

Film ako zlý sen - z ničoho nič vytrhne človeka z pokojného života "kultúrneho divocha", po ceste lemovanej výjavmi z "údolia tieňov", alegóriami utrpenia, strachu, bolesti a beznádeje ako od Hieronyma Boscha, je vrhnutý až do samého ohniska najnižších ľudských pudov a vášní, na oltár ľudských obetí, odkiaľ je "zázračne" unesený osudom-náhodou, aby sa vzdorujúc prenasledovateľom mohol vrátiť tam, kam ho ťahá srdce (ktoré mu "diabol" ešte nestihol vytrhnúť z hrude) .... osobne by som ubral z akčnosti, a pridal v dokreslení "myšlienkového sveta", ale aj tak to je zaujímavý a "zneklidňující" film, ktorý svojou "absenciou Boha" zaujímavo kontrastuje s predchádzajúcim režisérovym filmom.... v oboch filmoch bola ústredným motívom obeta človeka, avšak napriek tomu akoby filmy rozprávali o dvoch úplne rozdielnych póloch ľudskej duše ()

dyfur

...myslel som,že to bude ďalšia režisérska konina od Gibsona ,ale ...no nebolo to zlé ...zaujalo..statočné dve hviezdy. ()

Diamant

Zdá sa, že niektorí režiséri chcú svojím filmom (UMUČENIE KRISTA (2004), VOJNA SVETOV (2005), APOCALYPTO (2006)) zatriasť ľudstvom, aby sa spamätalo, zanechalo odpad a obrátilo sa na skutočné hodnoty.../ Na začiatku filmu APOCALYPTO máme možnosť vidieť život sympatickej domorodej osady. Ani ona nie je bez chýb, no jej obyvatelia sa vedia rýchlo uzmieriť./ Vidíme tu dvakrát zneužitú dôveru jedného z domorodcov, a to ešte v takej dôležitej oblasti akou je plodnosť. Na druhej strane však tu môžeme vidieť silnú výčitku pre súčasnosť: Vtedy silná túžba po plodnosti, dnes žiaľ často po neplodnosti./ Spomínaná osada vedela žiť aj s druhými v mieri. Až raz.../ Do osady vbehli síce technicky vyspelí, no bezohľadní, suroví a krutí Mayovia. Mnohých pozabíjali, mnohých odviedli do zajatia, medzi nimi aj syna náčelníka, ktorému sa ešte predtým podarilo schovať svoju tehotnú manželku s malým synčekom do jaskyne./ Keď prišli na územie Mayov, naskytol sa im strašný pohľad – skaza, kultúra smrti napriek všetkej technickej a umeleckej vyspelosti: Zomierajúci otroci, človek na predaj, krvilačný dav, jeho chladní vodcovia, hlavy a zvyšok tiel ich ľudských obetí./ Nepripomína nám to nič zo súčasnosti? Novodobí otroci pod chladnými podnikateľmi, človek na predaj pri prostitúcii, rozkúskované telá detí pri potrate, neúcta k životu cez eutanáziu, nehovoriac o terorizme, vojnách a ďalších ohavnostiach./ Keď má byť neľudsky popravený aj zajatý syn náčelníka, zasahuje Božia prozreteľnosť.../ A potom ešte niekoľkokrát, Boh totiž nenecháva svojich úprimne veriacich hrdinov bez pomoci a chráni si svoj geniálny patent pre dobrú spoločnosť, ktorý ľudstvu ponúka už od stvorenia sveta a ktorým je rodina... ()

SonG

Apocalypto není věc ku přemýšlení...je to film natočený tak, jak to bylo----přežije nejsilnější...a to je v tomto snímku vytvořeno s velkým umem. Naturalisticky vykreslené utrpení, původní mayský jazyk, to vše dohromady tvoří nevšední zážitek, z kterého mám velmi dobrý pocit..... ()

kagemush

Jé hele pane,poďte si hrát.Třeba na honěnou. Možná nás při tom uvidí Mejla Bibson a dobře nás prodá. Hlavně se nesmíme dát chytit,to by byla naše smrt. Poďte,tahle naháněná vypadá na srdeční záležitost,a až nás to už nebude bavit,můžeme se někde sejít. Co takhle u Kolína,na pláži,u lodiček? A pak si vymyslíme ňákou jinou hru. Třeba na Cortéze. ()

easaque

-5* u tohoto filmu musím vyzdvihnout hlavně ten vysoký zápal, jaký Mel Gibson investoval do tohoto velkodíla, i když nebylo jisté, zda se mu to vrátí. Taky práce s neherci byla velmi slušná a ve většině případů přesvědčivá. I když mají někteří uživatelé problémy s reáliemi a převedení mayské potažmo indiánské kultury na plátna, tak si myslím, že to podstatné tam zobrazeno bylo jasně - viz úvodní motto filmu. Zbytečná agresivita a drsnost taky nebyla na škodu a o to víc film působí přirozeněji. Někdy je k vyznění podstaty filmu důležitější atmosféra než příběh a Apocalypto to plně dokazuje a akční scény nemusí působí jen aby se ukázalo, že se na to má - tady to mělo smysl. Nakonec trošičku nadhodnocuju a dávám svých 5 hvězdiček. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: -1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Jango_Fett

Některé scény byli vysloveně zdlouhavé a nudné - například putování po jungli se zajatci, kde se v některých momentech nic nedělo a pak na konci příšerně natahovaná honička. Na druhou stranu, některé scény byli tak šokující, napínavé a drsné, takže nemohu říct že je to špatný film. Možná kdyby ho Gibson více sestřihal byl by dokonalý, takhle mu dám 4 hvězdičky. ()

Chen

Takový drsnější Poslední Mohykán v jiném historickém období. Je to (co čekat od Gibsona, že) brutální, příběhově nějak složité, ale atmosférické a svižné. Neusadilo mě to na hýžďovou oblast, ale 138 minut uteklo rychleji, než jsem předpokládal. 70 % ()

rakovnik

Než jsem jel do Mexika, pozorně jsem ten film sledoval - a líbil se mi...po jeho shlédnutí jsem se na cestu o to víc těšil. Po návratu jsem se podíval znovu. A film se mi zdál být ještě lepší. Byl jsem uchvácen používáním toho prastarého jazyku, realisticky (možná až burtálně, ale tak to tam asi chodilo) znázorněné dekadentní kultury, záběry krásné přírody před tím, než ji poničila "civilizace". Pravda, film zavání jednoduchostí příběhu, smyslem je dosti pohádkový (jak to nakonec dopadne?), ale to nic neubírá na tom, že je to skutečně působivé dílo. ()

Hennes

Jeden z výborných Gibsonových filmů. Co se týká dějepisu, nebudu hodnit a ani to nebylo cílem filmu. Moc vyšší civilizace nad druhou a její následky jsou tu spojené z bravurním soubojem o holý život při útěku za svou rodinou. Pro někoho možná jednoduchý děj, ale je to přímočaré a během více než dvou hodin nepřichází nudná pasáž. Ta přímočarost a scény soubojů, u mě staví film až na 95%. ()

Martin741

Apocalypto je kvalitny nadpriemerny film od Rezisera Gibsona z prostredia stredneho Mexika a Mayskej Civilizacie. Prepracovany a kvalitny scenar pochovava az samoucelne nasilie, cim reziser Gibson dosiahol to, ze film nie je pre deti/uz spominana prilisna nasilnost...../ ale nie je to film ani pre narocneho divaka, ktoremu moze vadit myslienkova plytkost celeho snimku. A za narocneho diviaka sa povazujem pozrenim filmov Sunset Boulevard 1950, Obcan kane 1941 ....... Gibson ako reziser uz asi fakt nie je schopny natocit novodoby Braveheart. . 89 % ()

Jonash87

Názor na režijní um Mela Gibsona můžete mít jakýkoliv, ale tomuhle filmu se rozhodně nedá upřít působivost a skvělé zacházení s tempem a atmosférou. Sice si občas řeknete, že hlavní hrdina má nějak moc štěstí a že některé události se stanou jak na zavolanou, ale to můžete klidně přejít. Snímek úspěšně sází na úchvatné prostředí, v jakém se odehrává (džungle Střední Ameriky). A také na kombinaci výborného nazvučení včetně dabingu, jímž je neznámá, původem mayská řeč, a dále neznámé herecké tváře a střih. Ze začátku mi lehce vadila trochu nestandardní kamera, na kterou jsem si pak však zvykl; některé záběry dokázaly takřka vyrazit dech. Závěrečná scéna na pobřeží je už pak jen třešničkou na dortu. Konec, sic otevřený, dává tušit, co že se přihodilo v měsících a letech následujících. O tomhle filmu jsem nikdy dřív neslyšel, narazil jsem na něj zcela náhodně dnes na Nova Cinema, o to víc jsem byl ale příjemně překvapen. ()

Jino

No myslím si, že Mel Gibson věděl do čeho jde, stejně jako v jeho předešlé režii Umučení Krista, tak i Apocalypto působí realisticky, příběh není nijak složitý a občas je odlehčen komickými situacemi. Na to, že Mel pracoval s nehercama jsou herecké výkony dobré, hlavní hrdina je sympaťák :) . Kamera je perfektní a s citem jakým Gibson dokázal natočit tento film se mnohdy může zdát že jde o nějaký díl s indiány z cyklu National Geographic. Akční sekvence jsou dobré - v jednom momentě se mi vybavil film Troja, i když ten se mi moc nelíbil. Nemůžu si stěžovat, rád se na to podívám znovu. ()

dezorz

Gibson ma rad uslachtile temy, ale nema dusu experimentatora, v hollywode sa v prvom rade herec, naucil slusnemu reziserkemu remeslu. bohuzial, podobneako umuceni krista, aj tu sa nevyhne velke temy podavat s patosom a priamociarou doslovnostou. plus neodmyslitelny gibsonova zaluba v brutalite, predstieranie realnosti starobylim jazykom a dobovymi kostymami - bohuzial len predstieranie, vsetky kulturne stereotypy su krestanske, ziaden primitivny narod v pralese, ziadna mayska aristokracia. je to skoda. od gibsona sa neda cakat umenie, ale od tohto najdrahsieho nezavisleho filmu som predsa lencakal cosi viac, ako remeslene zvladnute bcko. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)