Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 9/10/// +brutální, krvavé, realistické, překavpivé, napínavé -zatraceně proč jsem na to nešel do kina/// To je bomba, tak tohle jsem nečekal. Když jsem mohl jít na film do kina, tak jsem váhal, nevěděl co mě čeká a tak raději nešel. Protože koho bude zajímat nějaká slátanina o indiánech? A taky dá se o nich něco vyprávět? Moc jsem tomu nevěřil. Ale začalo to dobře. Do děje jsem se rychle ponořil a potom už jen hltal a vše si užíval. Nejsou tu žádní akční hrdinové, žádné nepravděpodobné finesy, vše je tak nechutně opravdové a přitom tak barbarské. Fakt někdy chuťovka. A co mě čekalo v samotném závěru, to mě docela vyrazilo dech. Klidně kdyby po této události film další 3 hodiny pokračoval, vůbec by mi to nevadilo. Dále by sice odkril příběh, který už všici známe, ale přesto bych rád nakouk jak to dělá Mel Gibson ve svém režíjním podání. Na tenhe film hned tak nezapomenu./// Celkem 82%/// ()

Aky

Ne, nedám víc. Protože přes všechnu technickou dokonalost, kameru, střih a výpravu je to film o ničem. Netrvám na historické věrnosti v příběhu o civilizaci, o které toho víme pramálo, ale z Gibsonova snímku se mi podává, že to byla snůška tupých primitivních debilů démonizujících nesmyslné násilí a brutalitu, civlizace sadistů, v níž všichni umí dobře utíkat a ti, co byli několikrát postřeleni, utíkají nejlépe. Chybí mi zde úcta a pokora před tím, o čem se točí, a ze všeho nejvíc jsem ze snímku definitivně pochopil, že Gibson je značně uchýlený člověk, pro nějž je násilí, jeho zobrazování, vrtění se v něm, zřejmě už podvědomě, životní potřebou. ()

666teen

Ani přes noc se mi to nerozleželo. Fakt nevím, co tím chtěl básník říct. Ale určitě tu máme pěkně zaděláno na pokračování ve kterém sadistické kněží a jejich náhončí nahradí neméně sadističtí konkvistadoři. A zase budem s Jaguáří tlapou lítat po pralese..... ()

Cappuccino

Od Gibsona som vždy očakával epické boje, smutno-víťazné závery a čas od času i skryté love-story. Apocalypto je však vo všetkom úplne mimo Melovu mysu. Vo filme opisuje dobu tesne pred nástupom španielskych kolonizátorov. Mayovia žijú v malých zoskupeniach a lovia divú zver. Pokľudný začiatok s miernou dávkou čierneho humoru vystrieda krvavý útok na ich dedinu zo strany konkurenčného kmeňa. A tam začína "tá" známa, Gibsonova brutálnosť, ktorú ste mali možnosť vidieť už v Umučení Krista. Dej sám o sebe je pomerne jednoduchý, avšak poteší jeho neohranosť, zábavnosť a miestami šťavnatučká brutálnosť. Každá smrť bola slasťou pre pozorné, (čítaj úchylné) divácke oko. Ak ste s pánom režisérom boli spokojní už v predošlých dielach, nemôžem nič viac než Apocalypto odporučiť. Ak nie, no.. povedzme, v tom prípade neprichádzate o nič zvláštneho. __ Nič čo by urobilo dieru do sveta, ale aspoň dve hodinky, ktoré mi ubehli pozoruhodne rýchlo. “Dobrodružný beh po džungli s plnou dávkou brutálností” – v skratke. ()

-OverLord-

Jeden z nejlepších dobrodružnejch filmů, co jsem v poslední době viděl. Dnešní digitálně přeplácaný "velkofilmy" nemaj ani polovinu z toho, co tenhle film. Epičnost, napětí, souboje, příroda, Mayský dialekt, krev a detailní zpracování naprosto všeho, se skvělým příběhem a výpravou, kamerou a pod vynikající režií Mela Gibsona. To všechno dělá z tohohle filmu už teď docela solidní kult. Jako třešničku na závěr si nechám úžasný herce, protože většinu hlavních rolí obsadili lidé, kteří nikdy ve filmu nehráli a výkony jsou fakt výborný - hlavní hrdina byl borec a hlavní záporák "otrokář" byl dost hustej. Takhle si představuju dobrodružně historickej film, natočenej v týhle době. Doufám, že se brzo dočkáme dalšího megahustýho filmu od Mela, kterej tady jenom potvrdil, že režírovat fakt umí. ()

S.Quentin QUALE

Nevím, co přivedlo Mela Gibsona k natočení něčeho takového, ale ony se meze originalitě nekladou. Našinec zná mayský indiány akorát tak z Vinetůa, takže proč si neudělat výlet o pár tisíc let zpět do středoamerického pralesa, kde byli tamní indiáni divocí jako sama ta džungle. Navíc po Statečném srdci a Umučení Krista známe Gibsonovy smysly pro krvavý detaily, takže ona tak kombinace vlastně nemusí být ani tak marná. A není vůbec marná! Můžu s klidem říct, že tady se jedná o pravěkýho Ramba Dvojku, takže fanoušek catching thirlleru s Hrdinou s velkým H může slintat nad svižnou akcí v přírodní zeleni s přírodní výbavičkou. A když budete hodní, přijde i strejda panter s nějakým tím gore. Mně tohle šmakovalo, klidně bych si i přidal! 90% ()

Mi Nü-Chai odpad!

Nevím, kdo přišel s tím, že se jedná o příběh zániku říše Mayů. Město uvidí divák asi na patnáct minut a to ještě pouze ve formě jedné pyramidy zdálky a druhé zblízka. Zbylých pětadevadesát procent filmu schlamstnul běh nikolivěk jednonohého Terryho Foxe, ale udatného (no..spíš měl štěstí na hloupé pronásledovatele) domorodce Jaguáří tlapy skrz pravý a nefalšovaný amazonský prales. Kromě pár scén drobných potyček, chvilky pochodu, obětování ve městě a vtipkování mezi domorodou lůzou na začátku se tam opravdu nic jiného neděje. Celé to vypadá, jako by Gibson uzavřel smlouvu na dvouhodinovou reklamu s mexickým ministerstvem zahraničí. ()

Allien.9

Mel Gibson... Režisér, kterého buď milujete nebo nenávidíte. Já osobně ho miluji, neboť jeho filmy jsou úžasně propracované a často velmi provokativní. Po dokonalém Umučení Krista nám servíruje napínavý a akční příběh o odvaze (a potažmo i lásce) odehrávající se v krutém prostředí mayské civilizace... Nechápu negativní hodnocení na tento film a už vůbec NECHÁPU TUPCE, KTEŘÍ TENTO FILM NAZÝVAJÍ "KRVÁKEM". Viděli jste to vůbec??? Nejspíš ne. Krev je ve filmu vidět pouze jednou na začátku (smrt hrdinova otce), jednou uprostřed (louže na obětním oltáři a srdce) a jednou na konci (past na kance). Jo a ty usekané hlavy, ze kterých všichni tak naděláte, nejsou vůbec vidět - vidíte pouze kuličku, která hopsá z pyramidy a dole je chycena do koše... Takže prosím, vzpamatujte se a neodsuzujte tenhle film pouze kvůli tomu, že slyšíte: "Režíruje to Gibson. No ten, co natočil Umučení Krista." Apocalypto je prostě a jednoduše krásný, napínavý film se skvělou výpravou a dobovým jazykem, který dodává pocit autentičnosti. ()

HAL

Nevím jestli se Gibson pokoušel o nějaké podobenství o konci civilizace, a zobrazení dekadence a úpadku ve srovnání se spiritualistickým životem v přírodě, ale každopádně se mu to nepovedlo. Natočil jen jednoduchou akční vyprávěnku o zlých nájezdnících kteří unesou hlavní postavu, ta jim zdrhne a pak je přesně ve stylu Ramba pozabíjí. Ono tyto akční pecky osmdesátých let to připomíná až příliš často - třeba jednou scénou jako vystřiženou z Predátora a pak celkovou "inteligentností" snímku zase připomíná Komando. Dobová autenticita začíná a končí u vzhledu postav a u jazyka kterým mluví, zbytek je jen čistý hollywood s amatérskými herci sebranými kdoví kde (už jste někdy viděli tlustého otroka v dole?). A navíc s příšernou kamerou která vypadá jako by se kameraman/režisér nemohl rozhodnout jestli chce točit klasickým, filmovým stylem a nebo pseudodokumentární roztřesenou kamerou nesenou volně na rameni - výsledek tak většinou vypadá hůř než levná televizní produkce. ()

Adam Bernau

Nikdy jsem necítil potřebu vidět některý z Gibsonových tzv. velkofilmů, ale když se mi teď dostalo do rukou Apocalypto, vzal jsem to jako příležitost zjistit, jestli jsou tak skvělé, jak slýchám, nebo tak hloupé, jak slýchám. Pokud tedy jde o tento film, dávám za pravdu oběma hlasům. Velkolepost výpravy a akce při absenci čehokoli umělecky zajímavého masivně převažuje nad myšlenkou, jejíž výraz je oslabován i zbytečně dlouhými sekvencemi (což píšu jako divák, kterému jakákoli délka filmu nevadí). A když mám střídavě dojem, že sleduji dobré (případně zlé) lidičky z USA přelomu 20. a 21. století, pokud je totiž znám z jejich průměrných filmů, zdá se, že autor „na začátku něco blbě pochopil“. Na druhou stranu: Velkolepost zde není míněna pejorativně, je to opravdu hezké, působivé a není to prázdné. Většina hloupě nepatřičných momentů je v dalším průběhu omluvena jako prology silných momentů pozdějších. A myšlenka, jakkoli v masivním klišoidním rámu, tu je velmi silná a sama o sobě primitivně (v dobrém slova smyslu) vyjádřená. Co to vlastně je, mluvím-li zde o „myšlence“? Něco, co se týká lidstva jako takového, člověka jako takového. Jednak v působivých drobnostech (cizinci žádající průchod, otcovské poučení o strachu, něžná matka bolestivě léčicí ránu hmyzem, velitel dobyvatelské eskorty, noční rozhovor zajatců, tiché loučení nesnášejících se tchyně a zetě aj.), jednak v celkovém poselství, vyjádřeném už v mýtu o jámě v nitru člověka a rozvíjeném pak v konfrontaci lesních lidí s vyspělou civilizací, jejíž božstvo vyžaduje stálý přísun lidských obětí (což si Gibson nevymyslel) – můžeme a nemusíme to chápat jako varovné podobenství naší civilizační situace, každopádně je to něco, co platí pro lidstvo všech dob a kultur. Nejde ale jen o civilizační nenasytnost. Jde o něco, co „Málem“ začíná s hrůzou vidět, něco, co zpochybňuje bukolickou idilu života, který dokáže positivně implementovat i smrt; něco, co v jistém podstatném smyslu teprve dělá člověka člověkem: pohled do bezedné jámy existence, chřtán nicoty vzbuzující heidegerovskou úzkost. Jestli se vám zdá, že žádné takové "myšlenky" tam nejsou, že si to tam vkládám, máte asi pravdu. Proč to tam tedy vidím? Odpověď tkví v tom, co mi připadá nejsilnější stránkou filmu - výraz. Výrazy tváře, stejně jako silné explicitní vyjádření bazálních lidských situací. Setkání eskorty s nemocnou dívenkou – jeden z vrcholů Gibsonova vyjadřování (totiž dokud dívka nepromluví; tu prorockou řeč si mohl odpustit). Pak jedna zvláštní věc - na pyramidě jsem měl dojem, jako bych tam byl fyzicky přítomen (ne pocitově, ale způsobem vidění), film mě fyzicky vtáhl do sebe. SPOILERY Celá druhá půlka (bezprostředně po ukončení obětí) jakoby pak byla úplně jiným filmem – veškeré zmíněné motivy jsou pryč, sledujeme jen dramatický útěk o přežití, sice strhující, postupně však začínající už nudit. Motiv Tlapova vítězství nad strachem a postupné likvidace agresorů šel zcela mimo mne (v TOMTO filmu). Když už jsem si říkal, že Gibson je vůl, zůstali zbylí soupeři náhle zaraženi. V té chvíli jsem začal tušit, přesto mě následný pohled šokoval a dokonale paralyzoval. Veškerá dosavadní dramata byla zbytečná. Všechno je v prdeli. Bílý muž je tady, váš svět skončil. Civilizace lovící lidské oběti se teď sama stane kořistí lovců. A voda v jámě stoupá. Přes všechny výtky, přes všechnu filmařskou plochost, přes všechnu poučovatelskou nezdrženlivost, s níž Gibson divákovi vysvětluje, jak má jeho film chápat, bych nakonec uvažoval i o pěti hvězdičkách, kdyby ho ukončil v tomto okamžiku (pohled na připlouvající Evropany nebo následující zoufalý pohled mladé matky po bradu ve stoupající vodě) a odpustil si pedagogický dovětek o návratu do pralesa. Nehledě na to, že my už se nemáme kam vrátit. Pisatel "oficiálního textu distributora" tento film pravděpodobně neviděl, naopak Subjektiv a Radek99 ho viděli velmi dobře, ačkoli každý úplně jinak. Nejen počtem hvězdiček si připadám se svým viděním Apocalypta stát někde uprostřed mezi jejich pozicemi. Věcné výtky Mi Nü-Chai na tom nic nemění, jakkoli jsou na místě. () (méně) (více)

mchnk

Na první pohled dokonalé prostředí je jen klaunská holywood šalba ala Mel Gibson. Našeho hrdinu totiž nezastaví nic, rituální obětování, nespočet šípů létající kolem jeho hlavy, ani naštvaný jaguár na stromě. Rány si ošetřující a šípy ze svého těla vytahující otec prostě spěchá za svou rodinou. Gibson na režisérské židli s nasazeným klaunským nosem, scénář psal zřejmě na místě, vždyť on přeci ve této době žil a ví přesně, jak tenkrát ti divoši uvažovali. ()

Vavča

Mně se to líbilo výborné vizuální pojetí, dobrá hudba. Škoda, že o Mayích se referuje jen jako o krvelačných bestiích upadlých v pasti civilizace a dekadence. Dá se to chápat jako podobenství na dnešek, my dnes přesycená moderní, znuděná společnost s vším možným, naproti tomu "ušlechtilí divoši" s holým zadkem a štěstím v srdci, je na vás jak to budete brát. ()

kingik

Nevšední svět Mayů (naturalistickýma) očima Mela Gibsona. Citlivé i brutálně syrové nahlédnutí do mayské kultury prostřednictvím osudu příslušníka jejich kmene Jaguáří Tlapy začíná dynamicky pojatým lovem na tapíra, rázem přijde jeden z mála odlehčených momentů filmu, kdy se žertovnou formou řeší neplodnost jednoho z lovců, a poté následuje přepadení nepřátelským válečným kmenem, který surově zmasakruje jejich poklidnou vesnici a z přeživších udělá zajatce odsouzené na jistou smrt. Jaguáří Tlapa je však lovec, který se bez boje nevzdává. Role se co nevidět obrátí a řídnoucí řady válečníků budou toho důkazem. Mel Gibson si opět zvolil natočit ambiciozní snímek, ve kterém rezignoval na složitější vyprávění, a raději naservíroval dobrodružně-drastickou a poměrně jednoduše vedenou story, či chcete-li dějovou linii, výrazně převažující nad otravnými hlubokomyslnými výlevy. Jejich přítomnost se děje jen v drobných až nepodstatných náznacích. Vše je nasnímané dynamicky flexibilní kamerou. Kamera je ve filmu vynalézavá, dynamická, střídající pestrou škálu stylů a mnohdy je i detailní, pokud jde o drastické záběry, kterými se rozhodně nešetří, a proto je zarážející, že ve střižně prošel záběr, kdy je v jedné davové scéně vidět neuhlídaný stín. Mel Gibson uvážlivě nakládá se stopáží. V prvé řadě nechce nudit a tak se příliš květnatých dialogových scén divák nedočká. Ostatně distributor se neodhodlal film nadabovat a ponechal film v původním znění. Tím pádem divák může ocenit kvality starobylého jazyka, podobně jako tomu bylo u Gibsonova kontroverzního snímku "Umučení Krista". Režisér proti sobě postavil prakticky neznámého Rudy Younblooda a náčelníka válečného kmene, známějšího Raoula Trujilla, který svého kladného hrdinu převyšoval charismem a mimořádně bizarním zdobením jednotlivých partií těla, především obličejové části. Nutno podotknout, že výkony všech zúčastněných jsou maximálně uvěřitelné a rovněž fyzicky značně náročné. Film vůbec nenudí, jeden lepší a drastičtější záběr střídá druhý a herci se překonávají. Jen je škoda, že Mel má své vrtochy a každá činnost ho baví jen určitou dobu. Do dalšího režírování se nehrne. Režijně opět podal špičkový výkon, a až na smířlivější (a trochu tajemný) závěr filmu, nikoho příliš nešetřil. A diváka už vůbec ne. Mayská proroctví se naštěstí ukázala jako lichá, ale přinejmenším Melovi vyvěštily další zajímavý snímek v jeho režijní filmografii. 100% ()

Aknah

Bylo to nezáživné, zdlouhavé a nudné. Bohužel veškerá ta brutalita mě nepřiměla o tom filmu přemejšlet jinak, nebo lépe. Je sice pravda, že je to záměrně natočený drsně, ale jinak mi to nepřišlo zrovna napínavé. Přijde mi nesmyslné točit film o domorodcích a jejich krutosti. Pro mě tohle je kravina na n-tou, která trvala snad celou věčnost. Dávám tři hvězdy za snahu. Konec byl už napínavější a mělo to uričtý tempo, ale jako celek tedy nechápu gibsonův záměr, nebo že by se tak vyžíval v tom masakru... ()

Webb

[7/10] (Icon Entertainment International, Icon Productions [us], Touchstone Pictures) (Barevný /// Produkce: Bruce Davey, Mel Gibson /// Scénář: Mel Gibson, Farhad Safinia /// Kamera: Dean Semler /// Hudba: James Horner) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

hm, nemôžem schovať pozitívne prekvapenie - po tom, čo to s melovou režisérskou súdnosťou vyzeralo po umučení krista veľmi prachbiedne, prišiel s filmom o čosi jednoduchším a úprimnejším, aj tak možno mierne megalomanským, ktorý určite mal podľa režiséra väčšie ambície, ale bez ohľadu, aké úmysly s ním gibson mal, vytvoril celkom svižný a prostý príbeh, na ktorý sa dobre pozerá a ktorému celá ta maškaráda, džungľa, snedí herci a that kind of jungle stuff skrátka sadne . . . nechýbalo pár vtipných scén, nechýbalo (podľa komentára trona) k záveru aj pár odpustiteľne menej logických scén, no tento pralesný akčný pokus dokázal potlačiť moje "predsudky" voči režisérovi, takže mu s čistým svedomím môžem dať vysoké štyri hviezdičky, na ktoré by inak možno ani nemal nárok . . . ()

dzej dzej

Film jsem videl v Mexico City, dva dny pred navstevou davnych mayskch mest nepopsatelne bohatosti a vyspelosti. V teple domova by clovek leccos odpustil, ale tady stale zije odkaz uzasne mayske civilizace. Mel Gibson je natvrdly hlupak bez jakychkoliv historickych znalosti, bez soudnosti a taktu. Aby ho sam velky Quetzalcoatl spral! ()

Anderton

Pre mňa hypperrealistické zobrazenie mayského sveta, myslím atmosférou a zobrazením genia loci, nie historickými faktami. Tie sú aj tak každému v historickom filme ukradnuté. Veľmi poteší záverečná scéna, ktorá vyjadruje obohranú pravdu o zániku jedného fanatizmu a začiatku nového (čím pre mňa kresťanstvo vtedajšej doby určite bolo). Nezopakovanie komerčného úspechu Umučenia Krista ma dosť prekvapilo. Prefabrikovaný, jednoduchý scenár mi vôbec nevadil, tu išlo o to originálne prostredie, v ktorom je rozprávaný. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)