Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

Aelita

I ta nejděsivější hrůza se dá metaforicky přeměnit do světlé pohádky. Možná se příliš moc bojíme bolesti a smrti, protože metafory nám tvrdí, že bolest šlechtí a smrt je jen přechodem do království věčného života. Chudák člověk neví, čemu má věřit - svým fyzickým a emočním pocitům nebo metaforám. ()

shyster

Až na několik minut uprostřed to má hezké tempo. Je nutno ale přistoupit na hru, že veškeré upkoly jsou zvládnuty až s dětskou jednoduchostí, ale ten závěr je čarovně smutný. ()

joker.george

Ani u toho snímku na mě nezapůsobilo pověstné režisérské kouzlo a umění del Tora. Temnou a tísnivou, přesto ne strašidelnou nebo hororovou (neberu to jako negativum) atmosféru ale Guillermo dokázal navodit věrohodně, čemuž pomáhala i krásná vizuální stránka. Stejně tak zvládl vedle sebe postavit obě dvě příběhové linky, z niž jsem si více oblíbil tu reálnější - válečnou. Horší to už bylo s postavami, z niž jenom jediná mi připadala prokreslenější a zajímavější, byla to paradoxně záporná - kapitán Vidal. ()

BarryLyndon

Guillermo del Toro podle mne patří mezi nejpřeceňovanější filmaře současnosti, ale toto mne dostalo do kolen. Kdybych sestavoval žebříček nej fantasy, určitě by tam bylo i toto a rozhodně někde nahoře. Špičková kombinace filmařsky přehlíženého Španělska za WW2 a krásně hororového fantasy světa, nechápu, kde poslední dobou GDT nechává talent. 10/10 ()

4daPeace

Verdikt: Nelogicke jednani hrdinu v ne-fantasy casti, vzhledove uplne podobne typy herecek, takze jsem jeste 30min pred koncem nevedel, ktera je Mercedes a ktera Carmen, chabe vysvetleni toho, proc je Ofelie od mala zasnena a cte pohadkove pribehy, toto jsem k pochopeni musel vycist z jinych informaci a samoucelne zobrazovani krutosti a nasili nacistu. Tohle jednoznacne neni film pro deti, gratuluji dospelim, kterym se to hodne libilo, patri vam to. ()

Crawler-D

Guillermo splétá prostřednictvím malé holčičky dva světy, které ale ve své podstatě zůstávají zcela oddělené. Není ani zřejmé, zda-li vůbec fantaskní svět „království“, do kterého se Ofélie snaží dostat, vůbec existuje, nebo zda-li se jedná o jakýsi obranný mechanismus jejího těla vůči vnějšímu světu, kde řeší dilema starosti o nemocnou těhotnou matku a krutého otčíma . Fakt, že divák si není jistý, jestli údajná cesta za labyrintem opravdu existuje či zda je jen vysněná, povyšuje Faunův labyrint nad ostatní fantasy filmy, neboť diváka nutí uvažovat nad děním ve filmu a jeho koncepcí. Dobrou otázkou je, co je v tomto příběhu děsivější? Reálný svět s nechutně fašistickým otčímem nebo stejně tak potemnělé bludiště labyrintu, v něm se setkává s faunem? Pokud už by jste na to vzali děti, pro dospělé by to byl spíše ten reálný svět, zatímco děti uvidí hrůzostrašněji svět fauna, požírače dětí a obrovské ropuchy. Atmosféra je ve filmu skutečně nastíněna perfektně. Co jiného by jste od mistra Guillerma del Tora čekali. Příběh, na němž má Guillermo scénáristicky celý podíl, totiž neposkytuje ani chvíli oddechu. Ocitáme se v krutém světě, který je nebezpečně drastický. Útěchu tak může člověk hledat jedině v tklivé ukolíbavkové ústřední melodii nebo závěru, který dopadl nejlepším možným způsobem. Lépe by to nešlo, věřte.Svou příznačnou zálibou ve výstředních tvorech tvořených pomocí masek a ne digitálních triků obohatil i Faunův labyrint, když postavy fauna a požírače dětí nechal stvořit mužem bez vlastní tváře, Dougem Jonesem, který má na triku jak Abe Sapiena z del Torova Hellboye, tak také Silver Surfera z pokračování Fantastické čtyřky. Jak faunovi, tak požírači propůjčuje vlastní nezaměnitelné grimasy, pohyby, chování…život. Z fauna s jeho kostrbatými, zdřevnatělými pohyby dokázal učinit skvěle nejednoznačnou postavu, u které si nejste do závěrečné pointy jisti, zda-li je to prolhaný pacholek, nebo jenom výstřední královský pomocník. Naopak z požírače dětí vytvořil jedno z nejděsivějších stvoření poslední dekády. Kam se hrabe hrubé násilí nové vlny hororů na tuto charismaticky děsivou postavu. Ovšem celý film nesledujeme tyto dvě bytosti, ale malou Ofélii, a přestože si po skončení filmu zapamatujete hlavně Jonesovi kreace, mladá herečka Ivana Baquero předvádí na svůj věk neméně excelentní výkon. Ofélii dokáže vtisknout jak zamlklý ustrašený výraz, tak mile naivní. Herecky vysoko pak také stojí Sergi López, který svou roli kapitána sehrává s mrazivou přesvědčivostí. ()

ad

Klasický del Toro (kdo viděl Prince bez království/Ďáblovu páteř - která je téměř to samé, jen lepší -, je doma), kterému tentokrát občas sráží vaz právě to, že se snaží být tím nejlepším "del Torem" a tak jedná Ofelie v zájmu dramatičnosti často zbytečně hloupě a díky předvídatelnosti děje (v kontextu s ostatními režisérovými filmy - po půl hodině jsem skoro přesně věděl, co se bude dít, a jak to celé za dvě hodiny dopadne) film ve chvílích, kdy by měl emociálně uzemnit "pouze" příjemně překvapí mnohdy originálně a skutečně působivě natočenou formou (ale vnitřně zůstává akademicky prvoplánový)... Jojo, ještě že del Toro měl vždycky vytříbenou fantazii a cit pro filmové "kouzlo" a vůbec vizuálno... jen ty všudypřítomné zelené filtry si mohl tentokrát odpustit... Každopádně se těším přinejmenším na Hellboye II, nebo na kterýkoliv jiný film, kde se bude moct del Torova fantazie konečně pořádně vyřádit... 3* tentokrát znamenají těžké zklamání ()

Trainspotter

Když charismatický hlas Faunův spustil úvodní slovo, věděl jsem, že dám pět hvězdiček. Když se Ofélie poprvé dostala k Faunovi a předvedla nám ho v plné kráse, věděl jsem, že dám šest hvězdiček. Poté co Ofélie získala klíč od žáby, moc dobře jsem věděl, že sedm hvězdiček je možná tak akorát, ale mýlil jsem se, protože když Ofélie pomocí křídy otevřela dvířka, to co čekalo za nimi už nemohlo dostat míň jak osm hvězdiček. Následující dějové zvraty, kdy člověk ani něvěřil, že vše ještě může nějak dobře dopadnout, kdy byli všichni zajati, pobiti, k-krutě mučeni a zdálo se, že čiré zlo má volný průchod, jsem si byl jist, že dám hvězdiček devět! Ale ouha, přišel Faun s posledním úkolem, který však se z totálního neúspěchu zvrátil ve vítezství a duše Ofélie se vratila tam, odkud vzešla a právě v tuto chvíli jsem si byl nad svůj život jist, že dám 10 HVĚZDIČEK!!! O to větší zklamání bylo, když jsem přišel na csfd.cz a koukám, že tu je k volbě jenom pět hvězdiček... AR: 1,85:1 - Spherical a HDV ()

DruidKarel

706. hodnocený film: Kdo by si pomyslel, že jde skloubit snímek s válečnou tematikou a fantasy příběh podobný tomu z filmu "Most do země Terabithia"? Já také ne... Ale tohle byla skutečná nádhera. Snímek jsem di "dal" v původním znění (tedy španělštině) s českými titulky a byl jsem nadšen, jak je španělština nádhernou řečí. Celý snímek má vynikající, skoro až nepopsatelně okouzlující a čistý příběh, který se musí prostě vidět. Je sice pravdou, že hodně filmů jsem již ohodnotil 5*, ale takhle dobrý film podobného žánru jsem fakticky dlouho neviděl. 5* je snad i málo, ale maximem. Skvělé herecké představení všech zůčastněných, ale i krásné nadpřirozené bytosti. Opravdové bravo pro Faunův labyrint. 5* ()

zuzinka2

Velmi silné čtyři hvězdičky. Nádherný film jak po vizuální stránce (hlavně ta fantazy část, nejvíc se mi asi líbilo jak šla Ofélie pro klíč nabo pro nůž ) tak i po té příběhové. Zajímavé bylo sledovat vedlejší příběh Mercedes a vůbec partyzánů. Malá Ivana Baquero hrála opravdu přesvědčivě a moc se mi líbila. P.S. Už jsem zvědavá jak Guillermo del Toro pojme zpracování Hobita. ()

cubajz

dokonalý zážitek kombinující brutální válečnou realitu s pohádkovým světem fantazie. Konec mě dokáže dojmout úplně pokaždé, hlavně ten úsměv před tím než Ofélie vydechne naposledy.... ()

tomtomtoma

Vskutku pozoruhodný dramatický film s velkou dávkou mystické fantazie. Přetěžký život v období fašistického potírání ozbrojené vzpoury, kdy je pro děti jediným útočištěm mýtický svět fantazie. Drsný až krutý život, který se dotýká každého člověka a smrt je jediným východiskem z nesnesitelně tíživé krutosti bytí. Člověk může být čestný, člověk může být poslušný, člověk se může snažit být neviditelným stínem, a stejně ho tragickým způsobem zasáhne nesmyslná brutalita života. Navždy a bez možnosti nápravy. Smrt se pak zdá krásná a spásná a malou Ofelii (Ivana Baquero) uvádí do kouzelného pohádkového světa plného kouzelných bytostí. A pohádkový svět je navíc pomocníkem v těch trudných chvílích života, kdy se díky této záhadné mystice zdá svět najednou krásným a smysluplným. Z dalších rolí: Carmen (Ariadna Gil), těhotná matka Ofelie, která se snaží pro své potomky zajistit lepší budoucnost, despotický a sadistický kapitán Vidal (dobrý Sergi López), který nevybíravým způsobem potírá jakoukoliv možnost rebelie a je novým manželem Carmen, hospodyně Mercedes (Maribel Verdú), balancující na hraně při pomoci povstalcům, pohádkový Faun (Doug Jones), který je Ofelininým průvodcem i rádcem v zemi fantazie, slušný doktor Ferreiro (Álex Angulo), jemuž se čestnost stane osudnou, vůdce povstalců a Mercedesin bratr Pedro (Roger Casamajor), a příjemný doprovodný hlas vypravěče (Pablo Adán). Fantazijní složka je vskutku vynikající a samozřejmě se může sáhodlouze debatovat o její alegorické stránce. Ale fantazie je útěkem před všedností, je úkrytem před krutosti přítomnosti, je vysvobozením z bezvýchodnosti utrpení. ()

Fleinka

"Pohádkový" svět, který je fantazií dívenky ocitající se v reálné noční můře dospělého života. Děj odehrávající se ve Španělsku, pět let po občanské válce - 1944. Fascinující podívaná s nádherným ztvárněním postav, které naplňují vaše děsivé sny s nádherně mysteriózním Faunem - bohem všeho živého a Mrtvolníkem - pojídačem dětí. Člověk se střídavě ocitá v dětské fantazii, která je přerušovaná dospělou surovostí. Jak to vše může skončit? ()

laik_60

nie žeby sa mi film nepáčil, svet očami dieťaťa uprostred partizánskej vojny v Španielsku, (keby tí chudáci tušili ze Franco tam bude dalších ix rokov dávno by usli ) ale práve tá kombinácia mi akosi príliš vadila, určite som to videl raz a naposledy. ()

C0r0ner

Dětský hrdina většinou ve filmech nezažívá nějaká opravdu těžká příkoří, což ale není případ Faunova labyrintu. Nadupaná atmosféra je po celý film dost tíživá a moc jí nepřidávají ani občas přítomní nacisté. Samotný Faun je perfektní a dost připomíná skvělá monstra z Hellboye. 95% ()

Dannysek4U

Tak tohle je vážně kouzelná podívaná, jen těžko říct, jestli je určená zrovna dětemi. Respektive je jasný, že neni, a to dokonce ani v první polovině filmu, kde se tolik nezabíjí a kde není tolik krutosti. Prostě děcka na to nevoďte, pokud jim nechcete zadělat na pěkný trauma. Přes všechno je ale kontrast Oféliina "pohádkovýho" a reálnýho frankistickýho světa ohromně zajímavej a perfektně vyvažující. A pak je tu samozřejmě sama fantastická říše - to je prostě neuvěřitelnej ohňostroj imaginace a del Torovejch představ. Já říkám 90 procent, ale určitě se na to budu muset podívat ještě jednou. Už jenom kvůli přímočarosti příběhu, teď mi přijde možná trochu moc jednoduchej a nechce se mi tomu věřit.... po zhlédnutí č. 2: Pravda, teď už z toho trochu čouhá prvoplánovost a docela častá nelogičnost, ale i tak fajn biják. ()

Wormboy

Pribeh o krutom svete dospelych stojacom oproti detskemu svetu fantazie bol sfilmovany uz viac krat. Del Toro vsak spaja dva pribehy, ktore by bez problemov mohli stat osobitne a myslim, ze by fungovali. Partizanskou vojnou zmietane fasisticke Spanielsko a rozpravkovy, avsak kruty svet citanej knihy sa prelinuaju skvelym sposobom. Film ma po celu dobu vybornu atmosferu, ktoru prifarbuje carovna hudba. Herci su tiez vyborni, najma male dievcatko, ktorej sa napokon predsa len podari stat sa princeznou. Velmi citlivy a zaroven velmi temny film, ktory je presnym opakom sucasnych detskych fantasy filmov. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia