Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

suicide

Sen nebo realita? Fantazijní představa nebo fantastická realita? Nedokáži to posoudit a rozsoudit, vím jen ale, že se del Torovi podařilo natočit dokonalé propletení násilí s pohádkovou realitou malé holčičky. Ze začátku se to sic nezdá, ale jak film postupuje, čím dál více je patrno, jak spolu oba dva světy úzce souvisí - a nezáleží na tom, že jeden možná ani reálně neexistuje. A je důležité vidět, že pravidly neoplývá jenom svět dospělých a nejen v něm platí, že pravidla jsou tu od toho, aby se porušovala, a ať člověk dostane sebelepší radu, raději se vždycky bude řídit vlastní blbostí. ()

Remedy

Del Torův cit pro imaginaci je neuvěřitelný. Překrásná hudba, v jedné rovině nádherný pohádkový příběh a celkově zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná. Bizardní fascinace závěrem už je jen takovou třešničkou... ()

movieband

„Zbyly jen nepatrné stopy. Spatří je pouze ten, kdo ví, kam se má dívat.“ Technicky dokonalé, vizuálně nepřekonané a scénáristicky geniální. K Faunovi se těžko něco dodává. Del Toro totiž stvořil filmový klenot, který se jen tak nevidí (a dovolil bych si tvrdit, že už se neuvidí, protože takovou fantazii má jen tenhle mexický pohádkář). Faun rozprostírá temnou pohádku na pozadí krvavé historie Španělska v čtyřicátém čtvrtém roce a staví dětskou nevinnost před lidskou krutost a nenávist. Pro mě zásadní snímek, v mnohém inspirativní snímek (rozvíjející mou pohádkou fantazii) a dojemný téměř pokaždé, když se na něj podívám. Viděno 2x s dabingem, 1x v původním znění s českými titulky. Díky pane Del Toro. ()

Maq

Jako rodinné drama mělké, jako válečné drama ubohé, jako pohádka nicotné. Smícháno dohromady, na kvalitě se nezískalo nic. Že je v tom propojení nějaká symbolika? No, nejspíš ano, ale ne každé symbolické sdělení musí mít hodnotu. Tak například v Burtonově filmu Mars Attacks! je znamení kruhu meziplanetárním symbolem pro koblihu. Tam je to vtip, tenhle film myslí své blábolení vážně. ()

topi

Nádherný a drsný fantastický příběh v režii mistra oboru G.d.Tora. Hudební složka vystihuje kouzelnou atmosféru, která příběhem prochází. Hudba se natáčela v Praze pod vedením Mária Klemense. ()

Desperado

Na tento film som sa nesmierne tešil a musím priznať, že ma prekvapil. Moje očakávania a predstavy boli mierne odlišné od videného. A zároveň musím priznať, že ma obaril svojou silou. Kto pozná tvorbu režiséra Del Tora, vie čo ho čaká, avšak tentoraz Del Toro výrazne pridal na emocionálnej intenzite. Jeho najnovšia snímka silno evokuje jeho skorší počin, Devil (ach ten hlúpy preklad distribútora), čo si mnohí všimli po zhliadnutí traileru. Ano, aj tu sa nachádza fantaskný a iracionálny svet v tieni toho krutého reálneho, ktoré sa vzájomne prelínaju a stretávajú sa v záverečnom rozuzlení, kde nemálo citlivejších divákov pustí nejednu slzu. V porovnaní so spomenutým Devilom však môj obľúbený tučko Guillermo prešiel ambiciózne a umelecky na ešte vyššiu úroveň, a dá sa očakávať, že film bude silným hráčom aj na Oscarovom odovzdávaní cien. Nejaké tie výčitky by som však predsa len našiel. Rukopis režiséra sa však v tomto prípade niekedy nezaprie viac, než je záhodno, nakoľko jeho záľuba dotiahnúť naturalistické scény do efektívnych krvavých orgií a detailnom vykreslení brutality pôsobí v tomto filme skôr rušivo. Taktiež mi prekážali niektoré nedotiahnué dôležité scény (napríklad úmrtie a pohreb matky), ktoré Del Toro akýmsi "rýchloposuvom" prešiel, a naopak, dal vyniknúť spomínaným naturalistickým záberom. V scenári sa nachádza zopár zbytočne popisných dialógov, tam kde by stačila divákova fantázia a dôvtip, a rovnako sa nachádza nejedna situácia, kde by mal, naopak, byť Del Toro všímavejší. Čím chcem povedať, že Del Toro dospieva, no ešte úplne nedospel. V konečnom sumáre však film pôsobí ako hlboko emotívna imaginárna jazda a režisér výrazne prekročil svoj tieň. K čomu okrem jeho výnimočného citu pre obraz a rozprávanie dopomohla aj sugestívna hudba Javiera Navarretta či vynikajúce herecké výkony všetkých predstaviteľov, v čele so skvelým Sergim Lopézom. Len som zvedavý, akou formou sa k nám tento výnimočný film dostane. Pretože by bola škoda, ak by sme ho videli len na DVD či s ročným oneskorením v kine. Nezaslúžil by si to. P.S.: Nechcem zabudnúť ani na titulnú predstaviteľku Ivanu Baquero, ktorá prakticky nezlezie z plátna a jej výkon musím hodnotiť ako famózny a ktorá predstavuje ideálnu konfrontáciu medzi fantáziou a realitou a pri ktorej je odkaz pre pozorného diváka jasný a nekompromisný: "nepotrebujeme netvorov a obludy z bájok, legiend a rozprávok na zhmotnenie všetkého toho, čoho sa ľudia v podvedomí obávajú, lebo skutočným a najväčším netvorom je sám človek." Tvrdé a výstižné odsúdenie všetkých krutovlád, vojen a nezmyselných totalitných režimov je z tohoto filmu evidentné. ()

Damiel

93 % - Magický film, který proplétá krutost reality franskistického Španělska s fantasy světem. del Toro mě opět předsvědčil, že je prostě machr, výtečný mix dramatu, thrilleru a hororu s excelentním koncem, kdy si divák může vykládat po svém. ()

YURAyura

1/10 Kozokockopes tentokrat z evropske provenience. Bud to mohl byt pekny hostoricky snimek z obdobi vrcholneho Frankismu nebo desuplne mysterirozni drama. Takto jedno shazuje druhe a vysledek je velmi nelichotivy. Tezko se mi odhaduje cilova skupina divaku - pro deti to neni, na to se tam vystytuje premira nasili a politickych blabolu, ale pro dospele taky ne bo spousta veci je tam tak decky naivnich. Skoda. ()

stration

Existují filmy, který jsou dobrý. Existují filmy, který jsou výborný a existují filmy, který jsou výborný a ještě ve vás zůstanou. Vstupte do labyrintu a labyrint vstoupí do vás... 100% ()

Toshiro

Podařená atmosférická věc. Míchá se pohádkový svět a druhá světová válka. Občas se mohlo zdát, že obě půlky k sobě hůře pasují, ale na konci jsem měl opravdu dobrý pocit. + Výtečná hudba. ()

Aiax

Občas mi některý "konkurenční" komentář přijde tak výstižný a vyčerpávající, že už nemám potřebu cokoli dodávat, ačkoliv si uvědomuju, jak alibisticky to zní. Tady bych jen odkázal na hodnocení entity jménem hirnlego - sám bych to líp nenapsal. Jen její dvě hvězdičky mi přijdou málo, asi bych přidal, ale ne moc. V Panově labyrintu rozpoznal Del Toro nadějné, originální a vůbec okouzlující téma, ale už jej nedokázal zpracovat s dostatečnou citlivostí a umem. Panův labyrint je režisérsky trochu těžkopádný a plochý, kdyby jej nezachraňoval opravdu zajímavý námět, asi by si moc pozornosti nevysloužil. 60% ()

CageDepp

Pěkná fantastická pohádka. Sice nevim co tomu vytknout,ale něco mi říká, že na 5 hvězdiček to není. I když možná jo to se rozhodnu až to uvidim podruhý. ()

FilmFan24

Střet dětské fantazie s krutou realitou v těžké době...Del Torro dokazuje, že kruté monstrum nemusí vždy být ve filmu digitální bubák. Postava dívčina otčíma, frankistického důstojníka toho je zářným důkazem. Snové, kruté ale nádherné. ()

Lenula4

Film před Váma otevře neskutečné množství fantazie pro "dospělé". Film má skvělé umělecké ambice, super technické provední a nevšední zážitek i s prvky hororu. ()

AlistairMir

Kdo čeká napůl pohádku ať se fofrem probere tady se jede občas docela krutě ať už rozmlácení obličeje na kaši lahví, nebo mučení ve stodole. Samotnej labyrint moc vidět není ale postava Fauna a toho kanibala s očima na dlaních to je krása. Opravdu pěkné masky, povedený příběh a temná atmosféra s blížící se tragédií ve vzduchu. Ke konci je film opravdu hodně depresivní a někomu skápne i slza. Del Toro opět dokázal, že umí a pro mě stvořil nádhernej film se vším všudy plus představitelka hlavní dívčí role na svůj věk hrála neskutečně. Postava kapitána skutečně odporná a já se dvě hodiny bavil. Víc takových fantasy hororů. ()

JohnMiller

Ide o nádherný príbeh plní detskej fantázie ktorý sa svojou imaginárou stránkou dostalo na moje pomyselné čelo fantasy žánru, hoci ide iba o predstavy malého dievčaťa ktoré sa snaží ujsť s pred krutej reality druhej svetovej vojny. Toto dievča sa vymyslí vlastné kráľovstvo ktoré je však pre ňu nedostupné. Bráni sa jej otvoria až vtedy keď splní tri náročné úlohy ktoré jej zadal faun. Všetky prvky ktoré sa tu nachádzajú sú prakticky dokonalé, herecké výkony, hudba, vizuálna stránka... Jediné čo mi tu nesedelo boli špeciálne efekty. Je to síce s roku 2006 ale tie efekty už proste zostarli. Je to škoda ale aj tak je to u mňa bezpochyby na 5*. ()

Trevor

U mňa jeden z mála filmov, ktorý sa s odstupom času dočkal zmeny hodnotenia a z 3 prešiel na 4 * (druhým bola Kalifornie s Duchovnym a Pittom). Aj keď sa na tom, že hlúposť Ofélie pri vstupe na hostinu ma opäť vytočila, tentokrát som ju vnímal tak, ako ju del Toro zamýšľal adresovať a bez nej by hádam najlepšia časť filmu nebola. Celkovo sa jedná o výnimočný fantasy film skvelo doplnený dejom z občianskej vojny v Španielsku. Atmosféra v ktorej netušíte, či je väčším zloduchom mýtická bytosť alebo kapitán je ozaj vynikajúca. Jeden z filmov, ktorý sa oplatilo znovu pozrieť. 85%. ()

dom156

V tomto snímku se opět ukazuje jemný cit pro fantasy v podání Guillerma del Tora. Stojí za ním tolik osvědčených snímků (až na Tvář vody, která sice dostal Oscara za nejlepší film 2017, ale mně se film moc nelíbil). Zasazení celkem neznámých místních (španělských) herců bylo terno. Hlavně zde máme super záporáka, který se nebojí ničeho a i si dokáže sám sešít hubu nití. Dějová linka míchaná klasickým dramatem smíchaným s fantasy mě bavil od začátku do konce a byl jsem napjatý, jak celé to dějství dopadne. Když se na tím tak zamýšlím, ani nevím, proč jsem tomu nedal maximální možné hodnocení, chybělo mi zde opět něco, co se dá písmenky jen těžko popsat. Na závěr konstatuji, že doporučuji. ()

willow666

Filmů o dětském světě, o pohádkách a o jejich konfrontaci s přízemním chápáním dospělých je mnoho. Některé jsou příliš pohádkové, jiné zapomenete hned. Faunův labyrint ne. Krásně nejednoznačný závěr mě opravdu přesvědčil, že tento snímek si rozhodně zaslouží vysoké hodnocení. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia