Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

WolfR

Geniální film! Velká fantazie Guillerma del Tora opět zaúřadovala a vzniklo jedno z nejlepších fantasy všech dob. Zajímavý příběh doplňují perfektní herci a překrásný vizuál. Faunův labyrint je fantastickým osobitým mixem velkého dramatu a hororového fantasy. Mistře, 5 hvězd. ()

animaxis

O filmu Faunův labyrint jsem se dozvěděl už před dlouhou dobou, ale nikdy jsem se moc nezajímal ani o to, o čem ten film vlastně je. A nakonec jsem udělal dobře, protože jsem byl hodně mile překvapen. Faunův labyrint kombinuje žánr dramatu, mysteriozní, hororu a fantasy tak dokonalým způsobem, že je až zajímavé, že se to vůbec někomu tak zkombinovat podařilo. Děj filmu Vás upoutá už v prvních pár minutách. Skoro celý film se dělí na dramatickou stránku a fantasy stránku, ale to jak si s tím rozdělením poradil konec bylo nádherné. Hudba film skvěle doplnuje a dodává atmosféru strachu, radosti, napětí i smutku. Vizuál je pro tento film v mnoha ohledech důležitý a ve fantasy stránce je nádherný, ale i temný najednou. Herci ve filmu jsou skvělý a každá z hlavních rolí byla zahrána úžasně. Na tento film může být Guillermo del Toro právem hrdý. ()

mortak

Sledovat duševní rozpad dvanáctileté dívky na pozadí druhé světové války je opravdu horor a nápor na diváka. Naštěstí ho del Toro dokázal obalit fascinujícím příběhem o jedné ztracené princezně a tyto sekvence jsou dechberoucí. Bohužel realita války je zde podána tak trochu béčkově (blíží se tak nejvíce Verhovenově Černé knize), a záporák je opravdu černočerný a jednorozměrný (jeho pokoj jako vnitřek hodinek???), a vůbec tady nikdo nemá minulost, což ubírá jednu hvězdičku. Ale i tak, natočit poeticky něco tak drastického... ()

laik_60

nie žeby sa mi film nepáčil, svet očami dieťaťa uprostred partizánskej vojny v Španielsku, (keby tí chudáci tušili ze Franco tam bude dalších ix rokov dávno by usli ) ale práve tá kombinácia mi akosi príliš vadila, určite som to videl raz a naposledy. ()

LasT_Olt

Je to jako eRková Alenka v říší divů + je to temnější, krvavější a řekl bych tak tři a půl krát lepší. Samotný Pan je fakticky cool, del Toro má u mě malé plus i za to, že do toho tehdy šel a neudělal ho přes CGI, takhle vypadá nejen dobře, ale v rámci fantazie dosti opravdově. Pátou hvězdu dávám za ten konec, který je tak krásně bittersweet, přesně tak jak to mám rád. ()

FrankSusta

Ona je to prostě krása. Guillermo del Toro je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů, a tady to skvěle dokazuje. Jeho filmy jsou, jak jsem říkal, prostě krásné. Takovéto brutální pohádky mi jdou skvěle do vkusu, protože když je něco takto krásného, tak prostě neodolám. Velice hlubokomyslný film s úžasným řemeslem (ty Oscary to jen mohou potvrdit). Ta kamera, hudba, kostýmy, makeup, výprava, herci, námět... to všechno pod taktovkou tohoto mistra. Zkrátka a dobře neuvěřitelně milé mistrovské dílo (i když hvězdu strhávám, jelikož to je ze začátku tak nějak nepříjemně strojené v dialozích, které až moc tlačí na pilu). ()

SeanLSD

Mám skutočnú slabosť pre rozprávky. Takisto mám obrovskú slabosť pre horory. O ich spojení už ani nehovorím, navyše ak sú tak krásne bizarné a netypické ako FAUNOV LABYRINT. Preto mi trhá srdce moje vlastné hodnotenie a nedokážem pochopiť to trestuhodné nedotiahnutie tak fantastického projektu. Nevadili mi 2 roviny rozprávania, práve naopak - celý čas som v napätí očakával, ako sa napokon spoja, ako fantastický svet zasiahne do sveta reaálneho a strhne sa niečo nepredstaviteľné, čo by som nečakal ani vo sne. . - a on nezasiahol vôbec ! Celé to kumulované napätie tak vyšumelo do stratena a výsledkom bol veľmi nepríjemná neuspokojenosť, zvlášť potom, ako boli obe roviny nahodené a budované zvlášť sľubne. Napokon som teda videl 2 filmy, navzájom prestrihávané a spojené iba veľmi, veľmi voľne. Pri scénke s rukočiakom som sa takmer zbláznil pri predstave, čo ma ešte čaká . . - a čakal ma už iba príbeh o partizánoch . . A to je nesmierna škoda !! Fantastická časť príbehu, ktorá napokon tvorila podstatne menšiu časť filmu, tak mohla byť zasadená do ľubovoľnej doby a miesta, pretože v nej vojna nezohrávala nijakú úlohu. Možno to práve tak del Toro chcel, vyprovokovať diváka, nalákať ho a potom rozhádzať, nielen občasným krutým výstupom, ale trebárs aj tým, že mu nedá to, čo očakával . . - neviem. Nevyznám sa v chlapíkovi, od ktorého poznám len jeho americké filmy, pričom prvý je poriadne atmosférický, ale bohužiaľ brzdený, druhý brutálne akčný a neberúci na jednotku nijaký ohľad a tretí totálna veľkoefektná sračka. Môžem len dúfať, že sa v Hollywoode neusadí natrvalo a pustí sa aj do ďalších španielskych bizarností podľa vlastných predstáv. Ešteže tie filmy máme, keď sme aj pomaly vyšli z detstva, pretože tu sme videli, aké kruté je, že sú svety fantázie a reality tak blízko seba, niekedy takmer totožné len na mihnutie oka, ale bohužiaľ !, - v jedno nikdy nesplynú . . možno je to tak dobre, pretože niekedy je tak ťažko určiť, ktorý z nich je krutejší . . ()

E=mc2

To co som nedostal v Moste do therabithie som dostal vo Faunovom Labyrinte..") troska malo fantazie hm ale pribeh fungoval prave vdaka brutalite zaver to skoro cele pokazil ()

kosta73

Guillermo del Toro je rozhodně jeden z nepozoruhodnějších režisérů posledních let. Svým osobitým rukopisem stvořil vizuálně nádherný, skvěle obsazený, temně atmosférický originální film, který v záplavě dokola se opakujících rychlokvašek a nepovedených remaků působí jako nefalšovaný zázrak. ()

czejny

Pod libozvučně znějícím názvem El Laberinto del Fauno se skrývá magická podívaná, která je tak krutá a tak krásná zároveň. Malá dívenka Ofélie nás provádí tajemným labyrintem doby doznívání 2. světové války. A je to vskutku úchvatná podívaná. Jedna strana jejího pohledu nám ukazuje drsné podmínky, ve kterých je nucena se svou matkou žít, ta druhá nás zavádí do pohádkových míst, kde faunové dávají dobrou noc a víly vám bzučí u uší. Právě kouzlo tohoto fiktivního světa a strhující pohádkově lahodná atmosféra nás uvede do transu a všechna ta zvěrstva, která páchají nacističtí pohlaváři nás z něj jen tak jednoduše nevyvedou. Dvě dějové linie proplétající se skrz celý snímek jsou velice pěkně skloubeny dohromady a člověka to nutí k zamyšlení, která z nich je ta důležitější. Možná ani jedna a právě to dělá z tohoto díla, neobyčejné dílo. Každý si z toho filmu odnese to, co je libo. Guillermo, tleskám. Zdařilý kousek, však 4 hvězdný. ()

wendelin9

Dětské fantasie malé Ofélie, která musí projít nelehkými zkouškami aby se mohla vrátit do svého království ukrytého uprostřed labyrintu + nelidské chování jejího otčíma=důstojníka, který ve špaňelských lesích pronásleduje a vraždí partyzány + úžasná postava Fauna = nevšední ale o to lepší filmová podívaná. ()

zorro

Opravdu nevím co je na tomto filmu tak převratného myslím si že Guillermo umí mnohem líp. Atmosféra je tam občas solidní. Obludičky jsou taky slušně vymyšlené i udělané, ale jinak tam toho zas tolik není. Nejsem z toho unesen má to u mě za 70%. ()

smrt.ka

Lituji, že jsem na to nešla do kina, ale silný zážitek jsem měla i z promítání z noteboku. Je pravda, že té "hezké podíváné" tam bylo na mě až trochu moc (jakoby samotný příběh nestačil), ale to je jen drobnůstka, která mi vlastně ani nevadí. Velice zajímavě pojaté drama (a ano, i já jsem až doteď žila s tím, že FL je to "neustále opěvované fantasy"), ale především vyjímečný kousek, co se týče vyjádření názoru - tím myslím celkovou ilustraci války a násilí vůbec, vymodelování vnitřního světa a také film s propracovanými postavami a uvěřitelností. ()

okkac

Vůbec bych se nezlobil, kdyby se Del Toro vykašlal na Hollywood a točil už jen filmy zpět v Mexiku nebo ve Španělsku, protože by si mohl dovolit dělat mnohem více věcí, které by mu útlocitní Američané asi neschválili. Devil's Backbone a právě El Laberinto del Fauno jsou toho důkazem. ()

Scratt

Opravdu výborná dramatická fantasy pohádka a další kousek do sbírky nezapomenutelných filmů Guillerma del Tora. Celým filmem se prolíná skvělá atmosféra za níž by se například při plnění druhého úkolu nemusel stydět ani leckterý horor. Věřím, že Hobit je v dobrých rukou :-) 90% ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia