Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

venom14

Jedno z nejlepších Fantasy vůbec.Nádherná pohádka pro dospělejší s nádechem hororu,skvělýmy kostýmy a krásnou hudbou.Není to zrovna pohádka,která by zahřála u srdce,ale byl to pěkný zážitek. ()

Bingos

Naprosto fantastické dílo. Doslova. Mrazivý a krutý příběh fašistického kapitána, jeho rodiny a partyzánského odboje v kontrastu z mrazivým a krutým labyrintem, který navrací pohádky k samotným kořenům. Díky tomu jsou útěky Ofélie z jednoho světa do druhého příběhem především poetickým a dojemným. ()

Teabag

El Laberinto del Fauno je jedním z nejpůsobivějších filmů, co jsem kdy viděl. Guillermo del Toro napíná diváka až na samou mez snesitelnosti. Ten mix válečné krutosti a dětské naivity je tak silný, že jej musím pokaždé (film jsem viděl několikrát) dlouho rozdýchávat. Toro se zároveň příliš nestará o to, aby divákovi naservíroval správný výklad děje. Ve spojení s dvouznačným závěrem je tenhle film naprosto úžasný a neopakovatelný. ()

Petullka.66

Nádherná pohádka pro dospělé! Neuvěříte, nepochopíte a neoceníte krásu tohoto filmu - dokud se na něj sami nepodíváte. Doporučuji! {Zhlédnuto: 2x.} /Dávám 6 hvězd z 5!/ ()

Milodar

Poetické, velmi poetické. Do triviálního příběhu zakomponovaná rozkošná dětská fantazie. Scény jsou opravdu působivé, strašidelné a výchovně znepokojující, ale bohužel - po půl roce ve mě tento film nenechal nic. Vlastně jo, vzpomínku na pěknou holčičku a ošklivého pána ve sklepě, co má genetickou vadu očí. ()

Darth Maul

Faunov labyrint je fantastický film. Som presvedčený, že každý človek v ňom môže objaviť niečo iné, niečo konkrétne pre jeho život. Mne sa asi po desiatich hodinách od zhliadnutia filmu podarilo objaviť toto: Náš život má cenu vtedy, keď ho dokážeme prežiť pre druhých, pre našich blízkych. Až potom sme pripravený stretnúť sa s Otcom, ktorý nás už dlhé roky túžobne očakáva... ()

Hanes88

Guillermo del Toro opravdu umí!! Čekal jsem od tohoto filmu hodně a moje očekávání bylo naplněno. Mám velice rád fantasy a když je jako tady ještě napůl mysteriózní a napůl horor, je to jen lepší. A ta scéna s tím jídlem byla taky hodně drsná - musím se přiznat, že jsem taky poskočil jak mu jen tak tak utekla :-). 85% ()

Xavi6

Jednoznačný mix několika filmů splácaných do sebe. Je tam trochu fantasy, trochu pohádky, trochu temna, trochu dramatu a trochu válečného žánru. Prostě mix, který z toho dělá opravdu parádní a nevšední kousek. Takový pojídač dětí, no to teda bylo něco. ()

angloumene

Faunův Labyrint je vlastně klasická pohádka o obrovském odhodlání a hledání sebe sama. S pomocí tajemného (a velice děsivého) fauního průvodce překonává malá Ofélie řadu překážek proto, aby mohla pomoci a zároveň uniknout od její současnosti, tedy od druhé světové války. Při sledování mě napadla určitá spojitost s klasickými evropskými pohádkami, které ve své původní podobě byly často plné krve, smrti a strachu. Nevím jestli se jimi del Toro přímo inspiroval nebo zda toto dílko vyplynulo samostatně z jeho mysli. Tak jako tak výsledek je ohromující. ()

Schuldiner

Tohle neni ani pro děti, ani pro dospělý. Je to zkrátka takovej paskvil. Pro děti moc temný a brutální, pro dospělý moc pohádkový. A tenhle skoro extrémní kontrast prostě nejde dohromady. Navíc, mezi mystery-filmama i mezi fantasy-filmama (tam snad ještě míň) je opravdu jen málo těch, který mě dokážou zaujmout. Většina jsou bláboly. Takže když to všechno sečtu, na víc než na jedno sluníčko to u mě neni. Zkrátka, tohle rozhodně neni můj šálek kapučína. I když to má jakž takž zajímavou atmosféru, nemůžu hodnotit líp něco, kde mi každá postava byla úplně šumák a vlastně mi bylo úplně fuk, jak se to všechno bude vyvíjet a jak to dopadne.. ()

orkadimenza

Abych trošku přeformuloval komentář J*A*S*Ma, tak ani nevím, jestli mě víc trápila válečná, nebo naopak fantasy dějová linka. Obě jsou divné. 40% P.S. Kapitána Vidala jsem nenáviděl skoro stejně tak silně, jako když po čočce tlačím na záchodě. Je to na hovno, ale dobrý pocit, když už je konec. ()

merit1

Del Torov príbeh osamelého dievčatka, na pozadí odboja v Španielsku, je plný emócií a rozprávačského umenia. Malá Ofélia príde žiť na statok a tu sa ocitá v zajatí dvoch svetov – povesti o tajomnom Faunovi a domácnosti, kde vládne prísny otčim. Ani jeden z týchto svetov nie je veľmi prívetivý. Ofélia, jej matka, otčim, partizáni - každý z nich predstavuje rôzne spôsoby, ako sa vyrovnať s tým, čo sa okolo nich deje. Od úniku, odovzdanosti, boja, až po krutosť. Oféliinu snahu, dať svojmu životu pozitívny náboj, prežívate s ňou a chvíľami je vám aj napriek logike jasné, že keď Faunove úlohy splní, bude to znamenať obrat k lepšiemu v oboch svetoch. Spôsob, akým G. del Toro vnáša do filmu pocit temnoty s prísľubom svetla, je majstrovský. V tmavých sekvenciách je určitá časť záberu jasne presvetlená, Faun je strašidelný, ale dáva nádej, statok osamelý a pochmúrny, ale v nádhernej prírode. Autorské vízie dokonale transformoval celý tím, od kamery, cez masky, výpravu, až po výborné herecké obsadenie. G. del Toro patrí k takzvanej mexickej trojke ( Inarritu, Cuaron ), a aj keď by som si od každého vedela vybrať mnoho výborných filmov, Faunov labyrint má u mňa čestné miesto. ()

bloodcountes

Tak jestli jsou v tomto filmu nějaké další možnosti a vrstvy, tak jsem to nepobrala celé, ale nějak vám nemám chuť si to zopakovat a šťourat se v tom. Nemám ani chuť poslouchat v takzvaném pohádkovém (řekla bych spíše hororovém) světě všechny ty nechutné zvuky hmyzu a kdovíčeho, nemám potřebu znova sledovat fauna, připomínajícího vetřelce, včetně těch hmyzoidních zvuků, nebo odpornou žábu ani nemám chuť následovat obskurní "víly" vypadající jako lidský hmyz. Jestli tohle je pohádkový svět, ve kerém budu po smrti princeznou, tak na to vám rovnou kašlu, přestože pobyt na tomhle světě, v tom čase a místě teda taky nic moc, no.... Z tohohle filmu si přijdu taková nějaká špinavá, ulepená slizem, polezená plošticema a tak vůbec fuj fuj, že mám chuť rovnou vlézt do vany, přestože před filmem jsem si dala sprchu. Čtu si komentáře, abych pochopila, co je na tomto filmu tak omračujícího a zjistila jsem, že patrně nemám duši ani emoce a nejsem ani realista ani snílek. Aha. No prostě film má nechutnou realistickou úroveň, plnou války a smrti a druhou nechutnou rovinu plnou ploštic, oblud a úkolů. Ani jedno se mě nijak nedotklo a konec jsem nejspíš nepobrala, protože můj zájem unikl kamsi a bylo mi už celkem jedno, jak to dopadlo. Prostě blbě, no. Asi si raději znovu pustím Pád:)) ()

Rozjimatel

[4,5*]     Vo filme sú prítomné dve roviny, ktoré sa navzájom prelínajú. Prvá, reálna, zobrazuje mimoriadne krutú a dramatickú skutočnosť vo Francovom Španielsku počas 2. svetovej vojny. Druhá, fantazijná, je hororovo rozprávková a predstavuje pre hlavnú hrdinku Oféliu únikové miesto pred krutou skutočnosťou. Na tomto skvelom diele ťažko nachádzam čo len jedinú vadu. Je to vizuálna nádhera - špeciálne efekty sú veľmi citlivo zakomponované a presvedčivé, masky sú z najlepších aké som kedy videl, fantazijné bytosti sú ako skutočné. Hudba je nádherne mystická, priam éterická. Postavy sú skoro dokonalé - záporná postava je dokonale odpudivá (kapitán Vidal), kladné postavy sú zase veľmi príťažlivé a sympatické (Otélia, Mercedes). Herecké výkony sú mimoriadne presvedčivé. Film má výborný scenár - obe roviny, tak reálna ako aj fantazijná, sú veľmi pútavé a prepínanie medzi nimi je perfektne spravené. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

janesX

Fantasy nie je môj obľúbený žáner (dokonca by som mohol povedať, že je môj neobľúbený), ale tentokrát som to fantasy aspoň prijal s pochopením, keďže hlavná hrdinka Ofélia sa chcela nejakým spôsobom vymaniť zo skutočného života. Ešte neviem ako to oznámkujem (štyri alebo tri), ale moje očakávania boli asi aj tak vyššie. Na druhej strane sa na to celkom príjemne pozeralo a nemal som nutkanie vypínať to (ako snáď pri všetkých ostatných fantasy filmoch). No ja mám radšej realistickejšie filmy. Ps.: Stále sakra nechápem, prečo zjedla tie hrozná. ()

Macik

Krásně natočenej film podle špatnýho scénáře.. Del Toro střídá jeden vizuálně hezčí obrázek za druhým a vy jen žasnete nad jeho fantazií.. Proto příště, Guille, přenech scénář raději někomu jinému.. ;-) ()

willis

Podle plakátů jsem od film očekával spíš fantastickou poetiku s příměsí hororu, než drsnou brutalitu v některých scénách, No, určitě to není film pro děti jak by mohla napovídat postava 13 leté hlavní hrdinky. Del Torovi bych dal k natočení některý z dílů Harryho Pottera :) ()

mota

Drama o partyzánech s troškou fantazy. Kdyby se poměr žánrů prohodil a bizarní část byla víc tajemná a méně naivní, dal bych plné hodnocení. ()

fastum

Poněkud drsnější scény spojené s pohádkovým námětem dělají tenhle film docela originálním.. dobrej film :)) ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia