Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

bellicek

Po druhém shlédnutí musím snížit o jednu hvězdičku, protože myšlenka, která celý film provazovala se mi většinou zdála slabší než nit utkaná z efektnosti. ()

kluk z Na

už od prvního záběru mi bylo jasné, že sem se ve snímku opravdu spletl... myslel sem, že to bude pro děti:D a najednou hledim na malou holčičku, které vytéká/zatéká z/do nosu hustý proud té opravdu hrůzostrašné mozkové krve... říkám si výborně:D s atmosférou to del Toro zvládá to se ví, zde tomu není jinak, temný ponurý svět dokreslují zajímavé postavy, ať se jedná o kapitána (Sergi Lopez), který mi připoměl postavu Amana Goetha z Schindlerova seznamu nebo služku Mercedes (Maribel Verdu), která stojí tajně na straně partizánů... hlavní role dívky Ofélie připadla na dívčinu Ivanu Baquero, ta si mě získala svým nenuceným přístupem a jakousi nevinností, jako kdysi Natalia Portman v Leonovi!!... mno celou dobu sem přemýšlěl proč dát 4, že dávám nakonec 5:D řekněmě za všechny překvapení co mi tento snímek připravil, za netuctovost, za nepředvídavost a v neposlední řadě za pohoršené rodiče dětí, které vzali své děti do kina na pohádku:D ()

Iguaner

Šestý smysl mi říkal, že tohle bude hodně dobré, ale přesto jsem byl skeptický. Oprávněně, protože tohle není jen dobré, to je nefalšovaná bomba, která místy překonává(!) i Miyazakiho. A takhle odvážné tvrzení si zaslouží vysvětlení.       Prvním důležitým bodem je správná volba hlavního hrdiny, či spíše hrdinky, protože je jím (stejně jako ve všech mistrových filmech) dívka, což má svůj důvod, s kterým nelze než nesouhlasit. Ale ani sebelepší (sebehezčí:) holka nic nezmůže, když z ní scénář udělá nevychovaného fracka nebo afektovanou hysterku. I zde se proto po vzoru Mistra rozhodli nahradit tohle všechno odvahou, mozkem a především fantazií.       Zde ovšem styčné body obou autorů končí, protože del Toro usoudil, že optimismus je opiem lidstva, a tak ho nahradil temnotou tak hustou, že Faunův labyrint nelze v žádném případě označit za nějakou pohádku, ale čiročirý thriller. Ale thriller, který funguje jak má, protože divák má o postavy strach (oprávněný? nebudu spoilerovat), a protože jeho atmosféra je přesně taková, jaká má být: beznadějná, avšak i v beznaději se jak známo skrývá kapka naděje, jenže jen málokodo ji dokáže odhalit. Vše perfektně dotváří správně zvolený audiovizuál a tak jsem ochoten odpustit trochu slabší scénář a jiné drobné chybky.       Jenže tohle vše je na nic, když se film setká s divákem, který ve všem hledá umělecký přesah, formální dokonalost, perverzi, hektolitry krve nebo nevím co. Zato když padne na půdu beznadějného snílka, je to čistých 100%, jaké si IMO zaslouží máloco. ()

martalini

Před Del Torem smekám svůj klobouk. Už se mi dlouho nestalo,abych byl takhle do filmu vtažen. Veděl jsem, že Del Toro je borec, ale tady mě vážně překvapil. Film mě opravdu vtáhnul, dokonce tak, že jse se přistihnul, když jsem se dokonce o holčičku při druhém úkolu bál. Technicky je film téměř dokonalý, skvělá kamera, výprava, triky... Nemůžu se ubránit malému porovnání s Burtonem, jehož mi Del Toro a jeho profilující se styl připomíná. Film od filmu můžeme častěji vidět Del Torovy trademarky. Jestli bude takhle pokračovat, tak nemá problémy se zařadit do režisérské extratřídy. Za zmínku určitě stojí i herecké výkony zůčastněných herců, které jsou vskutku výborné. Ovšem po skončení mi film přišel velice "težký" (ne na pochopení, ale na vstřebání), a možná i proto jenom 4. ()

Fajla

Neodpustím si srovnání s Princem bez království. Faunův labyrint se mi zdál jako nabubřelejší a vypiplanější dvojče Prince bez království. Ano, dvojče je asi příliš silné označení, ale tak nějak mi přišlo, že se režisér prostě opakuje. Avšak to nijak neubírá filmu na jeho kvalitách. Samozřejmě v první řadě zaujímá svou fenomenální vizuální stránkou a hlavně celým vypravěčským stylem, což do mého netrpělivého čekání na Hobbita vpouští světélko naděje. Labyrintu ale k dokonalosti něco chybí. Něco, co zatím nedokážu popsat...možná po druhém shlédnutí to bude jiné. Film je ale natolik silný, že na druhou projekci si ještě nějakou chvíli počkám. (75%) ()

JM87

U první hodiny jsem celkem usínal, hrozně dlouho trvá než poznáte o co jde, nic se neděje, je to takový zdlouhavý, jenže pak to začne nějak vypadat, poslední hodina je velice dobrá a funguje jako skvělý zakončení jedné z dalších neděl. Pár scen bylo vážně dobrých a rozhodně de vidět že Del Toro se s prvkama fantazírování z Hellboye nezapře. Jak říkám, míň nudných začatků = víc lepších filmů... ()

chalp

Tešil som sa na Burtonovskú rozprávku a namiesto toho som dostal studenú sprchu v podobe vojnovej drámy, ktorá sama o sebe nieje zlá, lenže film má v podtitulke fantasy a tak som čakal niečo úplne iné.Samotné fantasy a rozprávkovitosť tu plnia len sekundárne funkcie a viac menej len zaplňujú hluché miestá onej drámy.Škoda, ja som čakal, že to bude presne opačne.Ale, myslím si, že po druhom pozretí(keď už nebudem plný očakávaní) pojdem s hodnotením vyššie. ()

no2

7/10 - Trochu mi není jasné, pro koho tento místy až příliš brutální pohádkový příběh zasazený do válečného Španělska je určený - pro děti asi ne a pro skutečně dospělého diváka asi taky ne. Možná trochu dlouhé, ale atmosféra tomu rozhodně nechybí. Navíc Maribel je fakt "k sežrání". A že jinak docela inteligentní hlavní hrdinka Ofélie snědla pár hroznů ze stolu, ačkoliv ji to Faun zakázal? To rozhodně nebylo její blbostí, ale asi působením nějakých čarodějných zlých sil... :-) ()

TheGunner

Vedle sebe postavené 2 tak odlišné příběhy ale tak geniálně, že to přitom nejen, že nevadí, ba naopak je to vyjímečné, skvělé. Místy šel dokonce až mráz po zádech, del Toro je jednoduše ďábel. ()

toi-toi

Seňor del Toro natočil dva úžasné príbehy, ktoré si navzájom zavadzajú a škodia. Drsný thriller z pozadia vojny s pár naturistickými scénami a prekásne fantasy spolu v jednom filme, sú síce zaujímavý nápad, no tu nefungujú. Film sa občas zbytočne ťahá a divák čaká na scény z príbehu, ktorý ho viac baví. U mňa to bol fantasy príbeh so zaujímavým vizuálom. Škoda však, tej jemne naivnej linky ťahajúcej sa celým filmom. Guillermo však a ma nápady. A to je iba dobré. ()

kdosizrosy

Nevím, rozhodně se jedná o zajímavý snímek, to je jisté. Ovšem nechápu, proč ho spousta vyzdvihuje do výšin. Ano, je to rozhodně zajímavé, neotřelé a s docela milým poselstvím, ale to je asi tak všechno. Fantasy scény jsou nádherné, kostýmy bravurní, skutečně pohádkové a hrají všemi barvami. Kdežto ty z reality jsou místy dost nudné a nezáživné. Prostě taková drsnější pohádka pro děti, po které je bude ale ještě dlouho ve snách pronásledovat rukoočko. ()

in nomine

Těžké válečné drama+dojemný příběh+výpravy do pohádkového světa... Skvělé del Torovo dílo. Každou chvíli jsem se těšil na další scény ze světa plné fantastických a skvěle vytvořených bytostí. Hudba k filmu od J.Navaretta je však nepopsatelně nádherná !!! ()

Brylin

Faunův labyrint je zajímavý film, film plný zvláštní temné poetiky - jedna dějová linie ji dovádí k naturalismu a druhá k hororové pohádce. První linie sleduje hašení posledních ohníčků odporu proti frankistům, druhá fantaskní pohádková dobrodružství statečné malé Ofélie. Je ovšem na úkor kontinuity snímku, že obě linie ne zcela hladce a přirozeně přecházejí jedna do druhé. Povedená výtvarná stránka filmu - od kamery po masky a kostýmy - však tento nedostatek bohatě vyvažuje a je třeba ocenit i kameru a dobré herecké výkony. Jasné čtyři hvězdy. ()

jacksax

Průměr a plno rozpaků, nicméně je třeba si přiznat, že del Toro selhal... buď scénář..nebo režie. Je těžké ukočírovat ostatní, no ještě obtížnější ukočírovat sám sebe. I když v hlubinách je klid a mír, na hladině zuří bouře. ()

sedlo03

Něco mimořádného. Není pochyb o tom, že tohle je skvělý film, ale možná kdyby se del Toro rozhodl jít jen jedním směrem ( asi bych preferoval fantasy ), tak by možná byl ještě lepší. Nadchla mě hudba fenomenální herecké výkony. Jistě to není poslední film, na který se od tohoto režiséra dívám. 80% ()

Steel32

Ze začátku jsem byla nadšená ze zpracovaní filmu, ale čím víc minut ubíhalo, začínala jsem být celkem zklamaná, až jsem přemýšlela, že to bude jenom na tři hvězdičky. Naštěstí se tak nestalo, po skončení ve mně film zanechal jakýsi zvláštní pocit a to mě potěšilo. Je to vlastně nádherně zpracovaná pohádka (ne ta pro děti), s jakýmsi kouzlem a neobyčejností děje, která není jen dalším fantasy s krásnými postavičkami, ale s docela drsným příběhem, který se ve fantasy jen tak nevidí. Co se týče postav, výběr se rozhodně povedl. ()

Eterninox

Del Torův jednoznačný opus magnum, ve kterém je geniálně snoubena dětská perspektiva lehce morbidního fantaskna s brutální (a velmi ne-dětskou) realitou války a nacistické okupace. Vizuálně i atmosféricky úchvatné, brilantně zahrané (vládne monstrózní Vidal, ale na svůj věk skvělá je i Ofelia), a korunované dechberoucím závěrem, který osobně považuji za velký triumf filmového vypravěčství. 95% ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia