Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

frbulka

Skoro se zdráhám napsat komentář k tak půvabnému dílku, snad abych mu něco z jeho půvabnosti neubrala. Film se skládá z dvou dějových linií, realistické, která nás zavádí do Španělska v období občanské války a snové, jenž přebývá v mysli Ofélie a snad i skutečně existuje, to už záleží na subjektivním cítění každého diváka. Realistická rovina nešetří krutostí a syrovostí, snová nám pak odkrývá přenádherný, avšak zároveň děsivý svět. Vše, každičký prvek, každičká scéna, dialog a postava zapadá do kontextu a slévá se v dokonalý celek, který mi umožnil vychutnat si každou vteřinu filmu a zažít opravdové filmové uspokojení. Nikdy nezapomenu na dominantního tajemného fauna, poletující elfy, starý strom s květy a děsivé ztvárnění ďábla. I postava a tepající srdce Ofélie hraje svou jasnou roli, a tak jak roste osamělost děvčátka v realistickém světě, stále více uniká do světa snového, aby zde učinila oběť nejvyšší... ()

Liduskaa

Nemám ráda fantazy, nemám ráda válku. a i přesto odchazím od filmu s pocitem velkého uspokojení z filmového zážitku!!!!Příšera z podzemní komnaty je naprosto dokonalá...oči v dlaních...no bááááááááájo :) ()

kamil0606

Umelecké dielo ale niečo tam chýbalo k dokonalosti... Mne osobne trošku vadila miestami veľká rozprávkovosť a primitívnosť... Ako keby chcel del Toro povedať všetko ale nemal dosť času a tak niektoré časti ktoré mohol pretiahnuť jednoducho vyriešil krátkym a predvídatelným koncom. Ale na druhej strane úplny koniec stál za to... ()

Shona

Velmi umě a poutavě sladěný mix dvou ,,žánrů", dvou rozdílných světů. Na straně jedné tvrdá válečná realita, na straně druhé sny a fantazie malé Ofélie. Přičemž v případě, že by Guillermo del Toro vedl Faunův labyrint pouze jednou z těchto cest, dopadlo by to podstatně hůř. ()

GIK odpad!

Podivný mix zbytečně krvavých scén, hnusný vobludy, holky která neumí poslouchat a četníků nahánějících po horách partyzány. Četníci neschopní, partyzáni k hovnu, jinak by ty kašpary v uniformách přece v momentě zlikvidovali! Naivní kapitán zaměstnává bandu kolaborantů a několikrát se nechá přechytračit a přeprat od ženských. Herci jsou kropený hadicí za naprosto jasnýho slunečnýho počasí, to má asi jako pršet. ()

Mimo83

Toto je môj prvý komentár na ČSFD a hneď na začiatok chcem vyjadriť veľkú poklonu a obdiv POMO-vi a spol. a spýtať sa jednu vec: čo sa stalo s BLOKBASTEROM??? .o((( Hltal som všetko, čo ste v ňom písali a zrazu koniec... Hm... No dobre, poďme k filmu, ktorý si zaslúžil u mňa prvý koment na tejto pre mňa výnimočnej stránke - EL LABERINTO DEL FAUNO... PLNE súhlasím s názorom Ďura Červenáka a pridávam svoj postoj: videl som ho síce pred približne tromi rokmi, ale je to jeden z mála filmov, ktoré vám len tak ľahko nevyfučia z hlavy... Guillermo je človek, ktorý má v hlave priam nepredstaviteľnú predstavivosť a s ponurou fantasy to vie... Kiežby som sa mýlil, ale myslím si, že práve toto dielko je jeho vrcholným počinom a právom si to zaslúži... Od hereckých výkonov, ktoré sú fantastické, vedenie hercov, atmosféru, tajuplnosť, dych berúcu hudobnú zložku, proste všetko je tak ako malo byť a podarilo sa to vynikajúco... Je to jeden z filmov, na ktoré sa tak ľahko nezabudne a ja sa teším na ďalšie počiny Pána režiséra .o) ()

helraiser

Toro opět nezklamal a má ode mě jasně palec na horu. Faunův labyrint je dost brutální pohádka která rozhodně stojí za to. Parádní prostředí, skvělé masky a výborné herecké výkony. Nejlepší byl rozhodně ten fanatickej sadistickej důstojník o tom žádná. ()

mi-ib

Velmi zajímavá kombinace dětské fantazie a reality konce války ve Španělsku. Opravdu všechno je nádherné - nápadité fantasy postavy, samotné vykreslení okolností, ve kterých se malá Ofélie pohybuje, ale především se mi líbil naturalismus, s kterým byl děj podávám. Myslím takové drobnoty jako např. přestřelky nebo proříznutí tváře kapitána a pak jeho následné zašívání - to je právě ten kontrast: naturalismus vs. fantazie. Přesto mi chybělo jakási lepší pointa. Mě napadlo, že si vše Ofélie jen představovala, aby se vytrhla z té drsné reality. Jenže to mi pak není jasná jedna věc. Jak se vlastně dostala z toho zamčeného pokoje. ()

dokktor

další z filmů o válce viděné dětskýma očima. tentokrát očima dívenky hluboce ponořené do světa knížek, malebných příběhů a pohádek. je dobré, že kontrast brutality a úniku do fantazie zůstává stále kontrastem a ani není třeba ni jednu z rovin vyzdvihovat. obě se naoko křečovitě avšak důsledně neesteticky prolínají, což dokresluje zmatenost z dospělého světa u holčiny vyrůstající v říši snů. *SPOILER* co mě osobně mile překvapilo je, že vpodstatě všechny hlavní charaktery nechává autor umřít a až ve finále odhaluje pravou perspektivu příběhu a opravdové hrdiny za jejich přiznané pyrrhovo výtězství patřičně oceňuje. ()

jurca

Neočekával jsem naprosto nic, ale dostalo se mi opravdu suprové podívané. Tento film je jednoduše nečím zvláštním. Ani vlastně nevím proč je tak zvláštní, proč je tak vyjímečný. Dokonce ani nedokáži odpovědět na otázku, proč je tento film podle tebe tak skvělý?.. Jednoduše řečeno, račte vstoupit a nechte se unést :) ()

Luisis

Tak krásnou, smutnou a temnou pohádku jsem ještě nikdy neviděl.Po prvním zhlédnutí jsem se na konci neubránil slzám.Smutné, geniální - DEL TOROvské - 95% ()

groman

Když se smíchá všechno dohromady, nemusí to dělat dobrotu. Mě osobně tenhle mix válečného drama s fantasy a ještě k tomu s dítětem v hlavní roli nepřišel zrovna vhod. ()

Al44...

Výborný film se zajímavým, nápaditým a temným příběhem. Nejedná se rozhodně o klasickou pohádku - film totiž obsahuje i pár hororově laděných scén. Kvalitně podané a hlavně charismatické hlavní postavě snad ani nejde nedržet palce. Povedlo se i zasazení celého příběhu do válečné vřavy španělské občanské války. Další plusy jsou pak vynikající atmosféra a neobyčejně "věrné a opravdové" pohádkové postavy. Po všech stránkách tedy kvalitní podívaná - chtělo by to více takovýchto filmů!!! ()

dandislav1991

zajímavé, ale dlouhé. Krásná myšlenka a postavy, ale nevyvážené. Místy pohladí po duši, jinde zas nepřiměřeně brutální. Tohle vše dělá z Faunova labyrintu aspoň pro mě jeden z nejvíce kontroverzních filmů, ale dohromady jako celek zasloužených 70% ()

Dr.Cilka

Originalita je najsilnejsia stranka tohto filmu. Prave ta ho robi velmi putavym, hoci pribeh odohravajuci sa v realnom svete zas az tak originalny nie je. Musim priznat ze masky a triky sa mi pacili ovela viac ako prostredie, herci a ich vykony. Hlavne ti herci sa mi zdali nejaki nevyrazni. Stastie je, ze tento film nebol natoceny skor ked som bol este dieta, inak by som sa toho monstra od stola asi dlho bal.. :) Za jeho vizualne spracovanie by sa nemuseli hanbit ani tvorcovia Silent Hillu. Za fantasy 5*, za dramu tak 3*. ()

Bukec.T

Miluju fantasy a mysteriozní filmy. V tomto snímku se mě dostavilo obojí a uchvátilo mě to tak že to je můj nejoblíbenější fantasy film po trilogii Pána Prstenu ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia