Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

Gumby

Možná kdybych neviděl Gilliamův Tideland, dokázal bych del Torův Labyrint ohodnotit třeba i třemi hvězdičkami. ()

Marsello

Veľmi zaujímavé... Takto som nebol prekvapený už dávno. Rozprávkovo, vojnovo, mysteriózne ladený film s prekvapivým dejom, úchvatným záverom, famóznou kamerou a skvelou hudbou (hlavne tou uspávankou, ktorú som sa musel naučiť hrať na klavíri). ()

Radek.SCH

Trochu průměrné. Už sem viděl pár podobných filmů (Devil, Sirotčinec) a ty byly skoro na stejné úrovni. A - ač jsem si myslel, že to nikdy neřeknu - bylo tu moc násilí, které se podle mě do takového typu filmu moc nehodilo. - 60% ()

optimus0s

Čekal sem něco skvělého. Dostalo se mi něco úžasného, dokonalého. Úžasná výtvarná stránka, kamera, hudba atd. Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

Darkslayer

Músím priznať, že ma tento snímok dosť prekvapil. Nie tak jeho kvalitou , ako skôr feelingom. Aj ked som sa v komentároch dočítal o zopár naturalistických scénach (bolo to v skutku bez príkras) nečakal som, že sa filmom bude niesť až do takej miery ponurá a miestami až depresvívna atmosféra. Tak alebo tak fimu némam veľmi, čo vytýkať. Aj ked tam tej del Torovskej fantasy mohlo byť o kúsok viac. ()

brunnerka

Výborný příběh, ve kterém je navíc zobrazen kontrast kruté reality a dětské fantazie mladičké Ofélie. Záhadný faun mi téměř naháněl husí kůži. Skvělé herecké výkony nelze opomenout, a proto nemohu hodnotit jinak, než za plný počet bodů. Už se těším na Hobita! ()

JakeG

Vážení přátelé, ANO! :) Pan del Toro mě přesvědčuje o tom, že je dobrým režisérem s citem pro vizuállní stránku filmu., promiň Time. Už teď se těším na další jeho dílko. Postavy z podzemní říše jsou velice zajímavě a originálně zpracovány. Pro vizuální stránku, hru barev a ztvárnění tvorů nesmrtelných dávám 5*. Padouch "el capitane" je orpavdu odporný a měl jsem z něj hnus při víc než jedné scéně. Válečné téma jako takové mi ladí s oním světem fantazie. Možná celkový dojem umosnilo originální španělské znění (rozezlený Faun - PÁNI!). Jen tak dál!! ()

Akana

Rozhodně dílo nevšední formou, obrazností i poselstvím. Takové, k jakým se budu rád vracet a dochytávat, co mi napoprvé uniklo. Obě dějové linie, ta reálná a ta mýtická, právě svým spojením vytvářejí ten silný zážitek. Proto si myslím, že stížnosti ve smyslu "to pohádkové je úžasné, ale ta reálná složka je tam na obtíž" jdou trochu mimo terč. Tíživost finále je právě v odhalení, že fantazie byla skutečně jen fantazií, zónou útěku před realitou. Místem, které realitu nezažene, zároveň ale před ní dokáže poskytnout útočiště. No, to jen tak spekuluju, po dalším shlédnutí budu určitě moudřejší. Zatím vím jistě jen to, že démon s očima na dlani patří k těm nejděsivějším stvořením, jaké se na filmovém plátně dodnes producírovaly. ()

NikaLango

Faunův Labyrint je jeden z klasicky “del torovsky” působivých filmů. Strhující, chvílemi až do kýče zabíhající podívaná útočí na divákovy smysly vizuálně téměř dokonalým pohádkovým světem, přesně vyváženým smutně realistickým dějem z období doznívající občanské války ve španělsku. Jediná výtka by snad patřila digitálním efektům, které nepůsobily příliš přesvědčivě, ale je vidět, že to dost možná nebylo ani účelem a filmu to určitě neubírá na kráse. Ani děj nezůstal za zpracováním pozadu. Je smutný, bez šťastného konce, ale přitom nenucený. ()

issoumaila

Na jednej strane španielska občianska vojna, na strane druhej očarujúci, fantastický, rozprávkový svet. Sféra medzi týmito dvomi svetmi sa dostala do takej podoby, že pred Guillermo del Torom naozaj len klobú dole. Sergi López v úlohe nemilosrdného záporáka mi prišiel ako nadštandart v španielskej tvorbe. Faunov labyrint mi prišiel ako ukazovateľ dôvodu, prečo čítať knihy a konkrétne rozprávky. Veď to je na tom asi to najkrajšie, že sny sa nám menia v skutočnosť a nemusí to byť len fikcia.:) S tromi Oskarmi pre výpravu, masky a kameru sa režisér tejto fantastickej rozprávočky zaraďuje v mojom hodnotení na popredné miesta a nie len s ňou. S hellboyom či Bladeom u mňa uspel už neostáva nič iné len si počkať na Hobbita a dielo bude dokonané.xD Po uležaní v hlave spomínam stále. 9/10 ()

strikeman

První půle filmu mi vyzněla trochu rozpačitě, ale pak příběh nabírá na obrátkách, vtáhne do děje a poslední půlhodinka vyšvihla mé hodnocení na 4*. Jinak pro Lopéze určitě zásadní role... ()

*Colorado

Přiznám se, že před samotným shlédnutím jsem o filmu věděl jen to, že je od Guillerma del Tora, a že se v něm vyskytují neviděná stvoření. Proto jsem byl překvapen, že větší část je věnována drsné realitě konce 2.světové někde ve Španělsku. To je ovšem věc, která byla nezbytná k tomu, aby se divák dovtípil, že nešlo o pohádku. Faunův labyrint byl jiný, než jsem si asi představoval, ale rozhodně nebyl horší. Mám rád Hellboye, ale tohle se mi líbilo určitě víc. Tak snad abych se těšil na Hobita :) ()

Vakomlok

Neuvěřitelně působivý film s vlastní, místy až brutální, poetikou, úžasnými maskami, navíc je v člověku schopen vyvolat dost širokou škálu emocí, což se mi u fantasy opravdu dlouho nestalo. Atmosférou film připomíná komiksy Mika Mignoly, což je vlastně přirozené, jelikož Labyrint ve velké míře předznamenává právě pozdějšího Del Torova Hellboye. ()

Puol

Absolutná spokojnosť. Suhlasím s podobou so starším režisérovým počinom "Devil". Vidno, že Del Toro nemal natoľko zviazané ruky ako pri hollywoodských velkoprodukciách. Vyzdvihol by som, neskutočné nechutného záporáka, nejednoznačné vyznenie filmu - každopádne smutný záver a parádny sountrack, hlavne ten ústredný motív. ()

S.Dedalus

poslední dobou už jsem nějaký přejezený filmy zakládajícími si především na výtvarné stránce vide filmy burtona a gilliama které ovšem až na vyjímky vide gilliama nedokážou obsáhnout nic hlubšího než jen pohádkové vyprávění a veškeré své nedostatky se snaží zakrýt právě povedenou grafikou vide burtona bohužel dle mého soudu del torův labyrint je postaven na značně chabém a ledabylém scénáři kde především postavy jsou plytké jak balaton čemuž ani maximálně průměrné herecké výkony příliš nepomáhají a nakonec ani výtvarně jsem se ničeho převratného nedočkal vše je takové průměrné samozřejmě až na pána s očima jak na dlani ten byl fakt super ()

Andronikos

To, že španielska občianska vojna (tu skôr jej dozvuky) nebola nič pekného, sme dávno vedeli. O tom, že sú niektorí ľudia mimo reality [vrátane mňa :)], taktiež. Inými slovami, nie je to nezaujímavý film, ale na druhej strane vlastne vcelku priemer. Nemusel by byť, keby som predsa len bol niektorou postavou, scénou ap. značne zaujatý, čo sa však nestalo. Aj keď... Ofelia svojimi neuváženými krokmi a jej matka svojím naivne optimistickým prístupom k veci ma dosť rozčuľovali. ()

Olík

Mysteriózní dobrodružství dvanáctileté Ofélie na pozadí krutovlády generála Franca. Něco mezi drsnou pohádku a sirovým dramatem, ani mainstream ani čiré umění. Vizuálně skvělé ztvárnění kontrastu mezi dětskou nevinností a krutou realitou španělské občanské války. Smekám, pane del Toro. ()

Wolvie

Zklamání,del Toro má sice imaginace na rozdávání,ale na mě se mu ji nepodařilo přenést ani trochu.Jestli chcete vidět hororovou fantasy,zkuste jeho dřívější film Devil,který je po všech stránkách vydařenější.Ovšem výkon Ivany Baquero a Sergiho Lopéze je neskutečný,to každopádně. ()

qenett

Kontrast války a dětské představivosti je v tomto filmu nádherně prokreslen. Faun a ostatní tvorové z Labyrintu vypadají nádherně hrozivě. Dívenka v hlavní roli je skvělá. Temný děj a nečekaný zvrat na konci se mi moc líbí, dlouho jsem neviděla film který by mě tolik oslovil. A dodnes se s kamaárdkou neshodneme, jestli zkončil vlastně dobře nebo špatně. A originální, španělské znění je krásné. ()

Rami

Po druhém zhlédnutí lehce pozměňuji své hodnocení. Atmosféra, hudba, herecké výkony a hororový fantasy prvek se mi dostaly pod kůži. Ale chce to více rozvést tu fantaskní část. Když začaly běžet závěrečné titulky, měl jsem pocit, že mnou právě zhlédnutý film trval sotva půl hodiny. Doufám, že se del Toro jednou překoná a natočí pořádnou tříhodinovou nálož. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia