Grbavica

• Bosna a Hercegovina Grbavica (více)

Grbavica je příběh ze současného Sarajeva… Svobodná matka Esma chce své dvanáctileté dceři Saře splnit přání a poslat ji na školní výlet. Doklad o tom, že byl Sařin otec válečný hrdina, by ji opravňoval k získání slevy. Esma však žádný doklad neshání a dotazům na něj se vyhýbá. Raději za výlet zaplatí plnou cenu. Věří, že když zatají pravdu o Sařině otci, ochrání tím nejen sebe samu, ale i svou dceru. Když Sara ve škole zjistí, že její jméno nefiguruje na seznamu potomků válečných hrdinů, zoufale se snaží spolužákům vysvětlit, že její otec zemřel nedaleko městečka Zuc, když odmítl opustit zákop. Doma však přinutí mámu, aby ji řekla úplnou pravdu... (oficiální text distributora)

Martin741

Nudny tuctovy pribeh zasadeny do povojnoveho Sarajeva. Ked ju chcela poslat na ten vylet tak jej to mala aj zariadit, takto pocuvat tie vatovo plane plky bolo  o drzku niekedy   : 50 % ()

zette

Tema je trochu kalkul, ale dobry. Velmi slusne herecke vykony a dobra atmosfera Sarajeva. Jinak bych do puntiku podepsal komentar Limy. Silny zaver. ()

daEmoNickY odpad!

Matka s dcerou skoro vůbec nemluví a pak se diví jak si nerozumí. Achjo. _____ Zvlášť mě pobavilo jak ženská myslela jedno a mluvila druhý. _______ Nějaké zajímavé informace a nadějná zápletka by tam byli ale jinak to je ztráta času. ()

senor

Je pravda že ten film hodně tyje z toho silného tématu, proto asi také posbíral všechny ty ceny. Ale i tak je to pěkně natočené a zahrané. A nakonec nejsou to právě takové silné filmy, které nás mohou utvářet a něco v nás změnit, aby se už minulost nemohla opakovat. ()

dzira

Výborně vykreslený vztah matky samoživitelky a dospívající dcery, která řeší své problémy a nevnímá nadlidské úsilí matky, jež se je obě snaží uživit a dceři dopřát co nejlepší podmínky. Jednu hvězdičku jsem ubral za to, že film reflektuje válečné události v devadesátých letech velmi jednostranně. Srbové jsou zde prezentováni jako ti špatní, kteří znásilňují, vraždí atd. (Ne, že by to za války nedělali, ale tady to vyznívá, jako by byli takoví všichni....). Bosňáci jsou jen nevinné oběti. A takto jasné to přeci rozhodně není! ()

farmnf

Film o něčem co je velmi důležité a zásadní. Nemám výtek. Kdyby toto také postihlo českou a velice posranou kinematografii. Vyjma Habermanův mlýn zcela pusto! ()

Sfinkter

Civilní příběh ze života na Balkáně, který se od toho našeho ještě stále hodně liší. Žádné velké zvraty, žádná velká akce - hodně rozhovorů, pocitů a charakterového odkrývání. ()

wer4

Bez ohľadu na silný politický podtón (to nech si riešia iní) .. tieto hviezdičky dávam čisto za príbeh jednej obyčajnej ženy, ktorá sa snažila žiť si svoj život, ale ten ju žiaľ nemal rád. Krutý príbeh. ()

danoo

Každodenný život je fascinujúci, ale v porovnaní s vojnou pôsobí banálne. Grbavica je príbeh o láske, ktorá nie je čistá, pretože je pomiešaná s nenávisťou, traumou, zúfalstvom. Rozpráva aj o obetiach, ktoré hoci sa nedopustili žiadneho zločinu, nie sú celkom nevinné vo vsťahu k budúcim generáciám. A je to film aj o pravde, ktorá je taká potrebná nielen v Bosne a Hercegovine, v svete všeobecne, v spoločnosti ktorá musí dozrieť. ()

Mytologie

Bezpochyby se jedná alespoň pro mě o kvalitní přemýšlivý snímek. Děj je jednoduchý: Esma matka samoživitelka chce své dvanáctileté dceři Sáře dopřát školní výlet a celé se to díky pohnuté osobní historii postupně komplikuje. Kulisy současného Sarajeva dotvářejí silný osobně a genderově laděný příběh (ve výrazu vyjádření povahy postav hlavních hrdinek i díky režii je vidět ženský pohled) na pozadí bosenské tragédie. Film má pomalý děj se spoustou odboček, zvláště konflikt matka - dcera v kontextu jejich sociální situace, super gangsterské dialogy, spousta nevyřčených myšlenek, politické pozadí, emocionální vyvrcholení a hrdinky hrály tak nějak přirozeně a opravdu dobře. ()

Berenise

Pre mňa osobne veľmi osobný film, ktorý možno nedokážem vnímať úplne objektívne.....o to viac dokážem ale oceniť režisérkino vykreslenie súčastnej atmosféry v Sarajeve, vzťahu matky a dcéry, boj Esmy o to, aby zostali nad hladinou, aby ich život pokračoval čo najnormálnejšie, aby sa dokázali preniesť cez všetky tie strašné veci.... predstaviteľka Esmy svoju rolu zahrala výborne. Koniec filmu bol, ako som si všimla, pre viacerých prekvapujúci, čo zas prekvapilo mňa. Veď predsa už v jednej z prvých scén ("boj" matky s dcérou ma zemi) a Esmina reakcia predsa dával viac než tušiť, čo sa tetjto žene stalo a kto asi tak bude Sáriným otcom.... ()

NALBERTik

těžký film. těžký příběh. Podaný bez nějakého klišé, prostě jen hladce povyprávěný příběh o tom, jak to doopravdy je... a je to doopravdy tvrdé... scéna kdy matka křičí na dceru že je četnický parchant a následná "zpověď" opravdu velmi silná, běhal mi při tom mráz po zádech.... ()

Heraldika

Velmi silný a uvěřitelný příběh, s jednou z nejpůsobivějších závěrečných scén.. syrový příběh, podtržený minimalistickou kamerou. ()

ArdathBay

Jsou filmy, kde se na začátku píše podle skutečných událostí. Jsou filmy, kde se to nepíše, ale jsou stokrát silnější, opravdovější, intenzivnější. Dámy a pánové je mi ctí mezi tyto filmy zařadit Grbavicu. Při sledování (děkuji Lidovým novinám za toto dvd) zjistíte, že se nedíváte skrz film, ale přímo na život v poválečném Sarajevu. Mirjana Karanovic jako Esma je jedna z nejsilnějších žen v hlavní roli a to je její role založena na civilnosti a přirozenosti. Děj je tak silný, že je škoda cokoliv o něm prozrazovat. Snad jen, že kdo chce znát pravdu za jakoukoliv cenu, nalézá bolest tak silnou, že je velký problém se s ní vyrovnávat. Velmi zajímavý je i rozhovor s režisérkou - realita dnešních dnů v Sarajevu - o nepotrestaných válečných zločincích, kteří v lidech vyvolávají obrovskou frustraci a podobně. Více takových režisérek. ()

darwin

Výborný bosenský film, který ukazuje válku z toho méně "atraktivního" pohledu. Válka není jen žhavé válčení, ale také traumata a utrpení i mnoho let po posledním výstřelu. Hlavní hrdinka Esma je tím elementem, který diváka upozorňuje, že i v současné době se obyvatelé Bosny stále musí vypořádat s krutou minulostí. Zbývá jen dodat, že atmosféra chladného Sarajeva je z filmu silně cítit. Hodně se tady propírá to, že když může Bosna točit tak kvalitní filmy, tak ČR taky. Darwin říká, že nemůže, protože Balkán obecně nabízí daleko širší a pestřejší škálu zajímavých témat, ke kterým navíc mají tvůrci často osobní vztah. ()

BluT

Rozhodně zajímavej film. Ale nic extra. Ne moc často se dostanu k balkánský tvorbě a proto se snažim si podobný filmy užít. Ale teda Grbavica mě moc nenaplnil. Srdceryvnej příběh nebyl dostatečně srdceryvnej, příběhy hlavních postav takový nedotažený a i přes poměrně závažný témata mi to přišlo trochu suchý. A taky to neusekli ve zrovna ideální chvíli.. Jsem čekal, že to bude ještě nějak pokračovat... ()

Golltes

Film režisérky Jasmily Zbanic velmi úspešne rozvrátil jedno nemenné tabu. Tabu rozprávania o vojnových zločinoch. Prehovoriť nahlas o vojnových traumách dnes, po rokoch od skončenia vojny, je problém nielen Bosny a Hercegoviny ale aj ostatných krajín bývalej Juhoslávie. Film má niekoľko silných momentov a hrdinky spejú k dramatickému bodu, v ktorom sa definitívne zmyje zásterka a nepríjemná pravda vypláva na povrch. Príbeh je síce predvídateľný už od začiatku, ale vďaka výborným hereckým výkonom a silnej atmosfére sa filmu darí udržovať pozornosť až do konca. Jednoduchej príbehovej línii vypomáha pár vedľajších motívov, ktoré ale niesu dorozprávané do konca. Vyznenie hlavnej témy a pohľad na vojnu ešte viac umocňuje prostredie zasneženého a vojnou poznačeného Sarajeva. Film vnímam ako syrovú drámu podfarbenú ponurou hudbou, ktorý mnoho vypovedá o dnešnej realite v Bosne a Hercegovine, ktorá došla k svojej samostatnosti najkrvavejšou cestou zo všetkých štátov bývalej Juhoslávie. ()