Grbavica

• Bosna a Hercegovina Grbavica (více)

Grbavica je příběh ze současného Sarajeva… Svobodná matka Esma chce své dvanáctileté dceři Saře splnit přání a poslat ji na školní výlet. Doklad o tom, že byl Sařin otec válečný hrdina, by ji opravňoval k získání slevy. Esma však žádný doklad neshání a dotazům na něj se vyhýbá. Raději za výlet zaplatí plnou cenu. Věří, že když zatají pravdu o Sařině otci, ochrání tím nejen sebe samu, ale i svou dceru. Když Sara ve škole zjistí, že její jméno nefiguruje na seznamu potomků válečných hrdinů, zoufale se snaží spolužákům vysvětlit, že její otec zemřel nedaleko městečka Zuc, když odmítl opustit zákop. Doma však přinutí mámu, aby ji řekla úplnou pravdu... (oficiální text distributora)

Slarque

Vztah matky a dcery, který projde nejtvrdší zatěžkávací zkouškou. S citem napsané, výborně natočené a zcela přesvědčivě zahrané. Skoro všechno tu stojí na dvou herečkách a zejména s výběrem dívčí představitelky (Luna Mijović) měla režisérka opravdu štěstí. Silné - lepší čtyři hvězdičky. ()

klerik

Klubový film, ktorý je príjemný i silný zároveň. Je točený zo ženského pohľadu, hlavné hrdinky sú ženy. Muži sú len na spestrenie a navodenie "gangsterskej" atmosféry... Veď vravím, ženský pohľad... ()

bassator

41st KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2006 - HORIZONS - Horizonty (Grbavica / GRBAVICA / Grbavica) - 7. 7. 2006 - kino Pupp - Karlovy Vary - 4. místo - 95% ()

Jirka_Šč

Největší zázrak je, když se na tváři člověka, po všech bolestech a trápeních objeví úsměv. Grbavica by se dala označit za smutný film, to by však bylo příliš jednoduché. Je to film o naději a vyrovnání se. Je to výborný film, s výbornými hereckými výkony, kamerou a scénářem. Plus reálie současného Sarajeva, které se ve filmu často nevidí. ()

Flakotaso

Jakkoli se Grbavica v průběhu sledování jeví ve všech ohledech jako docela nadprůměrný film, po skončení a chvilkovém přemítání viděného v paměti, se celkový dojem rozmělní a zbude poněkud průměrný a občas velmi nedotažený pokus. Režie, střih, práce s hudbou, to všechno je na debutový film zvládnuto opravdu dobře. Problém se však objevuje u scénáře. Jakkoli se Žbaničová snaží stavět snímek na velmi jednoduché premise, tak zde má paradoxně několik velmi nedotažených, nereálných a zbytečných linií. Příkladem budiž "gangsterská" linka, ke které se během filmu neustále vracíme, aby jsme ji nakonec bez jakéhokoli rozuzlení opustili v potenciálně nejzajímavějším momentu. Prvek, který velmi hrubě hraničí s realistickým záměrem filmu je postava, jíž hraje Leon Lučev. Romantický, jemný, pozorný, pohledný, v nejlepších letech, starající se o starou nemocnou matku, kategoricky odmítající navrhovanou nájemnou vraždu...a přitom drsný a neohrožený gangster! Navíc vážně zajímající se o mnohem starší hlavní hrdinku. Tedy v reálném světě neexistující charakter. Problematická byla pro mne také dětská hrdinka, nejsem si totiž jistý, nakolik bylo záměrem režisérky, aby Saru divák hned po několika scénách začal nenávidět. U tak rozmazlené, nevděčné a frackovité bytosti bylo opravdu těžké se tomu ubránit. ()

Sofia

Jeden z těch filmů, kde se více hodnotí příběh než filmové zpracování. I když jsem celou dobu věděla, co se za Esminým tajemstvím skrývá, přesto mě klíčová scéna dostala svojí opravdovostí a emotivností. Výborný výkon hlavní představitelky (její smutné tmavé unavené oči mě budou pronásledovat ještě dlouho...). Jen více takových filmů, ať zůstane zachováno, čeho všeho jsou lidé schopní. ()

JASON_X

Rádoby dojemný, rozplizlý a nudný film o tom, jak jsou všichni ti ubozí Bosňáci ublížení a dodnes poznamenaní a traumatizovaní a jak se v té jejich Bosně obyčejným lidem těžce žije (i když už dlouhá léta úspěšně natahují jednu ruku pro prachy do EU a druhou ke svým muslimským souvěrcům). Vykalkulovaný tendenční blábol určený pro salónně humanistické západní publikum. Podobné ublíženecké sračky by jistě mohli točit i bosenští Srbové, kdyby na to ovšem měli žaludek a psí náturu. A vsadil bych se, že film s podobným námětem, ovšem z pohledu srbské strany, by žádného Zlatého medvěda nevyhrál... ()

rawen

Taková mrazivá autenticky působicí jednohubka z prostředí, ve kterém má ještě každý v sobě nějaké zranění z relativně nedávno skončené války. Za zmínku stojí skvělé herecké výkony (zejména představitelka hlavní role je dokonalá). 7/10 ()

Marek1991

Veľmi natiahnutý film. Je to síce aký taký pohľad do života ľudí veľa rokov po vojne, na ich stále zničenú psychiku, rodinné vzťahy, ekonomiku a situáciu v krajine, keď dokonca jeden človek tam vraví, že ľudia sa k sebe správali cez vojnu lepšie než teraz, ale pre mňa tá téma až tak nová nebola, dokonca ani tak silné. Pre človeka, čo to zažil ťažké, ale treba sa postaviť znovu na nohy, nie sa utrápiť k smrti. Film mal v sebe nádych mafiánskeho filmu, ale bol skôr o vzťahu matky a dcéry. Herecké výkony boli veľmi dobré, z hudby sa mi najviac páčil ten spev detí na konci, ale ako film to bolo zbytočne komorné. ()

Jakubisko

Nějak nevím co k tomu napsat...atmosféra filmu stáhne diváka jako málokterá a ač se v celé hodině a půl takřka nic neděje, tak jsem se nenudil ani na moment. Úžasný filmový zážitek, ke kterému nejlépe sedí to klišé ZE ŽIVOTA. ()

NinonL

Film považuji za velký pláč tvůrců za to, co se v Bosně a Hercegovině před několika lety dělo. Grbavica je čtvrť Sarajeva v Bosně a Hercegovině. Žili tam pospolu Bosňáci, Srbové a Chorvati. V letech 1992-1995 tam probíhala krvavá občanská válka, která si vyžádala desítky tisíc obětí. I ve filmu se zmiňuje pravidelná činnost v poválečné Grbavici - otevíraly se tam hromadné hroby a lidé byli zváni "na identifikaci". Měli identifikovat své příbuzné, pokud nějaké postrádali. Film pojednává o jedné z válečných tragédií. ()

Asgy

Nebýt silného příběhu, asi by mě Grbavica až tak nezaujala, ale tím zase nemyslím, že by to byl špatný film. Povedené nahlédnutí do Bosny zdecimované válkou a výborný závěr za shlédnutí stojí. ()

Kreeki

Jelikož jsem si (bohužel) přečetl předem popisek k filmu, zápletka mě nepřekvapila, co mě naopak hluboko zamrazilo, byl poslední záběr. ONE OF MY TOP MOVIES! ()

Murrro

Jasmila Zbanić ťaží zo silnej témy, neexperimentuje s technikami rozprávania, nevyráža dych obrazom, hudobnú zložku vynecháva úplne. Nepotrebuje inovovať, aby film zapôsobil. Dokáže vystihnúť jadro vypätých scén, realistické dialógy sú sprevádzané celkom prirodzeným konaním a spolu s minimalistickým herectvom (Mirjana Karanović!) autenticitu filmu ešte umocňujú. Najčastejšie býva Grbavici vyčítaná jednostrannosť nazerania na balkánsky vojenský konflikt. Môže však ísť o autorský zámer. Prioritne totiž film zobrazuje príbeh ženy, ktorá vojnu prežila, je ňou navždy poznačená a ako taká má na jednostranné nazeranie nepopierateľné právo. Kto ho nehodlá uznať, má právo mať s filmom problém. ()

Skip

Velmi silné téma, které asi bude ještě nejednou zpracované. Válka na Balkáně zpřevracela životy mnoha lidem a v tomto filmu jsme mohli sledovat jeden z mnoha osudů, který rozhodně nebyl nějakou výjimkou. ()

Fanucci

Výborné... Skvěle zahrané a věrohodné poválečné drama. Přiznávám, že na konci mi v kině ukápla slza. Není to sice dokonalé, ale musím brát v úvahu fakt, že Zbanič je začínající režisérka. A to teda hodně slibná:-) ()

Tygrys

Dobrý film, jenže já jsem ho měl možnost shlédnout zrovna když jsem byl v nevhodném pro takový snímek psychickém a možná i fyzickém a nevím ještě jakém rozpoložení. Nejzajímavější pro mě byly scény v nichž se vyskytovala Sára (Luna Mijović) ať už se svým přítelem nebo se svou matkou Esmou (Mirjana Karanović). Jen mi pořád v hlavě leží dvě nezodpovězené otázky. Byl Sářin učitel fakt Giňa a Kde safra vlastně jeli na ten výlet? ()

sek

Velký malý film o malých velkých věcech, tak trochu podobný Zkrocené hoře. Citlivým tématem nikoho nevydírá a za nic se neschovává, silně empatický a navíc s jednou hrdinkou, o které se teprve před koncem filmu, proč jednala tak, jak jednala. ()

Aljak

Takýto druh filmov si doslova žiada retrospektívu, v ktorej by boli vykreslené spomienky odkrývajúce rodinné tajomstvo. Ale inak mi to prišlo dosť nezáživné, keďže sa celý film točil len o obetavej matke zháňajúcej peniaze na výlet pre jej rebelujúcu a nevďačnú dcérenku. Čakal som určite nejakú lepšiu zápletku, aj keď v niektorých fázach bol film naozaj zaujímavý a mal výbornú atmosféru. Ale ako celok, no skôr podpriemer. ()