Marta

Je válka. Je jedno která, neboť to nic nemění na tom, že se lidé podezřívají, nenávidí, zabíjejí. Osud - nebo náhoda? - svede dohromady otce a syna ze samoty uprostřed lesů se zraněnou nepřátelskou špiónkou. Všichni tři se tak ocitnou na prahu nové války, války o to horší, protože nevyhlášené, skryté. Války, kterou mají sami v sobě. Psychologické drama debutující Marty Novákové, absolventky režie na FAMU, klame tělem. Je strohé, až brutálně sevřené, málomluvné. Pod minimalistickým kabátem však ukrývá fascinující bohatství motivů, významů, dějů a souvislostí. Režisérka je s chladnokrevným mistrovstvím nechává kypět pod tlakem až k nevyhnutelné tragédii. Válka tu probíhá na všech úrovních: každý bojuje s každým včetně sama sebe, všichni dohromady čelí světu tam venku a musejí zápasit i s přírodou. Vojačka Marta je plně odkázaná na péči otce se synem, ale přitom je v případě prozrazení vystavuje trestu smrti. Zchromlý otec v ní však vidí nepřítele hlavně proto, že mu coby žena hrozí ukrást dospívajícího syna, bez něhož se sám neobejde. Proto ho také skrývá před odvodem. A Marek - Marek je ztracený mezi odpovědností k otci, mladickým vzdorem, bolestně probuzenou sexualitou a hledáním matky, kterou nepoznal. Kolem chalupy procházejí vojenské hlídky a každý den končícího podzimu je jako průchod minovým polem. (oficiální text distributora)

Vasyl

Viděno ve Žlutém, v půl páté ráno (takže i kdyby to bylo sebelepší, nemohlo se mi to líbit). Jinak sympatická minutáž, Špalková ukázala kozy a očekávanej konec nezklamal. Ale vrtulníkový záběry, postavy a celej ten příběh soužití a schovávání před válkou mě nebavil. Aspoň že pak pustlili ještě 2 díly Big Bang Theory. ()

spotczek

Technicky skvělé (kamera, herci, režie i ten zvláštní jazyk a napětí), ale mně chybělo vysvětlení konfliktu, který ve filmu probíhá. Jak by jinak ve válce (která asi zuří dost dlouho, když mladík ani netuší, že existuje menstruace) mohlo zachránit člověka od odvodu useknutí prstu na ruce?! Příběh je příliš neoriginální. Psychologie s detailními záběry film neutáhnou. Všechno to tak nějak volně visí ve vzduchoprázdnu. ()

Alden_Larson

Docela půosbvý snímek z válečné doby s celkem unikátní tématikou. Děj byl až na slabé zakončení moc dobře napsaný a postavy se mi taky líbily. Herecké výkony byly skvělé, Petra Špalková byla ve své roli výborná a měla dorbou chemii se svými dvěma spoluherci. Prezentace se mi ale moc nelíbila, film často využívá velmi přiblížené až intimní záběry na obličeje postav, což se podle mě většinou nehodilo. Hudba nebyla špatná, ale myslím si, že si ji tvůrci mohli odpustit, tohle podle mě není film, který potřebuje hudební doprovod. 7/10 ()

Lygie

Neefektní, ale v několika ohledech pozoruhodný film. Příběh otce a syna uzamčených kvůli válečnému konfliktu v chalupě v lesích, kterým do jejich vyčpělého spolužití rázně zasáhne zraněná vojačka Marta, si po celou dobu udržuje spád a především nevyzpytatelné pnutí mezi postavami, do jejichž vnitřního světa však film (záměrně) nedává příliš nahlédnout. Život a události, které s sebou neobvyklá situace přínáší, se dějí a žijí, méně již prožívají a vysvětlují, jak tomu bohužel bývá u českých filmů obvyklé. Také styl filmu slouží této (ne)příjemně mrazivé syrovosti, především pak střih (a kamera), jenž nejvíce přiblížuje emocionální prožívání postav. V tom je "Marta" nejosobitější (alespoň v porovnání se zdejší tvorbou): forma vyprávění je rovnocenným partnerem vyprávěného příběhu. Přídáte-li k tomu koncentrované herecké výkony, krev na těch správných místech (nejen děje) a poctivě a do detailu stvořený (ač ohraničený) svět, v němž se hrdinové pohybují, vyjde z toho film, který stojí za to vidět. I když na druhou stranu pochybuju, že si ho mnoho lidí v kinech všimne. Aspoň můžu říkat, že JÁ jsem ho viděla. ()