Černá kniha

• Nizozemsko Zwartboek (více)

Píše se rok 1944 a mladá židovská dívka Rachel se schovává na holandském venkově ve starém statku u sedláka. Jednoho dne nad statkem prolétne spojenecký bombardér, a protože je pronásledován německým stíhačem, odhodí svůj náklad – bomby. Statek je zasažen a skončí v plamenech. Rachel, která byla v té době u blízkého vodního kanálu, se zachrání. Mladík, který byl v tu chvíli s ní, ji ukryje v otcově skleníku. Úkryt se však ukáže nebezpečným. V noci se totiž ve skleníku objeví cizí muž a Rachel a mladíka varuje, že Němci o nich vědí a že si pro ně brzy přijdou. Rachel muže požádá o pomoc. Van Gein, jak se má muž jmenovat, slíbí pomoc. Tvrdí o sobě, že je členem hnutí odporu. Vskutku se díky němu Rachel setkává se zbytkem své rodiny a všichni mají za pomoci Van Geina přejít ještě s dalšími Židy, které Gein zkontaktoval, frontu do bezpečí. Cesta však skončí tragicky. Loď, na které Židi cestují, je přepadena esesáky a Židi jsou vystříleni. Rachel se však podaří včas skočit do vody, a tak uniknout smrti. Dívka je zachráněna příslušníky skupiny odporu, a protože nemá co ztratit a chce pomstít své blízké, sama se do odbojové činnosti zapojuje. Jednoho dne se při transportu zbraní seznámí s německým důstojníkem Ludwigem Müntzem, který na holandském území řídí zpravodajskou činnost. Jejího seznámení velmi brzy využije šéf její odbojové skupiny, Kuipers, který potřebuje získávat informace přímo z německého velení, a ve chvíli, kdy mu Němci zatknou i jeho syna Tima, má největší zájem na tom, aby mu Rachel, která teď vystupuje jako Ellis de Vriesová, tyto informace dodávala. Ellis tedy opět Müntzeho vyhledá a stane se jeho milenkou. Inteligentní Müntze však brzy přijde na to, že dívka je Židovka a že donáší hnutí odporu. Sám Müntze se však do Ellis zamiloval, a tak ji neprozradí. Dokonce dá na její vysvětlení a pokusí se nahlásit svému nadřízenému, generálu Käutnerovi, vraha Ellisiných rodičů, důstojníka Frankena. Ten se však z obvinění z okrádání německé říše (kradl pro sebe zlato zavražděných Židů) vykroutí a sám obviní Müntzeho z vyjednávání s hnutím odporu. Generál Käutner nařizuje Müntzeho popravu. Ellis také neunikne zatčení. Franken zjistil, že mu Ellis nainstalovala do kanceláře odposlouchávací zařízení. Franken jde však ještě dál. Právě díky odposlouchávacímu zařízení sehraje s Ellis v kanceláři malou scénku, na jejímž základě odbojáři dojdou k přesvědčení, že to byla právě Ellis, jež je zradila a je za neúspěchem akce, kterou zorganizovali na osvobození Tima a jiných vězněných odbojářů. Zdá se, že když Ellis nezastřelí Němci, zastřelí ji zrazení odbojáři... (TV Prima)

90125

Výprava fantastická, isto nie lacné kino. Lenže čo z toho, keď príbeh je podpriemerný a napätie takmer žiadne. Zápletka je neprirodzene a na silu zamotaná, len aby vrahom bol za každú cenu zahradník. Myslím že, skutočná vojna a odboj vyzeral úplne inak. Pre mňa je tento ohromne vychváleny film další, z rady značne nadhodnotených na Čsfd. Soldaat van Oranje (1977) od toho istého režiséra, s tou istou tématikou sa vydaril o hodne viac. To ešte Paul Verhoeven nebol poznačený Hollywoodom. 54% ()

revere

Tady se někdo pokusil slátat thriller, válečné drama a téma holocaustu. A vzniklo to, oč se snažil. Celé to na mne působí nepřehledně, neupřímně a především nevěrohodně. Postavy, hlavní hrdinka ponejvíce, jsou umělohmotné. V jednu chvíli propadají emocionálním záchvatům, jindy jsou ledově chladné, často se krátce po prožitém traumatu baví, jako by se nechumelilo. A dramatické scény jsou na úrovni kapitána Klosse. Ty nejdramatičtější působí bohužel až parodicky. Komu se líbil Předčítač, neměl by Černou knihou ztrácet čas, jako jsem učinil já. ()

Občasník

Carice van Houten je k sežrání. Film místy hraje trochu na efekt, ale líbilo se mi, jak jsou podané zmatky na konci války - hrají tam roli zášť, msta, nepochopení apod. ()

kuri-noha

Stopáž 2:20 je napěchovaná od začátku do konce. Ačkoli zhruba ve třetině filmu (možná dřív) divák část zápletky prokoukne, stále zbývá spousta skutečností, které jsou všechny odhaleny až na konci. Opravdu skvělé drama, napínavě podávané, výborní herci, hezká van Houten a její prsa... Co dál zmínit a neprozradit děj (což už jsem stejně částečně udělal)? Snad jen že Černá kniha člověka částečně donutí zamyslet se kolik potenciálních sviní v jeho okolí může žít. A že v úvodní scéně je rušivý prostřih mimo osu... Všem doporučuju ke zhlédnutí! ()

JB001

Trochu jsem měl obavu za stopáže, ale uteklo to mnohem rychleji než většina devadesátiminutových filmů. Strhující válečné drama natočené jinak než jsme zvyklí se zajímavými morálními dilematy mne nadchlo i když jsem to viděl "pouze" na domácím kinu s českým dabingem. ()

Dr.dogous

scénář 5 režie 5 herci 5 výprava 4 CELKEM 19, hodnocení 95% , dobrý film o odboji, kde nic nejde podle plánu, zrada stíhá zradu, Krutost, zrada, podlost, násilí. Někdo vraždí pro peníze, někdo, aby si zachránil kůži, prostitucí, špínou lidské duše. ()

Grossing

Krásný, bolavý, napínavý film, který řadím mezi své top snímky. Navíc inspirovaný skutečnými událostmi a takové firmy mám ve velké oblibě. ()

Xmarc

Mám moc rád filmy, o kterých předem nic nevím, třeba ani neznám žádné herce, nic od nich neočekávám a pak dostanu skvělou zábavu, u které uteče jako voda i nějakých 139 minut. Čert pak vem i nějaké ty mouchy, které by člověk mohl takovým filmům vytknout. Goed gedaan, dames en heren! ()

draxxi

Pro me velmi prijemne prekvapeni. Dobry pribeh, spousta necekanych zvratu, prijemne obsazeni v cele s krasnou hrdinkou... 15/4/2021 80% ()

Kritickej

7/10 Další parádní kousek od úžasného režiséra. Mnohem promyšlenější než na první pohled působí. A nebyl by to Verhoeven, aby nepřidal kontroverzi, tentokrát o tom, že ne všichni nacisti musí být svině a ne všichni odbojáři jsou ti správní kluci. Paráda. ()

DrifterSoul

Velmi napínavé, strhující, svižné a plné zvratů (ač někdy málo pravděpodobných a za hranicí uvěřitelnosti).  Vedle řady smutných a drsných scén film naopak potěšil příjemným exteriérem neortodoxní Carice van Houten.  Zkrátka: film na "okupačně - válečné" téma, zde holandské, který rozhodně stojí za vidění - pokud tedy popustíme kapku hranici fantazie :-). ()

davidh76

Paul Verhoeven je PAN režisér a dokazuje to každým záběrem. Téměř každá scéna bere dech svým zpracováním. Češi by z toho udělali velké psychologické drama, Verhoeven strhující podívanou od začátku do konce. Pokud tenhle film z války nemá nudit, povedlo se mu to víc než dost. ()

dikmoreon

cele mi to prislo ako lacna televizna inscenacia z produkcie STV1, pocnuc hereckymi vykonami, konciac akcnymi scenami a celkovym stvarnenim. ()

Igwar

Verhoeven urobil skvely film, ktory vam nedovoli odtrhnut sa od obrazovky od zaciatku az do konca. ani nahodou nesuhlasim so scestnymi nazormi typu, ze ide o parodiu na 2.sv. ani zdaleka nie. uz len preto nie, ze ide o pribeh napisany podla realnych spomienok osoby, ktora to vsetko prezila. reziser sice temu pojal troska akcnejsie a uricte mnohe zjedodusil, aby pribeh priblizil co najsirsiemu publiku, ale rozhodne mi pri pozerani do smiechu nebolo. a viem kde je asi problem. mnohi neviete (podvedome) prekusnut, ze film nie je v sulade s klasickym klise: diabolsky zly nemci vs. svaty spojenci, partizani (ci rusi), ktore do nas vecne tlacia a zameniate si ho s historickou realitou. z toho potom plynu tie vselijake poznamky o parodii, nerealnosti atd. atd. ()

nitram

Bal som sa ze dlhometrazny film o druhej svetovej vojne, ktory by zaujal od zaciatku az do konca, ktory by nemal hluche miesta a nenudil snad uz po sindlerovom zozname ani nemoze byt. No cierna kniha v ziadnom pripade nenudila. Pekne spracovanie pribehu mladej zidovskej zeny, pojate trosku akcnejsim sposobom (Paul Verhoeven urcite vyuzil svoje skusenosti z byvalych filmov...) Film ne-hollywoodskej produkcie, pricom vsak nie je urceny len alternativnemu publiku, ktory zaujme. ()

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

Verhoeven bortí koloniální nadvládu

25.08.2010

Hollywood už o něj očividně nemá zájem. Paul Verhoeven proto natočí i další film doma v Holandsku, podle oblíbené domácí knihy a se scénáristickým krytím Gerarda Soetemana, který pro něj napsal i… (více)

Verhoeven opět erotický

Verhoeven opět erotický

11.09.2008

Po vstřícně přijatém válečném thrilleru Černá kniha, který Paul Verhoeven natočil doma v Holandsku, nastal čas vrátit se do Hollywoodu. Najít ten správný projekt však není vůbec jednoduché.… (více)

Verhoevenova aféra

Verhoevenova aféra

14.11.2007

Nečekejte žádná skandální odhalení. Holandský úchyl už dnes neplní stránky bulváru s takovou vervou jako kdysi, kdy se mluvilo třeba o nácviku erotických scén pro Total Recall v trojici s Arniem a… (více)

Zůstanu u fašistů

Zůstanu u fašistů

19.06.2007

...sténá blonďatá Holanďanka Carice van Houten, jíž dobová vizáž ve Verhoevenově Černé knize sedla tak výrazně, že se vrátí do časů 2. světové války i ve svém hollywoodském debutu. Ale kdo by si… (více)