V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

Grizzly

Parada. Christian Bale si zopakl roli valecneho zajatce a opet ji zvladl dokonale. Nemuzu si pomoct, ale tenhle herec ve mne evokuje svojim xichtem slizkou svini. Presto ho vsak mam rad a na jeho excelentni herecke vykony se moc dobre kouka. Zvlastni. Kazdopadne, az na trosku zrychleny zacatek, kdy se film snazil dostat k vlastni zapletce zajeti, je Rescue Dawn brutalni sonda do zivota na same hranici smrti. ()

Šmoula

Válečný drama to bylo perfektní, tolik bolesti a nesnáze ze situiace, do který se dostal jeden voják letectva... ale ... nevím kdo to stříhal, že tomu tak dal na prdel! Úplně mi zkazil dojem z dobře rozjetýho filmu. Jednou běžej, pak náhle rychlý střih a seděj v trávě, zase rychlej záběr a tak to šlo pořád do kola. Kdyby děj nechali trochu plynout udělali by o dost líp. Dávám 65% ()

JohnFarst

Po dlhej dobe film o Vietname. Po dlhej dobe výborný film Wernera Herzoga. Táto kombinácia ani nemohla dopadnúť inak. Herzog do filmu vniesol svoj povestný poetizmus a s ním je pohľad na Vietnam úplne iný. Nie je to až tak realistické ako Čata alebo Olovená vesta ale predsa nás mierne mrazí pri pohľade na nechutné praktiky Vietcongu. Chris Bale je tradične výborný aj keď je pravda že je to herec troch tvárí. Davies a Zahn mu slušne sekundujú. Celkovo je film fakt zaujímavý, ani chvíľu nenudí chystanie sa na útek a útek samotný sú skvelo natočené, všetko len kazí trochu dlhá tretia tretina s predvídateľným koncom. Veľmi realictický pohľad na zajatecké tábory s peknými hereckými výkonmi a šťastným koncom. ()

Rocket

Bale-ovi sa tie drasticke diety zrejme zapacili, dalsia snimka v ktorej podava bravurny vykon :). Mojej obrovskej oblube sa uz od nepamati tesia filmy situovane do vazenskeho prostredia resp. roznych zajati odkial len obtiazne hladat uniku. Preto som sa tomuto filmu skutocne velmi potesil. Skoro vsetko tu funguje ako ma, az na moj vkus prilisnu "plochost" pribehu, ktory nic nove na poli tohto specifickeho zanru neponuka..co je napr. so snubenicou hlavnej postavy? Napadli mi viacere otazky, ktore pocas deja doslova pytali odpovede...no chcem sa vyhnut spoilerom. PS: Potesila postava maleho Jumba :) a navzdy v mojej pamati zostane scena dosiroka usmievajuceho sa Christiana Bale-a s plnymi ustami "delikatnych" cervikov :) ()

jane1106

Zpočátku mě hodně odradili triky a kamera (měla jsem pocit, jakoby v ní tvůrce podivně mísil postupy dokumentární a klasické, ale vzhledem k tomu, že je to můj druhý Herzog na jeho styl asi nejsem zvyklá), jakmile se ale "akce" přesune do komorního dramatu vězňů v táboře, prim začnou hrát herecké výkony a snímek podstatně nabere na síle. V mých očích ale Christiana Bale, který opět podstoupil jednu ze svých extrémních fyzických transformací, zastínili totálně tělesně a mentálně zdecimovaní zajatci Steve Zahn a Jeremy Davies. Naturalismus zde není v žádném případě prvoplánový, spíše jen "šokový" (když vezmeme v potaz, čím vším jeden z hrdinů prošel, co vše už vydržel a pak stačí zlomek vteřiny, aby to vše vyšlo úplně na zmar). Neokázalý, intimní "válečný" film. ()

Axident

Nenudil jsem se a ani na okamžik jsem to nchtěl vypnout. Bale není úplně můj kůň, ale nemohu říct, že by mi vadily výkony kohokoliv či scénář. Ale když to celé skončilo, nezůstalo ve mě nic, jen pocit, že bych se bez tohohle filmu celkem dobře obešel... Sorry. (Další již tradičně přivyšinutá role pro Jeremy Daviese.) ()

in4mator

Poctivý válečně-dobrodružný film, který se úspěšně vyhýbá žánrovému klišé, aby pak v závěru dostál původu svého vzniku, i když režisér je původem Němec. ()

*Colorado

Christiana Bala můžu a v kombinaci s tím, že je film podle skutečné události, jsem neodolal. Sice jsem krom hlavní zápletky (pilot sestřelený v období předvietnamské války v jižní-jihovýchodní Asii) vůbec netušil do čeho jdu, ale vůbec nelituji. Bale nezklamal a zahrál nadprůměrně a celé je to pojato tak trošinku jinak. Přímočaře a bez zbytečného nabobtnávání, což zní vzhledem ke 126-timinutové stopáži divně, ale mám na mysli především to, že je to film o Dieterovi Denglerovi. Šetří se akcemi, hudbou i vedlejšími postavami (uvítal jsem, že se nerozvíjelo to, jak dopadli ostatní). Nevim, do jaké míry jsou části s mučením a celým zajateckým táborem realistické, ale bylo to přinejmenším naučné (aneb další položky do seznamu, jak bych nechtěl být mučen). Doporučuji všem, kteří mají rádi filmy podle skutečných událostí, filmy ze zajateckého prostředí a nebo filmy s pohledem na hlavního hrdinu a jeho psychické pochody (a'la Trosečník s Tomem Hanksem). ()

mala_kea

Christiana mám rád. V tomto snímku se zase perfektně předvedl, nic jiného jsem ani od něj nečekal. Když zhodnotím samotný film tak do doby, než utekli brilantní kousek, poté ale velmi zchaotičněl a stal se lehce. Ke konci však opět nabral na obrátkách, jen je škoda, že ty obrátky se neustále houpaly pod stejným větrem, čili ta poslední 3/4 hodinka nemá už co nabídnout a zbytečně děj protahuje. Potitulkovou část raději nekomentuji. I tak ale snímek více než zdařilý a má rozhodně co nabídnout. ()

Lars

Christian Bale - to byl hlavní důvod, proč jsem si tento film sehnal. Nic by se nestalo, kdybych film nechal u ledu. Jednoduše to nebyl můj šálek čaje. A nemyslím si, že by to mohla napravit druhá projekce, škoda. ()

strikeman

Bohužel téma války ve vietnamu už bylo tolikrát a z tolika různých úhlů pohledu a tolika způsoby ztvárněno, že natočit na toto téma něco nového, neotřelého nebo třeba i šokujícího je zhola nemožné. Vidět Temný úsvit před takovými dvaceti lety, možná bych se s hodnocením dostal i na 70%, ale dnes už tímhle nemůžu být ohromen. Pozitivem snímku jsou určitě herecké výkony, nicméně děj, který je v něm obsažen, by šlo ve stejné kvalitě podat i za hodinu dvacet (a to možná přeháním) - jinými slovy je to jedna velká nuda... ()

Akana

Vietnamská válka zase trochu jinak. Herzog se zaměřil na psychický rozklad zajatců uprostřed džungle v kontrastu s bezmezným optimismem a odhodláním jednoho nich se osudu vzepřít. Nekonají se akční orgie, politická agitace (jedno v jakém směru) ani existenciální hlubiny. Tady jde čistě o vůli přežít. Film je pomalý, ale jinak se těžko dala vyjádřit úmornost života v táboře i vyčerpávajícího útěku. Herzog svojí minulost nezapře, ale přece jen jde divákovi naproti víc, než v minulosti. Jen ten konec bych nemusel. Někdo jiný by to asi natočil s ještě větším patosem, ale stejně bych titulky spustil už na břehu řeky. 90% ()

kacirek_

Bale opět předvedl excelentní výkon a já jsem z něj byla opět vyřízená. Velmi mě překvapil i Zahn, kterého znám z né moc dobrých komedií a tady se teda ukázal. Příběh podle skutečné události je silný, i když člověk od začátku ví, jak vše asi dopadne. Závěr filmu si ti američani mohli odpustit, pro mě to skončilo v helikoptéře:-).Já osobně bych teda v tý džungli nepřežila asi ani hodinu, páč hadi a hmyz nepatří mezi mé oblíbence....(natož pak Vietkong). ()

agassi68

Skupinka zajatcov na čele s Baleom a psychicky odrovnanými Zahnom a Daviesom sa pokúša utiecť s vietnamského zajatia. Prostredie úchvatné, najmä letecké zábery s úvodu, psychológia postáv vykreslená takmer presne, dokonalý kasting. Hercog vie navodiť atmosféru a chýbal mi pri tom len jeho dvorný herec Kinski.. ()

drankeryth

Vietnamsku tematiku mam rad, ale tu ma to nejako extra moc nebavilo. Nudne dialogy americkych vaznov hlboko v dzungli nebolo zas to prave mna, ja som skor ocakaval, ze sa tam objavi aspon nejaka nepatrna akcia, ale vsetko sa to len odohravalo v tom zajateckom tabore. Len pri konci filmu sa aj dostal priestor pre utek z toho tabora. Ten uz bol o nieco zaujimavejsi. Pri zaverecnych titulkoch som sa docital, ze to asi bolo natocene podla skutocnej postavy, ktora v tej dobe tam bola. Hlavnu rolu dostal jeden z mojich oblubenych hercov a to Christian Bale a Steve Zahn si tu zahral tiez, co je dost netypicke, pretoze on je skor znamejsi z komedii a nie z vojnovych dram. On utek neprezil, co ma prekvapilo a to dost brutalnym sposobom ho zabili. Celkom v pohodicke natoceny film, ktory nikoho neurazi:) ()

Hapretor

Čekal jsem něco více akčního a více tahání za nervy. Polovina filmu je spíše takové kecání a ukázka dovedností pana Dietra, že by s tím mohl do receptáře. V pár chvílích je to drsné, jinak však nudné. Za Balea ale dávám * navíc. Je to prostě oblíbenec, a i když tady nepředvedl nic světoborného, tak si ji zaslouží. Konec mi přišel přitažený za vlasy. Taková kamarádská parta ta jejich celá loď - Amíci prostě museli ukázat, jak jim záleží byť jen na jednom zatoulaném vojáčkovi, který ani nemá pořádně vysokou hodnost - viz Zachraňte vojína Ryana. ()

Gumby

Válečný filmy nemusím. I ty údajně nejlepší mě víceméně nudily a připadaly mi na jedno brdo. Jo, válka je vůl. Víme. Tohle je ovšem výjimka. Asi i proto, že válku ani nijak explicitně neodsuzuje (Dieter se ostatně na konci chce asap do války vrátit - zážitek ho vůbec neovlivní) a dost ji upozaďuje ve prospěch žánru útěkovýho. A Herzog prostě umí natáčet džungli jak nikdo jinej. Poprvé mi tenhle Vietnam (Laos) připadal ve filmu uvěřitelnej. Jinak se připojuju k tomu, co tu píše Trellíno a předstírám, že poslední scéna ve filmu není. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků