V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

casioa....

Pre mňa rozhodne jeden zo slabších pohľadov na "battlefield Vietnam", v Laose. Bale oduševnený (ostatné, ako v každom filme, kde hrá) a Zahnova najvážnejšia rola vôbec-aj keď ku koncu "stratil hlavu" (bohužiaľ, doslova :). Ale, nasadnutie do vrtuľníku, to bola iba polovica cesty..."back from Vietnam"... Trochu-ízipízi-koniec. ()

Baffer

Další zajímavý film z Vietnamské války, jehož hlavními hrdiny je (opět) skvěly Christian Bale a nevyspitatelná džungle. Dieter Dengler (Christian Bale) je americký pilot, který je sestřelen a zajmut. Spolu s dalšími vězní naplanuji utěk, ale bohužel ne vše dopadne tak jak by si přálí.... Film, ve kterém Christian Bale zhodi 20kg, přece nemůže byt špatný :) ()

rozbris

Další z mnoha filmů z Vietnamské války, kdy spadne pilot (Christian Bale) a je zajmut, naplánuje útěk....a dál se nechte překvapit:-) Film byl natočen podle skutečné události, je tak dobře věrohodně natočen, že i kdyby nebyl pravdivý ale vymyšlen tak Werner Herzog to natočil velmi realisticky, až bych tomu uvěřil. Přeji hodně slz, mě to dojalo. ()

honzii

Film, jenž se svým skromným pojetím ztratí pod nánosem patetických, drahých filmů o Vietnamu, přitom nabízí velmi silný příběh nenuceně podaný. Jestli něco Christian Bale ztělesňuje, je to odhodlání, drzost a vychytralost. Do této role se ovšem hodil stejně dobře jako ostatní. Režisér mi nedovolil nudit se ani na chvilku, dokázal mě vtáhnout do džungle a projít si tím srabem s postavami. Na konci filmu jsem byl vyřízený, bolely mě nohy a měl jsem chuť na stejk. ()

Mistickzz

Taká zmes psychologie, drámy, thrilleru a akcie so šťipkou humoru a sarkazmu. Páčilo sa mi, že to nebola len čistá survivle dráma. Džungla tomu všetkému dodávala skvelú atmosféru so slušnou hudbou a Christian Bale bol opäť kvalitou. Príjemne ma prekvapil Steve Zahn, ukázal, že nie je len trulo čo sa zosmiešňuje v komédiách, ale že vie zahrať aj vážnu postavu. 75% ()

cachina

Werner Herzog tentokrát přivádí na plátna kin (k nám se teda snímek dostal jenom na DVD) válečný film z dob vietnamské války. A jak je u režiséra typické natočil si to po svém. Jako námět mu posloužil skutečný osud německého letce ve službách americké armády Dietra Denglara. Kdo čeká typický válečný akční snímek plný boje, bude zklamán. Akci zde najdeme velmi poskrovnu. A k tomu ještě např. scéna sestřelení letadla není příliš digitálně povedená. Temný úsvit je spíše psychologické drama, kdy se hlavní hrdina musí vypořádat s džunglí a vietkongem. Úvod snímku je velmi krátký, na bitevní lodi se ani pořádně neohřejeme a hned se ocitáme na útěku s tlupou vojáků v zádech. Režisér si téměř po celý film vystačil s několika málo herci, kteří si jak je u něho zvykem museli projít jak fyzickou, tak psychickou zátěží. Natáčelo se v reálu a herci se nám přímo před očima proměňují v hubené (někdy i psychicky narušené) trosky. Herzog také střídá dlouhé rozhovory se scénami, ve kterých nepadne ani slovo (např. úvodní scény mučení oddělené zatmívačkami se obejdou bez jediného slova). Kamera je někdy až dokumentaristická, roztěkaná a ruční. Pro milovníky akce bude snímek nejspíše zklamáním, ale pro někoho může znamenat opravdový a silný zážitek. Jen poslední poznámka na závěr - asi nejlepší výkon Steva Zahna, jenž se nám představuje v roli, ve které ho už asi neuvidíme. ()

jirijost

Jak už napsal třeba Hal_Moore, úvod byl opravdu otřesný a já už si po pár minutách říkal "tohle se mi líbit nebude". Tak jednoduché to ale nebylo, jakmile se děj dostal do zajateckého tábora tak film nabral skvělých obrátek, přestože se hodinu skoro nic závažnějšího nedělo, tak mě právě tahle část filmu bavila nejvíce. To plánování útěku, přežívání v nelidských podmínkách, to se opravdu Herzegovi moc povedlo. Následný útek a probíjení se pralesem nebylo o nic horší, na konci mě ale zklamala smrt Steve Zahna, kterého jsem si na celém filmu oblíbil ze všech postav asi nejvíc, byl opravdu skvělý. Kvůli tomu slabému začátku bohužel nemůžu dát plný počet ale celkově se mi Rescue Dawn moc líbil. ()

666Carnage

Výborný Christian Bale, který má k ruce dobře hrajícího Stevena Zahna. Silný příběh s neuvěřitelnými momenty. Muselo to tam být hodně těžký. Díky odhodlání to ale zvládl. 90% ()

Torako.chan

Líbil se mi způsob jakým je film natočen, člověk z toho měl občas pocit, že už stačí jenom natáhnout ruku a spadne tam taky. Výborné byl Steve Zahn a Jeremy Davies(ačkoliv ten hrál hroznýho šmejda zato bravurně). Akorát to balancuje trochu mezi zajímavým a nudným, některé pasáže mi přišli příliš dlouhé. Jinak pěkně autentické a skvělé herecké výkony. ()

Autenticita

Statečnej chlap (hurá). Ale bombardování vietnamských (nebo laoských) chatrčí, to jsem si říkala, jestli to může někdo normální dělat. ()

Lookass

Rescue dawn je inšpirovaný Herzogovým dokumentom Little Dieter needs to fly (1997). Ide o autentickú výpoveď amerického letca, ktorý sa po rokoch vracia na miesta, kde bol väznený po tom, ako ho zostrelili nad Laosom na začiatku vietnamskej vojny. __ Herzogovi sa darí aj v hranom filme sprostredkovať vysokú mieru autenticity a realizmu, ktoré podporuje často „roztrasená“ kamera, bezchybné herecké výkony a postupné stupňovanie atmosféry beznádeje.__ Dieterova snaha o prežitie (džungľa) a túžba po slobode (tábor) v niektorých momentoch pripomína Newmanovho Cool hand Lukea, alebo postavu Stevea McQueena v The great escape. Herzog už viackrát dokázal, že charizmatický herec (Kinski, alebo Bale) a natáčanie ďaleko od civilizácie pre neho neznamenajú obmedzenie, ale naopak, výzvu. Posledná tretina svojim spracovaním dezilúzie podľa mňa zachádza na úroveň najlepších (proti)vojnových filmov, aké boli kedy natočené. Škoda niektorých drobných nedostatkov (hlavne v úvode a závere filmu), ktoré kazia inak veľmi príjemný dojem z najnovšieho Herzoga 9/10 ()

panWolf

Do 5 hvězd teda fakt moc nescházelo.Celou dobu jsem byl jako na trní,jestli se z toho dostanou oba uprchlíci a bohužel došlo k naplnění mého tušen o tom,že z toho vyleze jen jeden. nemám nějak zvlášť rád happy endy,ale tady by mi fakt nevadil. ()

bila.tecka

Moje první setkání s Herzogem a hned taková podivnost. Pozvolné tempo mě neustále nutilo přemýšlet o žánru, strádání v zajateckém táboře Vietkongu bylo působivě syrové (aby ne, když Christian Bale si po Mechanikovi zkusil další radikální půst... a infikoval touhle metodou i Jeremyho Daviese). Nakonec mi vychází film o silné vůli v nelidských podmínkách. ()

Ilhan

Dal bych víc opravdu rád filmu, ve kterém hraje Christian Bale. Samozřejmě že má film své kvality a není jich málo. Na můj vkus to bylo ale až příliš utahané a celkově to ve mně nevyvolalo nijaké emocionální rozrušení či alespoň emocionální záškub a to ani v závěru, když ho konečně našli. To je hlavní důvod proč pouhé tři hvězdy. 69 % ()

dopita

Na filmu je nejzajímavější to, že je natočen podle skutečných událostí. Navíc je natočen realisticky, nemám problém věřit, že se to všechno seběhlo tak, jak je nám předkládáno. Nícméně kdyby byl film o něco kratší, byl by taky lepší. Navíc nemám rád Christiana Baleho, takže jen průměrný hodnocení. ()

Mičl

Slušné drama s reálným základem z prostředí zajateckého tábora o zaplacení velké daně za dlouhou cestou na svobodu. Silný příběh Dietera Denglera německo - amerického pilota, který se ocitl za nepřátelskou linií nelítostného Vietkongu. Christian Bale byl v jeho roli neuvěřitelně přesvědčivý a díky němu jsem se vžil do toho krutého osudu. I Steve Zahn a hubeňour (s trefným nápisem Quo Vadis na zádech) Jeremy Davies předvedli ve vedlejších rolích povedené výkony. ()

Merkin

Asi to dělá inspirace skutečnými událostmi, že některé jevy mně připadaly dost násilně ukončené, rozpačité, nedomyšlené, nevysvětlené a ,,americké", ale jinak pěkný snímek, slušně psychologicky i obrazově zpracovaný, pochopitelný, uvěřitelný. Jak říkám, jen ten fakt, jakým podivným a nedůstojným způsobem scénáristé odstřihli Denglera, absence jediné zmíňky o zbylých uprchlících, nehledě na to, že nikdo nevysvětlil, v čem a proč zklamali, navíc ten ostře americký závěr s únosem a mírně přihloplou řečí, jen to ubírá Temnému úsvitu(proč vlastně takový název, když v originále jde o úsvit spíš jasný, záchranný) na hloubce. Jak říkám, to asi způsobila odžitá realita v pozadí, jinak pěkná věc, herecky Balea převyšovali Zahn i Davies, ale stále pěkné, velmi pěkné. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků