V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

RomanT

3, 5 s přimhouřením (spíše zavřením) očí nad prvními a posledními minutami. Sebetrýznitel Bale se pro roli opět obětuje, tentokrát zhubl "jen" o 25 kg. ()

PatrikP4

Slušná věcička... Krása krajiny, slušné drama, perfektní kamera... K plnému počtu u mě chybí něco, nevím přesně co... Jediná scéna která my přišla taková divná a vůbec jsem jí nestíhal, byla kdy Stevenovi Zahnovi usekly hlavu (jestli je viděl správně) ta scéna mohla bejt trošku lépe natočená... Ale jinak tomu není rozhodně co vytknout... ()

Tony.Frisco

Tam kde hrá Christian Bale sa nemôže nič pokaziť, keby mám hodnotiť len jeho filmové výkony dal by som plný počet avšak nebol to zlý film ale neviem sa rozhodnúť zda si zaslúži vyššie hodnotenie. Myslím , že spracovanie filmu čo sa týka hlavne úteku z tábora si zaslúžilo lepšie prevedenie. Avšak čo narobím tak to bolo podľa skutočného príbehu takže asi nič ..... ()

fafejt001

Jelikož je to podle skutečnosti , dávám pět * .Opravdu šílené to muselo být . Jak to zvládl , ten Dieter klobouk u hlavy dolů !!!!!!!!!!!! ()

jjjerry

Začátek byl hodně slabý, myslel jsem, že koukám na starší film (co se kamery a efektů pádu letadla). Jak kdyby prvních 15minut točil někdo jiný. Postupně ale děj přidává na obrátkám, vztahy postav se stupňují a atmosféra taky. Skvěle zobrazená džungle. Vtáhne vás do děje, bude mít pocit že slyšíte džungli ještě u titulků a budete se ohánět za otravným hmyzem. Finále je dechberoucí, vryje se pod kůži, dojemné. ()

Saxos

Celkem realisticky vypadá, že se filmový štáb přesunul do pravé džungle a pořádně se tam vyřádil. Herecké výkony všech velmi dobré. ()

Karbos

Popravdě jsem se po shlédnutí domníval že se jedná o tipickou žánrovku z konce devadesátých let. Rok 2006 jsem nečekal, ale určitě to mělo ten feeling a už z nostalgie k tehdejší tvorbě dávám **** i když přiznávám, chvílemi jsem si u toho zívnul :) *IDEOLOGICKÉ ZAMĚŘENÍ: 2/10 MÍRA ZÁVADOVOSTI: 1/10 viz profil ()

Kozlowski8

Příběh amerického letce, který byl při svém prvním letu nad Laosem sestřelen a poté prožil peklo v tamním zajateckém táboře, z něhož se mu podařilo uprchnout... Psychologické drama s obrovsky silnou atmosférou a realisticky syrovým prostředím zajateckého tábora a laoské džungle, bravurně vypracované charaktery postav, včetně těch laoských a parádní představení trojice Christian Bale, Steve Zahn a Jeremy Davies v jejich úlohách. Celý tvůrčí štáb, v čele s Wernerem Herzogem odvedl skvělou práci. 80 %. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočená dráma zo zajatia a úteku vojenského pilota počas vietnamskej vojny. Christian Bale podal v úlohe Dietera Denglera výborný výkon. Produkcia perfektná, príbeh dramatický, hoci väčšia časť je plánovanie úteku a skrývanie sa. Okrem úvodného bombardovania a jednej krátkej prestrelky sa akcie nedočkáte. Hlavnými nepriateľmi sú hlad a chlad. ()

montelie

Po letech druhé sledování...:-) Tehdá jsem dal čtyři. po půl hoďce sebral jednu, teď druhou...kam to povede, uvidíme... ()

kennyzero

Válečné drama Rescue Dawn je zkrátka jedním z nejlepších filmů, které jsem měl tu čest poslední dobou vidět , pro mě překvapení roku 2007. ()

MIHLIK

Jeden z vinikajících válečných snímků vyděný za poslední dobu hravě předčí i Vlajky našich otců i Dopisy z Iwojimy jakožto nové válečné snímky( i když z jiné doby a jiné války) výborný Steve Zahn a super Chris Bale. 90% .Prostě bomba na kterou sem se nesmírně těšil a nesklamal mě. ()

Camp_nou

Vůbec panu Herzogovi nezávidím práci s takovým námětem, jako je dvouhodinové přežívání amerického letce ve vietnamské džungli. Ovšem i tak je to díky skvělému Balemu, kterému sem věřil snad i tu larví pochoutku, koukatelné. Na film USA z válečného prostředí překvapivě málo scén s vyzdvihováním americké hrdosti a oddanosti za vlast, ani to ale neudělá z Temného úsvitu víc než mírně nadprůměrný dezert pro relax u večerní televize po těžkém pracovním dnu. ()

Pumla

Opravdu netuším, proč je tento film tolik opěvován, já jsem na něm neshledal snad mimo jedné scény nic zajímavého. Bale se bohužel už od začátku tváří jako chovanec nějakého ústavu a během jeho uvěznění se mi chvílemi zdálo, jakoby se spravoval. A když jsem v jednom ze spoluvězňů poznal Stevena Zahna, protočily se mi panenky. Asi to bylo těmi vousy, ale musím uznat, že mě jeho herecký výkon mile překvapil. A tak, i když mám Balea rád, dávám 2,5 * hlavně za Zahna. ()

FireBlader

Nezapomenutelná atmosféra filmu, skvělé herecké výkony, citlivá režie. Jen ten konec moh bejt míň juchací, ale i tak za 5 rudých pěticípých. ()

garten

Čakal som akciu objavila predomnou psychológia. Slabé efekty, film zachraňujú Bale, či Davies od titulu : béčkový. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků