V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

kurcatovium

Ač ho zrovna nemusím, Bale to zahrál dobře, to se musí nechat. Před čím je ale potřeba smeknout, to je výkon Steva Zahna, který tu Balea s přehledem strčí do kapsy. A i když džungle vypadá fantasticky a hnusné scény jsou opravdu hnusné, celkový dojem je takový, že film stojí na hercích, kteří to dost táhnout nahoru. ()

Moviemaker

Dlouho mi myslenka hlave vahala jestli 4 nebo 5 hvezdicek, nakonec 5 zvitezila nebot dlouho zde nebyl pravdivy pribeh plny nejistoty a myslenky zoufalstvi a co bude dalsi sekundu nejasne. Obzvlast se mi libila druha polovina filmu kdy Duan umira, v ten okamzik ve me zavladnul smutek. ()

VasaX

Žádný velkofilm se nekoná, ale také si nehraje na něco, co není. Každopádně to není ztráta času, naopak. Svižný děj, žádný heroický epos ani akční hysterie. Jen příběh obyčejného sestřeleného pilota a jeho cesty ze zajetí, který nenabízí nové filmové zážitky ale po celou dobu nenuceně zaujme. ()

dANo

Bez akýchkoľvek výčitiet dávam 100%, lebo tento film ma jednoducho očaril... Nielen po hereckej stránke (ktorú všetci chvália a niet pochýb, že výkony Balea spolu s Daviesom a Zahnom sú absolútnym pozitívom tohto diela), ale hlavne ten spôsob, akým sa režisérovi podarilo z psychicky náročnej a doslova extrémnej skutočnej udalosti spraviť pútavý dobrodružný film s úžasným humorom a citom pre gradáciu príbehu. Počas sledovania som sa ani na chvíľu nenudil a s napätím som očakával, ako sa Dieter dokáže svojim optimizmom prebojovať aj cez tie najdrsnejšie situácie. Najkrajšie na celom filme bolo samozrejme plánovanie úteku z väzenia, ale potešil aj minimalistický úvod, či pompézny záver... :o) ()

SkyHawk

Takové nemastné neslané, spíše psychologické, než válečné drama s průměrným výkonem hlavního hrdiny. Až zajímavější konec zvedá mé hodnocení na 3*. ()

hroubek

Po skončení filmu mám stále pocit, že jsem neviděl nic výjimečného.Nespíše to bude tím, že jsem si film představoval trochu jinak než nakonec byl.Ani moc dobře mě nesedlo vyprávění, které bylo výrazně pomalejší.Ještě, že ve filmu byly talentovaný herci, který vytahují film ve slabších částí.Zajímavý snímek, kterému by prospěla kratší stopáž nebo nějaké zpestření. ()

Ceres

Bale je skvělej a Klaus Badelt se svou krásnou hudbou z toho dělá pěkný film. Celkově je to bohužel jen lehký nadprůměr, ale tenhle film určitě stojí to za podívání, za mě 60 %. ()

VanTom

Nikterak efektní, naopak až stroze komorní utrpení v zajateckém táboře někde v Laosu na začátku vietnamské války, které věrohodně sleduje živoření pár vězňů, postupné přípravy jejich útěku a následné prodírání hustou džunglí. Nezlomnost člověčího optimismu, "fyzické" herectví, krásná krajina a zároveň chladná, odtažitá režie přinášejí silný, vcelku nevšední zážitek. ()

Prekarkar

Silný příběh, byl zde obrovský potenciál, leč nepodařilo se mou osobu dostat do stavu, ve kterém bych rozdával pět hvězd. Myslím, že trojka je z mé strany maximum! ()

davidek

Dlouho jsem odkládal temhle film, protože filmy o válce mě vždy rozhodí a nejinak tomu bylo i po shlédnutí Temného úsvitu. Velmi dobře vytvořený film se všemi detaily včetně muziky. ()

jitrnic

Vůbec nic nového film nepřinesl, jen pár scén, které jsem příliš nepochopil a velmi se snažícího a o to více přehrávajícího Christiana Balea. Steve Zahn a Jeremy Davies zde hrají velice slušně. ()

Warsheek

Od válečného filmu bych očekával co nejvetší možnou autenticitu. Té jsem se v Temném úsvitu nedočkal. Nevadí. I tak se dal film překousat celkem pohodlně. Christian Bale podal obstojný výkon ve snímku, který mi v paměti asi na dlouho neuvízne. ()

D28

Myslím si,že Christian si tento film vybral z nasledovných dôvodov/ale sú to čisto moje špekulácie/-je to skutočný príbeh psychicky silného človeka,ktorý sa nevzdáva, a on mu chcel vzdať hold.Pilota ako bol jeho otec.Muža,čo od malička zbožňoval lietadlá a on si chcel zaspomínať na staré časy so Spielbergom pri natáčaní Ríše slnka.Chcel dokázať,že sa nebojí ďaľšej výzvy na tému "ryžová dieta"/až pri natáčaní sa dal vyhecovať a vylepšil si ju červíko-bielkovinami/. Rád spolupracuje s neamerickými režisérmi.Optimistu ako Dieter vo svojej zbierke ešte nemal/a ako sa zdá, dlho ani mať nebude/.Vyžíva sa,keď točí v blate a špine...Samozrejme nie len vďaka nemu sa podľa mňa film vydaril.Výborný režisér mal skvelých hercov,ktorí postavám obetovali rovnako veľa ako Christian.Ale určite najväčšie ocenenie pre herca je pochvala od členov rodiny Dietera Denglera,ktorí konštatovali,že ho zahral tak vierohodne,že mali pocit,akoby na plátne videli jeho samotného.Reálny hrdina v reálnom príbehu-áno,niekomu sa to môže zdať nudné,mne sa naopak páčilo,že tam Herzog nasilu nič akčnejšie,či prekvapujúcejšie nevmontoval. ()

mirec88

Silný film o boji za slobodu a prežitie, ktoré jednoducho mám rád. Síce ten amerikanizmus na konci bol ako vždy prehnaný, ale to sa dá prehltnúť. Obsahuje aj niekoľko silných scén, ktoré boli na môj žalúdok nechutné, ale v podstate keby som bol ja v džungli ktovie čo by som robil a jedol ja. Hviezdičku musím dať dole za strašne zlý český dabing a až to budem vidieť v origináli, tak hodnotenie asi zvýšim. ()

MI-380

Další Herzogovo pohádkové, přitom pravdivé a zároveň originálně polopatické a popisné dobrodružství. Na jedničku je pouze výkon Christiana Balea, jeho šikovný a nezdolný americký Němec Dengler patří do galerie těch nejsympatičtějších vězňů na útěku. 65%. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků