Rovnováha světla a temnoty ve světě Zeměmoří je vychýlena, lidé přicházejí o jistoty, přestávají věřit sami v sebe a čarodějové přicházejí o své schopnosti. Mladý princ Aren sužován úzkostí uteče za znepokojivých okolností od královského dvora. Jeho bezcílné pouti dá směr setkání s arcimágem Krahujcem. Na jejich společné cestě Aren poznává dívku Theru, která skrývá velké tajemství. O Arena se začne zajímat Krahujcův dávný protivník, zlomyslný mág Pavouk převtělený do podoby ženy, jenž se pídí po tajemství věčného života. Strach ze smrti nejprve Arena, podobně jako Pavouka, přichyluje k temnotě. Hrdina však poznává, že jediná cesta, jak přemoci úzkost, vede přes nalezení lásky k životu. První film Góra Mijazakiho, syna Hajaa Mijazakiho, odkazuje k jedné z nejpopulárnějších ság západní literatury „Zeměmoří“ a vzdává hold její autorce Ursule K. Le Guinové. (Aerofilms)

Kali4

Když mi kamarád před lety doporučoval knihu Čaroděj Zeměmoří a já jsem se ho zeptal, o čem to jako je, řekl, že je o "pravých jménech" a dál že už uvidím sám. Pokud teď zpětně prohlásím, že jeho popis byl "velice nedostatečný", jen bych tím urazil tvorbu paní Le Guin v celé její šíři a hloubce. Zároveň ale tak trochu tuším, že tím chtěl říct víc, než se zprvu mohlo zdát. Samotné filozofické otázky po "esenci a existenci" či něčem jiném tu hrají určitou roli, mnohem větší roli ale hraje jejich zajímavá aplikace v praxi Zeměmoří. Čarodějové tu jako brutální mocipáni a doslova polobozi brázdí vlny oceánů a formují matérii jsoucen i samotné jejich bytí k obrazu svému (tfuj, jak se mi sem dostal Tomáš Akvinský?) prostřednictvím pravých jmen. Neděje se tak náhodou - svět, do něhož je děj zasazen, nápadně připomíná biblický svět stvořený křesťanským Bohem, svět v podstatě stvořený jako dobrý, v němž je sice "světlo" a "tma" odděleno, ale hranici mezi nimi lze překročit až příliš snadno. Asi nikoho nepřekvapí, že ti, kdo hranici nejčastěji překračují, jsou právě čarodějové, kteří, vedení osvětlujícím rozumem a touhou po vědění, pátrají po pravém a nekonečném bytí, jež v jejich očích nabývá nejčastěji podoby všehovlády a především nesmrtelnosti. Nemohou se spokojit s limity a omezeními, ale jakmile prolomí hranici, naruší rovnováhu, způsobí katastrofu a nakonec nenávratně změní i sami sebe. Nepřísluší jim totiž znát odpovědi na všechny otázky ani svévolně manipulovat s esencí a především existencí. Hlavní postava, Krahujec, zákonitosti stvořeného světa přijal a smířil se stím, že na některé otázky se nesmí hledat odpovědi - ty náleží do "zjevené" pravdy. S pravými jmény se musí zacházet opatrně a zodpovědně a rozum sám nestačí na to, aby obsáhnul celou pravdu bytí. Proč se tu takhle rozepisuji? Inu, poněvadž filmařům se to dokonale podařilo přenést na plátno. Nijak nevadí, že se vlastně jedná ne o jednu, nýbrž o dvě zfilmované knihy série. Děj se místy trochu tříští a zákonitosti světa je občas poněkud obtížné pochopit, ale přes to přese všechno jsou myšlenky stále stejné a koherentní. Pomalé tempo vyprávění a důraz spíše na činy než slova jen umocňuje podstatu, že slovo jako myšlenka sice stojí na prapočátku akce, ale až bytí ve světě a jeho interakce s ním mají skutečný, formativní dopad. ()

Kalidor_

Animovaný skvost, kde každý záběr je pastvou pro oči. Nádherný, dojemný, nespěchající a zároveň nenudící příběh, krásná hudba. Děkuji za tento zážitek! ()

Composter

Krásné, pomalé, poutavé a velmi epické fantasy. Není to akční řežba...spíše pročítání fantasy knížky...do Středozemě bych se vracel neustále :) ()

jefff

S knihou to nemá vůbec nic společného. A je škoda, že tvůrci si s příběhem víc nevyhráli, protože tohle žádný zázrak není. Tady se dalo vytěžit mnohem více. Ale jakousi pěknou atmosféru to má. Zejména v první části. ()

Niella

Nie, uz ziadne slovne spojenia typu : Goro sa na (ne)potatil. Postavy su v mnohom nepochopitelne, niektorych vyznam nie je vobec vysvetleny, ale na druhej strane, taky pocit som velakrat mavala i v Hayao-vych filmoch (i ked v urcite mensje miere). Pribeh ma vsak nadhernu animaciu a uzasnu atmosferu, postava Kumy ako zapornej postavy je vynikajuca. Pomale tempo...mi vobec nevadilo, dokonca mi ani neprislo az tak pomale. Chyba je v tom, ze som necitala kniznu predlohu a doteraz neviem, ci film bol akesi volne pokracovanie knih Ursula le Guin, alebo nedaboze spracovanie ktorejsi knihy. Mozno preto bol divak ochudobneny o vyznam niektorych rozhovorov, co vsak nebol az taky vazny problem. ()

BMAJTZ

Vím není to Mijazaki na kterého jsem chtěl původně kouknout, je to jeho syn a to byla první chyba. V hlavičce filmu jsem viděl draka a v popisu dobrodružný a fantasy, tak nějak jsem očekával něco ve stylu Zámku v oblacích, bohužel jsem se nemohl mýlit více. Jasně animace perfektní ale ten příběh je neskutečná nicneříkající a místy dosti zmatená nuda. Dvě hodiny byly ke konci už skoro k nevydržení protože se tam zhruba 40 minut vůbec nic neděje a to jak hlavní postavy orají pole mě zrovna u fantasy fakt nezajímá. Smutné je to, že ten svět měl docela potenciál, zkažené město, čaroděje a podivné bytosti, navíc dobře a srozumitelně skloubeno jako zde mohlo vyústit v mnohem zajímavější snímek. S klidným srdcem nedoporučuji. ()

psychoJoa

Jsem trošku zklamaná. Film opět ukazuje krásný fantasy svět, do kterého nás ale nepustí - a to z mého pohledu filmu ublížilo nejvíce. Je tu až moc filosofie, kterou už nakonec nešlo brát ani vážně nebo ji vstřebávat. Minulost postav je jen útržkovitě předána... konec jen zlehka nastíněný. Temná a ponurá atmosféra mi vůbec nevadila, naopak bych téma smrti i více rozvinula, aby bylo možné záporáka lépe pochopit (jinak na mě opravdu působil komicky). Byl by to jistě krásný a skvělý film, kdyby se tvůrci odhodlali do něj diváka více vpustit... ()

Koda

Je den, kdy prostě nemáte co dělat a tak se rozhodnete jít na nějaký ten film do kina... a ono bum. V zásadě není moc na co se dívat, Leden bývá takový spíše rozjezdový. Tak jsem si řekl, že si udělám hezký den a dám si na seznam toto anime, které mi vyšlo i celkem časově + jsem si večer zpestřil pizzou. Ale to vám může být dost up**ele, když chci zrecenzovat tento film. Tato story mě docela překvapila, docela i pochopitelné anime, které je zajímavé tím, že si doslova hraje s city lidí, kteří na konci někteří brečeli. Ono v zásadě, když si vezmeme, že život je fakt jen jeden a každý jednou zemře, je opravdu slabá stránka pro všechny. Ačkoliv byl začátek takový spíše zbrklý a člověk si musí sám domyslet, jak by příběh mohl začít + ta nečekaná reakce hlavního hrdiny, tak průběh filmu byl opravdu skvělý. Dobrodružná výprava do tajuplného městečka plného nástrah po boku čaroděje Krahulce, který se snaží ho chránit a rozuzlení děje, kdy záporák pavouk se snažil oklamat Arena je opravdu pozoruhodný. Konec byl spíše takový... no já nevím, možná jsem to čekal trošku jinak, ale to byl jen detail. Hlavní je, že jsem si mohl skočit kulturně prožít hezký den. ()

HiddenDragon

Primhourim oko a davam o hvezdu lepsi hodnoceni, nez jsem zamyslel vetsinu filmu. Kvuli zaveru. Posledni tretina je opravdu zajimava a nese hodnotne poselstvi, coz dnes maloktery animak. Predlohu amer. spisovatelky Ursuly K. Le Guin neznam, i kdyz ceske preklady existuji, a nedokazu posoudit, jak moc je film verny puvodnimu nametu, ale je v nem opravdu zajimave zakomponovan filosof. princip jin-jang. A at uz clovek veri cemukoliv, uvahy v tehle pohadce jsou moc pekne. Skoda ze vetsina pribehu (prvni 2/3) je dosti zdlouhava a misty nudi. Sluselo by tomu sviznejsi tempo a zkratit na hodinu a pul. Navic po vetsinu filmu jsou pohyby postav nejak pomale, jak v medu. To ten pocit zdlouhavosti jeste umocnuje. K tomu ten trochu podivny padouch muz/zena... Nastesti je tu krasna hudba. Ovsem i zde bych mel vytku. Jsou zde dve pekne japonske pisnicky, jedna na konci a jedna dokonce v deji a rek bych ze s dulezitym textem - bohuzel nevim, proc nejsou prelozeny (ani titulky). To mi opravdu hodne vadilo. Ale jak rikam, leitmotiv je slusny a muze detem neco predat (hl. hrdina je 17ti lety mladik a idealni cilovou vek. skupinu bych tipoval tak 12-15 let). ()

Milano33

Tales from Earthsea je pôvodom japonským, žánrovo epickým fantasy filmom vychádzajúci z knižného cyklu Earthsea (Zememorie) od americkej spisovateľky Ursuly K. Le Guin. Toto fantasy anime je zasadené do Zememoria, čo je fantaskná krajina rozloženia na súostroví, ktoré pozostáva z niekoľkých stoviek ostrovov a malých ostrovčekov. Svet Earthsea je vykladaný z kontrastov, spolunažívania a rovnováhy. Život a smrť, svetlo a temnota, noc a deň, dobro a zlo, láska a strach, tieto dualistické princípy nie len jestvujú v tomto diele, ale predovšetkým utvárajú konečnú podobu tohto fantazijného sveta. Na vyváženosť sveta a protikladov sa kladie obzvlášť veľký dôraz a je to rozhodne hlavným motívom celého snímku. Páči sa mi podstata a mytológia sveta Earthsea, ktorá je práve vystavaná na týchto protikladov a symboloch. I roztriedenie štyroch hlavných prírodných elementov je pozoruhodné, ľudia stelesňujú zem a vodu - čiže živle, ktoré sú pripútané k našej Zemi, draci zase stelesňujú oheň a vzduch, čiže živle odlúčené od nestálosti pozemských hodnôt. Draci v Earthsea sú príťažlivým spôsobom mystifikované, sú vetrom a ohňom i symbolom slobody a voľnosti. Príbehy zo Zememoria lemujú celý rád zaujímavých skutočností i príhodných udalostí. Príbeh okrem svojej dvojstrannosti, tiež atraktívne vyobrazí i dobrodružnú stánku filmu, ktorá postaví naše postavy pred náročné výzvy a do prekerných situácií. A tá Therruiná pesnička je vážne lahodná. ()

Teg

Navzdory některým tvrzením tady musím konstatovat, že jablko sice nepadlo daleko od stromu, ale padlo dost daleko na to, aby se mladý Miyazaji nepotatil. Příběh je sice hezký, předloha známá, příroda nádherná a hudba zvučná, jenže tohle sice spolu s průměrnou režií může znamenat dobrý film, ale bohužel je prosto právě toho, co pan otec uměl nejlépe, hledat krásu v každodenních triviálnostech a maličkostech, hrdinové zakopávají o kameny, tkaničky se rozvazují a kaluže s blátem kloužou. Příběhy ze zeměmoří sice mají poselství, ale bohužel až příliš kýčovitosti a příběhové nabubřelosti, než aby si našly místo v mém srdci. Uvidíme co si Goro přichystá dalšího. ()

Stružák

Hezkej film, kterej je prošpikovanej takovým fajn dobrodružným soundtrackem, ale zároveň film, kterej má nedotaženej příběh. Respektive on tam nějakej nápad je, ale stejně na konci zůstane spousta věcí nevyřešená, nevysvětlená dál (namátkou ty jizvy Geda a Theru). Jo, film mě bavil, ale kdyby někdo natočil "další díl", kde by se těhle několik věcí vysvětlilo, mohlo jít o zajímavou ságu. Takhle jsou Příběhy ze Zeměmoří spíš jedním jediným příběhem, kterému zkrátka k dokonalosti hodně chybí. ()

MadChick

Očekával jsem trochu více od debutu mladého Miyazakiho. Příběhově nemám námitek, ale film na mě působil docela zdlouhavým dojmem a dovedl bych si představit dynamičtější o 15minut kratší verzi. Také mě docela zamrzelo několik nevysvětlených věcí kolem postav obzvláště pak kolem Arrena a Theru. Celkově film rozhodně není vůbec špatný a určitě je to příslib do budocna, kdy by nám ze syna Miyazakiho časem mohl vyrůst jeho nástupce. ()

Darik

Pěkný film, i když bych jej řadil možná do průměru. Ale ty 4* si zaslouží, obzvláště za nádherný hudební doprovod. ()

Asmodin

Docela dobrý příběh. Chyběl mi tu poutavý soundtrack. Je zajímavý, že v málokterým japonským animáči je zobrazen kůň, ani tento není vyjimkou (postavičky se tu prohání na lamách a býcích). Pokud někdo ví příčinu, proč tomu tak je, nechť mi to napíše do vzkazu, díky. ()

kritiklon

Hezký animák s obstojnými fantasy prvky a slušně promyšlenými charaktery postav. Nejlepší byl závěrečný boj s černokněžníkem. Pán prstenů to není, ale jako fanoušek fantasy jsem to ocenil :) . Škoda jen že japonci kreslí vše ve stylu alá Pokémon.....rozmanitost by občas zcela jistě neuškodila. 4* za 76%. ()

Chřástal

Pěkné napohled, ale při psaní komentáře si nevybavuju nic, co by mě ohromilo či jinak zasáhlo. To by zase tolik nevadilo, ostatně ve srovnání s filmy Miyazakiho staršího (což je srovnání možná neférové, ale asi nevyhnutelné) obstojí máloco. Vadilo mi, že se děly věci bez vysvětlení či důsledků jako proměny v draka nebo to, že princ Arren zavraždil svého otce a nikoho to nijak zvlášť netrápí a sám princ ke konci pouze zmíní, že to „odčiní“. Nějak to celé pro mě vyšumělo do ztracena, přestože Čaroděje Zeměmoří jsem kdysi - jako svoji první fantasy – četl okouzlený a pořád dokola. ** a půl ()