Rovnováha světla a temnoty ve světě Zeměmoří je vychýlena, lidé přicházejí o jistoty, přestávají věřit sami v sebe a čarodějové přicházejí o své schopnosti. Mladý princ Aren sužován úzkostí uteče za znepokojivých okolností od královského dvora. Jeho bezcílné pouti dá směr setkání s arcimágem Krahujcem. Na jejich společné cestě Aren poznává dívku Theru, která skrývá velké tajemství. O Arena se začne zajímat Krahujcův dávný protivník, zlomyslný mág Pavouk převtělený do podoby ženy, jenž se pídí po tajemství věčného života. Strach ze smrti nejprve Arena, podobně jako Pavouka, přichyluje k temnotě. Hrdina však poznává, že jediná cesta, jak přemoci úzkost, vede přes nalezení lásky k životu. První film Góra Mijazakiho, syna Hajaa Mijazakiho, odkazuje k jedné z nejpopulárnějších ság západní literatury „Zeměmoří“ a vzdává hold její autorce Ursule K. Le Guinové. (Aerofilms)

Miksa

Tatíkova škola se nezapře. Bohužel jen po stránce animační. Příběh je slaboučký a nerozvinutý. A celý je takový málo magický jak bychom od pořádného anime fantasy očekávali kór od někoho kdo tím byl kojen a koho zaštítí studio Ghibli. Snad další pokus vyjde lépe. (je mi líto Goro, ale každý tě hned bude srovnávat s otcem) ()

diabolique

Priznavam, ze to nebolo dokonale a naozj mi vadilo, ze vela veci tam bolo nepochopitelnych a HLAVNE nevysvetlenych(urcite by to pribehu aj celemu filmu pomohlo). No a preto musim dat len 4*. ALE,...po vizualnej a hudobnej stranke parada!...Ak bol toto Gorov prvy film,...tak super - uz sa tesim na dalsi:) ()

Zombiepod

Prvý krát som zažil sklamanie z japonského fantasy anime. Knihy o Zememoriach mám všetky sčítané a mám ich veľmi rád, porovnávať japonskú tvorbu s niečim takým si však nedovolím a preto by som hodnotil film ako samostatný celok. Gedo senki je príbehovo plytký, emocionálne povrchný a stopážou extrémne prepálený film bez štipky nápadu, v ktorom žiari snáď len niekoľko skvelých úvah o živote a smrti, a viac-menej aj dialógy celkovo. Naštvalo ma však že niečo takto veľkolepé ako Earthsea dokážu ponechať grafikom, ktorí celú svoju prácu odflákli ako sa len dalo a tým pádom film vizuálne pôsobil ako lacný a narýchlo spráskaný gýč. Mocný arcimág a hrdina Zememorí neurobil po celý film nič, okrem orania poľa a intelektuálnych žvástov, ktoré hlavná postava po ňom len celý film opakovala. Kde je tá logika? Bohužiaľ len slabší priemer. ()

Dantte..

Prvnotní počin Gorö Miyazakiho nedopadl tak precizně a dokonale jak jsem si to představoval, ale jedno se mu nemůže upřít, talent má a já se u bezmála dvouhodinového filmu nenudil a dokázal moji pozornost udržet až do závěřečných titulků. Film samozdřejmě trpí několika nevysvětlenými motivacemi hlavního hrdiny (a nebo jsem to pochopil, ale je to až moc krkolomné), občas mám pocit, že je zde méně fantasie jako u Miyazakiho seniora, ale to může být můj subjektivní pocit po zhlédnutí skoro všech Miyazakiho filmů. Každopádně dávám 3* a 70 % a těším se na tohoto nadějného tvůrce co nám dalšího přinese. Příště věřím, že už to bude lepší a budu moct přidat 4 popřípadě 5 hvězdu. ()

karlee

Pěkná snůška fantasy klišé aneb oproti jiným japonským anime trochu chybí originalita. No jo, Le Guinová... Lehká pochvala Jachnické za dabing. ()

fallanga

Fantasy, které zaujme maximálně svým vizuálem, ale ničím jiným. Prostředí je tady opravdu nádherné, od dokonale nakreslených draků, skrze typicky Ghibliovsky roztomilé postavy, až po pohádkově barevné ruiny velkoměsta. Ale jinak je to naprosto prázdné. Na začátku je představen velký příběh a spousta postav, které se později už neobjevují a celé se to soustředí na příběh mentálně nestabilního klučiny, nesympaticky paranoidní slečinky, vesnické kořenářky a dvojice archetypálních mágů. Všechny ostatní aspekty příběhu jsou zahozeny a příběh je uzavřen nudným soubojem, který nějakým záhadným způsobem vyřeší většinu problémů, a ty které ne, tak jsou prostě ignorovány (je fajn, že zlo bylo poraženo, a tak podobně, ale kdo bude teď králem? a co se stalo s tou lodí v původní scéně? a ty služebné? královna co vypadala jako pořádná bitchina? ten druhý drak?). Film ve mě tak probudil dva protichůdné pocity. Na jednu stranu chci pokračování, protože ten svět vypadá zajímavě a jsou tam linky, které bych chtěl vidět dovyprávěné. Na druhou stranu, už nechci zažít dvě hodiny ukrutné nudy v pěkném oblečku. ()

courage

Ako prvotina syna legendarneho Hayiaa je to vynikajuce ale Goro sa ma este stale co ucit. Film ma sice silny pribeh a celkom pekne sa drzi knizky od LeGuinnovej, ale je v nom vela nudnych pasazi. Ale aj tak je to "nadherna podivana" ktora atmosferou zmece beckove Zememorie pod koberec, pricom vsetkemu napomaha opat vynikajuca animacia a hlavne hudba. ()

jafuska

další animovaná pohádka,hodně mě překvapilo, že je to namluveno japonsky, ale proč ne, aspon byla změna, tato pohádka byla v celku příjemná, sice animace nic moc, ale děj docela ušel, jen to mohlo být víc akčnější ()

DaweForeman

Nemůžu si pomoct, ale skoro celý film jsem se nudil. Příběh je příliš prostý a obyčejný. Napětí tu skoro žádný není krom onoho dění na věži na konci. To s těma drakama je samozřejmě taky zajímavé, ale naprosto bez jakéhokoliv pořádného rozpracování. Žádné pozadí ani proč se událo na konci to, co se tam událo. Jinak ústřední myšlenka je asi ona rovnováha mezi vším možným. Co se týče animace, tak tuhle zrovna nemusím, protože je skoro jak přes kopírák ve všech filmech. Navíc samozřejmě by se dalo na ní spoustu vylepšovat. Jediné, co tu opravdu hodně ocením na tomhle filmu je soundtrack, kterej se jim opravdu povedl. ()

Emjecko

Góro Mijazaki není ani zdaleka takový Pan vypravěč jako jeho otec. Zmiňuji to hned na začátku, abyste se vyhnuli zklamání pramenícímu z děje, ve kterém se „nic“ neděje. Přitom hned úvodní scéna začíná soubojem dvou draků a následuje velmi zajímavý rozhovor, ukončený poměrně zásadní scénou. Nic z toho však na další vývoj filmu nemá žádný vliv, téměř jako by se to nikdy nestalo. Podobná šablona se navíc ještě párkrát zopakuje. Budete svědky zajímavých věcí, které by stály za bližší pohled a rozpracování, ale sotva se jich lehce dotknete, povrchně je nakousnete, už jste zase jinde… Animace jsou sice velmi slušné, ale opravdová síla studia Ghibli se skrývá v propracovaných příbězích nabitých emocemi, a to tady bohužel schází. ()

ilclassico

Na studio Ghibli příliš normální pojetí. Na to, že jde o esenci ze 4 knih, se toho moc nedělo. Proč si je studio vybralo pro film, je mi záhadou. Paní autorka předlohy vykradla, co se dalo. Co se dá dělat, vše už tu bylo. Jen dobře (t. j. průměrně) udělaný film, bez špetky přidané hodnoty. V rámci žánru za 3. Jo a Il Classico není mé pravé jméno. ()

Pohodex

Neříkám, že je to úplně poctivých 5*, ale 71 % a takovou kritiku si film určitě nezaslouží. Především svět Zeměmoří mi učaroval a zároveň je film (na animák) pořádně temný, což mám rád. ()

johnny01

Je to slabé. Začátek přitom sliboval velkolepý příběh, král s čarodějem budou bojovat proti nejhoršímu zlu, ale místo toho je hlavním kladným hrdinou odporný zločinec, jehož motivace je zcela nevysvětlena (to byl takový problém udělat scénu, jak je ovládán cizí mocí a pak "procitne"?), místo toho vypadá, že se chce kát ze svých hříchů a lituje toho, takže snad byl při smyslech? A pak je tu Cob, který je sice muž, ale vypadá i mluví jako žena. Potenciál Theru zůstal naprosto nevyužitý. No a sám Krahujec příběh neutáhne, tím spíš, že se to hrozně vleče - dlouhé scény putování, nakupování, orání... A celý film čekáte, že se vzchopí a porazí Coba, a pak... ()

Palisander

Ľahko meditatívna dráma na pozadí pár fantasy kulís, no aj napriek pomalšiemu tempu ma to držalo v napätí až do konca. Rozprávka pre malé deti to však určite nie je. Ale: Lepšie raz vidieť a spraviť si vlastný názor, ako prečítať sto recenzií a nevedieť nič. ()

dudo24

Jediným negatívnym, čím tento film trpí je nedostatočné rozuzlenia všetkých zápletiek. Inak sa mi celý film neskutočne páčil. Dôvodom bolo zasadenie vo svete plnom krásnych prírodných a urbanistických scenérií, bol to naozaj veľmi príjemný vizuálny zážitok. Druhá vec bola ponechanie vysvetlení postáv aj príbehu iba v čiastočných medziach na začiatku filmu. Dosť mi sedí takéto neúplné rozprávanie, kde sa informácie ako všetko funguje a do seba zapadá, dostávajú k divákovi postupne a až na konci sa všetko spojí do veľkého finále. Tu bolo teda vyvrcholenie dosť vlažné, ale zvyšok ktorý k nemu viedol stál za to. Napriek tomu pekný príbeh, sympatické charaktery, krásny vizuál a veľmi dobrá hudba. Dávam slabé štyri hviezdy. ()

ElFifo

Absolutní souhlas s komentářem Idaho. Jedná se o nudně natažené a absolutně emočně sterilní anime. Dokonce jsem si hodil krátký napík a po procitnutí ani neměl pocit že jsem o něco přišel a donudil se zbytek filmu až druhý den. ()

HakuSaku

Veľmi očakávaný film od GHIBLI, ktorý ale napokon nenaplnil svoj potenciál. Po Ceste do fantázie a Howlom kráčajúcom zámku to bol vizuálne zase krok späť k dávnym časom minulých, z čias prvých Ghibli animákov. No aj príbehovo podstatne slabšie ako filmy režírované pod taktovkou Hayiaa Myiazakiho... ()