Rovnováha světla a temnoty ve světě Zeměmoří je vychýlena, lidé přicházejí o jistoty, přestávají věřit sami v sebe a čarodějové přicházejí o své schopnosti. Mladý princ Aren sužován úzkostí uteče za znepokojivých okolností od královského dvora. Jeho bezcílné pouti dá směr setkání s arcimágem Krahujcem. Na jejich společné cestě Aren poznává dívku Theru, která skrývá velké tajemství. O Arena se začne zajímat Krahujcův dávný protivník, zlomyslný mág Pavouk převtělený do podoby ženy, jenž se pídí po tajemství věčného života. Strach ze smrti nejprve Arena, podobně jako Pavouka, přichyluje k temnotě. Hrdina však poznává, že jediná cesta, jak přemoci úzkost, vede přes nalezení lásky k životu. První film Góra Mijazakiho, syna Hajaa Mijazakiho, odkazuje k jedné z nejpopulárnějších ság západní literatury „Zeměmoří“ a vzdává hold její autorce Ursule K. Le Guinové. (Aerofilms)

Sathana

zaslouží jen 3 *, ale za hudbu, výtvarnou stránku a některé scény dávám lepší hodnocení. A koneckonců to byl první pokus, pokus o distancování se od tatínkovy tvorby a klasiky slavného Ghibli studia :) ()

Mesicni slecna

Tohle je přesně ten typ filmu, který mi stačí vidět pouze jednou. Nebyla to vůbec špatná podívaná. Hned po prvních pár minutách mi hlavou vířila jedna otázka za druhou a odtrhnout se od sledování bylo nemožné. Ovšem ani pěkná animace, příjemná hudba nebo poutavý příběh mě nedonutí Gedo senki shlédnout podruhé. Hodina padesát pět minut je pro tento snímek trochu moc, na můj vkus moc zdlouhavé. I když jsem se celý film nemohla dočkat až konečně dostanu odpovědi na svoje otázky a díky tomu byla napnutá jak struna, zanechávala mě první hodina docela chladnou. Hlavní hrdinové se mi ne a ne dostat pod kůži, jejich ač smutné příběhy ve mně nevyvolali žádné emoce. Druhá polovina už je trochu jiné kafe. Jako by se režisér Miyazaki Goro probudil a konečně nechal naplno propuknout fantazii. Píseň zpívaná Therru mi téměř vehnala slzy do očí. Snad dalším svým filmům vdechne tolik života jako závěru Příběhů ze Zeměmoří. ()

spawnxp

Inu, něco po tátovi (Hayao Miyazaki) režisér zdědil, ne jen flek v Ghibli Studios, to je pravda. Bohužel zatím se zdá, že nezdědil cit pro výstavbu příběhu (a to tady ani není autorem námětu - film vychází z kvalitní předlohy Ursuly K. Le Guinové). Jednotlivé 'epizody' jsou působivé - první vstup do města Hort, kde sledujeme rušný život metropole v troskách prastarých rozpadajících se paláců například. Ale jinak je to moc dlouhý, poetika taková jako klišoidní nebo co, akční scény nestojej za nic, vlastně by to bylo zklamání, kdyby nešlo o debut - takže řekněme slibnejch 3/5 ()

Hvězdář

Vizuálně je to, i přitom že je to vlastně obyčejné anime, hezky udělané, příběh je taky tak sympaticky milý, a přitom závažně poutavý, atmosféra je příjemná, postavy jsou něčím blízké, něčím sympatické, a něčím tak správně záporácké. Vždycky by to šlo líp, ale jako animák je to velmi dobře koukatelné. ()

BlackAdder87

Příběh působí poněkud trhaně, až to místy vypadá jakoby film někdo špatně sestříhal. Chybí dovysvětlení motivů postav a celkově je emocionální stránka slabší, než jsem u studia Ghibli zvyklý. Je to taková lepší trojka. ()

trinan_kop

Neviem čo môžu ľudia vyčítať tomuto filmu. Čo sa týka príbehu - ľudia, veď toto je podľa knihy, keď človek točí niečo podľa knihy, tak s príbehom toho naozaj nemôže veľa spraviť. Ale prvá polovica bola slabšia, ale film ako komplet - som spokojný - nie je to starý pán, ale aj tak to stojí za to. ()

erazmus

O tom, že existuje knižní předloha pro tento film jsem se dozvěděl až po jeho shlédnutí. A abych pravdu řekl, budu si je muset přečíst, protože takový fantasy svět se mi líbí. Film samotný mě pak uchvátil právě tím, co je na něm kritizováno: přímý a jednoduchý příběh vytržený z "dějin" nějakého světa. Vše je ale uděláno tak, aby jste neměli pocit, že vám něco uniká. Prostě víte, že bylo něco před i po a že jste jen nahlédli a trochu okusili. Přesně tak to mám rád. Mám rád, když mě film nutí přemýšlet, domýšlet, bájit a když nechá prostor moji fantazii a pozornosti, aniž by samotný příběh byl nesrozumitelný. Ani "pomalé" tempo mi nevadilo. A abych řekl pravdu, byl jsem velmi rád za absenci vizuálně nadupaných kouzel, soubojů atp. Daleko radši jsem se kochal fantasy světem, který skloubil dohromady antiku, gotiku, orient, středověkou Evropu, dálný východ a já nevím co ještě všechno dohromady. Přímo jsem se kochal prostředím, ve kterém se příběh odehrával. To vše doplněno hudbou, kterou si sice nezapamatujete, ale která vše krásně podtrhne. Na animaci je pak znát příbuzenství s panem Hayao Miyazaki a k filmu se hodí. Exteriéry i interiéry jsou velmi pěkně vykreslené, někdy téměř realisticky, jindy jen tak, aby člověku podráždili představivost. Postavy jsou pak spíše načrtnuty i když se zajímavými detaily a vy musíte nechat fantazii, aby za vás dokreslila zbytek. Sečteno a podtrženo, tento film není pro každého, a jestli je pro vás, nezjistíte nijak jinak, než že se na něj podíváte. ()

RoyBatty444

Je to pekné so zaujímavým príbehom, ale bohužiaľ s malou iskrou hlavných postáv a veľmi slabo rozvinutom zloduchovi. Myšlienka, že žijeme a umierame a tak je to dobre na zachovanie rovnováhy a so životom treba teda urobiť to najlepšie čo môžeme bohužiaľ nevydá na silný zážitok. Napriek správnej hudbe a dobrej nálade hlavne počas putovania Arrena s Haitakom bol príbeh veľmi prázdny a plytký. Predloha ()

skrob

Pěkně animovaný, ale bohužel dost sterilní příběh, který jsem vydržel do 45 minuty. Po prvních 5 minutách končících vraždou krále se tam prakticky nic zajímavého nestalo a tak nějak nebylo komu "fandit" - 3 hlavní hrdinové jsou buď nepochopitelní nebo totálně nezajímaví. ()

La_Valette

Ságu Zeměmoří jsem několikrát přečetl, patří mezi moje nejoblíbenější, tak to abych se nepustil do malého srovnání. Navzdory názvu 'Příběhy ze Zeměmoří' (jméno 5. knihy), je tento film jakýmsi sloučením 3. a 4 knihy; Nejvzdálenější pobřeží a Tehanu. To samozřejmě vedlo ke spoustě bolestivým změnám, zejména pro čtenáře předlohy. Arren kupříkladu svého otce nikdy nezabil, ale byl jím vyslán za arcimágem, aby mu zdělil znepokojivé zprávy. Po poradě s ostatními mistry se Ged-Sparrowhawk vydává spolu s Arrenem pátrat po onom zdroji. Na Hortu se odehrává jen malá část příběhu, kde je Arren skutečně zajat jako otrok, musí veslovat na otrokářské galéře a posléze je Gedem osvobozen. Spolu procestují celé západní dálavy, kde naráží na stejný problém. Mágové ztratili svou moc, zpěváci zapomněli slova písní, řemeslníci zapomněli své řemeslo a draci ztratili svou řeč. Nakonec dorazí až na 'nejvzdálenější pobřeží' ostrova Selidoru, kde se konečně setkají s Cobem, kterému díky pomoci draka Orma Embara zničí jeho fyzickou stránku a jej musí následovat do Suché země (místo, kde jsou duše zemřelých). Tam jej definitivně porazí a Ged za cenu veškeré své moci zavře bránu mezi živými a mrtvými, kterou Cob otevřel. Nakonec je ze Selidoru odnese drak Kalessin 'nejstarší' na Roke a z Arrena se stane král. Už jen z tohoto výčtu událostí je patrné, že 3. kniha je oproti filmu dobrodružnější, naproti tomu 4. kniha, která se odehrává na Gontu (Gedův rodný ostrov) cca o rok, nebo dva později má více usedlejší charakter. Zde žije Tenar, která právě adoptovala popálenou holčičku Theru, jejíž popáleniny byly mimochodem mnohem drastičtější (půlka obličeje byla dost znetvořená a z jedná ruky jí zůstal pouhý pahýl). Později se k nim moci zbavený Ged přidá, nicméně i zde nastanou problémy. Lidé kteří Theru popálili, ji chtějí zpět a navíc se zde objeví nebezpečný mág, jakýsi Cobův stoupenec. Arren se zde objeví jen v jedné kapitole a pomůže Tenar, která uprchne před jedním zlosynů na jeho loď. Nakonec onen mág chce zabít Geda a Tenar, ale Theru-Tehanu včas povolá Kalessina, který mága sežehne, Geda s Tenar zachrání a Tehanu prohlásí za svou dceru (ze které se pak také stane drak, ale až v posledním díle). Film se tedy rozhodně nedá srovnávat s knižní předlohou, místy působí jako slátanina, ale protože 'to nebylo zas tak hrozné', dávám 60%. ()

milicka1

Nejde vůbec o špatný film, má však pár drobných much, které snižují moje hodnocení. Prvním záporem bych viděl celkovou délku filmu. Druhá polovina už byla silně únavná. Obvykle bývají tyto filmy emočně hodně laděné, avšak u tohoto filmu pokulhávají. Sem tam se objeví nějaká ta scéna kdy jdou emoce ven, ale převažuje spíše nedostatek emocí. Co mě ale potěšilo byla dobrá hudba, fakt dobrý fantasy svět podle předlohy a některé scény až s hororovým nádechem, navíc perfektně animačně dotažené do konce. Navíc nakonec hluboká myšlenka proč vlastně žít vás trochu donutí přemýšlet. Celkově se mi film líbil, ale vidím to tak, že si ho zase pustím až za pár let. 4* ()

KT_2011

Další důkaz toho, že ani velký rozpočet neudělá z Goro Miyazakiho režiséra. Velmi pěkná výprava, která se ale začne brzy opakovat, protože chybí různorodost prostředí a postav. Pomalý příběh bez zajímavých zvratů. Naprosto žádná výjimečná scéna, která by člověku zůstala v paměti. ()

honza.g

Japonske animo - standard. Děj jednodušší než se podle první půlhodiny zdá, příběh plyne, napětí mírné, finále očekávané. Dialogy dobré a chyby v logice snesitelné. Film potěší, ale nenadchne. ()

mapar

dost vyprázdněný pokus o lyrickou pohádku. Strašlivě jednoduchý děj a nedostatečně vyprofilované charaktery. Až do konce jsem si nedokázal k žádnému vytvořit žádný vztah. Vizuálně je to tak velká vykrádačka Nausiky z Větrného údolí, že jsem celý film vyhlížel její cameo. Tolik kritiky a tři hvězdy? Pořád je to studio Ghibli, takže i ve své téměř nejslabší chvilce si pořád udržuje náskok před většinou žánrové konkurence. Ale pokud vyloženě nechce mít nakoukáno všechno, tomuto filmu se raději vyhnětě, jenom vám to zkazí dojem. ()

Hugho

Predpokladám, že pôvodný príbeh nebol určený pre deti, a to hodne malé deti. Filmu sa to podarilo a vidíme  pomalý, neakčný a pomerne jednoduchý (až skoro dementný) príbeh bez hlbšej myšlienky a prekreslenia postáv (výtvarného aj psychologického). Miestami to evokuje eko-agitku , inokedy grotesku s naprosto prvoplánovými dialógmi a zbytočnými grimasami. Hodne slabé, až by som povedal škoda času a peňazí.  Ak to mladého nebaví, mal by robiť niečo iné, možno točiť  porno mangy, na to by jeho štýl a talent asi stačil. A toho malého hajzla mali nechať chcípnuť už na začiatku. Dve hviezdy len kvôli fotrovi. ()