Broken

Velká Británie, 2006, 110 min

"BUDEŠ POKRAČOVAT?" ptá se kdesi uprostřed lesů tajemný cizinec s puškou Hope, která si právě vylovila z vlastních střev do břicha zašitou žiletku, aby si na poslední chvíli přeřezala škrtící smyčku kolem krku. A Hope bude pokračovat. Bude pokračovat, protože jinak se nikdy nedozví, co udělal všehoschopný cizinec s její malou dcerkou... Nízkorozpočtové britské hixploitation. (choze)

panjosef

Kdo čeká od tohoto filmu exploitation/horror s mraky gore a hektolitry krve, ten bude asi trochu zklamán. Tento film totiž staví na něčem úplně jiném. Absolutně komorní a kdesi ve vlhkých anglických lesích zastrčený ponurý psychothriller/exploitation o vztahu totálně vyšinutého psychomaniaka a jeho unesené oběti, která je přesvědčena o tom, že ji připravil i o dceru. Že se jedná o britský film jsme ujišťováni v každé minutě děje, ten chlad, temnota a deprese zde přímo pryští. Částečně televizní/nízkorozpočtové zpracování na mne dýchlo až atmosférou, jakou mají anglické kriminálky z osmdesátých a devadesátých let, zejména ty s inspektorem Dalglieshem (třebas Plány a touhy). Hlavní hrdinka je navíc neuvěřitelná sympaťanda a moc fajn ženská, které držíte palce během celého filmu, ať se nějak zachrání. Dokonale depresivní závěr pak přesvědčuje o tom, že máme tu čest s hodně netradičním dílem. ()

iamek

Kdyby Broken měl 70 minut, tak jdu o hvězdu nahoru. Přece jen 110 minut sledovat, jak nějaký magor neustále dokola dává své oběti čistit hrnce a pořád dokola jí mele, že když se nebude starat o zahrádku, tak ji zabije je po pár minutách velká nuda. Na druhou stranu, zase něco trošku jiného a navíc evropské hororové produkce není nikdy dost. ()

SeBig odpad!

A tohle je horor jo? Že si nějakej khaauboj unese na řetez jednu pizdu, týra jí, prcá s ní, ona se mu snaží uteect noo ježiši uplně se klepu strachy. Až ten uplnej konec začal byt napínavej..jejda.. titulky.. tak to nasrat no. ()

Hellblazer

Broken bol pre mňa jeden z najočakávanejších filmov, bohužiaľ to nakoniec nedopadlo najlepšie. Trailer sľuboval "gore as hell", avšak po skončení filmu zistíte, že všetky scénky, ktoré stoja za zmienku sú práve tie z traileru, čo by nebol problém, pretože nepotrebujem masaker nonstop 90 minút, ale problém nastáva vtedy, keď zvyšok filmu je vyplnený poväčšinou nudnými dialógmi, ktoré nikam nevedú. Vizuálne je na tom Broken na svoj rozpočet veľmi dobre (500 000 USD je na dnešné pomery niečo neuveritelné), maskéri odviedli vynikajúcu prácu, podobne aj herecké výkony sú na takýto film na slušnej, avšak nie dobrej, úrovni. Určite nejde o zlý film, má svoje skvelé momenty, ale to medzi tým je až príliš nudné a nezáživné a pritom stačil trošku zaujímavejší príbeh, aspoň sa dozvedieť čo to o únoscovi a mohlo to byť oveľa lepšie, takto môžem film doporučiť len fanúšikom nízkorozpočtových exploitation. 70% ()

heyda

Další ultrabrutální horor, který není pro slabší povahy. ZAČÁTEK SPOILERU! ... Ačkoli je film natočen dle skutečné události, tak má bohužel jisté díry. Mě tam osobně chybělo například to, kam chodila na záchod a co tam vůbec ty 2 měsíce jedla, to jí chodil ten vrah kupovat maso do hypernovy? Druhá věc. Jaká je motivace toho blázna? Třetí a asi největší chyba je Jeniffer zavřená ve stodole, tam si scénárista natloukl nos, protože ten šílenec by ji tam musel živit a tímpádem by tam nemohla být funkční ta past. Další kraviny jsou v momentě, kdy je ten blázen už skoro v bezvědomí a oběti nemají to srdce svého tyrana dodělat....KONEC SPOILERU! ... Ale nechme výtek a vraťme se k podstatě hororu. A to je vyděsit a zhnusit a to se tady povedlo neskutečným způsobem. Skoro celým filmem se line jeden klávesový akord do toho kamera zabírá lesní mlhu, ale i detaily na zkrvavená těla no a v neposlední řadě tu máme 3 velmi dobré herecké výkony. Broken na mě působil silně, mrazivě, tísnivě, beznadějně, nemilosrdně, prostě brutální horor, který (ačkoli si to tady někteří nechtějí přiznat) vyčnívá nad běžnou hororovou produkcí a proto 4 hvězdičky. ()

Kailo

Můžu říct, že film neni už "klasickej" horror, kde se jedou závody na nejvíc krve. To, že se skoro vše odehrává na jednom místě a to v lese je velmi působivé a přidává to na dobré atmosféře. Jen škoda, tak zbrklého konce. Možná, kdyby se tvůrci snažily víc věnovat psychologické stránce. 55% ()

eraserhead666

Ten film poměrně dobře pracuje s psychologií a ještě se to snaží schovat nějakými těmi brutalitkami, které však s onou psychologií velmi úzce souvisí. Hlavní záporák je poměrně zajímavý, navíc vypadá jako trochu hezčí Flipnic. Až mě překvapilo, jak rozporuplný vztah jsem měl k hlavní hrdince (a její představitelce), ve vypjatých situacích mi byla krajně nesympatická, v těch poklidných, ryze psychologických byla hodně dobrá. U tohohle filmu netřeba čekat na pointu, neboť pointou je samotný ten film, to, co se odehrává prakticky již od samého začátku. Celkový dojem ale kazí jakási epizodičnost středové části filmu a trošku podivný konec. Inu, každý si rodinu hledá a pořizuje jinak. ()

matestlust

Film považovaný za exploitation, ikdyž na tento specifikovaný subžánr je Broken stále(podle mého názoru)moc slabý kousek. Ikdyž to od začátku vypadá na ultramaskr-hned první scéna je opravdu delikátnost pro milovníky řádného gore, škoda jen, že se film nedrží stejného tempa i po zbytek své minutáže.Přes polovinu sníku je to jen nuda a nuda.navíc hlavní hrdinka uvažuje opravdu někdy hodně debilně.Alespoň že ten konec vše zase trochu okoření.Pro mě celkem zklamání. ()

corpsy

Vraj podľa skutočných udalostí. Ani sa mi veriť nechce. Ak sa to naozaj takto prihodilo, svet je potom naozaj plný bláznov. Je ťažko povedať, čo by človek robil v extrémnych situáciách, ale takto ,,neodborne,, to byť nemohlo. Amatérsky pokus o ´´true story´´, ktorý sa neštíti gore, ale zato zmysel pre filmarinu mu nič nehovorí. ()

ledzepfan

No...tak asi jsem čekal něco více chytrého, nebo více řízného...Tohle bylo sice fajn, ale žádná zásadnější hitparáda se nekoná... ()

Dubro

Adam Mason ukázal, ako sa za obyčajných päťsto peňazí dá natočiť pozerateľný horor, údajný to príbeh úchyla z Aljašky (nejaký Robert Hansen), čo si nazvláčal babky do lesa a potom ich lovil ako zajace. Za pár drobných si Angelinu človek určite nekúpi a tak zamrzí, že mu trošku mincí nepridali, aby si mohol dovoliť aj niečo iné ako komparz, hlavne ten v podobe uvrieskanej brunety. Dobrý začiatok, skvelý finiš. 3,33 periodických (dúfam, že čiarkoví a medzeroví inšpektori utrú hubu) ()

kagemush

Vše podstatné již napsali ve svých komentářích Shit a Flipnic.-takže já jen ,že zařazení mezi horrory je v tomto případě opravdu velmi zavádějící,- pohnutky magorovy jsou jasné a celé to na mě působilo jako ošklivě popisné temné drama,až nepříjemně blízko skutečnému příběhu.Díky tomu jak je příběh zpracován(naturalisticky popisný nejen v krvavých pasážích, ale i ve výborně zdůrazňované nejistotě a zoufalství obětí) to na mě zapůsobilo spíše jako zápisky soudního zapisovatele než fikce. ()

Jino

Filmu chybí tak trochu vysvětlení původu a důvodu jednání zabijáka. Jináč o nesmyslném jednání hlavní hrdinky v některých situacích ani nemluvě. Ale i přes tyto důležité faktory, si troufám tvrdit, že ty 4 hvězdy si ode mě zasluží. Výkony hlavních představitelů jsou uspokojivé, hlavně teda herecký projev hlavní hrdinky, která si v tomto filmu filmu vystřihla One (wo)man show. Efekty, jako vypadávání střev, nebo kost trčící z nohy jsou pěkné a poslední past je dokonalá :-)) ()

bourec odpad!

Pořád sem si říkal,proč je tolik filmů,který nebyli u nás v běžný distribuci.Ale teď to chápu.Z dvaceti shlídnutejch filmů,který u nás zatim nevyšly,a asi ani nevyjdou snad pět vyšplhalo na průměr.I tahle chujovina je k nevydržení.Vůbec nechápu,že někdo může tohle tak vysoko hodnotit.A už vůbec nevidim důvod proč bych měl zkoumat nějakou hlubší myšlenku,něco co na obrázcích nevidíme.Proč?Prostě nic z ingrediencí který dělaj film filmem,tady neni.A označení nízkorozpočtové hixploitation?Co za to mohli dostat.Možná sennou rýmu.Ale já bych je všechny kopnul do prdele!0%. ()

Copacabana

Saw v lese alebo kurz šitia pre začiatočníkov? Toto rozhodne nie je film na dobrú noc. Úvodné KO ihneď bez rukavičiek naznačuje o čo asi pôjde – už v prvej minúte som bola znechutená , poriadna brutalitka. Nestáva sa mi, že by som od filmov odvracala zrak, no tu som sa sama seba tiež pýtala, či budem pokračovať ... v pozeraní. Nakoniec sa vyplatilo, napätie od prvého do posledného momentu – to sa nedá povedať o veľa filmoch, navyše fakt, že sa jedná o rekonštrukciu skutočnej udalosti ma posadil poriadne hlboko do kresla. Na nízkorozpočtovku vysoko nadpriemerná kamera, strih, atmosféra, práca s detailami, v neposlednom rade herecké výkony, plus rezania a zlomeniny vyzerali dosť reálne, krvavé telá v blate, teda poriadna facka. Je pravda, že mi tam viacero vecí nesedelo, presne tie čo spomínal heyda v spoileri, a osobne mi chýbala ešte výraznejšia hudba, no dávam 5 za príjemný šok a radím pozrite si - určite žiadny fanúšik hixploitu neoľutuje. ()

ecceHOMMO

Aj keď som čakal ( po úvodnej sekvencii), že Broken sa ponesie počas celej stopáže v štýle: "Budeš pokračovať?" ( čo sa nestalo), bolo toto nízkorozpočtové dielko príjemným prekvapením. A to aj napriek šetrením so slovami, ktoré bolo nahrádzané neustále ľahko napätou atmosférou. ()

Raven0 odpad!

To zase byla kravina! Holčina v lese dostává rychtu od tajemného chlapíka a... A to je tak všechno. Nízký rozpočet z filmu úplně čiší! Ale to by nebylo to nejhorší... Nejhorší je samotná hlavní hrdinka. Nejen že je ošklivá a absolutně nesympatická, ale ona je i neuvěřitelně tupá. Skoro jsem jí to utrpení přál, protože já sám jsem u tohoto "díla" trpěl. Nudou. Radši koukněte na Inside. ()

lennyd

Hope (Nadja Brand) nevěří svým očím, když se po jednom perfektním rande probudí v lese, přivázaná ke stromu s šílenou bolestí v břiše. A ani svým uším, když jí ten chlápek řekne, že jediná možnost jak přežit je najít žiletku zašitou ve vlastním břiše, a provazy přeřezat. Ale protože jí jde hlavně o to, vidět ještě svou dceru, boj o přežití nevzdává, i když onen uchylák má o nejbližších týdnech jejího života zcela jinou představu ... Po prvních dvaceti minutách jsem se musel jít provětrat, protože, ač mi nějaká ta kapka (filmové) krve vcelku nevadí, čeho je moc, toho je příliš. Nicméně po dokončení filmu je nutné říct, že v těch prvních dvaceti minutách uvidíme opravdu vše co film nabízí - a po zbytek filmu a psychologické hře na pěstování kytiček už k ničemu nikterak zásadnímu nedojde. Sice si divák klade nějaké otázky (Proč ho sakra hnedka zpočátku nemajzla hrncem po hlavě? Proč, když už se konečně osvobodila, tak ho aspoň stejným řetězem nepřivázala ke stromu? Proč má hrdinka i po 60 dnech "outdooru", naplněné týráním a hektolitry prolité krve stále krásně čistou bílou košili?). Na druhé straně dávám kladné body za vcelku vychytaný konec (docela překvápko) a to, že mne film držel v napětí po celou dobu... ()