Broken

Horor / Thriller

Velká Británie, 2006, 110 min

Erik Wilson

Kdyby Broken měl 70 minut, tak jdu o hvězdu nahoru. Přece jen 110 minut sledovat, jak nějaký magor neustále dokola dává své oběti čistit hrnce a pořád dokola jí mele, že když se nebude starat o zahrádku, tak ji zabije je po pár minutách velká nuda. Na druhou stranu, zase něco trošku jiného a navíc evropské hororové produkce není nikdy dost.(26.12.2011)

I keď zo začiatku ma trošku štvalo príliš umelé osvetlenie lesa v noci, postupne som si zvykol aj na nesympatických hercov. Musím pochváliť režisérov, raz nám možno naservírujú poriadne brutálny horor i keď takéto naturalistické násilie nemám rád (radšej dávam prednosť sérii Saw). Postupne som musel oceniť aj vynikajúcu prácu maskérov, kamery, strihu a dostatočný výkon predstaviteľov. I keď pointa filmu ostala utajená, myslím že to patrí ku kúzlu filmu.(11.12.2007)

Znám par lidí co mají opravdu hodně rádi horory. Koukají na ně. Sbírají. A dost dobře jim rozumí. Někteří z nich přes víkend i nějaký ten fanouškovský horůrek natočí. Autoři Broken určitě patří mezi posledně jmenované. S tím rozdílem že na tento film dostali trochu víc peněz. Je znát snaha o zajímavou podívanou. Masky jsou opravdu povedené. Herci taky fajn. A celkově je to docela dobře koukatelné. Jen o pul hodiny kratší stopáž by docela Broken prospěla.(15.10.2007)

Slovy jako geniální bych šetřil, ale špatný to nebylo. Neznámý muž unáší ženy k sobě do lesa, aby je podrobil zkoušce - do útrob jim zašije žiletku a ony, pokud chtějí přežít, mají za úkol trochu v sobě zalovit... Mají-li chuť do života i poté, čeká je soužití s maníkem samotným, což (v případě, že se mu plně neodevzdají) znamená neúprosný psychologický teror, včetně mytí nádobí a péčování o zahrádku. Ten maník je docela normální týpek, co to má v hlavě jen trochu zpřeházený a rád by nějaký to stabilní rodinný zázemí, naše hlavní hrdinka je docela vytrvalá, avšak otravně nepoddajná mamina. Tak kdo koho nakonec zlomí? Broken je místy zajímavý, místy napínavý, místy ne až tak záživný (a to jsem viděl o 20 minut kratší unrated verzi), místy krvavý, místy nelogický (proč mu sakra těma šutrama nerozmlátila hlavu) horor/thriller. Žádné větší vysvětlení se nekoná, což je dobře asi stejně jako na škodu. (screeny)(24.12.2008)

• darkrobyk

Žiletky na těle, žiletky v těle.... ,,Nechoď tam, není to bezpečné!" A co myslíte, že ta blbá kráva udělá? Čekal jsem poněkud rychlejší odvaz, dostal jsem psychologické drama plné magorů. Kdyby se hlavní hrdinka nechovala jako ultrakráva, která každou příležitost k odplatě nevyužije, možná bych se trochu slitoval. Pár gore efektů je slušných, velice pěkný je začátek, slušné je i zakončení. To co se odehraje mezi tím je však vata, co není ani skelná, ani střelná. Mrzí mě, že autoři neudělali nic pro to, aby divák s obětí soucítil. Osobně jsem se těšil, až to schytá naplno. Korunu všemu pak nasazuje trapný blábol: Podle skutečných událostí. Tomu snad už proboha nikdo nevěří. Laciná reklamní fráze snímek potápí ještě hlouběji. Ale jak říkám, pár momentů se našlo, k tomu les, takže 2* p.s. po vyříznutí jazyka, pokud by nebyl třeba zataven rozžhaveným železem, by se člověk zadusil krví...(1.6.2015)