Broken

Horor / Thriller

Velká Británie, 2006, 110 min

Erik Wilson

Nízkorozpočtový film a přitom slušně natočený horor, kde neteče krev zbytečně, a myšlenka nestíhá další, ale pěkně se střídají jako dobře sestavený plán, jak odrývat poznání hrdiny, co se to stalo s jeho - jak jinak - milovanou dcerkou, a kdo po ní vlastně šel. Brutalita zde není dávána tolik na odiv, i když její milovníci taky nemusí být zklamáni, že by se s ní až tak šetřilo. Stejně je hlavní odsouvat pointu, udržet vzniklé napětí, aby divák byl na závěr překvapený, a řekl si - stálo to za ten čas!(29.9.2010)

Ten film poměrně dobře pracuje s psychologií a ještě se to snaží schovat nějakými těmi brutalitkami, které však s onou psychologií velmi úzce souvisí. Hlavní záporák je poměrně zajímavý, navíc vypadá jako trochu hezčí Flipnic. Až mě překvapilo, jak rozporuplný vztah jsem měl k hlavní hrdince (a její představitelce), ve vypjatých situacích mi byla krajně nesympatická, v těch poklidných, ryze psychologických byla hodně dobrá. U tohohle filmu netřeba čekat na pointu, neboť pointou je samotný ten film, to, co se odehrává prakticky již od samého začátku. Celkový dojem ale kazí jakási epizodičnost středové části filmu a trošku podivný konec. Inu, každý si rodinu hledá a pořizuje jinak.(13.2.2014)

Z trajleru mrazilo a musím ocenit, že tvůrci to narozdíl od HOSTELU či WOLFCREEKU pořádně rozbalí od samého začátku a ne až po přetrpění zbytečné první půlky filmu. Přehrabování se ve vlastních střevech deroucích se vám z břicha, abyste našli žiletku, kterou se osvobodíte z pout, to je moc pěkná chuťovka hned na úvod. Bohužel, film se pak začne tvářit realisticky (rozuměj začne se vléct) a smrskne se na čekání na pointu. A i když o fyzické a psychické utrpení není nouze, nic pořádně úchylného se už nekoná a pointa to opravdu nezachrání. Po technické stránce je to prvotřídní práce, kamera ždímá z leteckých záběrů lesa a hlavně z detailů tu správnou atmosféru, masky jsou skvělé a herci dobří. Jak jsem doufal, BROKEN je skutečně zatím nejlepším exploitation (hixploitation, abych byl přesný) nového tisíciletí, ale jen proto, že konkurence je tak mizerná. Nářez, na jaký jsme s hellem čekali, to bohužel není. Ale které exploitation kdy splnilo očekávání?(15.3.2007)

Kdyby Broken měl 70 minut, tak jdu o hvězdu nahoru. Přece jen 110 minut sledovat, jak nějaký magor neustále dokola dává své oběti čistit hrnce a pořád dokola jí mele, že když se nebude starat o zahrádku, tak ji zabije je po pár minutách velká nuda. Na druhou stranu, zase něco trošku jiného a navíc evropské hororové produkce není nikdy dost.(26.12.2011)

Jedna velká, těžká deprese, co si zaslouží hluboké soustředění a pozornost. Ani ne tak kvůli množství krve a vyhřezlých vnitřností (toho se totiž dočkáte převážně jen na začátku), ale spíše díky psychickému teroru, jemuž je vystavována hlavní hrdinka. Mason tu však zpracovává zajímavou, na horor nevídanou myšlenku: hrdinka podstupuje několik testů (nebo jeden celkový), aby pochopila pravou hodnotu lidského bytí. Diváka do onoho problému zasvěcuje nečekaně hluboko, což vede k poměrně rozvleklému ději a ztratě napětí. I když logika dostává občas na prdel, poslední minuty jsou nutnou satisfakcí a odměnou za trpělivost: takhle kulervoucí závěr se totiž vidí jenom zřídka. Viděna ta kratší verze.(14.11.2011)

• - První film produkční společnosti Dimension Extreme. (t.mon)