Broken

Velká Británie, 2006, 110 min

"BUDEŠ POKRAČOVAT?" ptá se kdesi uprostřed lesů tajemný cizinec s puškou Hope, která si právě vylovila z vlastních střev do břicha zašitou žiletku, aby si na poslední chvíli přeřezala škrtící smyčku kolem krku. A Hope bude pokračovat. Bude pokračovat, protože jinak se nikdy nedozví, co udělal všehoschopný cizinec s její malou dcerkou... Nízkorozpočtové britské hixploitation. (choze)

demented

Po prvých dvadsiatich minútach sa exploitation síce mení na školu v prírode, ale aj tak je to veľmi pôsobivý film. ()

Diego

K cemu ten uvod, kdyz z nej rovnou v krocime do lesa a uvod nehraje zadnou roli ani k blizsi charakteristice hrdinky, vztah uveznene a veznitele je tak trochu klise a ke konci stale vlastne tomu vrahovi nerozumite, kdyz neberu v potaz posledni slova ,,Venku neni bezpecno,, to byl duvod,ze unasel zeny a tyral je? Jaka byla pointa ziletkovych scen? Dite zavrene v budce asi 40lidi bylo docela v klidu a to ji chodil krmit?Proto porad odchazel? A nakonec zena oslepne, v tom mel byt taky nejaky vyssi smysl? ()

zdenny

Myslel jsem, že idiot bude chtít ve své oběti vyvolat "Stockholmský syndrom". On to byl ale fakt jen idiot, což v závěru dokazuje jeho věta: "Zabij mě". Místo exploitation jsem dostal vola, co nechává mýt holku na řetězu v lese hrnce suchým hadrem. Pak ji nechává starat se o zahrádku. Jo, to byla pěkná idylka. Asi jako když Maruška z pohádky "Sůl nad zlato" vařila a uklízela u hodné lesní babičky nebo jako když Sněhurka vařila a uklízela u trpaslíků. Kde k čertu je motivace hlavního parchanta? Navíc hlavní hrdinka byla tak moc asexuální. Ale takové už ženy bývají. Možná kdyby to byla kočka jak sviňa, zase bych nadával, že tím chtěli zakrýt impotenci tohoto hloupého filmu. Zdejší hodnocení hovoří ale o zcela jiném filmu nebo jeho chápání. Ostatním se zřejmě cipoviny líbí. ()

ghatos

Za moc málo peněz hodně zábavy. Začátek a konec je nejlepší. Trvalo mi než jsem si zvykl na tv kameru a skromnou produkci, ale i tak to šlo. Není to až tak šíleně brutální, člověk si zvykne :) ! ()

stitch7

Nevím, jakou verzi jsem zhlédl, ale starání o zahrádku jsem neviděl :-D. Na ten zřejmě nízký rozpočet se násilí povedlo vyobrazit fakt skvěle. Hrdince jsem fandil, konec perfektní. ()

zolo23

Plne sa stotožnujem s komentárom užívateľa J*A*S*M ,dokonca i so SPOILEROM. Ide mi rozum roztrhnúť keď niečo také vidím. U hlavnej hrdinky sa prebudilo svedomie a ľútosť nad psychopatom, ktorý ju toľko dní mučil a bohviečo urobil jej dcére? Nechápem a dobre jej tak krave blbej. A, že išlo o skutočnú udalosť? Tak kto potom vyrozprával tento príbeh!?...Film nieje zlý, mučiace scény sú natočené kvalitne, ale že by išlo o nejakú výnimočnú záležitosť to teda nie. ()

Amputace

Poznámky: Chybí klasická hororová expozice, děj je otevřen rovnou brutální gore scénou v průběhu titulkové sekvence. --- Seznámení s hlavní hrdinkou je velice tristní, jediné, co se o ní dozvídáme, že má dceru z rozpadlého manželství (tedy to nejdůležitější pro následný vývoj událostí). O lesním šílenci nevíme vůbec nic. --- Broken narušuje tradiční hororovou kompozici, která sestává ze seznámení s postavami, jejich vzájemnými vztahy a následného trýznění těchto postav (typické pro exploitation). Snímek se nezdržuje ani jinými žánrovými podružnostmi: vysvětlováním toho, jak a kde šílenec svoji oběť unesl nebo toho, kde se tajemný les vůbec nachází. --- Není pojmenován prostor, ve kterém se příběh odehrává. Nevíme nic o lese, kde únosce své oběti drží. Nevíme, jak daleko je vzdálen od města, ani jak je rozlehlý. To posiluje pocit bezvýchodnosti, když se hrdinka snaží utéct – divák neví, kam utíká, ani jak dlouho musí běžet. Snahy o útěk se tak jeví jako zcela bezvýchodné. Svět, ve kterém je hrdinka držena, jako by byl světem jediným, jedinou možnou realitou. --- Únosce je postavou zcela anonymní: nemá jméno ani žádnou minulost. Důvody k tomu, že chce z unesených žen vytvořit svoji rodinu, zůstávají utajeny, ba nejsou ani naznačeny. --- Vrah vyznává hodnoty, které jsou důležité pro přežití v přírodě. Jelikož se však dávno všechen aktivní život přesunul do měst nebo na vesnice, nezůstal v divočině nikdo, s kým by mohl založit rodinu. Ta jediná jeho zálesnímu způsobu života chybí – postrádá ženu, která bude „udržovat oheň“, zatímco on bude na lovu, a postrádá také potomka, kterému by mohl předat své geny. Jeho protiváhou je mladá žena, která naopak zná pouze moderní svět, ve kterém je normální se rozvést a být svobodnou matkou. I ona (stejně jako její únosce) usiluje o založení rodiny s mužem, který by se stal novým otcem pro její dceru. Ani jí se to nepodaří. --- Broken je alegorickým filmem o zániku tradičních hodnot v dnešním technicky dokonalém světě – i tak si můžeme vysvětlit hrdinčinu počáteční neschopnost usmrtit svého trýznitele: zabíjení je vnímáno jako odlesk dřívějších kultur, neslučuje se s vnímáním civilizovaného člověka, je to praktika lovců a lidí souznějících s přírodou, nikoli „městské“ ženy. --- Střet tradičního života v přírodě a moderního života vyústí v rozpad obou světů: únosce nedokáže vychovat své oběti k poslušnosti, hrdinka zase nedokáže zachránit svoji dceru. ()

Forsberg11

Broken je veľmi komorná hororová dráma s prvkami exploitation, odohrávajúca sa niekde v hlbokých nekonečných lesoch, niekde uprostred Britských ostrovov. Autori sa veľmi neunúvali s nejakou zdĺhavou predohrou a tak sme hneď od prvej sekundy vrhnutí do celkom slušných gore jatiek, ktoré s malými či väčšími prestávkami pokračujú vlastne až do úplného záveru. Na filme je zreteľné, že sa jedná o nízkorozpočtové, amatérske dielko, ktoré nemá veľké ambície a je robené hlavne pre najzarytejších fanúšikov žánru. Vystačí si s minimom lokácii, po väčšinu deja len s dvoma postavami, a aj dialógov je tu ako šafránu (titulkári sa tu príliš nenarobili). Ale to je podľa mňa dobre. Minimalistickosť filmu na mňa pôsobila miestami až odpudzujúco depresívne a ako pribúdali dni, počas ktorých bola hlavná hrdinka priviazaná reťazou o strom v lese, zväčšovala sa aj bezradnosť, ktorá na mňa z filmu vyžarovala. Čo sa týka samotnej brutality a násilia, aj tento prvok ma v Broken vcelku uspokojil. Na rozdiel od iných som totiž nemal prehnané očakávanie, čo sa sa mi tentokrát chvalabohu vyplatilo. No a hviezdičku navyše si u mňa zaslúži skvele zvládnutý a neuveriteľne smutný koniec. Samozrejme, že to nie je dokonalý snímok. Je v ňom plno logických dier, zopár nudných pasáži a ani herci nepatria k výkvetu svojho remesla. No pozrieť sa na to určite oplatí...pre fanúšika žánru dvojnásobne. Ja som sa bavil a tak môžem odporúčať... ()

HonzysKISS

Není to vůbec špatné, ale tohle by zvládl natočit každý. Začátek je skvělý už při úvodní titulkové scénce, ale později to má strašně pomalé tempo. Kdyby to bylo klidně i dvakrát kratší, byl by to supr film. Detailní záběry jsou skvělé. Atmosféru to má taky celkem parádní, ale víc věcí mě už asi nenapadne. Maximálně ten konec, ale než se k němu snímek dokope, tak si musíte počkat. Ještě k tomu, kdyby se postavy nechovaly tak debilně, jako v každém hororu. A nějaký hlubší děj to také mohlo mít. Dávám ještě větší plusko za scénku s jazykem. ()

ondrula odpad!

Jeden z nejhorších hororů, co jsem kdy viděl. V zásadě je to o tom, že bláznivej tramp unese ženskou a donutí jí s ním kempovat. Hodně (fakt hodně) špatné herecké výkony, a všechno ostatní taky. ()

Gray Wolfman

Tohle se mělo spíš jmenovat Campování v řetězech :-D Mě to teda moc nesedlo. Oběť se tam furt jen rejpá v záhoně pod dohledem Flipnica a to je pro mě v explu dost málo, osobně jsem čekal mnohem větší psychoterror ()

kukentipla odpad!

O čem to je? Chlápek unese ženskou. Nejdřív ji mučí (proboha proč), pak zotročuje. To vše má vyšší smysl (tvůrci jsou o tom přesvědčeni)……….Co já NATO? Neskutečná slátanina. Zápornou postavou filmu se pro mě stala hlavní hrdinka (herecký výkon její představitelky, byl asi to nejhorší co jsem kdy viděl). Přál jsem si aby chcípla bolestivou smrtí. Jednání všech zúčastněných se nese ve jménu nelogičnosti až demence. Přišlo mě to trochu jako Captivity, ale tam alespoň hrála Elisha Cutberth. ()

Ronaldo79

Stejně jako u všech Masonových snímků i Broken dostáva po logické stránce na prdel ze všech stran, po vizuální stránce snímek působí odpudivě, i když k danému tématu se to docela hodí, ale je jasné, že úmysl to nebyl. Zpracování gore jediná poctivě odvedená práce, jinak je to celý težký nezájem. Po tomto filmu rezignuju na další projekce budoucích děl Adama Masona. 4/10* ()

xxxvodnikxxx

Film sám o sobě to moc dobrej není, ale zkouknout se dá. Je v něm pár fakt nechutných okamžiků- nějaký ty vylezlý střeva, pár litrů krve apod. Ale pokud se na postavy začnete dívat z obou stran- matka sice normální člověk, na druhou stranu matka, která "zanedbává" svoje dítě, a tyran, psychopat- na druhou stranu člověk, kterej jen chce "udělat lidi lepšíma", tak je to příběhově docela zajímavý dílo. Nějak jsem se dokázal vcítit do rolí jak obětí, tak i tyrana. Snímek je v podstatě o výzvě, odhodlání, ale i touze po pomstě, ukazuje typickou věc, že dokud vidíme smysl a naději, pak dokážeme daleko víc, než když věci děláme jen tak z principu- ať už z té negativní strany anebo i kladné. ()

mala_kea

Nějak se vůbec nemůžu rozhodnout, jak tento snímek zhodnotit. Vidím to bud na 2 nebo na 4. Jde o to, že je to dosti zajímavý příběh avšak s dosti odfláknutým dějem. Scénář snad ani není potřeba hodnotit, protože jsem za celou dobu slyšel kolem 20-ti vět, takže žádná sláva, al má to i svoje kouzlo. Vše je takové tajemné a dramatické. Velmi nízkorozpočtový kousek, avšak dosti povedený ()

Deratizer

Dívá se na to dobře, přímo zaměřený na krev a brutalitu záběrů vsak tento film není, jako řada filmů tohoto žánru. Je to spíš o té atmosféře a ději než o krvavých obrazových jatkách. Co film sráží k zemi, je opět hloupý chování postav, to se prostě nedá přehlídnout.Tak ženská je mučena, s velmi nízkými vyhlídkami na zachránění se, pak se jí teda díky bohu podaří, dostat se ze zajetí, má jedinou šanci a ona se naprosto z hlouposti nechá chytit. Toto prostě není normální. To jsem si pak říkal "škoda mluvit, máš cos chtěla, pykáš za svou blbost" Měla možnost ho zabít, nedostalo se jí té síly, fajn, mohla ho alespoň zranit natolik, aby si zajistila bezpečí. Ne, ona ho mírně řízla do nohy a nechala se dementně chytit a nechat si tak vzít těžce vybitou svobodu. Pak další oběť na scéně, bruneta, která ječí a ječí a ani po tom co jí je jasně předhozeno, že si tím jen silně a bolestivě přitíží, tak ječet nepřestane. A opět, jakmile se jí podařilo psychouše obelstit a nastala velká šance se zachránit, tak ho nedorazí a začne utíkat. Pak se člověku naskytne myšlenka, zda taková oběť dostala mučením pořádnou dávku zadostiučinění, když se nechá takto znova hloupě chytit. Film to znehodnocuje. Konec filmu se povedl. ()

Hapretor

Zajímavý - tudíž pro mě originální, alespoň příběhem, "horor", nad kterým rozhodně nehodlám sáhodlouze přemýšlet (Wolf Creek mě dostal mnohem víc), u kterého chci pochválit hlavně myšlenku a beznadějný - nečekaný konec. U podobných filmů, aby se mi líbily, hodně záleží na hereckých výkonech, atmosféře a jak už jsem zmínil myšlence. Tento počin splňuje vše a navíc mě "mile" na konci potěšil. Soucit s obětí se dostaví téměř ihned, vcítění do situace také - co víc si přát. Film jako takový nabízí velký prostor pro "zamyšlení", ale to nechám jiným. Na více hvězd u mě bohužel nemá - a snad kvůli tomu nebudu nucen si lovit z břicha žiletku. ()