Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Intimní korespondence dvou velkých spisovatelů Karoliny Světlé a Jana Nerudy v dramatické montáži Jindřicha Honzla je dramatem boje o lásku jako jediný důvod a naplnění života, zápasu s maloměšťáckou omezeností a společenskými předsudky své doby. Autentické dopisy nejsou dnes pro nás jen dokumentem, ale jsou především svědectvím o velikosti myšlenek, citů a cílů, které v šedesátých letech předminulého století nemohly dojít uplatnění. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (9)

triatlet 

všechny recenze uživatele

Působivá montáž Jindřicha Honzla, která potěší každého bohemistu. I když si místy říkáte, že by stačilo rozhlasové provedení, tak při pohledu na Růženu Merunkovou věříte, že přečetla nejen všechno od Karolíny Světlé, ale i o Karolíně Světlé, kterou v pásmu hraje. Také Petra Kostka je odpovídající Jan Neruda. A výborný je vypravěč v podání Radovana Lukařského. Tvůrci dosáhli intimity, která pramení z korespondence klasiků české literatury. A role „přítelky nejvěrnější“ - Marie Němečkové? V její pozůstalosti se našly dopisy Karoliny Světlé, které měla Nerudovi předat… Do filmové podoby tento příběh převedl Otakar Vávra. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

V podstatě dokonalé využití daných prostředků. Jeden malý ateliér s jedním schodištěm a se sedmi skvostnými recitátory. I v tomto složení se režisérovi podařilo navodit perfektní dobovou atmosféru, kterou bezchybně doplňuje hudební doprovod. Jiří Bělka pracuje s minimem a dává prostor i Tvojí fantazii. Revoluční duch uprostřed toho nejupřímnějšího citu, kterého je člověk schopen. ()

Reklama

Chřástal 

všechny recenze uživatele

Koho mátly školní taháky s fakty typu „Jan Neruda se rozešel s Karolinou Světlou a pak napsal Kam s ním?”, dostane v Románu lásky a cti možnost hlubšího vhledu. Převyprávění vztahu mezi Nerudou a Světlou pouze citováním jejich korespondence je intimní a „artové” (a samozřejmě levné) řešení. Tedy pokud na to máte lidi, kteří to, co je na řádcích i mezi řádky, dokážou působivě vyjádřit vydaní napospas statickým záběrům, které jim nedají vydechnout, když jejich tváře jsou skoro jedinou atrakcí filmu. Jestli Světlá vyzařovala takovou kombinaci krásy a oduševnělosti jako Růžena Merunková, člověk Nerudovu vášeň ke (o něco) starší vdané spisovatelce úplně chápe. Na druhou stranu dopisy vůbec nejsou jen v duchu citových vztahů, ale vedle prosakujících dobových manýrů nesou sociální tematiku i překvapivě trýznivé existenciální otázky. ()

alonsanfan 

všechny recenze uživatele

Na pozadí dopisů Karoliny Světlé, Jana Nerudy a jejich přátel se zrcadlí problémy doby, pokřivená křesťanská morálka, předvářka, prudérnost i politikaření. Vznešenými slovy popsané vztahové problémy a peripetie Světlé a Nerudy, přes záplavu slov nedostatek komunikace, aneb to se to píše na dálku do dopisu. V národním obrození jsou kořeny nejen českého národa, ale i české zaprděnosti a malosti. Vzhledem k tomu, že jednotlivé dopsy byly přednášeny vždy několika osobami, při jejich délce jsem ztrácel přehled kdo se vlastně co komu snaží sdělit. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Dekorace jak z Podlahových Deseti stupňů ke zlaté, Lukavský jako průvodce dějem, pět krásných lidí a Satoranský, tohle naprosté minimum stačilo Bělkovi k natočení něžné a přitom revolucí nabité písemné konverzace dvou známých spisovatelů. Korespondence Světlé a Nerudy se stala v rukou Honzla a Bělky něčím víc, než jen prostou ódou na nenaplněnou lásku, stala se výpovědí o době, kdy tyto dopisy vznikly. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama