Po svatbě

Etter bryllupet

After the Wedding

Po svadbe

Dánsko / Švédsko / Norsko / Velká Británie, 2006, 120 min

Tak tohle byla dechberoucí sonda do lidské duše! Efter brylluppet je přesně ten typ filmu, u kterého jsem měla tendenci vykřikovat: "Cože?!" Prostě jedno šokující sdělení za druhým... a už se rýsuje pěkně dramatický příběh s tak hmatatelnou atmosférou, že mě děj zcela pohltil. Emoce se na mě valily z plátna takovým způsobem, že jsem si v jednu chvíli říkala, jestli to vůbec ustojím. Susanne Bier opět naservírovala nezapomenutelnou podívanou, a to (jak už bývá ve skanidnávské kinematografii zvykem) syrovým způsobem. Režisérka patřila k filmařům z hnutí Dogme 95 a i zde je cítit vliv této stylové tvorby, zejména co se týče přirozeného prostředí a ruční kamery. Do některých scén vložila hudbu (vynikající Sigur Rós), ovšem ve "vypjatých" situacích nechala herce "jen tak". Dominantou snímku je charismatický Mads Mikkelsen v roli Jakoba, který přijede do Dánska, aby získal peníze pro svůj projekt v Indii, kde vede sirotčinec. Ve své rodné zemi se setkává nejen se svou minulostí, ale hlavně se svým životem. A začíná jeho niterní boj... Veškeré jeho osobní hodnoty nabudou nových rozměrů a Jacob se ocitá před nečekanou zkouškou. No prostě ÚCHVATNÉ! Scénář, atmosféra, emoce, kamera, střih, tempo, herci... Zase jeden kousek, který se do mě zaryl tak hluboko, že už ho ze sebe nedostanu... a zase jeden kousek, po jehož pozření jsem nebyla schopna slova.(26.1.2009)

Dánové ty dramata zvládají výtečně. 4,5*.(1.2.2016)

Snímek pojatý civilněji než cokoliv co jsem za dlouhou dobu viděla a přesto mně dokázal vtáhnout tak dokonale, že jsem ty dvě hodiny visela očima na obrazovce a nevnímala dění kolem sebe. A přitom jde o příběh, který by většinu filmařů snadno sváděl k divácky přístupnějšímu slzopudnému sentimentu a já jsem moc vděčná scénáristovi a režisérce, že tu místo toho máme citlivě natočené drama, kde jsem si u mnohých scén říkala, že takto podobně by se nejspíš zachovali lidé ve skutečném životě. Tentokrát ani nebudu vyzdvihovat výkon mého oblíbence Mikkelsena, protože všichni ostatní podávají stejně výborný a vyrovnaný výkon a tak bych si jen přála více takových filmových zážitků. Tento mě mimo jiné přimněl zamyslet se, že někdy je asi lehčí být hrdinou v cizích životech, než v tom vlastním.(10.7.2013)

Více než slibný rozjezd, po vyložení všech karet ovšem zůstal pouze hysterický a úmorný melodramat. Teď jen doufám, že se mi v noci nebude o těch pronikavých pohledech vycpaných jelenů zdát.(7.3.2012)

"Film patří k tomu nejlepšímu, co nám současná skandinávská kinematografie může nabídnout." A já se k tomu určitě přikláním. Základním elementem snímku, který vše drží pohromadě, není v žádném případě scénář (který je, co si budem, trošku přitažený za vlasy), nýbrž herecký tým. Vyzdvihnout musím typově přesně obsazeného Rolfa Lassgarda, který ve filmu předvede několik hereckých poloh a jeho výkon je dá se říct strhující. Na vařený nudli by mě utáhl i Mads Mikkelsen, jehož zjev volá po charakterních rolích, ale zde vystihl vyléčeného alkoholika/dobráka naprosto přesně. Film je natočen "napínavě" - nejsou tu žádné větší akce, ale kamera je neustále v pohybu, zabírá detaily a mění polohy. Celkový dojem z filmu je ale trošku rozpačitý. Scénáristé si vyhráli, ale přece jen to všechno působí trošku neuvěřitelně (což v kontrastu s civilní formou snímku příliš nepasuje). 70%(15.9.2007)

• - Nominace na Oscara za nejlepší zahraniční film. (mahler)