Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Lynn

Výborný scénář, režie...Ale :-) Film stojí zejména na výborných hereckých výkonech obou hlavních představitelek. Na Judi Dench je radost se podívat (ostatně to v každém filmu, ve kterém se objeví :-) Navíc téma člověka musí zaujmout (snad každý z nás byl někdy zamilovaný do svého učitele / učitelky). Dramata tohoto střihu patří mezi má zvlášť oblíbená. ()

ripo

Už pri úvodných záberoch na Judi Dench som som pomyslel - To bude dobrý film ! ... Bol .... Dráma o skrytých túžbach, ktoré vychádzajú na povrch. Dráma o priateľstve, láske a blízkych vzťahoch. Nič presladené a sentimentálne. Krásna hudba, akoby na spôsob Ravelovho Bolera (opakované sekvencie) skvele došperkovávali tento film. ()

Sarkastic

„Nakonec vás vždycky odhodí. Jennifer říkala, že jsem moc náruživá. Co to přesně znamená? Že se přátelství oddávám? Že bych šla až na konec světa pro toho, koho obdivuju?“ Na konec světa a možná by zašla ještě dál…Bavilo mě, jak se odtažitá, nepřátelská a cynická veteránka snažila narozdíl od ostatních držet novou kolegyni od těla, ale postupně začala jejímu kouzlu podléhat úplně stejně. Stejně tak její postupné odkrývání skutečných citů, motivace a své pravé tváře. Pozorné získávání si důvěry přerůstající do nenápadného zavazování, vynucování přátelství a později až do vyloženě vychutnané manipulace jen ukázalo herecké mistrovství Judi Dench a Cate Blanchett jí byla naprosto rovnocennou protihráčkou (ale bavil mě i Bill Nighy, i když jen ve vedlejší roli). Samota, touha po vřelosti, dotecích a ovládnutí se stupňuje, zbývá jen neudělat chybu…a samotný konec byl nádherně zlomyslný. I díky němu hodnotím silnými 4*, velká spokojenost. „Dá si někdo čaj? Babs?“ - „Mléko, bez cukru.“ - „Sladká jsi dost, viď?“ - „Bezesporu.“ ()

Madison

Majstrovské dielo obalené do atmosferickej tiesne na čele so skvostnou Judi Dench, ktorá ma svojím výkonom načisto ohromila a takisto jej vynikajúco sekunduje aj Cate Blanchett. Príbeh o osamelosti oboch žien a zároveň aj ich rozdielnosti, vášni, neuskutočniteľných a sebeckých túžbach, postupne gradovaný hudobným bohom Glassom, ktorého depresívne tóny umocňovali jednotlivé dialógy. Film, ktorý vás vtiahne od prvej sekundy a ani na minútu vám nedá vydýchnuť. Nenájdete v ňom ani jedno prázdne miesto. A napriek jeho jednoduchému námetu je geniálne spracovaný. Nepoznám veľa filmov, ktoré dokážu moju pozornosť udržať celý čas a ešte k tomu len gradáciou hudby a dialógov. ()

Chrustyn

Popravdě moc nevyhledávám komorní dramata a už vůbec ne ty, které táhnou ženský ale v tomto případě jsem nadšen. Vynikající "malé" drama s neskutečnými hereckými výkony, kde mě rozdrtila hlavně Judi Dench, kterou jsem doteď měl jen jako "babiznu z Bonda". Film nemá zbytečně přepálenou stopáž, nenudí díky kvalitním dialogům a zajímavému příběhu a poslední třetina graduje tak neskutečně, že jsem chvíli uvažoval o absolutním hodnocení. Nakonec to jsou "jen" moc hezké 4*. ()

• Snímek získal čtyři nominace na Oscara, kromě hereček měli naději i scénárista a autor hudby. Další tří nepřeměněné nominace si odnesli tvůrci i ze Zlatých globů. (imro)
  • Cate Blanchett (Sheba) o natáčení choulostivých scén s Andrewem Simpsonem (Steven) řekla: "Ve skutečnosti mu nebylo patnáct, ale osmnáct, ale pořád to byl mladý kluk. Bylo to velmi delikátní a musela jsem myslet na to, že v té situaci musím být za dospělého. Což nebylo úplně jednoduché vzhledem k tomu, že moje postava si namlouvá, že jde o vztah muže a ženy. Zvrat v jejich vztahu nastává ve chvíli, kdy jsou spolu v chatě. To si uvědomíte, že není způsob, jak by se s ním mohla bavit o svých dětech nebo o svém životě, prostě proto, že by to nepochopil. Lidi v životě často dělají hloupé věci, i když si to uvědomují. Když souložíte v chatce na své zahradě přímo pod ložnicí, kde je váš manžel, úplně škemráte o odhalení." (NIRO)
  • Románová predloha Zoë Hellerovej sa dostala do užšieho výberu na Bookerovu cenu (britská obdoba Pulitzerovej ceny) za rok 2003. (danoo)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)