Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

• USA Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (více)

Nespravedlivě odsouzenému Benjaminu Barkerovi, který musí ve vězení na druhé straně světa strávit celých 15 let se podaří uniknout do Londýna a je plně rozhodnutý pomstít svou rodinu i zmařené roky. V Londýně se setká se svou novou společnicí, paní Nellie Lovettovou, změní si identitu na Sweeneyho Todda a začne provozovat svou starou živnost - holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovettová peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweeneyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá, a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě - ke škodě své i svého okolí... (oficiální text distributora)

kinderman

Od nůžkoidního monstra došli Burton s Deppem v galerii společenských vyděděnců toužících po lásce a uznání až ke krví zastříkanému monstru z Fleet Street. Je po této syntéze burtonovských postupů, témat a postav po závěrečném záběru ještě kam jít? Skoro bych řekl, že ne, ale samosebou moc rád bych se pletl. ()

Gereth

Okouzlila mě hlavně atmosféra špinavého Londýna. Hned úvodní scéna a píseň No Place Like London mi přinesla příjemné mrazení v zádech. Deep(Kterému už by konečně měli dát nějakou tu zlatou sošku), Rickman, Carter tradičně zahráli skvěle a některé jistě potěší Cohen, u kterého mi je záhadou, jak se k takovému typu filmu dostal. ()

Eldrick

Burton je sterilní v každym záběru, všechno už jsme to viděli v mnohem lepším provedení. Už se jen opakuje a to dost nudí. Muzikálový výstupy tomu ještě víc ubraly, k nevydržení. Žádný pokus o zaujmutí diváka se nekoná. Nic, co by probudilo tuhle umělotinu k životu nepřijde. Několikrát provařenej guláš. ()

Parlay

Fantastický vizuál (jak je ostatně u Timovy tvorby standardem), herci (příjemně vás překvapí i Sacha Baron Cohen) a hudební čísla (kterým jejich komorní pojetí nijak neubírá na působivosti). Výsledný dojem mi ovšem kazí přehnaně násilné scény (domnívám se, že tentokráte Tim až zbytečně tlačí na pilu) a jistá nelogičnost v chování a motivacích hlavního hrdiny (jeho náhlé rozhodnutí o přechodu ke krvavému řemeslu postrádá racionální základ). ()

Sheldra

Na ty úděsné árie, jako vystřižené z Drákuly, je i celé režisérské umění Tima Burtona a grandiozní herectví Deppa a Bonham Carter krátké. Navrhuju zapéct do koláčků toho, kdo tento nadmíru vtipný příběh zpracoval jako muzikál. Never more! ()

fmash

Tim Burton, ano. Johnny Depp, ano. Helen Bonham Carter, ano, ano! Velice pitoreskní, velice ponuré, velice stylové. Podle očekávání, ale pořád to funguje, pokud to tak chcete. Jenže… prvních 40 minut jsem se opravdu pekelně nudil a chtělo se mi to vypnout. Především ve chvílích, kdy se zpívalo, což bylo skoro pořád, a každého normálním hlasem proneseného slova jsem se chytal jako záchranného kruhu. Asi byl zpěv záměrně chladný nebo co já vím, na mě to ale nepůsobilo. Gotiku si prostě představuji jako větší nářez; nebo se mělo zpívat jenom v nutných případech. Například duet paní Lovettové a jejího malého pomocníka byl (i vzhledem k okolnostem) báječný. Kulturní vložka s vysněnou budoucností, především kvůli obrazovému zpracování, je nezapomenutelná. Jenže… pak jsem začal váhat, jestli se dívám na „expresionistický opus“, nebo na záběry z džihádistické párty, co nám občas hoši pošlou. Neudělalo by stejnou službu pár stylizovaných červených cákanců, nebo tak něco? Nebo nestačilo vidět tu řezničinu jednou, a pak už na to jen odkazovat, aby pracovala divákova fantazie, a ne slinivka? Bylo mi líto páně Toddových zákazníků a oddechl jsem si, když některý mohl uniknout; hlavní hrdina mi nějak nepřirostl. Asi to byl režisérův záměr. Když to shrnu: mám rád Burtonovu imaginaci natolik, že mi nevadí její opakované aplikace. Opravdu mám rád ulítlost Bonham Carter, a Helen tady byla přesně taková, jakou ji chci mít. Mám rád temné příběhy. Ale tady už jsem to prostě nepobral. Hvězdička dolů za „zpěvy“, hvězdička dolů za to množství krků, jež jsem musel vidět vejpůl. PS: Ten skvělý konec, který mi opravdu spravil náladu, moje hodnocení mohl posunout nejmíň o hvězdu. To by ale musel přijít alespoň o půl hodiny dřív. ()

GILLWANDER

Vizuálne krásna rozprávka zasadená do temnej londýnskej spoločnosti, kde si zlá doba vyberá svoju daň. Ako sme už zvykom u Burtona, logika ide bokom a muzikálna časť v tomto filme enormne prevláda, čo sa samozrejme filmovým praktikantom páčiť určite nebude. Oranžová temperová krv striktne odoberá punc brutality a ponúka iba gibic do strvrdnutých špagiet. Johnny a Helena herecky úžasný a film držia fixne pokope. Réžia fantasmagory Burtona čisto vizuálne nadnesená. Priemer. 65% ()

JOHN.NY

Kombinace Burton-Depp snad ani nemůže zklamat...skvělý Johnny, výborná Helena Bonham Carter, pěkná muzikální stránka a fantastické zobrazení tehdejšího Londýna... ()

Scylla

Už při prvních burácivých tónech varhan a pohledu na temné střechy Londýna, se mi rozbušilo srdce a hlavou mi prolítlo.. miluju Tima Burtona!! Burton+Depp+Carter jsou mí oblíbenci, takže jsem se na tenhle kousek těšila jako malý dítě:) Co bych vyzdvihla: Timovu atmosféru a celkové vizuální ztvárnění (to se mi nikdy neokouká), Johnny si roli jako vždy užívá a bezchybná Helena, jejíž projev se mi zaryl hluboko do paměti (a to má nejobtížnější pěvecké party). Dále mě uchvátily duety, kterých by tam mohlo být klidně víc (Depp&Carter, Depp&Rickman :) A nemohu nezmínit nezapomenutelnou snovou část u moře... (!) Co na tom, že od začátku víte, jak se bude asi příběh odvíjet... Užívejte si herecký koncert a počkejte si na závěr, který vás nenechá na pochybách... V jádru je to vlastně příběh o lásce, i když v trochu jiném (krvavějším) hávu, než jsme obyčejně zvyklí. ()

Carlossss

Vůbec nevím, co si mám myslet... Těšil jsem se na pěknou muzikálovou podívanou(muzikály bytostně nesnáším) s dokonalým Johnnym a co jsem dostal? Po půl hodině totálně nudnou vyvražďovačku s nudnými písničkami. Johnnyho zpěv mě po chvilce začal neuvěřitelným způsobem otravovat a rozčilovat(jinak proti němu nic nemám, jako herce ho mám rád), Helena byla ve filmu okouzlující, to je asi vše. Jediný, kdo mě bavil, byl Alan Rickman a jeho soudce. Dvě hvězdy dávám za Londýn a za vcelku dobrou temnou atmosféru... zkusím se na to podívat ještě jednou, až budu v lepším rozpoložením. Zatím nuda... ()

maverick10

Jsem rad ze Tim Burton je vsestranny reziser. Tentokrate si na svoje menu vepisuje novy zanr. Muzikal ! ! ! A opet si sezval sve oblibene persony Johnyho a svoji chot Helenu a opet svym temnym zpusobem ztvarnil tento broadwaysky muzikal Stephena Sondheima. Temne, hororove a zaroven poeticke. Presne po Burtonovsku. Ty prekrasne temne barvy, ktere dodavaji filmu tu nezapomenutelnou atmosferu. ()

Beagle

Sweeney Todd mě bohužel nechytil tak, jak jsem čekala. Kromě paní Lovettové a jejích snů o úchylně dokonalé budoucnosti v domku u moře a klasického alan-rickmanovského kukuče Alana Rickmana mě zaujalo jen máloco. Čekala jsem černočerný humor, místo něj přiletěly jen cákance červenočervené krve. ()

Katarine

Velmi příjemná ďábelská kombinace Tima Burtona, Johnnyho Deppa, Alana Rickmana a Heleny Bonham Carter tentokrát ne s tradiční hudbou Dannyho Elfmana, ale o nic horšího Stephena Sondheima. Ano právě hudba a již zmíněné herecké výkony mě ve filmu nadchly nejvíce, ale zpívaného slova bylo v tomto případě na mě až příliš a bohužel mě zarazilo právě u slavného Burtona, že krev ani trochu nepřipomínala krev, ale jakési krvavě kašovité cosi, co silně připomínalo rajskou omáčku...chuťovka, já vím:-) Takže 4* jsou tak akorát, protože klasická temná stránka byla naprosto vynikající a některé scény mě doslova přikovaly do křesla. ()

Kate...

Hororový film po všech stránkách, což jsme si ani nemyslela, protože hororový konec mě přece jenom mírně překvapil. Béčková krev, dobové motivy s černošedými odstíny opět fungují. Postavy si pohrávají s jednoduchým příběhem a obohacujího o na herce povedené pění chytlavých melodií, které je místy trochu delší nežby se možná hodilo. Ale všechno dohromady vyčaruje nejen výtvarně zajímavou podívanou. ()

jhr

Skvělí film mého oblíbeného režiséra Tima Burtona. Obsahuje vše co mám na jeho filmech rád, svižný a zábavný scénář plný různorodých motivů, temná stylizace a hlavně nekompromisně vynikající Johnny Depp. Muzikálová vystoupení patří jednoznačně k vrcholům filmu, stejně jako likvidace jednotlivých Toddovích obětí. Celí tento film je jeden velký filmový zážitek a pro Burtonovy fanoušky dvojnásob. ()

easaque

úchylárna. Dost překombinovaná a ještě to zpívání teda nemusím. Nechápu proč ti američani musí mít skoro všude písničky. Dobrý nápad byl tím dost zničen a tak se to stalo pro mne nestravitelné. Výtvarně však působivé jak je u Burtona zvykem. Čistých 40% ()

honajz2

Co v první polovině vypadalo dost nadějně se v té druhé proměnilo v něco naprosto nefunkčního. Buď to měl Burton natočit jako čistý horor (klidně se stejným vizuálem a klidně s přitvrzením v brutalitě, protože by se to k tomu hodilo) nebo to nechat tak jak je teď, ale dát do toho víc komediálních prvků, případně z toho úplně udělat komedii. V tomhle podání to prostě nedokážu brát vážně, se všemi těmi písničkami a s nápady a prvky, které se dají lehce zparodovat. Kór když se to fakt tváří strašně vážně, chce to u diváka vyvolat lítost a sympatie k dvěma naprostým psychopatům a skrze ně to ještě chce prezentovat "něžný" romantický vztah! Jako sorry, tohle fakt asi ocenit nedokážu. Námět by mohl být super, ale musel by být fakt zpracovaný jinak. Protože tohle fakt není materiál na muzikál a ani si nedokážu představit, že by fungoval naživo. Snad jediný muzikál, který jsem dokázal brát vážně byl Drákula, ale u Sweeney Todda jsou ty písničky takové, že... prostě ne. Ale tak aspoň slušný vizuál to má a ty písničky se většinou docela daly. A z jedné se mi dokonce hodně líbila jedna část - když jsem si ji teda zrychlil... Btw, začínám mít pocit, že Karlík byl skutečně Burtonův vrchol a po něm už nikdy nic pořádného nenatočil... Tak snad se mýlím a ještě něco dobrého na mě od něj čeká. 2* ()

Morloth

Ze soucitu a z lásky k Burtonovi to bude za čtyři, ale muzikál bez chytlavých melodií a zpěváků, kteří něco umí je muzikál na víte co.... První půlka filmu mne příliš nechytila. Nevím proč, tentokráte jsem do Burtonovy atmosféry rovnýma nohama nespadl. Navíc mi častokrát přišlo, že to s tou umělostí Burton přehání. V Karlíkovi byla ku prospěchu, ale zde mi stylizované pláže a posezení pod stromy vadily. Zamilovaný pár mi přišel slizký. Ona nepěkná a nesympatická, on jak Leonardo Di Caprio v dobách své největší slávy, ulízaný, nechutný a přimrzlý ke kře (upozorňuji, že jsem si na Lea již zvykl a považuji jej za dobrého herce). Tak to by byla negativa, a teď z té lepší stránky. Depp, podle mne na sebe strhl celou pozornost, Rickman, který se neztrácí, Helena Carterová, tu mám rád snad všude a Timothy Spall, jenž přes menší roli Deppovi šlape na paty. Nádherné jsou také kostýmy. A povětšinou silně působí atmosféra města. ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

27.01.2014

Johnny Depp a Sacha Baron Cohen (Borat, Bruno) už se na stříbrném plátně setkali jednou – ve Sweeneym Toddovi Tima Burtona. Spolupráce se jim očividně zalíbila, chtějí si ji tudíž zopakovat, a to v… (více)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (více)

Alenka v říši přízraků

Alenka v říši přízraků

15.12.2007

To snad napadne každého v souvislosti s plány Tima Burtona natočit adaptaci slavné pohádkové knížky Lewise Carrolla. Za týden má světovou premiéru hororový muzikál Sweeney Todd: The Demon Barber of… (více)