Hedvábná cesta

• Kanada Silk (více)

Psala se tehdy šedesátá léta 19. století a šarmantní francouzský bohatý syn starosty Hervé Joncour v podání Michaela Pitta měl všechno, o čem ostatní muži sní. Výnosnou práci, luxusní hřejivý domov a v něm především čarokrásnou milující ženu s tváří Keiry Knightleyové. A přesto nebyl zcela spokojený. Chyběly mu totiž životní výzvy. I z toho důvodu se nakonec vydal do Japonska, v té době téměř nepřístupného cizincům, aby jednal s tamějšími hedvábnými magnáty o možnostech interkontinentální spolupráce a pokusil se zařídit obchod snů. Nakonec ale v zemi vycházejícího slunce nalezl mnohem víc, přičemž možnost propašovat zapovězené hedvábné červy do Evropy byla tím nejmenším. Japonsko nabídlo svému hostu především lásku dívky, konkubíny, jejímuž půvabu navzdory všem kulturním a společenským překážkám Joncour okamžitě propadl. Tím se ale dostal před nevyhnutelnou volbu. Vynikající kamerou a hudební složkou, z pera Ryuichiho Sakamota, působící obrazové romantické drama natočil v roce 2007 kanadský režisér François Girard, jehož unikátní smysl pro poetiku mohlo české publikum ocenit již v roce 1998 v nezapomenutelných Krvavých houslích. (oficiální text distributora)

TheRoller

_[Obsahuje SPOILERISKO]_ Tak toto bol zaujímavý zážitok. Lyrická melanchólia plynúca pomalšie ako stojatá voda, vizuálna, alebo lepšie povedané audiovizuálna perfekcia. Kamera je bezpochyby vrchol tohto filmu, pri ktorom ak trafíte správnu náladu, mŕtvolné tempo a relatívne žiadne výrazné posuny v deji vás nijako nesklamú. Ja som ju našťastie trafil, ale bola to skôr náhoda - cielene je to úloha určite náročná. Nádherné zábery dopĺňa krásna hudba so všadeprítomným klavírom (čo je pre mňa vždy plus) a ak sú tie zábery ešte skrášlené Keirinkou, mne viac vlastne ani netreba. Napriek negatívam a viacerým logickým kixom to v sebe malo niečo zvláštne, čo sa mi zapáčilo a nepustilo. Možno to bolo skĺbenie európskeho a východoázijského štýlu, ktorý (na mňa) zafungoval očividne naplno. Ďaľšou možnosťou je, že to bola až taká nuda, že sa mi to páčilo, ale to je nepravdepodobné. To je na tom to divné - nenudil som sa, aj keď si to 70% scén doslova pýtalo. Michael Pitt nebol vôbec šťastná voľba, vyzeral ako nepodarený doktor Chase v prvých sériách seriálu House, M.D. Jeho hlas ale celkom ušiel a preto voice over nebol najhorší. Správanie hlavného hrdinu je blízke tomu, ako je (ne)sympatický - vymeniť Keiru za rovnako plochú Číňanku v Japonsku? Srsly? U mad bro? Veď tých čínskych žien je na stovky miliónov a všetky dokopy sa nevyrovnajú londýnskemu pokladíku. Slovom, blbec. Keira dostala (opäť?!) veľmi málo priestoru, uvítal by som, ak by jeden výjazd do Japonska bol ukázaný z jej pohľadu, čo zažíva doma a pod...Ďaľšia vec (SPOILEROVÁ) - chúďa moje, ledva si zahrá a oni ju zabijú? No to ma poser, povedal som si v prvej chvíli a sám som sa nad sebou zarazil, ako ma to naštvalo. To som ale nevedel, čo sa bude diať ďalej. Od tohto momentu až po koniec ide pre mňa o 100% záležitosť, ktorá vrcholí Keirinkiným voice overom a plne prebíja tú predošlú "nudu", ktorá ma vlastne ani nenudila. Hodnotenie 3* plne chápem, jedinci s 2* a menej film s veľkou pravdepodobnosťou nepochopili, u mňa to nechalo peknú a najmä zvláštnu emóciu, ktorú si rád zopakujem, takže sa nehanbím dať plné 4* a vôbec nevylučujem, že po ďalšom pozretí to bude za päť hviezd. 85% ()

ZkuKol

Nuda! Je mi líto, ale nejsem schopen tento ultrapomalý film ocenit. Příběh na úrovni červené knihovny, anglosaská ignorance zeměpisu (morava apod.) i historie, zjednodušené reálie Japonska a nenápaditá kamera na mě při tomto filmu doslova křičeli. Jedny z nejdelších 100 minut, které jsem strávil u filmu. Nevím zda jde o adaptaci nebo původní scénář, ale z filmu vůbec není cítit nějaká touha po ztvárnění právě tohoto příběhu, naopak mám pocit že šlo o kalkul; Keira Knightley v kostýmním snímku=zisk. ()

MaMitti

Od začátku na mě ten film působil tak nějak "lacině"?....ale vydržela jsem a jsem za to ráda....protože ten závěr pozdvihl celý snímek na něco velmi působivého, velmi oslovujícího....Asi každý podléháme iluzím, každý těm svým. Vidět tak třeskuté procitnutí z mámivého snu o tom, že člověk touží po tom, co nemá, co by možná mohl mít a o čem si myslí, že je fatální, je ....poučné? ...nevím, každopádně mi pak došlo, že ten film je vlastně chytře natočený - ve smyslu toho, jak někdy vnímáme lásku bližního jako takovou normální červenou knihovnu...hlavně začátek filmu. Určitě vyhledám knižní předlohu... ()

Wally

Přemýšlím, proč se takové zkušené herecké osobnosti jako K. Knightley nebo A. Molina upíší k hraní v takovémto filmu, který nudí, je zdlouhavý a za celou dobu vás ničím neupoutá. Jediné, co stojí za zmínku byly krásné záběry okolní krajiny. Pokud plánujete u filmu usnout, pak doporučuji...o nic totiž nepříjdete. ()

cachina

Snímek, který mě ničim nezaujal ani nenadchl. Odtažitý film, na kterém je poznat, že se jedná o adaptaci, o nepovedenou adaptaci románu. Děj je až příliš monotónní - to je pořád cesta do Japonska, domů, do Japonska, domů, do Japonska, domů. Hlavní hrdina se nemůže rozhodnout, koho to vlastně miluje (manželku doma, nebo ženu v Japonsku). Bohužel ani jeden vztah není nikterak zajímavě podaný ani vygradovaný. Jediným plusem velice pomalu plynoucího film je jeho mizanscéna - záběry nádherné přírody. A to je pro mě málo. ()

Giggs

Prilišna snaha o umeleckosť tomuto filmu ubližila. Priliš pomale, priliš citlive, no bez želaneho vysledku, bez efektu. Snaha sa ceni, no niekedy ani to nestači. ()

cab

Na jedne strane jsem byl potesen spolu s myma ocima z prenadhernych exterieru a zasnezenych plani v daleke Asii, ale na druhou stranu se u me dostavil pocit, ze se film dal natocit v kratsi delce s vice emotivnejsim vyvrcholenim pribehu o francouzi Harve, ktery trmaci mezi svou rodnou zemi a Japonskem nejprve kvuli seminkum hedvabi, ale pozdeji se vraci za krasnou asijatkou, i kdyz uz jednu zenu ma doma. Nemuzu nezminit povedenejsi Barevny zavoj podobneho razeni. 60% ()

Merkin

Myšlenka s dopisem je sice originální, ale tak nějak nedotažená a zbytek je neustálé nastiňování děje, který nepřijde. Snímek stojí na kameře a námětu. ()

Ynés

Minimalisticky pojatý milostný příběh s okouzlujícími exteriéry. Tak to je zhruba můj celkový dojem z tohoto snímku. Působí zpočátku velmi tajemně a neobvykle pomalu se rozvíjí, ale po dalších minutách to pokračuje pořád stejným způsobem. Keira - Japonsko - housenky - Keira - Japonsko..asi jsem zřejmě nepochopila hlubší smysl tohoto filmu, ale upřímně ve mě nějakou vzpomínku zanechají jen překrásné scenérie. ()

dozana

Nevím jak to popsat ale tento film mě nějak nevzal za srdce, asi jsem čekala něco trošku jiného....možná, že jsem až tak moc nepochopila o čem to bylo i když si myslím, že ano....jediné co mě zahřálo u srdce byl konec, který byl opravdu jediný na tomto filmu dojemný a hezký. ()

mirkaaa

Přiznám se, že jsem od tohoto filmu čekala mnohem víc, ale nebyl tak zajímavý, jak se zdálo, že bude. A nezachránila to ani Kiera Knightley. Rozhodně má lepší filmy, např. Pokání. ()

Marina111

Jemný a príjemný ako hodváb, pôsobivý ako knižná predloha. A primerane melancholický a drásavo platonický. Jednoducho pekný - i keď veľmi jednoduchý... ()

P-puma-

Tenhle film je hezký, ale není dost dobrý na to abych ho chtěla vidět znova a řekla bych, že po čase si nevzpomenu ani na to, že jsem ho viděla. Nějak ve mě nic nezanechal ()

THE_Joko

Krásny príklad toho, ako sa z výborného námetu, stane len pozeratelná záležitosť a to všetko len vďaka nešťastnému výberu hlavných postav. Michael Pitt mi pre danú postavu absolútne nepasoval, melancholik a lámač ženských sŕdc by mi skôr vyhovoval v tenedzerskych seriáloch a nie tu! ()

blazenka

Navzdory očekáváním mě toto filmové dílo nejenže neuchvátilo, ba přímo zklamalo. Keira byla nevýrazná a průměrná, Michael Pitt se mi absolutně nehodil ani ke Keiře ani do tohoto filmu. Jeho herecké podání mě nebavilo a milostná rovina se mezi oběma hlavními představiteli rovnala bodu mrazu. Jediné, co ve filmu vynikalo, byla krásná kamera a hudební doprovod. K tomu pár scén v Japonsku a celkem vyvedených posledních 10 minut filmu. Třemi slovy: utahané, nevýrazné, nudné. 45%. ()

Matli

Určitě výrazná produkce, ale docela tomu chybí šťáva, takové nemastné, neslané. Hlavní pointa by určitě šla lépe rozvinout. A hlavní aktér je dost nesympatický, tahle role pro něj teda není, chudák Keira. 41% ()

Olík

Velká část filmu, je pouze šup do Japonska, šup zpět – bez nápadu a bez hlubšího příběhu. Film je na romantické drama chladný, nemluvě o herectví Michaela Pitta. S tímto námětem se dalo pracovat mnohem lépe a 104 minut bylo až, až :( ()

Jakira

Na můj vkus značně utahané. Dalo by se to zkrátit na polovinu, na což by příběh akorát stačil. Na druhou stranu, milovníkům Nového světa a spol. by se to možná líbilo, bohužel já mězi ně nepatřím, a tak mi film přišel zdlouhavý a místy naprosto ztrácel tempo, které už tak nebylo moc vysoké. Ovšem ač nejsem příznivce lyrických filmů, které se soustředí hlavně na obrazové stránky, dávám 3 hvězdy a to za působivý konec. Spojením ženského hlasu předčítajícího dopis se záběry na rozkvetlou zahradu si to u mě film trochu "vyžehlil" ()

BOURQUE

Celý príbeh sa začína veľmi nádejne, ale od polovičky je to veľmi pomalé a mám taký pocit, že režisér sa stráca vo svojich myšlienkach. A. Molina je solídny, M. Pitt však miestami je nevýrazný (má dobré momenty, avšak celkovo len priemerný výkon). Škoda, že Keira nedostala viac priestoru. Osobné hodnotenie: 68% (**) ()