Hedvábná cesta

• Kanada Silk (více)

Psala se tehdy šedesátá léta 19. století a šarmantní francouzský bohatý syn starosty Hervé Joncour v podání Michaela Pitta měl všechno, o čem ostatní muži sní. Výnosnou práci, luxusní hřejivý domov a v něm především čarokrásnou milující ženu s tváří Keiry Knightleyové. A přesto nebyl zcela spokojený. Chyběly mu totiž životní výzvy. I z toho důvodu se nakonec vydal do Japonska, v té době téměř nepřístupného cizincům, aby jednal s tamějšími hedvábnými magnáty o možnostech interkontinentální spolupráce a pokusil se zařídit obchod snů. Nakonec ale v zemi vycházejícího slunce nalezl mnohem víc, přičemž možnost propašovat zapovězené hedvábné červy do Evropy byla tím nejmenším. Japonsko nabídlo svému hostu především lásku dívky, konkubíny, jejímuž půvabu navzdory všem kulturním a společenským překážkám Joncour okamžitě propadl. Tím se ale dostal před nevyhnutelnou volbu. Vynikající kamerou a hudební složkou, z pera Ryuichiho Sakamota, působící obrazové romantické drama natočil v roce 2007 kanadský režisér François Girard, jehož unikátní smysl pro poetiku mohlo české publikum ocenit již v roce 1998 v nezapomenutelných Krvavých houslích. (oficiální text distributora)

k212

Nu dobrá ... máme tu skvělou výpravu, taky úžasnou hudbu, dobré a přesné obsazení. A příběh ... nic, co by divák neznal, až na zajímavý konec, který mě osobně potěšil. Všechno je však jaksi sošně krásné, lehce bezduché a emocionálně slabé. Co to? Silk ve mě nezanechal žádný zásadnější pocit a to je u filmů takového druhu velmi závažný hendikep. O rok starší a hodně podobný Painted Veil, mě dostal do jinčích citových poloh, škoda. 55% ()

Aknah

No tak upřímně, mě to zklamalo... je to celkem dobrý námět, ale fakt se tam nic nedělo, nudilo mě to a celý film byl tak hrozně utahaný, že to nezachránila ani Keira Knightley, které nedali skoro žádný prostor a proto film nestojí za nic. ()

Tsuki

Pomalý a emotivní film. Bohužel, někdy to dosáhlo tak pomalé rozvláčnosti a jemnosti, že to naopak působilo prázdně a nezáživně. Měla jsem takový dojem, že by chtělo trochu "přitlačit na pilu", aby to získalo šťávu, ale samozřejmě ne tak moc, aby to působilo necitlivě. S takovými filmy je trochu problém. Dojem byl celkově dobrý a především konec byl působivý, avšak na na můj vkus si to nezaslouží lepší hodnocení než slabý nadprůměr. Škoda, že jsem nečetla předlohu, možná by to na mě pak působilo jinak. ~(3,3)~ ()

stilgar1

Odmyslím-li si naprosto pitomě vykreslený příběh a podprůměrné herecké výkony (Keira nikdy hereckým uměním zrovna neoplývala a se svou "krásou" to prostě napravit nedokáže. M. Pitt se zase stále tváří, jako by ani nevěděl, v jakém filmu hraje), zůstane už jen čistá nuda vyplněná občasným krásným záběrem, který ovšem nedokáže nahradit požadovaný požitek z filmu. Ubohost. 3/10 ()

Dzeyna

Krásné drama se špetkou romantiky a nevěry. Podívaná je ohromně příjemná a uklidňující, i když to není zrovna procházka růžovým sadem. Keira Knightley předvedla vynikající výkon jako vždy, což se dalo očekávat. Musím uznat, že také Michael Pitt se do role vžil takový způsobem, který bych nečekala. Výborná podívaná. ()

Mia...

Nudné. Nudný příběh, nudná atmosféra, nudná pointa (pokud tam vůbec nějaká byla). Celé je to studené a o ničem. Nijak mi nevadí chladná melancholická atmosféra u filmu, ale toto bylo celé jen o ní. Ale pěkné záběry a prostředí. ()

teutates

Lyricko-epické dielo,ktorého vizuálna stránka nenechá ani kameň chladným!Nádych histórie následne prírodnej reflexie"voilà"!Aj napriek pomalému tempu príbeh nenudí naopak prekvapuje a ohuruje!Stačí len málo na vyjadrenie...!V jednoduchosti je krása a o to sa postaral Francois Girard.Nemôžem zabudnúť na hudobný podtext,ktorý dodával tu správnu atmosféru.K dokonalosti chýbala asi len väčšia snaha zo strany hercov! ()

Tomco

Silk je predovšetkým jedna vizuálna nádhera. Prostredie, scenérie, príroda, to je zážitok sám o sebe. Najväčšia pochvala preto putuje ku chlapíkovi menom Alain Dostie, ktorý mal na starosti kameru. Majstrovská robota. Ďalším plusom je samotný príbeh, ktorý okrem toho, že dokáže diváka vcucnúť do seba, je plný navonok nenápadných prvkov, ktoré ešte viac zosilňujú výsledný pôžitok a dojatie z videného. Atmosféru dotvára aj lahodný hudobný motív vďaka ktorému je zážitok ešte o niečo silnejší. Na záver pochvala pre Keiru, ktorá stále viditeľnejšie dokazuje svoje herecké kvality a tiež pre Michaela Pitta, ktorý ma svojím prirodzeným výkonom veľmi milo prekvapil. Francois Girard, dík za plnohodnotný zážitok. ()

zahadna

Asi som čakala niečo viac, určite viac, aby ma viac zaujal film, no ináč nebol zlý, ale dávam mu len tri hviezdičky. ()

Chrustyn

Nudná, nezajímavá, zdlouhavá a ukecaná romantika. Víceméně jsem se na film dival jen kvůli Keiře Knightley a o to víc jsem byl naštvaný když jsem zjsitil, že zde byla odsunuta na vedlejší kolej. Pokud chcete pořádný film s Keirou tak se raději podívejte na "Pokaní", kterému tahle nuda nesahá ani po kotníky. ()

Yardak

Hedvábná cesta je lehce cestovatelsko-romantické drama o muži, který nakupuje v Japonsku vajíčka bource morušového a přitom poznává tamní kulturu a i jednu ženu, a to ve Francii na něho čeká jeho krásná manželka:). Keira Knightley a Sei Ashina jsou krásné ženy a je těžké si mezi nimi vybrat pro hlavní postavu. Pokud máte rádi pomalé záběry krajiny a zasněžené Japonsko, tak doporučuji. Příběh mě docela zaujal, že si asi přečtu i knihu od Alessandra Baricca: Hedvábí. 80 %. ()

rikitiki

Je skoro kumšt natočit příběh o lásce ke dvěma ženám - každé v jiné půlce světa - , dobrodružném cestování do zakázané země, riskantním obchodu s hedvábím, střetem naprosto různých kultur a bojích v Japonsku tak zoufale nudným způsobem. Ale takové umění ať si režisér pouští pro sebe v zamčeném sklepě svého domu a nikam jinam s tím neleze. Naprostý souhlas s komentářem Cervenaka. /6. 3. 13./ ()

Lacike

Cely film som cakal, kedy sa skonci nezazivny uvod a konecne sa zacne odvijat hlavna zapletka. Lenze az do konca filmu som sa nedockal. Moj vysledny pocit z filmu bol ako keby ste si nejaku knihu necitali, ale len zbezne prelistovali. Takze sice budete zhruba vediet o com kniha je, ale ani na chvilu vas nepohlti. A presne taky nenaplneny pocit mam z tohto filmu. ()

Tommassi3

"Kdysi jsem znal muže, který postavil svoji vlastní železnici.. Trať byla naprosto rovná.. Ani jedna křivka.. Měl k tomu důvod, jen už si nevzpomínám jaký.." ()

Terva

Film natočený podle románu Alessandra Baricca je příběhem ženatého pašeráka bourců, Herva Joncoura, který v 19. století cestoval do Japonska, aby přebíral tento tajný náklad. Scénář : François Girard, Michael Golding a Alessandro Baricco. Za hudbu - Ocenění - 2008 - Genie Awards - nominace. ()

Gazy

Křehký příběh, který sice má poněkud podivný začátek, jelikož během několika málo minut strčí diváka až příliš rychle přímo do víru dění, pak ale výrazně zvolní tempo a dá člověku možnost vychutnat si téměř neuvěřitelně nádhernou vizuální stránku snímku při které se mi málem podlamovala kolena, navíc Keira Knightley je zde krásnější než v jakémkoli jiném filmu, rozhodně to stojí za shlédnutí. ()

Nick Tow

Útla knižôčka Alessandra Baricca bola pre mňa jedným z najväčších "objavov" posledných rokov - a jedným z najčastejšie kupovaných darčekov (i keď v kníhkupectvách dosť čumeli, keď som vyslovil prosbu, aby mi ju zabalili do hodvábneho papiera...) Raz sme tak sedeli s jedným kamarátom knihomolom na káve a bavili sa o knižkách a on zasmečoval: "Čeče, z toho Hodvábu by mohlo byť skvelé kino, keby to zobral do rúk dajme tomu taký Jean Pierre Jeunet". A ja mu na to hovorím "A ja si, čeče, myslím, že tá knižka je nesfilmovateľná, resp., že film sa síce podľa nej natočiť dá, ale bude to to isté, ako keby si dal hluchonemému zaspievať mongolskú štátnu hymnu." Ten kamoš zafrfľal pod nos, že som zase moc múdry a nechali sme to plávať. Keď sa zjavili informácie, že film sa predsa len ide točiť, zaprisahal som sa, že ho nechcem vidieť, že to, čo mi z tej knižky zostalo v hlave, nech zostane nepoškvrnené. Nakoniec zvíťazila zvedavosť a hoci to nebola mongolská štátna hymna v prevedení hluchonemého, bol to celkom iný príbeh a celkom iné tváre, oblaky, more, hodváb, smútok, diaľky, písmo, vášne, krajiny... Nechcem ten film pochovať nejakou priemernou známkou len preto, že naplnil moje neblahé tušenie, možno človeku "nezaťaženému" ľahkosťou knižného Hodvábu sprostredkuje čosi, čo mu nesprostredkujú iné filmy, takže dnes sa, milí žiaci, radšej známkovať nebude. Ale ak vám smiem poradiť, prečítajte si toho Baricca a natočte si film vo vlastnej hlave. A zaručene to bude to najlepšie možné kino! ()

Crazer

Nevím, na mě bylo tohle až moc pře ... jak je to slovo? Prostě moc přeumělkované, bez emocí, vlastně bez ničeho. Vysloveně silné momenty se tu dají zpočítat na rukouch ukrajinského dělníka .. a vůbec, ke konci docela nudné a určitě až si za pár měsíců budu chtít vzpomenout na tento film, tak ani nebudu vedět o čem byl. 2,5* ()