Jedné noci v jednom městě

One Night in City

Martin Vandas

Kostýmy:

Radka Balejová
  • UncleG

Jedné noci v jednom městě je alespoň pro mě naprostá nuda, nuda, šeď, šeď. Z bahna únavného, prázdného zírání na animované panáky ho tahají pouze příběhy „Ploutvička a Větvička“ … A příběh s pracovním názvem „Ucho“, jehož geniální myšlenka a vtipná pointa je brutálně zavražděna otrockým (do)vysvětlováním. *Tady bude spoiler, protože si nemůžu odpustit tuhle bohapustou ničemnost neokomentovat* Ve chvíli, kdy neúspěšný muzikus s přišitým uchem nakreslil na zeď most v Arles, řvali jsme všichni v kině smíchy. V tuhle chvíli měl příběh skončit. Kdo nepochopil, ať si prohlídne jakoukoli publikaci o dějinách umění. Jenže Balekovic Honzovi to nestačí. On chce, aby jeho fór pochopilo i tříleté dítě. A tak poté, co odvypráví vtip i s pointou, cítí autorskou povinnost vše náležitě vysvětlit do poslední mrtě. Úplně ten samý případ, jako kdyby někdo řekl „šli dva a prostřední upad“ a dodal: „chápeš? Protože když jdou dva tak tam není ani jeden postřední a tak vlastně nemohl upadnout. V tom jako tkví podstata toho vtipu a to je přece velmi komické. Tak a teď se můžeš smát.“ Moc bych nedal za to, že Balej vypráví v hospodě vtipy podobným způsobem…A je tím pádem mezi přáteli velmi oblíben :)(21.8.2009)

Těšil jsem se na to jako na volné pokračování Fimfára, leč mohl jsem tušit, že bez Wericha to nebude úplně ono. Naštěstí stopáž je fakt milá, film vás neunudí k smrti, a i za to má body navíc. Celkově bych to zhodnotil nějak takto: Ulity jsem nepochopil. Závěrečné pointě jsem se zasmál, ale jinak jsem celou dobu spíš podivně zíral, tápal a nechápal. A propós - proč se to vlastně jmenuje Ulity? * a 1/2. Pak přišel přesný opak - nádherná povídka, co by fungovala spíš jako samostatný krátkometrážní filmek, Větvička a Ploutvička. Oslava představivosti o přátelství stromu a kapra, plná skvělých nápadů. Například, víte jak strom v hospodě pije? No, koukněte se:-) 4 a 1/2*. Jedné noci v jednom městě se mi taky dost líbilo, hlavně tím, že to mělo jasný příběh a vypointovaný děj. Skvělý nápad! 4* Povídka Zastavený čas nemá pravda až tak originální příběh, ale je skvěle ztvárněná. Na diváka dýchne pocit melancholie a nostalgie; něco, čeho se animovaným filmům moc nedostává. 3 * Poslední povídka, Džin, vypráví o dvou ožralech, co najdou lahev s džinem a začnou si plnit svá přání. A to je všechno. Bohužel tedy zase musím říct, že to ztroskotalo na příběhu, protože animace je kouzelná (obzvlášť džin, který vypadá jinak než jakýkoli jiný džin, kterého jste viděli). 2 a 1/2* Nedělá mi to moc dobře, hodnotit průměrně film, který dal určitě autorovi moc práce, navíc film který měl velkou ambici překvapit syrovostí a originalitou. Režiséra neodsuzuji, naopak mu fandím. Ale tohle se zkrátka povedlo jen zčásti.(6.8.2008)

Vynikající animace, hororová atmosféra, skvělá hudba i ruchy. Možná u těch prvních příběhů (Ulity) mohly být pointy než jen pocitová sdělení, možná ta směs nepůsobí sourodě díky Větvičkovi a Ploutvičce (i když jde o geniální povídku), ale povídka(-y) Jedné noci... s kavárnou, s opilci, skutečně kouzlo imaginace a nápadů.(18.1.2007)

Hustý nářez. Loutky jsou tak odporné a nechutné, až se na ně prostě musíte dívat. Černá komedie parodující klasické umění zpracovaná skvělou animací vám nejprve přijde od pohledu nechutá, ale stojí to za to :)(16.10.2009)

Krásně podivné (a podivně krásné).(31.12.2011)