Jedné noci v jednom městě

One Night in City

Animovaný / Loutkový / Komedie / Horor

Česko, 2007, 67 min

Jan Balej

Ivan Arsenjev, Jan Balej

Martin Vandas

Kostýmy:

Radka Balejová

Ten film má mnoho kladů. Výbornou animaci, kulisy, provedení masek a výpravu, dá-li se tento pojem použít v animovaném filmu. Skvělá hudba. Trochu jsem se bál toho "horroru", ale hned úvodní "příběh" s hmyzím cirkusem mě přesvědčil o tom, že i tohle tu bude (je to docela psycho) a následující mysteriózní atmosféra byla taky v pohodě. Ten film má však jeden dost velký a podstatný zápor, který může všechno výše zmíněné převálcovat. NIkdy nebude fungovat takhle v jednom kuse. Při hodinové projekci je to prostě utrpení. Občas je to totiž opravdu jen snůška náhlých a ne zcela propracovaných nápadů, které by třeba výtečně fungovali a působili jako krátké štěky. Rozkouskovat to, byla by to paráda. Protože některé příběhy a sekvence filmu jsou dost nudné. Občas jsem měl problém udržet oči otevřené. Zde toilk opěvovaný příběh Větvičky a Ploutvičky mi přišel nesnesitelný a dost nudný. Naopak, již zmíněné hmyzí zrcadlo, zvířecí kremační pracovník, přišité ucho nebo džin, mi přišly docela dobré a vidět je postupně jako samostatné celky a ne jako jeden plácající se hodinový paskvil, možná bych šel s hodnocením i výše.(9.10.2012)

81 % - Možná, že by to na mě zapůsobilo ještě víc, kdybych viděl jednotlivé povídky odděleně a ne v 75minutovém kuse, ale i tak jsem byl hodně spokojený. Výtečná temná atmosféra (občas to na mě dýchlo náladou Tria z Belleville:-), animaci jsem - pravda - chvíli přicházel na chuť, ale přišel.(17.1.2007)

Několik sice vcelku milých, avšak spíše průměrných povídek - ovšem loutky zde hrající jsou vskutku k sežrání...(6.7.2007)

Vynikající animace, hororová atmosféra, skvělá hudba i ruchy. Možná u těch prvních příběhů (Ulity) mohly být pointy než jen pocitová sdělení, možná ta směs nepůsobí sourodě díky Větvičkovi a Ploutvičce (i když jde o geniální povídku), ale povídka(-y) Jedné noci... s kavárnou, s opilci, skutečně kouzlo imaginace a nápadů.(18.1.2007)

ULITY : ...aneb, každý má svou úchylku a i mravenec může být užitečný v mnoha směrech. VĚTVIČKA A PLOUTVIČKA : ....aneb, když panáka, tak do obou květináčů. I strom má své noční můry. Velice dojemný příběh o přátelství. JEDNÉ NOCI V JEDNOM MĚSTĚ : Tak nevím, co bylo víc psycho, zda ta harmonika nebo děj příběhu kolem "operace ucho". Temný příběh. ZASTAVENÝ ČAS : Vždy jsem chtěl zemřít v hospodě, ale v kavárně nikdy, to by byla moje smrt. DŽIN : ...aneb, jaké přání si přát, než vám chlast zatemní mysl. Zde zazní první slovo tohoto příběhu : PĚKNÝ, jako reakce na velký prsa. Celkově jsou to spíše ponuré povídky, které vyvolají smutek než smích, ale když překonáme pohled na podivně vyřezávané postavy, je to vcelku pěkný film.(2.1.2010)

• - Některé dekorace byly vysoké i dva metry, a tak animátor s kameramanem museli lézt po štaflích. (Cherish)

• - Film vznikl spojením tří samostatných filmů, natočených v průběhu šesti let, a to Jedné noci v jednom městě (2000), Ulity (2004) a Větvička a Ploutvička (2006). (Cherish)

• - Některé loutky dosahovaly výšky až 75 cm, oproti běžným 25 cm. Animátoři pro ně proto mohli používat reálné předměty. Nakupovali pro ně oblečení po second handech a ručičky postav byly odlitky dětských rukou. (Cherish)