Temná hmota

USA, 2007, 88 min

Shi-Zheng Chen

Billy Shebar
  • Fr

,,99% vesmíru tvoří TEMNÁ HMOTA. Nevidíme ji a proto ji nikdo nevěnuje pozornost. Ale já ji vidím. Díky matematice.“.... Talentovaný student se stává pravou rukou profesora a má před sebou vidinu, že si splní své nejen vědecké sny. Pak však začne řešit problém, JAK UCHOVAT SVÉ VLASTNÍ MYŠLENKY, když pracuje pro někoho jiného? A z následné názorové rozepře se ,,nezberchá“. Vytratí se z něho mladické nadšení, ten oheň, který žene vědce v před. ŽIVOT NENÍ JEDNODUCHEJ! A co já s tím? Nejde o střet kultur, ale o teorie, kterým nerozumím a vyloženě jen o ten okamžik zlomu. Prostě nuda. A konec je pro mě stejně překvapivej jako nepochopitelnej. Prostě vědci.. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Potřebuju vysvětlit význam slov ,,už budu“. 2.) Chci vidět Galaxii v hrníčku. 3.) Stále ještě si myslím, že temná hmota je ukrytá v lebce. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(11.1.2011)

• anderson

ČESKÁ DVD PREMIÉRA: H.C.E. = 19.12.2010 - Vydanie "do pošetky". (12.12.2010)(12.12.2010)

Vyvrcholenie skutočnými udalosťami inšpirovaného príbehu o nadanom čínskom štipendistovi pôsobiacom na prestížnej americkej univerzite naplnilo svoj zámer [ teda v mojom prípade určite ] - intenzívne ma zasiahlo svojou tragickosťou a podnietilo k zamysleniu sa nad niekoľkými znepokojivými a ťažko jednoznačne zodpovedateľnými otázkami..Okrem toho film perfektne funguje v poukazovaní na výrazne kontrastné rozdiely medzi čínskym a americkým spôsobom života a myslenia..Ye Liu, jeden z najtalentovanejších mladých čínskych hercov podáva tradične výborný herecký výkon..Režisér sa síce tu a tam nevyhol samoúčelnosti [ napr. rozdelenie deja na kapitoly zem voda oheň, zábery na Meryl Streep ako cvičí tai-či na pozadí dramaticky zamračenej oblohy atď.. ] ale musím priznať že nejak výraznejšie ma to neiritovalo..Pozoruhodný scenár tohto filmu má naozaj veľký potenciál - zaujme ľudí, ktorí sa zaoberajú výskytom rôznych "dark matters" v súčasnej spoločnosti, ako aj tých ktorí tento pojem skúmajú z hľadiska kozmológie..(28.2.2009)

• Pavlík

23. 05. 2011 (181.); Liu Xing mohl situaci lépe vyřešit(24.5.2011)

Pomalé drama o americkém snu, který skončil dříve, než mohl vůbec začít. Ospalým vyprávěním se setkáváme s čínským studentem kosmologie, který dostane jedinečnou šanci dostudovat na americké univerzitě. Kulturní i sociální rozdíly se začnou projevovat hlouběji, až vyústí v nešťastnou událost. Herci slušní, postava milovnice čínské kultury Joanny v podání Streep alespoň částečně svou laskavostí smazává bariéru mezi západním a východním smýšlením. Egoistický profesor s mocí naprosto potopit něčí život na sebe přivolá nečekaný ortel. Samotný vrcholný akt hlavního hrdiny může být z našeho pohledu diskutabilní. Mimo nebo možná(?) včetně onoho činu je třeba dodat, že žádný americký film (který jsem doposud viděl - a mnoho jich tedy není) zabývající se čínsko-americkou otázkou (i když o ni na první pohled nejde) nepodal tak znepokojivě pravdivé vyobrazení.(23.10.2012)