poster

Temná hmota

 • USA

  Dark Matter

Drama

USA, 2007, 88 min

Režie:

Shi-Zheng Chen

Scénář:

Billy Shebar

Scénografie:

Dina Goldman
(další profese)
 • lennyd
  **

  Čínský student Liu Xing při studiu astronomie na fakultě USA zároveň pracuje ve firmě profesora Reisera, kterého bezmezně obdivuje. Hrozně rád by u svého profesora došel k uznání s objevem, který učinil - jenže ten se cítí mladým studentem ohrožen, a tak jej v jeho úsilí všemožně brzdí. Ale nepočítá s tím, že v čínské kultuře je zrada něčím, co se neodpouští ... Z filmu jsem trochu zklamaný, protože jsem čekal o něco víc. Námět je sice docela zajímavý (i když samotný objev, a hlavně to jak k němu Liu Xing došel je trochu k smíchu). Zároveň mi přijde, že celý námět filmu byl potopen rolí extravagantní Meryl Streep - teda ne že by to bylo zahráno nějak špatně, ale člověk si musel chvilkama klepat na hlavu, jestli toto opravdu myslí autoři úplně vážně...(18.10.2011)

 • anderson

  ČESKÁ DVD PREMIÉRA: H.C.E. = 19.12.2010 - Vydanie "do pošetky". (12.12.2010)(12.12.2010)

 • FeiNike
  ****

  Vyvrcholenie skutočnými udalosťami inšpirovaného príbehu o nadanom čínskom štipendistovi pôsobiacom na prestížnej americkej univerzite naplnilo svoj zámer [ teda v mojom prípade určite ] - intenzívne ma zasiahlo svojou tragickosťou a podnietilo k zamysleniu sa nad niekoľkými znepokojivými a ťažko jednoznačne zodpovedateľnými otázkami..Okrem toho film perfektne funguje v poukazovaní na výrazne kontrastné rozdiely medzi čínskym a americkým spôsobom života a myslenia..Ye Liu, jeden z najtalentovanejších mladých čínskych hercov podáva tradične výborný herecký výkon..Režisér sa síce tu a tam nevyhol samoúčelnosti [ napr. rozdelenie deja na kapitoly zem voda oheň, zábery na Meryl Streep ako cvičí tai-či na pozadí dramaticky zamračenej oblohy atď.. ] ale musím priznať že nejak výraznejšie ma to neiritovalo..Pozoruhodný scenár tohto filmu má naozaj veľký potenciál - zaujme ľudí, ktorí sa zaoberajú výskytom rôznych "dark matters" v súčasnej spoločnosti, ako aj tých ktorí tento pojem skúmajú z hľadiska kozmológie..(28.2.2009)

 • dawe04
  ***

  Pomalé drama o americkém snu, který skončil dříve, než mohl vůbec začít. Ospalým vyprávěním se setkáváme s čínským studentem kosmologie, který dostane jedinečnou šanci dostudovat na americké univerzitě. Kulturní i sociální rozdíly se začnou projevovat hlouběji, až vyústí v nešťastnou událost. Herci slušní, postava milovnice čínské kultury Joanny v podání Streep alespoň částečně svou laskavostí smazává bariéru mezi západním a východním smýšlením. Egoistický profesor s mocí naprosto potopit něčí život na sebe přivolá nečekaný ortel. Samotný vrcholný akt hlavního hrdiny může být z našeho pohledu diskutabilní. Mimo nebo možná(?) včetně onoho činu je třeba dodat, že žádný americký film (který jsem doposud viděl - a mnoho jich tedy není) zabývající se čínsko-americkou otázkou (i když o ni na první pohled nejde) nepodal tak znepokojivě pravdivé vyobrazení.(23.10.2012)

 • Sheldra
  **

  Díky za návod, jaký zvolit postup, až mi zamítnou dizertačku. O čem to proboha bylo?(29.7.2011)

 • - Natáčení probíhalo v kanadském Torontu a na různých místech Utahu. (jezurka42)

 • - Do natáčení byl původně zapojen také Val Kilmer, kvůli nabitému diáři však nakonec odřekl. (jezurka42)

 • - Datum vydání filmu bylo odloženo, protože připomínalo masakr na univerzitě Virignia Tech, který se údál 16. dubna 2007. Jihokorejský student Čo Sung-hü při něm zabil 32 lidí a desítky zranil, sám pak spáchal sebevraždu. (jezurka42)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace