Zametač stop

Cleaner

Čistič

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 85 min

Nejdříve jsem se bál jak bude vypadat spojení S.L. Jacksona a Eda Harrise, ale ukázalo se to neopodstatněné. Tito herci patří mezi špičku a ukázali, že stáří neznamená konec kariéry. Výborný kriminální film se zajímavou zápletkou a celkově koukatelným dějem. Určitě jsem se nenudil. Tento film všem vřele doporučuji(20.6.2008)

Ze začátku jsem byl mile překvapen, jak je film originální a nápaditej, protože film o uklizeči míst, flekatých od krve, načichlých pachem vraha, jsem ještě neviděl. Samuel L. Jackson to hrál dobře a parádně mu sekundovali ti ostatní. Jenže se film přehoupsne do druhý půlky a zvrhne se to trošičku jinam, než jsem si představoval. A já si přitom představoval, jak tomu frknu čtyři hvězdičky a budu mít radost, že podhodnocenýmu filmu vrážím tolik. Zametač stop to ale posral, ke konci už to ztrácelo tu atmošku a celkově jsem měl dojem, že už se těší, jak film dotočí a pudou to oslavit do hospody, kde se film také často odehrával. Stále to ale beru, jako vcelku milé překvapení. Čekal jsem daleko horší film.(9.11.2009)

Taký ten typ zaujímavého trileru s myšlienkou, ktorému by viac prospel menej predvídateľný scenár, dlhšia stopáž, lepšie pohrávanie si s divákom a viac emócií. Nehovoriac o finále, ktoré príde tak znenazdajky, že sa snáď jedná o nejakú scenáristickú inováciu (bohužial asi skôr došiel rozpočet). Chápem, že sa takáto herecká elita nechala do podobného projektu naverbovať, možno to znelo sľubne na papieri, ale keďže na Harlina sa už dlho nedá spolahnúť, buďme radi, že je z toho aspoň priemer. Chcem tým povedať, že Čistič je dosť smutný film o ľudských stratách a zametaní po mŕtvolách nielen po fyzickej stránke a ústrednej štvorke postáv nie je vôbec čo závidieť. Vzhľadom na rádoby cool krimi trilerový kabát si to možno ani neuvedomíte a bola by to škoda. Herci totiž majú čo hrať.(5.8.2013)

Není práce jako práce. Některá zaměstnání jsou skutečně zajímavá. O této práci jsem viděla několik dokumentů. Nemohla bych ji dělat, takže před těmito lidmi mám respekt. Herecké obsazení je kvalitní a atraktivní zároveň. Samuel L. Jackson se pro podobné role krásně hodí. Celý tenhle příběh je postavený na něm.(11.1.2013)

Až umřete, zavolejte si Toma Cutlera. O tom, že po vás velmi precizně uklidí, není pochyb. Clenaer se sice parádně rozjel, uklízecí orgie dokonce až parafrázovaly některé pasáže z "Dextera". V očekávání jsem se těšil, co vše ještě bude následovat a jaké bylo mé zjištění, když jsem si uvědomil, že to byla jen přechodná iluze. Děj si odbyl svůj předvídatelný vývoj a ještě tomu nasadil fádní konec. Film to špatný sice není, ale na duo Jackson a Harris to mohlo být evidentně lepší. Až příliš provařený scénář a absence zvratů řadí tento film jen lehce nad stupnici pomyslného průměru. (6/10)(29.6.2008)

• - Natáčalo sa od 29. januára do 15. marca 2007 v Louisiane, USA. (m.a.t.o.)

• - V posledný deň natáčania oslávil režisér Renny Harlin svoje 48. narodeniny. (m.a.t.o.)

• - Keď Tom hovorí Eddiemu o knihe úplatných policajtov, je možné vidieť pilier, na ktorom je nastriekaný názov hlavného mesta Fínska, Helsinky, čo je odkaz na osobu Rennyho Harlina, ktorý sa vo Fínsku narodil. (m.a.t.o.)