Zametač stop

Cleaner

Čistič

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 85 min

Příběh neexistující mrtvoly, spolehlivě úplatných strážců zákona a jednoho dezorientovaného uklízeče, má sice solidní start, ale pak nějak pozapomněl vygradovat do nezapomenutelného rozuzlení. Nepovažuji to za chybu herců, neboť Samuel L. Jackson pátrá po pravdě dostatečně věrohodně, Ed Harris parťáky do nepohody prostě umí a o přesvědčivosti vnad Evy Mendes snad není třeba pochybovat, ale Harlin svou šanci na napínavý thriller tentokrát neproměnil.(16.7.2011)

Cleaner sľuboval veľa, ako neotrelým námetom, tak hereckou zostavou, v konečnom zúčtovaní je len denifinívnym potvrdením, že Harlin už nie je to, čo býval. Hoci z tak chatrnej zápletky, v ktorej ešte aj dramatická línia funguje lepšie ako kriminálna (a pritom obe ponúkajú málo), sa veľa vyťažiť nedalo a body má aspoň za snahu. Zapamätania hodný moment v podstate žiadny a ani kvalitná herecká zostava nezakryje fakt, že tento po takmer všetkých stránkach priemerný kúsok by sa ďaleko lepšie vynímal na videu.(31.3.2008)

R. Harlin sa nie a nie naladiť na tú vlnu slávy z čias Cliffhangera alebo pokračovania Smrtonosnej pasce. Už roky som od neho nevidel dobrý film. Kvalitné obsadenie dávalo nádej, úvod bol chytľavý a zaujímavý, ale postupne sa to zvrtlo v blábol, ktorému som jednoducho neveril. Nech sa Ed Harris so zbraňou v ruke oháňal v závere ako chcel, jednoducho som mu tie reči a gestá nezožral a to ho ako herca uznávam a mám rád. Suma sumárum výkony všetkých v kontexte so slabým a nepresvedčivým príbehom nedokážu presvedčiť a film vyšumí z hlavy minútu po záverečných titulkoch. 50%.(8.9.2013)

Rozpočet $25miliónovTržby Celosvetovo $5,794,000Tržby za predaj DVD v USA $7,849,931 //počet predaných kusov 406,834║ rozbeh dobrý len dojazd bol akýsi vyprchajúci bez iskry, Samuel L. Jackson klasicky dobrý ale ostatný herci až tak nežiarili /40%/(7.1.2013)

Triler bez jedinej pôsobivej akčnej scény, čo sa na Harlina nehodí, ale to vôbec nevadí. Predovšetkým preto, že Jackson má (stále) poriadnu charizmu, kamera, strih a celkový vizuál sa podaril a trvá to len hodinu a pol, takže tá banalita celého príbehu je zanedbateľná...(17.8.2009)

• - V posledný deň natáčania oslávil režisér Renny Harlin svoje 48. narodeniny. (m.a.t.o.)

• - Natáčalo sa od 29. januára do 15. marca 2007 v Louisiane, USA. (m.a.t.o.)

• - Keď Tom hovorí Eddiemu o knihe úplatných policajtov, je možné vidieť pilier, na ktorom je nastriekaný názov hlavného mesta Fínska, Helsinky, čo je odkaz na osobu Rennyho Harlina, ktorý sa vo Fínsku narodil. (m.a.t.o.)