Útěk z Huang Shi

• Česko Útěk z války (více)

Válka z nich udělala sirotky a jeden muž z nich stvořil legendu. Strhující příběh o odvaze, osobní odpovědnosti a lásce se odehrává ve válečné Číně na sklonku 30. let minulého století. Britský novinář George Hogg (Jonathan Rhys Meyers) se snaží dopravit šedesát čínských sirotků do bezpečí na pomezí mongolských hranic. Osudová cesta má stovky mil a vede své hrdiny zasněženými horami i nemilosrdnou pouští. Oporou na nebezpečné pouti je mu americká zdravotní sestra Lee (Radha Mitchell) a velitel čínských partizánů Chen (Chow Yun Fat). (iTunes)

Freemind

Trapná agitka na Čínskou zakázku s příšernými herci a "tvůrčím rozmachem" hodným německých krimiseriálů z 90tých let. Celek zachraňuje jen vcelku slušná kamera a hudba,krajinky a nečekaný konec. Jinak ovšem blábol jak se patří. P.S.: Pak jsem si o tom něco četl a zjistil jsem, že to všechno bylo hodně idealizováno. Dle Wikipedie si hlavní hrdina nepřivodil to zranění během opravování náklaďáku v písečné bouři, ale když hrál basket a žáci mu vyrazili zuby,aby ho mohli krmit slámkou. Ale tohle by asi masový divák nerozchodil :D ()

italka63

Mayers i Chow byli velmi dobří a Michelle Yeoh noblesní. Vcelku nemůžu pochopit zdejší komentáře, tohle nebylo o akčním filmu. Díval se někdo těm dětem do očí? Jimi až do duše, kde bylo jen zoufalství, které vede někdy k iracionálnímu chování? Přijde běloch, který tam vlastně nemá co dělat, který prvně v životě viděl na vlastní oči hromadnou popravu a je vtažen, chtíc nechtíc, do místního dění. Situace v Číně v téhle době byla opravdu tristní. Skvělá kamera. ()

kinderman

Pokus o čínský Schindlerův seznam připomíná ze všeho nejvíc televizní seriál špatně sestřižený do podoby celovečerního filmu. Hvězdička navíc za to, že se Chow Yun Fat herecky "vyšvihl" až na čínského komunistického partyzána. Neuvěřitelné. ()

Petrasuvicka

I když nejsem příznivcem válečných filmů nebo dokonce dramat, tak se mi tohle líbilo. Ono po Melodii mého srdce není těžký najít film, který by se mi líbil. Po tom zážitku se mi teď líbí snad všecko. Ale není to tedy jen tím. Líbí se mi, když se hlavní postava dostane do nějaké společnosti cizích jedinců, ve které se musí vypracovat, naučit se s nimi žít a dosáhnout respektu. ()

Radiq

Od příběhu jsem čekal poněkud víc. Zdál se mi dost... dost... jak je to slovo.... dost řídkej. Štvaly mě tam maličkosti, které ale byly hrozně nelogické (třeba: jak je možné uchovat si vždy dokonalej účes? sirotci byli jenom samí kluci? mluví všichni lidi důležití pro děj v Číně anglicky? a mnoho dalších). Ale nejhorší byly "akční" scény. Zaváněly buď amatérismem nebo nízkým rozpočtem. Konkrétně výbuchy. Byly to takové ty klasické "televizní" výbuchy - jenom oheň a žádnej kráter, ani trosky. ()

Woody77

Ze existuju Winstonove deti som vedel ,ale ze Hoggove o tom som nemal ani paru.Krasny film s krasnym pribehom co viac moze clovek urobit ako zachranit zivoty tych najbezbranejsich.A o tom to je ked sa svet ponara do temnoty vojny ked pravda zomiera. Vtedy sa vynoria takyto ludia a urobia nieco mimo chapania tych ostatnych. Neviem co sa ma ocakavat od filmu na zaklade skutocnych udalosti ,ale tento ponukol vsetko co mal , dobre herecke obsadenie,silne sceny,peknu hudbu a krasnu prirodu.Iba odporucam 80% tesne pod 5 hviezdami. ()

markuc

Velmi silny film se silnym pribehem, ktery me velmi prekvapil a tak nizke skore, jako zde, si nezaslouzi. Pribeh je trosku obehrane klise, ale o teto historii jsem nevedel nic a jeste vic me zaujalo, ze se to skutecne odehralo - kam se hrabe Hitler. ()

farmnf

Klady: námět velmi zajímavý, bojové scény velmi realistické, výborné exteriéry, dobrá kamera. Zápory: kýčovité zpracovaní, chvílemi velmi amatérská režie, Zpackaný scénář. Film ,který nevypnete ale sem tam kroutíte hlavou, jak toto jest možno. ()

_DAVE_

Další z řady "Schindlerovských" příběhů o tom, jak jistá statečná osoba zachraní před téměř jistou smrtí v dobách války hromadu, tentokráte dětí. Příběh to byl i přes svou startovní "rozvláčnost" velmi pěkný, ale co velmi pokulhávalo bylo samotné zpracování filmu. Režie nemastná neslaná, hlavní herecký představitel nevýrazný. Takhle je to šedý průměr co neurazí. ()

Elleannie

Zajímavý příběh podle skutečné události, ze kterého si každý může něco odnést. Příběh o muži, jehož moudrost a přesvědčení dokázala v mnoha lidech vzbudit naději, že jednou bude lépe.. Výborní hlavní hrdinové, kteří své postavy také výborně zahráli. Jen ti, kteří nějakou válku zažili, můžou říct, jak moc skutečný tenhle film je, ale myslím si, že hlavní podstatu vystihuje. ()

BMAJTZ

Velice pekny film s opravdu vybornym pribehem. Zvlaste ujisteni ze jde o film podle skutecne udalosti vyvolava jiste citove odezvy. Neni to nejlepe zpracovany pribeh podle skutecne udalosti to jiste ne ale nudit se nikdo nebudea ti co maji radi prirodni krasy japonska se asi taky vyzijou. ()

Wally

Film, který neurazí, ale na druhou stranu ani nezaujme. V podstatě jde o poklidný film, který se pomaloučku odvíjí a nechá čas kolem vás plynout. Čekal jsem od toho trošku víc...možná trošku víc nějaké akce...přeci jenom mělo jít o dobrodružství, kdy zachrání několik desítek čínských sirotků před japonským okupačním vojskem. Trošku se střílelo během prvních deseti minut filmu, přechod přes Himaláje trval dalších 15 minut a jinak prostě nic.... Nezbývá než říci 'Škoda'. ()

HArna

Mě tento film nad míru uspokojil, filmy o útěku mě berou i když tento je trochu jiný. Herecké obsazení - pro mě špička. Krásná krajina a příběh - 80% ()

F.W.Colqhoun

Inspirativní osobnost George Hogga by si zasloužila důstojnější filmové memento, než je edukativně plytká oživlá hodina dějepisu z dílny režiséra, který dokázal nevzrušit i eskapády 007. Útěk z války je typický zástupce druhu, který chce poskytovat zábavu i poučení a ve výsledku divákovi nenapízí mnoho od jednoho ani druhého. Zmíním několik nejkřiklavějších důvodů. 1)Časový výsek popisovaných událostí obnáší cca 7 let. Pokrýt ne-příběh necelými dvěma hodinami filmu je nemožné, nejste-li Spielberg v nejlepších letech (vz vnucujícího se srovnání s Říší slunce nevychází Útěk vůbec dobře). Film působí dojmem brutálně zkrácené série o troj až čtyřnásobné stopáži. 2)Z filmu trčí snaha udržet téma na rovině vzrušujícího dobrodružství, přestože přímo před nosem leží scénáristovi i řežii zajímavější motivy - sociální (sirotci vs britský žurnalista), geopolitické (Japonská invaze do Číny), psychologické. Těch se ale tvůrci zjevně báli jako čert kříže a již tak dosti limitovaným prostorem Spottiswwode plýtvá na pseudo-romantickou, historicky nepodloženou linii. Vůle nedeprimovat a nedělat to moc složité je ve výsledku strašně deprimující. 3)Redukce putování sedmi sty kilometry na zrhuba čtvrtinu filmu je nepochopitelná dramaturgická bota. 4)Jonathan Rhys Meyers, jakkoliv jej mám rád, není charakterní herec. Transformace z polohy hejska (kde je doma) do polohy uvědomělé dospělosti neproběhla srozumitelným způsobem notabene ani ve scénáři, natož v Meyersově podání nonšalantního novináře. 4)Spottiswoode má sice k dispozici pěknou, staromilsky pojatou výpravu s minimem CGI, ale vypadá to až na panoramata, která jsou v Číně zadarmo, hrozně lacině. Z úcty k dětem a Hoggovi za tři. ()

dormouse

Čína v roce 1937, příběh britského novináře, kterému se podařilo ve válkou zmítané zemi zachránit hrstku čínských sirotků a odvést je na bezpečné místo. Všechno je, jak má být: válka je hrozná, lidé jsou stateční, krajina je krásná. Přesto bych snímku nedala víc jak 60%. Herecké výkony tří hlavních představitelů nejsou strhující, příběh je silný ale předvídatelný a film se často nedokáže vyhnout klišé. ()

PDcz

3*** body Po dlouhé době u nás nastal rozpor.. ale protože u hodnocení sedím já a jsem mírně despotický, vyhrálo mé hodnocení :-) Aha.. vy nepoznáte kdo je to "já". :-) Vězte, že "já" je PDcz osobně :-) Ale k filmu.. [X] Minus 1* bod To ten "Jack " byl opravdu úplně všude? A na můj vkus příliš fešní a uhlazení herci. [X] Minus 1* bod Tenhle bod odebírám já. Jíťa by nechala 4****, ale mne ten film na 4**** body neupoutal. Prostě bych se na něj podruhé nepodíval. [X] Body ale získává za skutečné postavy na konci filmu *thumbsup* ()