Austrálie

Austrália

Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA / Austrálie / Velká Británie, 2008, 165 min

• TeeAge

| Scenár: Baz Luhrmann, Ronald Harwood, Stuart Beattie, Richard Flanagan | Hudba: David Hirschfelder | Produkcia: Baz Luhrmann, Catherine Knapman, G. Mac Brown | Distribúcia: 20th Century Fox | Rozpočet: 130 miliónov $ | Tržby: 211,342,221 $ |(24.2.2011)

Australia je velkofilm, který potřebuje velké plátno a notnou část své působivosti na TV obrazovkách asi nenávratně ztratí. První půlka má téměř vše, co od takového "biáku" očekávám, nicméně druhá půlka vás nepříjemně často donutí mrknout na hodinky. Proto si myslím, že Baz Luhrmann zklamal především jako producent. Takový Tarantino s bratry Weinsteinovými by udělali Austrlia Vol.1 a Australia Vol.2. Tenhle velkofilm k tomu vývojem příběhu přímo vybízí .... Vol.1 bych pak hodnotil 90% a Vol.2 by bylo tak za 50% ...(14.1.2009)

• DaViD´82

Začíná to jako nevtipná ztřeštěná komedie (čest aspoň těm klokanům), pak je z toho rázem ucházející dobrodružná pohádka z honáckého prostředí s magií a příjemnou nadsázkou, aby se to následně překlopilo v remake Pearl Harboru. Akorát blbější a ještě smrtelně vážnější. V závěru je to politicky korektní apel o minimálně sedmnácti ukončovacích dějstvích. Jako třešinka na dortu je servírováno finále "výstup z bárky a výstřel z pušky", které svou nebetyčnou trapností nemá letos v kinech konkurenci. Člověk si u něj sice popláče, což byl jistě záměr tvůrců, ale nemám pocit, že to měly být zrovna slzy smíchu. To celé ve vizuálním hávu, které narozdíl od Moulin Rouge nebalancuje hravě na hraně kýče a geniálna, ale stává se zblití hodným digitálním kýčem na druhou. Postavy (nikoli však herci, ti zachraňují první poslední) jsou parodií sama sebe, protože třeba taková Sarah je co deset minut úplně jinak smýšlející, konající i se chovající charakter. Film o síle a potřebě vyprávění, který sám neumí ani za mák vyprávět, to nemohlo fungovat. A taky nefunguje.(19.12.2008)

Stominutovej příběh roztáhnutej na 165 minut a podle toho to taky vypadá - děsně utahaný a někdy dokonce přímo nudný. Přišlo mi jakoby příběh nebyl vůbec ucelenej, jakoby byl na pokračování, kdy se opravdu asi 3x zdá, že to už končí, nasvědčuje tomu vše kromě času čumění, ale ono to opět oživne a jede dál, ale začíná to zase s nulovou atmosférou a nulovým nábojem a je to o ničem, dokud se film nedostane k nějaký vypjatý a zajímavý části, který ale opět nejsou tak pěkný, jak se zdály z traileru a třeba ta válečná část je teda znatelně chabější a pak to zase skončí a opět začne. Nevim no, nejdřív sem od toho moc nečekal, pak se na to docela těšil a když sem si to pouštěl, tak sem byl hodně natěšenej, ale nakonec sem byl rád, že to vůbec skončilo. Nicméně Hugh Jackman s Nicole Kidman si svoje splnili a záběry Austrálie jsou fakt nádherný, teda pokud se zrovna Luhrmann nerozhodne pro digitální stádo krav a digitální jízdu na koni, to mi přišlo dost trapně viditelný na takovej velkolepě natočenej film. 3,5*(6.2.2009)

Možná je Austrálie jenom malým bonbónem ve velkém balení, ale když se člověku při sledování vybaví takové filmové jistoty jako Africká královna nebo Návrat do Cold Mountain, je mu v tu ránu jasné, že Australie není jenom obyčejný velkofilm.(8.1.2009)

• Hugh Jackman