Austrálie

Australia

Austrália

Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA / Austrálie / Velká Británie, 2008, 165 min

Austrálie je země mnoha tváří, stejně jako je tenhle film vším, čím ho Baz Luhrmann chtěl mít. Lze mu potom cokoliv vyčítat? Z počátku (retro) groteskní ladění, tak typické pro Baze, funguje pouze napůl plynu, stejně jako romantický příběh honáka a jeho šéfové. Stoprocentní je však vyprávění mladého míšence, který filmem provází (i když osobně tenhle typ vyprávění nemám rád, když toho nebyl, takt o přeci nemůže vyprávět:)). Austrálie, i přes svou kýčovitost a barevné ladění do melancholických obrazů (melodrama jak vyšité), má jeden obrovský klad a tím je připomenutí působivosti velkých filmů 30-40. let. Vrátit se o padesát let a jít na tohle do kina tak budu unesený jako většina diváků. A tohle asi Baz přesně chtěl, bohužel já ne...(moje chyba, uznávám).(12.2.2011)

Velkolepě natažené určitě, aneb až příliš prázdná a neepická podívaná, kterou ani výborné herecké duo flirtující v krásné australské krajině prohnané kamerovými filtry nemůže zachránit. Austrálie svou velikost zkrátka jen předstírá. Dále v ní zahlédneme přehrávající scény a to dokonce několikrát, stádo CGI kraviček tomu zrovna nepřidává a zbytečně dlouhá stopáž je jen dalším neoddiskutovatelným faktem. Asi nebudu sám, když řeknu, že na mě film nepůsobil nijak výjimečně, ba naopak často až moc obyčejně a to by neměl. Celé by se to dalo rozdělit na dvě oddělené části, které jsou nepříliš dobře pospojované filmovým lepidlem - láska + krávy a válka + ukradená generace. Austrálie ale není úplným zklamáním, párkrát se i zasmějete, romantické duše budou náležitě spokojené a nakonec zažijete i jeden neslavný příběh z historie této země. (6/10)(16.3.2009)

Božské, fenomenální, úchvatné... a krásné. Austrálie není film, ale FILM, a to proto, že se vzdaluje lietatuře a divadlu a vypráví zásadně obrazem. Je to ryzí kinematografie, co nám tu Baz Luhrmann předvádí - médium definitivně osvobozené z přidružených umění, jejichž syntézou na počátku dvacátého století vzniklo. Austrálie by knižně vůbec nefungovala. Začtete-li se do scénáře, nespatříte ani zlomek z výsledného díla. A o tom to celé je. ____ Jak poznamenal Luhrmann v Reflexu, „Inteligentní divák ví, že s ním hraji hru“. Naznačuje tím, že celá Austrálie podobně jako avantgardní Speed Racer nebo sebereflexivní Indy 4 patří jak na filmovědní semináře, tak do multiplexů, protože film neuchopuje ani jako umění, ani jako zábavu, ale jako obojí; jako médium poddajné otázkám rigorózních analytiků (neoformalisticko-kognitivní náhled - co dělá divák s filmem) i přecitlivěle silnému pohnutí srdíčkářů (poststrukturalisticko-psychoanalytický náhled - co dělá film s divákem). Byl to ostatně Hitchcock, kdo světu ukázal, že lze točit komplexní a sofistikované filmy v rámci americké populární tradice. A že skončila Austrálie propadákem? Nezapomínejme, že většina se většinou mýlí: všechny velké pravdy - ve vědě, umění i náboženství - vždycky nejprve narážely na většinové mínění.(23.2.2009)

Mě to za srdce rozhodně chytlo. Užil jsem si každou minutu.(30.12.2008)

Země krokodýlů, dobytka a náčelníků, kde dobrodružství a romantika byla součástí života…. Je několik způsobů, jak nahlížet na tento epos oslavující Austrálii. Jedni jím budou opovrhovat, protože je plný klišé, podbízivosti či zbytečného natahování stopáže. Já však na tuto hru přistupuji a nechávám se unést atmosférou, herci, i těmi záběry, které jen dotvářejí tuto (pro mne) velkolepou zábavu. Nedávám 5*, protože těch 160 minut je opravdu zbytečně moc. Ale oceňuji schopnost B.Luhrmanna vykládat příběhy. Což je ta nejdůležitější věc, protože jenom tak nám budou patřit. Navždy. PŘÍBĚH ***** HUMOR **** AKCE *** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Nové téma na sebe nenechalo dlouho čekat. BOHEMIA! Záběry Hradčan, před Tuzexem veksláci, Chánov žije vlastním životem a charizmatický J.Pomeje tahá ježka z klece. Jmenuje se Tomáš. Jen aby to neskončilo špatně…(13.2.2009)

• - V rámci příprav na natáčení filmu brala Nicole Kidman (Sarah Ashley) dlouhé měsíce hodiny jezdectví. (dopita)

• - Hugh Jackman uvedl v jednom interview, že Nicole Kidman chtěla do filmu pravě jeho. Řekla mu to na Super Bowl párty. Když Hugh namítal, že ještě ani neviděl scénář, Nicole mu řekla aby na scénař zapomněl, protože film režíruje Baz Luhrmann. (Baffer)

• - Domorodý chlapec Brandon Walters, který hraje sirotka Nullaha, prodělal v šesti letech leukemii. Filmaři ho objevili úplnou náhodou na dětském hřišti. (blackrain)