Sicko

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

capka

Téma jistě závažné, ale forma jeho předání mi silně nevyhovovala. Pomineme-li to, že měla daleko k objektivitě. Kolik nám v tomto rádoby dokumentárním filmu bylo předloženo faktů? Když mě někdo navnadí větou ve smyslu "Ti Francouzi určitě platí mnohem vyšší daně než my, takže se vlastně nemají zas až tak dobře," tak očekávám nějaká ta čísla a jejich srovnání a ne návštěvu u jednoho manželského páru, který má dvě auta a hlásá, že se má dobře... Jo a kromě toho: Nuda, nuda, citové vydírání a nuda. ()

Yin

Michael Moore má sice pověst levicového snílka, kterému by člověk přál zažít pořádnou totalitu, ale se svým dokumentem o hrůzách amerických zdravotních pojišťoven sáhl do živého. Sicko je tvrdou lekcí a varováním, kam to dojde, když se zdravotní pojišťovny mohou chovat podle volné ruky trhu. ()

huhulalka

Podle některých komentářů mi přijde, že jakmile zaznělo slůvko zadarmo, už nějak zapomněli diváci, že se tam zmiňuje i o daních, takže nechápu ty útoky na něj. Jednostranný dokument? Kde sakra? Super sestříhaný zajímavý, jen víc takových. Jsem ráda, že nežiji v USA. :)) ()

david666

Ještě, že žiju v ČR:-). Moore opět nezklamal. Pravda, že člověk má někdy pocit, že jde o tak trochu levičáckou propagandu ale pokud je minimálně polovina toho pravda, tak to je fakt síla. O "svobodných" USA mám už dlouho své mínění ale tohle se ani mě nechce věřit, že je pravda. Každopádně bych asi vypustil posledních 20 min na Kubě - tím si to Moore u těch co zažili totalitu trochu pokazil. ()

distrikt

Bowling for Colubine asi nejlepší film. Ale kvlaita Moorových filmů zaznamenává sestupnou tendenci. Vyhrocené situace jsou ještě více vyhrocovány, fakta ještě více překrucována. Trapných scének přibýva a Moor manipuluje čím dál více se vším a se všemi. I zde je třeba hledat nejakou hranici. ()

Dexter666

Za Moorea? Proti Mooreovi? Odporcovia mu nadávajú do ľavičiarskych populistov, zástanci na nich kričia, aby si už konečne otvorili oči. Zaujímavé je, že keď som prečítal viacero diskusií, tak ako najväčší kritici Moorea boli práve tí naši, domáci socialisti. Tí, čo ho označujú manipulátorom neponúkajú jediný dôkaz o tom, že by Moore nemal pravdu. Proste sa im nepáči, že pravda je tak jednoduchá a je pred ich očami. Mňa Moore baví a Sicko považujem za jeho najlepší počin. Hviezdičku navyše dávam za to, že mu verím (a nie som ľavičiar - hm, ako je to možné?:-) ()

Akyno

Po dokumentárnej stránke nesmierne zaujímavý dokument, ktorý Vás nenudí a pútavo udrží pozornosť až dokonca. Problém nastáva až s obsahom. Apriori neznášam nechutne slizký americký patriotizmus a v tejto snímke si ho užijete až nadmieru. V týchto chvíľach sa mi otváral nožík vo vrecku a filmu to len ťažko odpúšťam. Moore vyberá to najbulvárnejšie a najšokantnejšie príbehy z 25000 mailov ľudí ktorý sa sťažujú na americký zdravotný systém. V konečnom dôsledku si uvedomím, že tragickejšie ľudské osudy by človek našiel aj na malom Slovensku s verejným zdravotníctvom. Jednoducho, film je to dobrý, ukáže problémy, no netreba slepo veriť všetkému čo nám ukazuje, pretože je potrebné si uvedomiť, že slovo objektivita tu nehrá najmenšiu rolu. To však ani najmenej nebráni si film pozrieť a vidieť aký pohľad na vec má na to Moore. ()

BarVo

Tak na tento film si vždy spomeniem, keď v rámci našej "bezplatnej" zdravotnej starostlivosti zas zažijem ďalšie zbytočné vyšetrenia a šafárenie len preto, že je to akože zadarmo. Netvrdím, že je to Amerike úplne v poriadku, ale glorifikovať chudákov na Kube, či francúzsky sociálny systém bez toho, aby sa M.M. pozrel aspoň čiastočne na ich negatíva, je pre normálne uvažujúceho diváka asi silné sústo. Nevraviac o tom, že polovica Američanov vo filme zjavne trpí obezitou /vrátane Moorea/, tak by sa mohol zamyslieť nad tým, že len zdravotné poistenie všetko nespraví. ()

PeteBuck

Myslím, že pri máloktorom filme mi takto klesala sánka, ako pri tomto. Michael Moore občas hrá na city, kamera trochu dlhšie zaberajúca ľudí, ktorí sa rozplačú a sú na dne, čo už trochu hraničí s únosnosťou, ale faktograficky ucelené, plynie to dobre, história premeny zdravotníctva USA ušla tiež celkom dobre. Uvedomenie si, mohol by som v takomto štáte žiť ja? Nie. Proste by ma tam nepoistili, lebo mám zdravotné problémy a platiť si to zo svojho, tak to by som nedal. Koniec. Je USA najlepšia krajina na svete? NIE. Keď by som si mal vybrať, kde chcem žiť, tak je to Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Švajčiarsko alebo podobné krajiny. A to nejde len o zdravotné poistenie. Aj o iné veci. Nikde nie je kapitalizmus tak desivo neregulovaný ako v tejto krajine. Povedal som si, OK, použijeme aj iné pramene, poobzeráme sa, či je to naozaj tak zlé a ono je. Čo ma desí je to, že v zlých veciach moja krajina USA kopíruje. Máte tu poistenie, ale k určitým liečbam prístup proste nemáte (70 % najnovších onkoterapií je na Slovensku nedostupná) a určité veci môžu výrazne zničiť Váš život. Takže tých ľudí v dokumente tam chápem, u nás je to v prdeli tiež. Krásny príklad toho, že bežný človek neznamená vôbec nič. Ako si raz povzdychol Dr. House: "Michael Moore mal pravdu." P. S.: Zasa tu vidím hodnotenia, aký je Michael Moore propagandista a má ľavičácke kecy. Nekomentujem. ()

Freak

Domnívam se, že je to výborný dokument a vzhledem k tomu, co se děje nyní s našim zdravotnictvím, i velmi poučné varování obyvatelům české kotliny. ()

PavHer

Moorovy dokumenty můžu (ano, někdy to moc hrotí, ale mě to nevadí). Tenhle byl o nahlédnutí do pro našince celkem neznámé situace v americkém zdravotnictví. Věděl jsem že to v améru se zdravotnickou péčí není nic moc, ale že jsou na tom až tak špatně jsem netušil. Hlavně zajímavé bylo porovnání s péčí v Kanadě nebo Velké Británii (kde se divil že si pacient v nemocnici mohl vyzvednout peníze na autobus domů, nemluvě o předražených lécích přímo v Americe). Buďme rádi, za to co u nás máme, protože až budeme platit úplně za všechno, a budeme umírat jen kvůli zájmům komerčních pojišťoven, to teprve budeme v p**eli 85% ()

luckylittl

Nechci tu rozebírat jak funguje zdravotní systém v americe a v okolním světe (jako jiní uživatelé níže) a jestli to či ono bylo v dokumentu pravdivé. Tohle je filmový server a mělo by se tu především řešit komentování děje, kamery, režie, herců atd. Je nám všem přeci jasné, že Moore je takový malý komunista, žijící v kapitalistické zemi, kde sám využívá všech jejich výhod a zároveň tuto zemi velmi kritizuje. I přesto ale budu vždy s očekáváním sledovat další jeho dokumenty, protože on je prostě umí točit. Doporučuji! ()

Pacas

Musím reagovat na komentář uživatele KevSpa. Možná jste pane zaslepený konzumentem, mediální masáží a tím co vám podsouvají politici když považujete dokumenty Moora za levičácké. Možná by jste se měl probudit a přestat tolik žrát politiku masového vraha George W. Bushe a jeho lži. Doporučuji vám pustit si pár tiskových konferencí tohoto "bojovníka proti terorismu", který uvrhl svojí zemi do válek a teroru. Sám uvidíte že tento šašek má akorát hesla, kterých se slepě drží a kterými ovládal masu poblouzněnců jako jste vy. Máte snad pocit že si Moore ty lidi ve svých dokumentech vymýšlel? Že jejich příběhy jsou lži a levičácká propaganda? Jste akorát ubohej pravičák který vidí jenom to co vám podsouvají média, protože nikdo jiný nenechá tyto lidi promluvit veřejně, protože by se ukázalo že ty sračky který do nás pumpujou média je akorát manipulace s ovečkama a do toho tupého stáda patříte i vy . . . . . Filmu dávám za 5 a vám paní, slečno -10 za tupost a zaslepenost. ()

e-pilot

Při stavu amerického zdravotnictví je s podivem, že už většina obyvatel USA nevymřela. Děs a hrůza. Kdo nemá peníze na uhrazení péče, toho nechají klidně umřít na ulici, kam ho předtím vyvede ochranka nemocnice. Na druhou stranu je nutné podotknout, že Moore není objetivní. Ba co víc, je přímo neobjetivní. Ale všechny v dokumentu použité příběhy se opravdu staly, což mu dodává nesmírnou autenticitu. ()

schindler

Celou dobu jsem počítal, že dám 4 hvězdičky, ale po závěrečné návštěvě Kuby se vedle rozčarovanosti s amerického zdravotního systému (když v nějakým filmu slyším ,,USA je svobodná země", chce se mě blít) dostavila i dojatost, takže nemohu jinak než plný počet. Povinnost pro fandy zajímavých dokumentů, fandy Michaela Moora a pro věčně reptající jedince nad poplatkami u lékaře. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky